Dijital Yaşam

WordPress Yoast SEO Eklentisinin Kurulumu

Wordpress Yoast SEO

WordPress, SEO açısından en iyi içerik yönetim sistemlerinden biridir. Hali hazırda yer alan bir takım özellikleri ve uygulamalarıyla size SEO uyumluluğu sağlamaktadır. Fakat bu tek başına yeterli değildir. Sistem üzerinde yapacak olduğunuz ufak dokunuşlarla çok daha iyi sonuçlar elde edebilmektesiniz. WordPress Yoast SEO eklentisi ile blogunuzu optimize edebilir, aramalarda üst sıralara çıkarak, daha fazla ziyaretçiye ulaşabilir ve genel anlamda daha iyi bir bloga sahip olabilirsiniz.

WordPress Yoast SEO Eklentisinin Kurulumu

WordPress Yoast SEO eklentisi blogumuza iki şekilde kurabiliriz.

WordPress Yoast SEO Eklentisinin Kurulumu

Birinci yöntemde blogumuzun yönetim panelinde ki Eklentiler sekmesi altında yer alan Yeni Ekle kısmında WordPress Yoast SEO şeklinde arama yaparız. Karşımıza çıkan arama sonuçlarından WordPress SEO by Yoast sonucunun altında yer alan Şimdi Kur linkine tıklayarak eklentiyi kurabiliriz.

İkinci yöntem olarak ise WordPress Yoast SEO adresinden indirdiğimiz eklentimizi RAR’dan çıkarıp bir FTP programı yardımıyla blogumuzun wp-content/plugins klasörüne yükleriz. Ardından blogumuzun yönetim panelinde yer alan Eklentiler sekmesinden eklentiyi etkinleştiririz.

Uygulamayı kurup, etkinleştirdikten sonra yönetici panelimizde sol tarafta SEO isimli bir sekme oluşuyor. Bu sekmeye tıkladığımız zaman aşağıda görsele benzer bir sayfa açılıyor karşınıza.

Wordpress Yoast SEO Eklentisinin Kurulum Ayarları

Sayfada standart olarak Dashboard ekranı gözükmektedir. Bu ekran bizim Yoast SEO eklentisi ile ilgili uyarıları alacağımız kısımdır. Burada Problems ve Notifications şeklinde iki bölüm yer alıyor. Bu bölümlerde kritik öneme sahip uyarıları ve iyileştirme gereken noktaları görebiliyorsunuz.

Tabii biz WordPress Yoast SEO eklentisinin kurulumunu yapmak için Genel sekmesine geçiyoruz ve orada yer alan Open the configuration wizard linkine tıklıyoruz. Bu link vasıtasıyla Yoast SEO eklentisini adım adım kurulumunu gerçekleştireceğiz.

Wordpress Yoast SEO Eklentisinin Kurulum Sihirbazını Başlatma

Welcome

Open the configuration wizard linkine tıkladıktan sonra farklı bir sayfaya yönlendirildiğinizi görebilirsiniz. Adım adım kurulumu bu sayfada gerçekleştiriyoruz. Öncelikle karşımıza çıkan ekran Hoşgeldiniz ekranı. Bu ekranda bize ismimizi ve e-mail adresimiz soruluyor. Bunları yazmak zorunda değilsiniz. Yazdığınız takdirde Yoast SEO’un mail listesine girmeyi kabul etmiş oluyorsunuz. Yazmak istemiyorsanız Sonraki linkine tıklayarak diğer sayfaya geçiş yapabilirsiniz.

Wordpress Yoast SEO Eklentisinin Kurulum Sihirbazı Birinci Sayfa

Environment

Karşımıza çıkan ikinci sayfa Environment sayfası olacak. Burada karşımıza şıklı bir seçim sorusu geliyor.

Eğer siteniz internet üzerinde erişilebilir durumda ise Production seçeneğini seçmelisiniz. Eğer localhostta çalışıyorsanız Development seçeneğini seçebilirsiniz. Staging seçeneği ise deneme amaçlı bir kullanım için seçebileceğiniz bir seçenektir.

Wordpress Yoast SEO Eklentisinin Kurulum Sihirbazı İkinci Sayfa

Site Type

Üçüncü sayfada sitemizin tipini seçeceğiz. Benim sayfam blog olmasından ötürü ben Blog seçeneğini seçiyorum. Siz arzu ederseniz diğer seçenekleri de seçebilirsiniz.

Wordpress Yoast SEO Eklentisinin Kurulum Sihirbazı Üçüncü Sayfa

Firma ya da Kişi

Dördüncü sayfada site sahibinin kişi ya da firma olup olmadığı sorusu soruluyor. Eğer kişi iseniz isminizi ve soyisminizi yazmanız yeterli. Firma iseniz firmanızın adını ve logosunu ekleyebilirsiniz. Yalnız dikkat etmeniz gereken konu buraya yazdığınız bilgiler sitenizin meta etiketlerinde Google’a sunuluyor.

Wordpress Yoast SEO Eklentisinin Kurulum Sihirbazı Dördüncü Sayfa

Social Profiles

Beşinci sayfada karşınıza sosyal medya hesaplarınızı girebileceğiniz bir ekran geliyor. Bu ekrana sosyal medya hesaplarınızı girdiğiniz takdirde sitenin meta etiketlerinin arasına eklenerek arama motorlarına gösterilecek. Girip girmemek size kalmış ama bana sorarsanız girmenizde fayda var.

Wordpress Yoast SEO Eklentisinin Kurulum Sihirbazı Beşinci Sayfa

Post Type Visibility

Bu kısımda sitemizde ki sayfaların google’da yayınlanıp yayınlanmayacağı belirliyoruz. Yazı içerikli bir blogunuz var ise sadece Yazılar ve Sayfaları visible yapmanız yeterli. Kullandığınız temaya göre karşınıza farklı seçenekler çıkabilir. Diğer seçenekleri sitenizin türüne ve durumuna göre kendiniz belirleyebilirsiniz.

Wordpress Yoast SEO Eklentisinin Kurulum Sihirbazı Altıncı Sayfa

Multiple Authors

Eğer sitenizde birden fazla editör var ise bu sayfada bunu belirtmeniz iyi olacaktır. Eğer tek başınıza içerik oluşturuyorsanız No seçeneğini işaretlemelisiniz.

Wordpress Yoast SEO Eklentisinin Kurulum Sihirbazı Yedinci Sayfa

Google Search Console

Blogunuzun Google Search Console bağlantısını bu sayfada yapabilirsiniz. Google Doğrulama Kodu Edinin linkine tıkladığınız zaman açılan popup’ta Gmail hesabınızı ilişkilendirmeniz istenir. Yetki verdikten sonra karşınıza bir kod çıkacak. O kodu Authorization Code kısmına yazıp Yetkilendir  butonuna basmanız yeterli.

Wordpress Yoast SEO Eklentisinin Kurulum Sihirbazı Sekizinci Sayfa

Title Settings

Title Setting sayfasında web sayfamızın ismini yazıyoruz. Ayrıca başlık ayıracı belirliyoruz. Dilediğiniz ayıracı seçebilirsiniz. Burada yazacağınız website ismi ve ayıraç sizin sayfa başlığınızın sonuna ekleniyor.

Wordpress Yoast SEO Eklentisinin Kurulum Sihirbazı dokuzuncu Sayfa

Success!

Eğer Success ekranına ulaştıysanız kurulumu tamamlamışsınız demektir. Bundan sonra yapacağınız şey doğru anahtar kelimelerle okunabilirliği yüksek içerikler oluşturmaktır.

Wordpress Yoast SEO Eklentisinin Kurulum Sihirbazı Onuncu Sayfa

WordPress Yoast SEO Eklentisinin Ayarları

WordPress Yoast SEO eklentisinin kurulumu sırasında yapmış olduğunuz ayarlarla eklentiyi kullanmaya devam edebilirsiniz. Arzu ederseniz Dashboard sekmesinde yer alan Features tabını açarak orada bulunan Advanced settings pages seçeneğini etkin yapabilir ve daha detaylı ayarlamalar yapabilirsiniz. Ben bu seçeneği açtığını varsayıyorum ve buna göre açılacak yeni sekmeleri sizlere tanıtmak istiyorum.

Dashboard : Bu sekmede kritik ve uyarı niteliğindeki bildirimleri bulabilirsiniz.

Başlıklar & Metalar : Bu sekmede blogumuzun başlık yapısını ve metalarını düzenleyebiliyoruz.

Sosyal : Twitter, Facebook ve Google+ gibi sitelerdeki paylaşım ayarlarımızı bu sekmeden değiştiriyoruz.

XML Site Haritaları : Otomatik Sitemap oluşturma ayarları bu sekmeden yapılıyor.

Kalıcı Bağlantılar : Blogumuzun URL ayarlarını bu sekmeden düzenliyoruz.

Dahili Linkler : İç bağlantılar ve Breadcrumbs ayarları.

RSS : Bu sekme altından RSS ayarlarımızı düzenleyebiliyoruz.

Import & Export : Diğer SEO programları ve uygulamalarını içe – dışa aktarabildiğimiz alan.

Edit Files : .htaccess dosyasına erişim sağlayarak dosya üzerinde değişikler yapabiliyoruz.

Wordpress Yoast SEO Eklentisinin Kurulum Ayarları

1. Dashboard

Bu sekme altında eklenti ile ilgili kısa bir tura çıkabilir, ayarlarınız ile problem ve bildirimleri bu sekme altında görebilirsiniz. Dashboard sekmesi Genel, Features, Sizin Bilgileriniz, Web Yöneticisi Araçları ve Güvenlik tablarından oluşmaktadır.

Wordpress Yoast SEO Eklentisinin Kurulum Sihirbazını Başlatma

Genel

Genel tabının altında yer alan Configuration wizard kısmından kurulum sihirbazını yeniden çalıştırabilirsin. Arzu ettiğiniz takdirde Restore default settings kısmından eklentinin varsayılan standart ayarlarına dönüş yapabilirsiniz.

Wordpress Yoast SEO Eklentisinin Ayarları Features

Features

Features tabında yer alan Advanced settings pages seçeneğini aktif ederek eklentimizin gelişmiş ayarlarını açabilirsiniz. Bu şekilde daha detaylı ayarlamalar yapabilirsiniz.

OnPage.org seçeneğini aktif ettiğiniz takdirde arama motorlarının sitenizi indexlemediği takdirde bildirim almanızı sağlıyor.

Admin bar menu seçeneği ekranınızın üst kısmında yer alan admin barınıza Yoast SEO seçeneğini eklemenize yarar. Ben genellikle kapalı tutuyorum. Zaman zaman verdiği uyarılar insanın sinirini bozabiliyor.:)

Wordpress Yoast SEO Eklentisinin Ayarları Firma Bilgileri

Firma Bilgileri

Firma bilgileri kısmında kurulum esnasında yazmış olduğumuz bilgileri bulacaksınız. Firma ve site bilgilerini bu alandan istediğiniz vakit değiştirebilirsiniz.

Web Yöneticisi Araçları

Bu bölümde Bing Webmaster Araçları, Google Search Console ve Yandex Webmaster Araçlarına sitenizi doğrulatmak için ilgili alanları doldurabilirsiniz. Eğer daha önce sitenizi doğrulattıysanız bu alanları boş bırakabilirsiniz.

Güvenlik

Güvenlik kısmı birden fazla yazarın ve editörün olduğu siteler için önem taşımakta. Şayet yazarlarınıza ve editörlerinize güvenmiyorsanız Security setting seçeneğini işaretlemeyerek onların Gelişmiş kısmına erişimini engelleyebilirsiniz.

2. Başlıklar ve Metalar

Wordpress Yoast SEO Eklentisinin Ayarları Başlık ve Metalar Genel

Genel

Genel sekmesi altında kurulum esnasında belirlediğiniz başlık ayıracını değiştirebilirsiniz. Enabled analysis kısmında ise Readability Analysis ve Keyword Analysis diye iki seçenek bulunuyor. Eğer yazılarınızın altında Yoast SEO aracının görünmesini istemiyorsanız bu seçenekleri kaldırabilirsiniz. Fakat ben kesinlikle kalmasını ve o aracı kullanmanızı öneriyorum.

Anasayfa

Bu sayfa temanızın yapısına göre şekilleniyor. Eğer blogunuzun Ayarlar kısmında yer alan Okuma sekmesinde bir blog ve anasayfa seçtiyseniz bu kısımda bir ayar yapmanıza gerek yok. Bu sayfaların ayarlarını o sayfaların içine girerek yapıyorsunuz.

Wordpress SEO Eklentisi Ayarları Başlıklar ve Metalar Yazı Türleri

Yazı Tipleri

Burada yer alan yazı tiplerinin Başlık Şablonlarını ve Meta Açıklama kısımlarının varsayılan ayarları koruyoruz. Bu alanları biz içerik oluştururken  her yazı ve sayfa için farklı farklı düzenleyeceğiz. Temanızın yapısına göre bu kısımda Ortam, Portfolio gibi farklı içerik tipleri olabilir. Size tavsiyem onları varsayılan olarak bırakmanızdır.

Bununla birlikte her içerik tipinin Meta Robots kısmı bulunur. Bu kısmı eğer noindex seçerseniz o içerik tipleri Google’da indexlenmeyecektir. Bu nedenle burada ki seçenekleri işaretlerken dikkatli olmalısınız. Önerim Yazılar ve Sayfalar için Meta Robots kısmının index seçili olmasıdır.

Kod parçacığı ön izlemesindeki tarih seçeneğini aktif yaptığınız takdirde seçtiğiniz yazı tipine Google aramalarında tarih eklenir. Ekleyedebilirsiniz de eklemeyebilirsiniz de. Ben eklemiyorum. Çünkü belli bir tarihten sonra yazılarınız çok eski görünebiliyor.

Yoast SEO Meta Kutusu seçeneğini gizle derseniz içeriklerinizin içinde SEO Analiz Aracını gizlemiş olursunuz. Eğer gizleyecekseniz de eklentinin kullanılıyor olmasının bir esprisi olmaz.

Kategoriler

Kategoriler kısmında blogumuzun kategori, etiket ve biçim sayfalarının seo ayarlarını düzenlemekteyiz. Kategorilerin Başlık Şablonlarını ve Meta Açıklama kısımlarını varsayılan olarak kullanabilirsiniz. Şayet bu sayfaların arama motorlarında indekslenmesini istemiyorsanız Meta Robots kısmında noindex olarak işaretlemeniz yeterli olacaktır. Önerim kesinlikle indexlenmesi yönündedir. Ayrıca tavsiyem kategorilerinizin başlık şablonlarını ve meta açıklamalarını kategori içine girerek tek tek düzenlemenizdir.

Etiketleri ve diğer taksonomileri ise buradan düzenleyebilirsiniz. Başlık şablonunu varsayılan olarak kullanabilir, meta açıklamasını ise kendiniz girebilirsiniz. Yalnız dikkat etmeniz gereken konu buraya yazacağınız meta açıklaması bütün etiketlerinizde kullanılacaktır. Tabii siz zamanım ve sabrım var diyorsanız her etiketin içine girerek başlık şablonlarını ve meta açıklamalarını tek tek düzenleyebilirsiniz.

Arşivler

Arşivler kısmında dikkat etmeniz gereken kısım Yazar Arşivleri seçeneğidir. Eğer blogu tek başınıza yürütüyorsanız bu seçenek Etkisiz olmalıdır. Aksi takdirde yazar sayfasıyla anasayfanız ile aynı olacaktır. Bu durum duplicate content oluşturarak size zarar verir.

Tarih arşivleri kısmında yer alan seçenek ise tamamen size kalmış. Benim önerim Yazar Arşivleri kısmındaki sebepten ötürü Etkisiz yapmanız yönündedir.

Wordpress SEO Eklentisi Ayarları Başlıklar ve Metalar Diğer

Diğer

Bu kısımda 3 seçenek bulunuyor. Seçeneklerden ilki arşivlerin arama motorlarında indexlenip indexlenmemesini belirliyor. Eğer sitenizde sayfalama yapıyorsanız ve bu sayfaların arama motorlarında indexlenmesini istemiyorsanız noindex yapmalısınız. Benim tavsiyem bu seçeneğin noindex olarak kalmasıdır.

İkinci seçenek ise meta anahtar kelimelerinin kullanılıp kullanılmamasını belirliyor. Bildiğiniz üzere Google uzun bir süredir meta anahtar kelimeleri SEO’da kullanmıyor. Dolayısıyla bu alanı kullanıp kullanmamanızın bir önemi kalmadı. Arzu ederseniz etkin yapabilir ve her içeriği düzenlerken yazılarınıza meta anahtar kelimesi ekleyebilirsiniz.

Son seçenek ile site genelinde noodp meta robots etiketinin kullanılıp kullanılmamasını belirlersiniz. Eğer bu seçeneği etkin yaparsanız sayfanız DMOZ’da kayıtlı olsa dahil sizin girdiğiniz meta açıklamaları arama motorlarında yayınlanır. Ben Etkin yapmanızı öneriyorum.

3. Sosyal

Bu kısımda sosyal medya hesaplarımızla ilgili ayarları gerçekleştirmekteyiz. Şu an için sadece Facebook, Twitter, Pinterest ve Google+ ayarları yer alıyor. Bu ayarlar vasıtasıyla Facebook sayfanızı bağlayabilir, meta etiketlerinizin arasına twitter kartı yerleştirebilir, Google+ yayımcı kimliğinizi ekleyerek author özelliğini etkinleştirebilirsiniz.

4. XML Site Haritaları

Bu sekmede site haritamızın ayarlarını yapıyoruz. XML Site Haritaları sekmesi Genel, Yazı Tipleri, Hariç Tutulan Yazılar ve Kategoriler tabından oluşmaktadır.

Öncelikle Genel sekmesinde Entries per sitemap page kısmında yer alan kutuya bir sitemapte kaç bağlantının yer alacağını belirtiyoruz. Ben ortalama 1000 bağlantının yer almasının normal olduğunu düşünüyorum. Bu sayıyı ne kadar arttırırsanız sitemap dosyanız o kadar geç açılır ve zor indexlenirsiniz. İlgili kutuya sayıyı yazdıktan sonra değişikliği kaydet diyoruz. Sonrasında sitenizin adresinin sonuna /sitemap_index.xml ekleyerek site haritanıza ulaşabilirsiniz.

Yazı Tipleri kısmında hangi yazı tiplerinin site haritamızda yer alacağını belirliyoruz. Ben Yazılar, Sayfalar ve Ortam dışında ki tipleri site haritasına eklemiyorum.

Hariç tutulan yazılar kısmında eğer google’da indexlenmemesini istediğiniz bir yazınız varsa o yazının id’sini buraya eklemeniz yeterli.

Kategoriler kısmında ise sitenizde yer alan taksonomilerin site haritalarında yer alıp yer almayacağını belirliyoruz. Ben kendi blogumda Etiketleri ve Kategorileri site haritalarına ekliyorum diğer taksonomilere site haritalarında yer vermiyorum.

5. Gelişmiş

Eklentinin en hassas ayarlarının olduğu kısım Gelişmiş kısmıdır. Bu kısımda Yol Haritası, Kalıcı Bağlantılar ve RSS tabları bulunur.

Yol Haritası tabında Breadcrumbs ayarlarınızı yapabilirsiniz. Eğer blogunuz uyumluysa dolaşım menüsünü etkin hale getirebilirsiniz. Eğer temanız uyumlu değilse bu etkisiz yapmanız daha iyi olacaktır.

Kalıcı Bağlantılar tabında URL linklerimizle alakalı hassas ayarları yapıyoruz. Sitenizin etiket ve kategori gibi taksonomilerinin uzantılarını kaldırmak isterseniz ilk seçeneği Tut olarak işaretleyebilirsiniz. Benim önerim kaldırmamanız yönündedir.

İkinci seçenekte ise ortam dosyalarınızı ilgili posta yönlendirip yönlendirmek istemediğiniz soruluyor. Eğer Google görsellerde sitenizde yer alan bir görsele tıklandığı

Kalıcı bağlantılar sekmesi eklentinin en önemli kısımlarının başında geliyor. Bu sekme altında blogumuzun URL’si ile ilgili bir takım ayarlar yapabiliyoruz.

Bu sekmede dikkat edeceğimiz iki kısım bulunuyor. Bunlardan ilki “Kategori linker için varsayılan uzantıyı kaldır (normal değer: /category/)” seçeneği, diğeri ise “Redirect attachment URL’s to parent post URL” seçeneği.

“Kategori linker için varsayılan uzantıyı kaldır (normal değer: /category/)” seçeneği indekslerinizde /category/ gibi terimlerin oluşmasını engelliyor. Biz bu seçeneği Tut olarak işaretliyoruz.

“Redirect attachment URL’s to parent post URL” seçeneği ise konularınız da  yer alan görsellere, videolara direkt ulaşımda ziyaretçiyi ilgili başlığa yönlendirmenizi sağlıyor. Yani arama motorlarında görsel araması sonucu blogunuza gelen bir ziyaretçi bu seçeneğini işaretlediğiniz için sadece görseli görmüyor, ilgili yazıya ya da sayfaya yönleniyor. Bu da sizin ziyaretçi sayınızın artmasına neden oluyor.

Diğer seçenekler için eklentinin kurulumuyla birlikte gelen varsayılan ayarları koruyabiliriz.

RSS kısmında ise bir değişiklik yapmaya gerek yok. Eklentinin varsayılan ayarları bizim için yeterli olacaktır.

WordPress Yoast SEO eklentisinin kurulumunu ve gelişmiş ayarlarını bu yazıda sizlere anlatmaya çalıştım. Sorunuz olduğunu takdirde yazımın hemen altına mesaj bırakmanız yeterli olacaktır.

Ayrıca WordPress Yoast SEO eklentisinin içerik ayarları ile ilgili yazıma da bu adresten ulaşabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Melih Güney

12 yıllık mesleki yaşantımda turizm ve sağlık sektöründe pazarlama ve marka yönetimi üzerine çalışmalarda bulundum. Şu an Yeni Yüzyıl Üniversitesi Gaziosmanpaşa Hastanesi’nde Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak görev alıyorum. Aynı zamanda İstanbul Aydın Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Sosyal Medya üzerine dersler veriyorum.

180 Yorum Bulunuyor

 • Merhaba, gerçekten taktire şayan bir açıklama, forumlarda bu eklentilerin açıklamasını arayan soran o kadar çok kişi varki.. bende bu eklentiyi kullandıgım halde bilmediğim birçok kısmı keşfettim teşekkürler öncelikle.

  Bu eklentiyle ilgili bir sorum var, kullanmadığım bir sağlık sitemden verileri dışa aktar aracı ile yeni siteme yükledim ve yazıların hepsini pasif yaptım, ilk 50 sayfaya kadar editledikçe yayınlıyordum, ama yazı yazarken alt kısımdaki seo widgetinin içini değiştirip yeni title meta açıklaması seo başlığı yazmadan boş bırakıyordumki otomatik algılaması için..

  Şimdi bunu 50. yazıya kadar yaptı, daha sonra içeriğini boş bırakamıyorum bu seo başlığı , meta açıklama kısımlarını ? Yani ilginç bi şekilde elle tektek yazmam gerekiyor, boş bıraktıgımda en son halini kaydediyor. Buda ciddi zamanımızı almakta.

  Daha önce olmazken neden böyle oldu, mutlaka bir ayarı var ama bulamadık diye düşünüyoruz, yardımcı olabilirseniz sevinirim, şimdiden teşekkürler.

 • 50. Yazıdan sonra ayarlarla oynama yaptınız mı? Mesela Force Rewrite Title işaretini kaldırmış olabilir ya da tıklamış olabilirsiniz. Çünkü bununla ilgili ayrı bir ayar yok diye biliyorum. Normal şartlarda böyle bir hata vermemesi gerekiyor.

 • Eklenti bence çok güzel. Makalenizi yazarken seo ayarlarını anında konrol ederek sizi yönlendiriyor.
  Yazı ise eklenti kadar güzel. sahibi olduğum malatyahabersaati.com sitesinde kullandığım eklentinin bvu yazı sayesinde küçük bir iki detayı değiştirdim.

  Yazarın ellerine sağlık.

 • Merhaba, cevap için teşekkürler,

  Hayır ayar değiştirdiğimi sanmıyorum, diğer bloglarımdaki seo ayarlarımal karşılaştırdım hemen hemen aynı, bu Force Rewrite Title işaretide ekli durumda, evet bu kısımla ilgili bi ayarda yok, ben kapattıgımız sitemizin yazıları olan 250 makaleyi otomatik içe aktar dediğim için meta ve title kısımlarını boş bırakarak makaleyi değiştiriyordum, o zamanda boş bıraktıgımız için seo eklentisi otomatik makaleyi algılıyordu..

  Şimdi var olan eski başıkları silip boş kaydedemiyorum, haliyle yeniden yazıyorum tektek müthiş zaman kaybı..

  Umarım sorunumu anlatabilmişimdir. Banada ilginç geldi.

  • Açıkcası bu konuda bir bilgim yok. WordPress sürümünüzden kaynaklanan bir sıkıntı olabilir ya da kullandığınız temayla alakalı bir sıkıntı da olabilir. Eğer tema değişikliğine gittiyseniz böyle bir hatayla karşılaşmanız söz konusu olabilir.

 • Merhaba,;
  Bu mükemmel bilgiler için çok teşekkürler, elinize yüreğinize sağlık.
  Ben basit, sade ve her platformda rahatca açılabilen bir site yapmak istiyorum. Örnek: demo.cactusthemes.com/#opal
  E-ticaret sitesi için wordpress’i önerirmisiniz? Aklıma joomla ve prestashop var.
  E-ticaret sitesi ürettiğimiz bitkiler hakkında olacak.
  Çok teşekkürler.

  • Can Merhaba
   Basit, sade ve her platformda çalışabilen bir site yapmak istiyorsanız wordpress sizin için en uygun sistem.
   Kurulumu ve kullanımı gayet kolaydır. Ayrıca dünya genelince milyonlarca kullanıcısı olduğu için tema ve eklenti desteği çok fazladır.

   Son zamanlarda e-ticarete uygun wordpress temaları yapılmaya başlandı. Çok kompleks bir e-ticaret platformu düşünmüyorsanız eğer wordpress bu konuda da size yardımcı olacaktır. Fakat açacağınız site büyük bir site olacaksa wordpress yerine magento ya da opencard gibi sistemleri kullanmanız yararınıza olacaktır.

  • Merhaba can , bende aktif olarak 4 presta e-ticaret sites var, gerek desteği gereksede modül seçenekleri ile epey kullanışlı ve performansı en standart hostinglerde dahi yeterli.Bilgin olsun.

 • Arkadaşlar seo başlıkları sayfa başlıklarıyla değişti. Seo başlığı görünmüyor artık aramalarda. Sadece sitedeki başlık görünüyor.

 • Merhaba Melih Hocam ben all in seo eklentisi kullanıyordum ve onu kaldırdım senin yazında ne varsa aynısını yaptım şuanda. Kafama takılan konu şu ben sitemap’i bu seo ile yaptım ve 4 tane bölüme ayırdı sitemapi bunun google da sorunu olur mu indexlenmekte?
  Son olarak da her yazıgirerken bir kelime falan girilmesi gerekiyor mu her yazıya odaklanılan kelime tarzında falan yani yazı ile ilgili önereceğin ayarlar mevcut mu?
  Bu arada ellerine sağlık çok yararlı olduğu konusunda eminim yazının.

  • WordPress SEO by Yoast eklentisi sitenizin daha hızlı indexlenmesi için sitemap’i kategorilere ayırır. Senin sitende 4 ayrı sitemap oluştururken farklı bir sitede daha fazla sayıda sitemap oluşturabilir. Bunun indexlenme konusunda Google’da her hangi bir sorun yaratmaz. Bilakis yararı vardır. Fakat bu site haritalarını Google Webmaster Tools’dan eklemen gerekiyor. Yoksa yararını çok fazla göremezsin.

   Focus Keyword’un arama sonuçlarına doğrudan bir etkisi bulunmuyor. Fakat şöyle bir önemi bulunuyor. Yoast eklentisinin bir SEO algoritması bulunuyor. Bu algoritmaya göre yazınızı yazdıktan sonra bazı ayarlar yapmanız gerekiyor ve ayarlara göre eklenti size bir SEO puanı çıkarıyor. İşte bu SEO puanı çıkarılırken odaklanılan kelimede baz alınıyor. Focus Keyword nedir derseniz aslında yazının ana fikridir diyebiliriz. Bir blog yazısına başlarken önce konuyu belirleriz. Sonra konuda kullanmak istediğimiz anahtar kelimeleri seçeriz. Focus Keyword bir nevi anahtar kelimedir aslında.

   Ben Focus Keyword belirlerken genelde iki kelimeden oluşmasına dikkat ediyorum. Ayrıca bu Focus Keyword’u Meta Description’da, Meta Keywords’de ve Title’da kullanmaya çalışıyorum.

   Yoast eklentisinin içerik ayarlarıyla ilgili bir yazı yazacam fakat bir türlü fırsatını bulamadım. O yazıda daha detaylı anlatırım bu konuyu artık.:)

 • Hocam tekrardan merhaba yine bir sorum olacak site adımı google yazdığım zaman şöyle çıkıyor bunun tam ayarı nerede acaba?
  http://i.hizliresim.com/3eXjjK.png
  Hocam normalde sadece Tavsiyeciyiz.com Her Konuda Tavsiyenin Adresi yazıyordu ancak şimdi arkasında gene tavsiyeciyiz.com yazıyor bunun ayarı zannederse başlıkla ilgili falan ama tam anlayamadım yardımcı olursanız sevinirim.

  • Bugün iki sebebi olabilir.
   Birinci sebebi Başlıklar & Metalar kısmında yer alan “Force rewrite titles” kutucuğunu işaretlememiş olabilirsin. Eğer işaretlediysen ve hala aynıysa WordPress Genel ayarlar kısmında yer alan Site Başlığı kısmı ile WordPress SEO by Yoast eklentisinin Home ayarları çakışıyor olabilir.

   Bu seçeneklerin düzgün olduğunu düşünüyorsan eğer temanın kodlarında bir hata olabilir. Temanın Header dosyasında yer alan +title+ +/title+ tagları arasında kalan kısmı şu şekilde değiştirirsin sorun çözülecektir.
   +title+ +?php wp_title( ‘|’, true, ‘right’ ); ?+ +/title+

   Kod + işaretlerinin yerine köşeli parantez kullanacaksın.:)

 • Merhaba. Ben kendi blogum olan yusufbayalan.com için All In One Seo’yu kullanıyorum. Yoast’ın All In’den daha işlevsel olduğuna inanıyor musunuz? Ayrıca şu anda eklenti değiştirmem bir soruna yol açar mı? Muhabbetle.

  • Yoast’dan önce bende All in One Seo kullanıyordum. Daha sonra Yoast’a geçiş yaptım. Faydasını gördüğümü düşünüyorum. Bu biraz sizin tecrübenizle alakalı bir şey. SEO dediğimiz şey tecrübeye dayalı bir kavram. Kimse ben bu işi biliyorum diyemez. Burada önemli olan şey sizin kullandığınız içeriğin kalitesi ve o içeriği tanımlamanız. Bunları doğru yaptıysanız eğer eklenti çokta önemli değil.

   Yoast’a geçiş yaparsanız doğrudan bir sıkıntı yaşamazsınız. Aynı ayarları kullanma imkanınız var. Fakat Yoast ile içerik düzenlemesi yapmanız gerekebilir tekrardan.

 • Merhaba melih, iyi çalışmalar, ben konunu en üstünde bulunan resim eklentisini sorucaktım tema ilemi gelmekte ? altında 3 resim daha var, kendi içerisinde ilerlemekte, bu bizim içinde ideal olabilir, ayrıca sağ menüdeki kategoriler kısmıda çok hoş, benim temamda daha küçük ve pasif, bunları eklenti yada widget ile yaptın yoksa tema içerisindemi geldi, teşekkürler.

 • Evet temayı kontrol edince farkettim, bu arada yorum panelin mail ile bildirim vermiyor, bilgin olsun.

 • Melih bey merhabalar eklenti açıklaması için teşekkürler. Ben ayarların hepsini yaptım sitemin çok indexi olduğu için 40.000 olarak sitemap1, sitemap2 olarak bölmek istiyorum. Bunu sizin de belirttiğiniz, Sayfa başına yazılar bölümüne 40.000 yazdım. daha öncesinde sitemap.xml eklentisini kullanıyordum site haritası oluştur dediğim zaman siteadi.com/sitemap.xml olarak oluşturuyordu oluşan bu linki google web tools a yapıştırınca google index alıyordu. Bu eklentide bunu nasıl yapabilriim acaba? lütfen yardımcı olunuz…

 • üstadım eline koluna sağlık sayende seo ayarlarımızı yaptık

  capsdiyari.com , iskureleman.com sayfaları adına çok teşekkür ederim. yakın planda takiptesin 🙂 Galatasaraylı kardeşime yakışır

 • Merhaba benim sitemde şuan kullanmakta olduğum all in seo pack var ve wordpress yoast eklentisi ile sanırım çakışıyor. İçe aktar diyor ama nasıl yapacağım bilmiyorum. Açıklamalarınız çok iyi beğendim. Ben yoast eklentisini, yinelenen başlık etiketleri ve yinelenen meta açıklamaları için kurdum. lütfen yardım edermisiniz all in seo pack hakkında.

 • selam, bu temaya
  e-bülten aboneliği
  soru cevap kısmı
  ve video eklemek mümkün müdür ? teşekkürler

 • ingilizcem temel düzey olduğu için her adımı uygulayamadım. başka bir sitemap programı kullanmaya başladım. sağolasın

 • Arkadaşlar yoast seo kullaniyorum anca linklerimin sonunda htm yada .html yazmıyor nasil linklerin sonuna htm yada .html olacak

  • WordPress yönetim panelinde yer alan Kalıcı Bağlantılar kısmında “Özel Yapı” kutusuna tıklayıp karşısına /%postname%.html yazıp kaydederek linkleri SEO uyumlu yapabilirsin.

 • Öncelikle paylaşım için çok teşekkür ederim. Eklentiyi kurdum, ayarlarını anlattığınız şekilde yaptım. Fakat google webmaster araçlarına girdiğimde aşağıdaki hataları alıyorum. Bunun sebebi nedir? Yardımcı olabilir misiniz?

  Site Haritanıza erişmeye çalışırken bir hatayla karşılaştık. Lütfen Site Haritanızın yönergelerimize uygun olduğunu ve belirttiğiniz konumdan erişilebildiğini doğrulayıp Site Haritanızı yeniden gönderin.
  1
  Genel HTTP hatası: 404 bulunamadı
  Site haritası: kilokontrolyontemi.com/post_tag-sitemap.xml
  HTTP Hatası: 404

  01 May 2014
  2

  Hatalar
  Eksik XML etiketi
  Bu gerekli etiket eksik. Lütfen ekleyin ve yeniden gönderin.
  1
  Site haritası: kilokontrolyontemi.com/product_shipping_class-sitemap.xml
  Ana etiket: urlset
  Etiket: url
  3
  30 Nis 2014
  3

  Hatalar
  Site Haritası HTML’dir
  Site Haritanızın bir HTML sayfası olduğu görünüyor. Lütfen bunun yerine desteklenen bir site haritası biçimi kullanın.
  3
  Site haritası: kilokontrolyontemi.com/product_tag-sitemap.xml
  Etiket: html
  2
  02 May 2014
  Site haritası: kilokontrolyontemi.com/marka-sitemap.xml
  Etiket: html
  2
  02 May 2014
  Site haritası: kilokontrolyontemi.com/product_cat-sitemap.xml
  Etiket: html

 • Hocam Merhaba Benim Bir Sorunum Var.
  Siteye konu Açıyorum Google İndexliyor Ancak Söyle bişey var Konu Linki Değilde Kategorisi EKleniyor Resim Ekledim Linkinide Koyucam Açıklaması Söyle Misal.

  Siteme Açtığım Konu : İphone 5 Fiyatları ( Örnek Veriyorum ) Google Bunu İndexliyor Ama Konu Yerine Konu Hangi Kategorideyse O İndexleniyor Bunu Nasıl Düzelticem ? Açıklamalı Resim

  http://img495.yukle.tc/images/1031seo_sorun1.jpg
  http://img495.yukle.tc/image.php?id=1031seo_sorun1.jpg

 • Merhaba Melih Bey.. ctsmekanik.com adı altında firma sitemiz var.. Bir arkadaşımıza rica ettik ve wordpress ile bu tarz’da bir Site Hazırladı ve bıraktı.. ama sitemizde hiç bir ilerleme v.s yok yanlık olan nedir? internette yapmış olduğum araştırmalarda ve sizinde belirttiğiniz gibi yapmaya caliştim olmadı sanırım. sizden ricam bir inceleme yada yardımcı olur musunuz?

 • Kardeşim merhaba öncelikle. Benim sitem sezaiacima.com Bu siteye girerseniz başlığın iki tane olduğunu göreceksiniz. ben force rewrites özelliğini de etkinleştirmeme rağmen halen iki tane görünüyor. Bunun nedeni ne olabilir acaba bir fikrin var mı? Saygılarımla.

 • Merhabalar Melih bey:
  Verdiğiniz güzel bilgiler için teşekkürler ancak şöyle bir sorun ile karşılaşıyorum.
  post_tag-sitemap.xml ‘da hata veriyor ve ne yaptımsa düzeltemedim.
  Verdiği hata aynen şöyle ” Fatal error: Unknown: Cannot use output buffering in output buffering display handlers in Unknown on line 0″ bu konu ile ilgili bilgi verirseniz çok memnun olurum.

  • basit bir problem aslinda. hata mesajini google da aratirsaniz sorunun cozumunu bulabilirsiniz. askerde oldugum icin detayli cevap veremiyorum. kusura bakmayin.

 • Ayrıca Google web master araçlarından hataya bakınca : Desteklenmeyen dosya biçimi diye hata raporu veriyor.

 • Merhabalar hocam, acil seo dersine ihtiyacım var lütfen yardımcı olur musunuz ? E-mail adresimi bıraktım ulaşabilirsiniz ordan teşekkürler simdiden.

 • hocam anlatım için teşekkürler yalnız bişi soracağım.

  şu başlık ve benzeri şablonlarda kullanılan %%sitename%% olayı takılı kaldı bende :/

  yani şöyle ki tittle’de direk %%sitename%% çıkıyor sitenin adresini atması gerekmez miydi oraya ?

 • All in seo’dan hayır gelmeyince Yoast denedim teşekkürler yazınız için. Çok ayrıntılı ve bilgilendirici olmuş.

 • Merhabalar, öncelikle tesekür ederim Yoast WordPress SEO güzel tanitmissiniz… sölemesi ayip olmasin bir kac yildir tam gün SEO isi yapiyorum, daha da ayibi ise bu Yoast WordPress SEO ayarinda tuturamadim bir ayar var 🙂

  Konu/Sorun ise:

  Google arama sonuclarinda belirledim title yani sira “site ismini” vermesi…
  Yani ek olarak “site ismini” veriyor google sonuclarinda?

  Site başlığı şablonu: %%title%%
  ve kaynak code de title dogru sekilde veriyor…

  Ne is ise google sonuclarinda titleye ek olarak “site ismini” vermesi???

  Fikri olan var mi?
  teskk…

  Su an güncel Version 1.5.5.1 kullaniyorum…
  Force rewrite titles Aktif…

  Sayfalar/Post/Kategoriler index, follow…

 • merhaba, bu eklentiyi kurduğumda(sadece kurup etkinleştir dediğimde) alttaki hatayı alıyorum.

  Warning: preg_match_all(): Compilation failed: unknown option bit(s) set at offset 0 in /home/*****/public_html/wp-content/plugins/wordpress-seo/inc/class-wpseo-replace-vars.php on line 165

  Warning: preg_match_all(): Compilation failed: unknown option bit(s) set at offset 0 in /home/*****/public_html/wp-content/plugins/wordpress-seo/inc/class-wpseo-replace-vars.php on line 165

  bunun sebebi nedir? yardımcı olur musunuz?

 • hocam bunların hepsini gerçekten siz hazırladıysanız gerçekten siz bu işi seviyorsunuz ve hakkını veriyorsunuz demektir. bilgilendirme ve anlatım gerçekten 10 numara emeğe saygı teşekkürler üstadım. kolay gelsin

 • merhabalar. öncelikle anlatımınız için çok teşekkür etmek istiyorum. Yalnız benim bir sorum olacak. Ben eklentiyi eklediğimde menünün alt kısmında seo eklentisi gelmiyor resimlerdeki gibi. Ne yapmam gerekli acaba benmi yapamadım yoksa bilmediğim bir kısımmı var. Yardımcı olursanız sevinirim. kolay gelsin.

 • Hocam öncelikle güzel yazınız için teşekkür ederim. Sormak istediğim soru şu, sitem görsel medya yönünden de bir hayli zengin bir site. Sizce Google XML sitemap mi kullanmalıyım yoksa Yoast Sitemap mi? Hangisi daha iyi? Net bir cevap alabilirsem gerçekten çok memnun olurum, teşekkürler.

  • Yoast’ın sitemap özelliği sizin işinizi yeterince görecektir. Fakat burada dikkat etmeniz gereken konu şu olacak. Görsellerin alt etiketlerini doğru ve düzenli olarak doldurun. Aksi takdirde görsellerin bir anlamı olmaz.

   • Hocam biraz daha açabilir misiniz. Yani Görsellerin alt etiketleri derken tam olarak neyi kast ediyorsunuz? Görsellere verilen isimleri falan mı?

    Bir de hocam Yoast’ın sitemap’ini webmaster tools’a gönderdim ancak burada şöyle bir sorun yaşıyorum. post_tag-sitemap.xml hata veriyor. Diğer 4 tanesinde bir sıkıntı yok ancak bunda “Site Haritanıza erişmeye çalışırken bir hatayla karşılaştık. Lütfen Site Haritanızın yönergelerimize uygun olduğunu ve belirttiğiniz konumdan erişilebildiğini doğrulayıp Site Haritanızı yeniden gönderin.” şeklinde bir açıklamayla hata tanımlanıyor. Aynı zamanda robots.txt test aracında http://www.siteadim.com/sitemap_index.xml satırının yanında hata işareti çıkıyor ve söz dizimi anlaşılamadı diyor. Öyle sanıyorum ki bu iki hatanın nedeni aynı ama saatlerdir araştırmama rağmen halen bir çözüm bulamadım. Bu konuda yardımcı olabilirseniz çok makbule geçecek gerçekten.

    • Görsellerin alt etiketi derken şunu kastediyorum. Bir görsel yüklediğin zaman ortam kısmında görselin boyutları ve hemen altında da alt etiketi ve başlık kutuları yer alır. Bunları doldurmalısınız. Aynı şekilde görselin ismide önemli.

     Bu hatayı şundan alıyorsun muhtemelen. Bir yazı yazdığın zaman bu yazıya etiket giriyor musun? Giriyorsan hangi kısma etiket giriyorsun? Yoast’ın içerik ayarlarına mı yoksa wordpressin kendi etiket sistemine mi? Her ikisine de girmeni tavsiye ediyorum.

     • Öncelikle cevaplarınız için çok teşekkür ederim hocam. Söylediğiniz gibi yapınca post tag sitemap hatası ortadan kalktı. Lakin ikinci söylediğim web master tools’dan robots.txt oluşturma aracındaki hata devam ediyor. Buyurun bu da görüntüsü, bunun çaresine nasıl bakabilirim acaba ve nedeni nedir bu durumun? http://i.hizliresim.com/6l73BE.png

      Resimlerle ilgili olarak da hocam emin olmak için son bir resimle bir kez daha sorayım dedim. Malumunuz sizden öğreneceğim bu tarzla belki de yıllarca giriş yapacağım baştan doğrusunu öğreneyim ki sonradan yanlış yapmayalım. Fotoda gösterdim toplam 4 farklı yer var. İlk kısım başlık orası önemli giriyoruz zaten. Altyazı gereksiz bir yer sanırım resmin altında yazı çıkarıyor orayı geçtik, merak ettiğim alternatif metin yazan yerin altındaki kısım etiket yerimi yani virgülle etiket mi gireceğiz oraya ve altındaki kısımda zaten resmin açıklaması sanırım. http://i.hizliresim.com/l02nXB.png Cevabınız için bir kez daha teşekkürler.

     • Hocam kusura bakmayın kafama bir şey takıldıkça size soruyorum, lakin genelde aradığım soruların cevabı nette olmuyor. Dediniz ya hani görsellere açıklama ve etiket girmelisiniz diye, bir yazıya girdiğim 4-5 görsele farklı etiketler fakat aynı açıklamayı girmemin bir sakıncası olur mu? Yani bir yazıdaki atıyorum 4 görselin de açıklamasının aynı olması kopya/tekrarlanan içerik olarak algılanır mı yoksa görsel olduğu için sorun olmaz mı? Teşekkürler şimdiden.

     • Cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Blogunuzu sık kullanılanlara da ekledim her zaman böyle faydalı bloglar göremiyoruz 🙂 İyi günler.

  • İstediğiniz şeyi Ayarlar kısmında yer alan Kalıcı Bağlantı Ayarlarından düzenleyebilirsiniz. Fakat bunu siteyi daha ilk oluşturduğunuz sırada yapıyor olmanız gerekiyordu. Çünkü kalıcı bağlantı ayarlarını sonradan değiştiriyor olmak sitede sıkıntılara neden olur. Eski linkler çalışmayabilir ya da hata verebilir. Bir de tabii işin google tarafı var. Bugüne kadar google sizin sitenizde indexlediği bütün veriyi siz elinizin tersiyle itmiş oluyorsunuz. Siteniz değer kaybedip daha alt sıralara düşebilir.

   • Site henüz 2-3 günlük daha içinde çokça bir yazı yokken bende en iyi şekilde sonradan değiştirmek zorunda kalmayacağım bir şekilde yapayım dedim. O yüzden sanırım şimdi değiştirirsem pek fazla bir sorun olmaz zaten daha 3-4 yazı ancak var. Ancak aklıma takılan şey şu, sizce etiketin tag olması ya da etiket olması arasında seo açısından bir fark olur mu? Kısa linklerin daha iyi olduğunu biliyoruz ancak bir yandan da birisi ingilizce diğeri türkçe, sizin bu konudaki düşünceniz nedir acaba? Cevabınız için teşekkür ederim.

    • Öncelikle şöyle söylüyeyim. Google, yapılan son güncellemelerle aramalarda meta taglarını artık göz önünde bulundurmayacağını belirtti. Dolayısıyla etiketlerin eskisi kadar önemi kalmadı. Fakat demek değil ki önemsiz. Arama motoru örümceklerinin sitenizi indexlerken bu etiketleri takip ediyor. Dolayısıyla düzgün bir etiket sistemi yapıyor olmanız önemli. Fakat etiketleri tags ya da etiket olarak url yapmanızın bir farkı olmayacaktır. Dilediğinizi yapabilirsiniz.

 • Hocam gün geçmiyor ki kafama yeni bir şey takılmasın 🙂 Sizi de yoruyorum ancak bu sorduklarım muhtemelen birçok arkadaşın kafasını kurcalayan şeylerdir, sizden bunlarla ilgili tatmin edici cevaplar alabilirsem muhtemelen birçok arkadaşın da kafasındaki sorular giderilmiş olur. Sorular karışmasın diye ayrı ayrı soruyorum hocam, şimdiden teşekkür ederim

  1) Gerek Yoast’ta gerek All in One Seo Pack’de ve diğerlerinde kendilerine ait Başlık, Tanım, Etiket giriş kısımları var. Yazılarımı kontrol ettiğimde Google’da hep bu eklentilere girmiş olduğum kısımların çıktığını arama sonuçlarında buna göre yer aldığımı gördüm. Peki o zaman bizim normal yazımıza girdiğimiz başlığın ve giriş cümlesinin hiç bir anlamı yok mu? Google tamamen bu eklentilerin özel alanlarına girdiğimiz bilgilere göre mi ayırt ediyor?

  2) Normal yazı başlığı ile eklenti yazı başlığı kısımlarına aynı başlığı girmek mi daha faydalı yoksa farklı başlıklar girmek mi?

  3) Yazının normal giriş cümlelerini eklentinin açıklaması olarak kullanmak mı daha faydalı yoksa iki kısma da farklı şeyler yazmak mı?

  • Sorun tabii elimden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışıyorum.:)

   1) Bu tarz SEO eklentileri kendi metalarını kullanırlar. Dolayısıyla sizin wordpressinizin kendi meta sistemi devre dışı kalır. Sizin yazınıza girdiğiniz başlığınız normal şartlarda aynı zamanda title tagınız oluyor. Fakat bir SEO eklentisi kullandığınız zaman başlığınız ayrı title tagınız ayrı yapabiliyorsunuz. Burada önemli olan title tagınızdır bu nedenle seo eklentilerinde bu alanı doğru doldurmak gerekiyor. Bu değil ki yazı başlığı önemsiz. Onun da önemi bulunuyor. Şöyle ki genelde yazı başlıkları h1,h2 taglarını kullanırlar. Bu taglar Google’ın sevdiği taglardır. O nedenle onun da o tür bir etkisi olur. Burada etiket sistemini ayırmak istiyorum. Çünkü Google en son yaptığı güncelleme ile etiket sistemini kullanmayacağını bildirdi. SEO eklentilerinin etiket sistemini kullandığınız zaman fiziksel anlamda sayfanın arayüzünde bu etiketler görünmüyorlar. Sadece kaynağı incelediğiniz de meta tagları görebilirsiniz. Fakat WordPress’in etiket sistemini kullandığınız da sayfanın arayüzünde de görebiliyorsunuz. Dolayısıyla arama motorlarının örümceklerinin gezmesine olanak sağladığınız bir yapı olmuş oluyor. Bu nedenle size tavsiyem her ikisi etiket sistemini de doldurmanız yönünde.

   2) Yoast eklentisinin içerik ayarlarında Odaklanılan Kelime diye bir özellik vardır. Bu özellik normalde bir işe yaramaz. Fakat yazının altyapısını oluşturduğunuz anahtar kelime dizisi olduğu için eklenti bu kutuda yazdığınız şeye göre yazınızı kontrol eder. Ben genelde şöyle yaparım. Buraya 2-3 kelimeden oluşan anlamlı bir anahtar kelime yazarım. Bu anahtar kelimeyi yazı başlığında kullanırım. Aynı zamanda bu anahtar kelimeyi yazının ilk paragrafında hatta ilk cümlesinde kullanırım. Aynı zamanda bu anahtar kelimeyi meta description da kullanırım. Dolayısıyla bunu yaptığınız zaman başlıkla eklenti başlığını değiştirmenize gerek kalmaz. Yalnız şuna dikkat etmenizi tavsiye ederim. Yazı başlıklarınız 140 karakterden fazla olmamalı. Hatta 100-110 karakterden fazla olmamalı. Bununda sebebi bir kullanıcı yazınızı twitter’da paylaşmak istediğinde ya da diğer sosyal ağlarda paylaşmak istediğinde yazınızın başlığı kesintiye uğramadan gösterilebilmeli.

   3) Bana göre bir yazının en önemli cümlesi ilk cümlesi sonra ise ilk paragrafıdır. Öncelikle Meta Description konusunda Google’ın net bir tavrı bulunmuyor. Google beğendiği descriptionları alıyor beğenmediklerinin yerine kendi belirlediklerini koyuyor. Ben genellikle şunu yapıyorum. Yazıma öyle bir cümleyle başlıyorum ki içinde anahtar kelimem geçen bu cümle benim aynı zamanda meta description tagım oluyor. Genelde de Google bu şekilde kabul ediyor.

   • Öncelikle detaylı cevabını için çok teşekkür ederim hocam, cevabınız sayesinde merak ettiğim şeylerden çok daha fazlasını öğrendim ancak halen şunu kafamda netleştiremedim 🙂 Sanırım yazı başlığı ile eklenti başlığının aynı olmasını söylüyorsunuz değil mi? Tabi dediğiniz kriterlere uyacak güzel bir başlık seçilmeli.

    Bir de meta desc kısmı için ilk paragrafta kullandığımız giriş cümlesinin aynısını yazmamızı (giriş cümlesinin söylediğiniz gibi anahtar kelimeleri içerdiğini varsayarsak) mı yoksa anahtar kelimeleri de içeren bir başka orjinal cümle mi koymamızı tavsiye edersiniz? Teşekkür ederim.

    • Ben edindiğim tecrübeler konusunda bunu söylüyorum. Bir başkası da çıkıp şöyle yaparsan daha iyi olur diyebilir. O da doğru olabilir. Bir çok yolu olabilir bunun. Ama hangi yolu seçerseniz seçin anahtar kelimeniz içinde olsun açıklamanın.:)

 • Melih bey kalı baglantıları özel yapı seçtikden sonra sonundaki / kaldırıp .html yapıyorum ama bi türlü sitemde html olmuyor nedeni nedir acaba

  • Serverınızla alakalı olabilir. Ya da özel yapıyı yanlış tanımlıyor olabilirsiniz. Özel yapıyı seçtikten sonra şu şekilde olacak. /%postname%.html

 • Hocam şöyle bir sorunla karşı karşıyayım. Arama sonuçlarının hepsinde domain adresim içerik isimlerinin hemen arkasında çıkıyor. Şöyleki: http://i.hizliresim.com/D8Mjgz.png Ben de bunun Yoast’ın Başlıklar Metalar kısmında yer alan Title’ı yazmaya zorla (Force Rewrite Tittles) kısmı ile alakalı olduğunu düşündüm ve buradaki tiki kaldırdım. Ancak bu durum halen devam ediyor. Bu sorunu nasıl halledebilirim. Ayrıca eğer sandığım işe yaramıyorsa bu Tittle’ı yazmaya zorla kısmı ne işe yarıyor ve neden domain adım olarak çıkıyor. Yani ben hiç bir yerde site ismini modahane.com olarak yazmadım her yerde ModaHane olarak yazdım nerede bu yanlışı yaptım ki isim olarak domain belirtilmiş? Bu konuda da yardımcı olabileceğinizi umuyorum 🙂 İyi çalışmalar.

 • Merhaba siteniz çok güzel benim sitemede gelirseniz çok seviniirim. İyi seneler dilerim
  adanahaberlerigazetesi.com

 • Melih Selam ,

  WordPress yazı eklenti kısmında “daha fazla ” özelliğini kullanamıyorum.Joomlada istediğim bir arayazıya eklerdim ve eklediğim noktada “daha fazla” ibaresi oluşurdu.Wordpresste kullandığımda yazının en altına ———more——- olarak atıyor ve manule taşıma vs gibi süreçlerle ilgilenmek durumunda kalıyorum.Sorun nereden kaynaklanıyordur ?

  Yardımını rica edererim ,

 • Hocam googlede alt kategorilerin cikmasi icin neler yapabiliriz?rica etseem bu konuda yardimci olurmusunuz.all in seo pack eklentisinde alt kategorileri cikarmak icin kutucugu isaretliyolar.ama yoast da bu secenek yok.sitem 4 aydir aktif durumda fakat googlede kkategorilerimin cogu cikmadi.ozgun makaleler aciyorum.yoast eklentisinin renkleri hepsi yesil oluoyo fakat site googlede cok zayif indexleniyo

 • Güzel ve detaylı bir anlatım olmuş. Ancak görebildiğim kadarıyla wp için pek çok seo eklentisi var all pack seo da bunlardan birisi. hangisi kullanmalıyız. bunu tavsiye eder misiniz

  • Teşekkür ederim. All Pack Seo eklentisininde detaylı anlatımını blogumda bulabilirsiniz. Blogunuzda doğru işleri yaptığınız sürece aslında bu tarz eklentilere çok ihtiyacınız yok. Fakat illaha bir eklenti kullanmak istiyorum, o beni yönlendirsin diyorsanız ben Yoast’u tavsiye ediyorum.

 • Hocam, her yazının kendine özel bir başlık halinde görünmesini istiyorum fakat olmuyor yani site başlığı her yazıda görünüyor, ben her yazının ayrı bir başık yani benim belirlediğim şekilde olmasını istiyorum. Nasıl yapacağım?

 • Melih Kardeş Sitemde All in Seo Pack Kullanıyordum Senin Sayende Siteme WordPress SEO by Yoast Eklentisini Kurdum O Derece Çook İyi Anlatmışsın Konuda Bundan Sora WordPress SEO by Yoast Eklentisini Kullanacağım Askerde Olduğunu Söylemiştin Bir Yorumunda Kaça Kaçsın Devre Olabiliriz Senin İle 🙂 2014/1 misin 2014 Yılında Şubat Ayındamı Celbe Girdin 🙂

  Benim Bir Sorum Olucaktı Melih Film Sitesi Kurdum Yeni Konu Actıgımda WordPress SEO by Yoast Odaklanan Kelime Bölümünde Sayfa URLsi NO Diyor Ne Yapmam Gerekiyor Onu Yes Durumuna Getirmek İçin Yardımcı Olsanda Olmasanda Teşekkür Ederim Şimdiden.. 🙂

  HATA RESİMİ : http://i.hizliresim.com/YvZZkA.jpg

  • Öncelikle bloguma gösterdiğin ilgi için teşekkür ederim. Yorumunda bazı kısımları temizlemek zorunda kaldım bunun için de özür dilerim.

   Problemine gelince aynı sıkıntıyı hepimiz yaşıyoruz. linklerde türkçe karakterlerin kullanılmıyor olması Yoast Sayfa Analiz kısmında böyle bir durumla karşılaşmamıza neden oluyor. Fakat orada onun öyle yazdığına bakma. Eklenti henüz bu konuda bir düzenleme yapmamış olsa da Google yeterince akıllıdır.

   Sizin burada yapmanız gereken odaklanılan kelimenizi sayfa başlığınızda, adres satırınızda, içeriğinizin ilk paragrafında ve meta desc alanında kullanmanız yeterli.

   Eklenti size sadece yol gösteriyor. İşin mantığını anladıktan sonra eklentiye çok fazla takılı kalmayın derim.:)

   • Eyvallah Teşekkür Ederim Çook Açıklayıcı Anlatmışsın Anlayabileceğim Gibi Allah Razı Olsun 🙂

 • Merhaba Melih hocam paylaşım için teşekkürler.
  Konu girişi yaparken alt bölümde bulunan Yoast eklenti ayarlarında Meta Description bölümü boş bıraktığımız taktirde seo açısından bir sorun teşkil eder mi? All-in-seo eklentisinde otomatik olarak önizleme bölmününe açıklama ekliyordu bu nedenle sormak istedim

  • SEO açısında sorun teşkil eder. Google kendi kafasına göre doldurur bu sefer o alanı. Anahtar kelimelerini Meta Desc alanında geçirmek varken neden bundan faydalanmayasın.

 • Hocam bu eklentiyi kurdum ayriyetten google xml plugini kurmaya gerek varmi, bi soru daha super cache w3 total cache eklentileri olmazsa olmaz eklentilerden midir, tesekkurler..

  • Yoast kullandıktan sonra ayrıca bir sitemap eklentisi kullanmanıza gerek yok.

   Diğer sorunuza gelince cache eklentileri sitesi yavaş açılan, çok fazla veya büyük görselleri bulunan siteler içindir. Sitenizin açılma hızı yavaş değilse kullanmak zorunda değilsiniz.

 • Hocam sitemin açılma hızı 2.7 sn ve google uyarıyor düşür diye, ayrıca sitemde görseller fazla sayılır, bu durumda hangi eklentiyi kurmamı tavsiye eder siniz?

  • BLogunuza görseller eklerken bu görselleri Photoshop’da web için kaydet diye kaydedin. Bu şekilde görsellerin boyutlarını bir hayli düşürürsünüz. Ayrıca WP Smush.it eklentisi işinizi görecektir.

 • Merhaba hocam. Benim Blog’a yorum yapan kimsenin web adresi çıkmıyor. Yani isim üstüne gelince URL yok. Bunu nasıl düzenleyebilirim?

 • merhabalar öncelikle anlatımınız için ve bilgilendirmeleriniz için teşekkür ederim.

  Sitemap eklentisi olarak Google XML Sitemaps kullanıyordum ancak Yoast seo eklentisini kurduktan sonra xml sitemap eklentisini kaldırmalımıyım ve aynı zamanda webmaster tools danda site haritasını kaldırıp yenisimi eklemem lazım. ikisi beraber durması bana seo sıralamasında herhangi bir zarar verirmi acaba.

 • merhabalar,
  wp sitemde Yoast seo kullanıyorum. Bütün sayfalarımda 2’şer tane var. Her ikisi de yoast’tan gelmekte ancak, problemin kaynağını bulamadım. Bunu nasıl düzeltebilirim?
  web adresim: radyodinle.tc

  • Kullanmış olduğun temanın title kodlarında bir sıkıntı olabilir. Header.php dosyasında yer alan title etiketile default temalarda yerlen title etiketini değiştirmen bu sorunu çözebilir.

 • Merhabalar , verdiğiniz detaylı bilgiler için teşekkür ederim…Benim sorunuma gelince : Yoast WordPress SEO dil ayarlarını ingilizce yapamk istiyorum , türkçe açıklamaları anlamakta zorlanıyorum…mümkün müdür acaba ?

 • Sitemde taksonomi sekmesinde ; Warning: the variable %%category_description%% cannot be used in this template. Ayrıntılı bilgi için yardım sekmesini inceleyin.

  hatasını alıyorum. Site açıklamasında : %%category_description%% bu yazılı.

  Ayrıca yoastın site açıklaması kısmını kullanıyorum fakat google de açıklamaya yazdığım kısım görünmüyor sadece sayfanın başında ne yazmışsa onu alıyor. ne yapmam lazım bi çok yere baktım ama gerekli bi açıklama yok..

 • Arkadaşlar sitemde iki tane meta etiketi var biri wordpressin biri yoast un . Bu wordpress in meta etiketini nasıl kaldırabilirim ..

 • Elinize sağlık güzel paylaşım olmuş. Benim gibi başka ihtiyaç sahiplerine de umarım faydası olur

 • Hocam merhaba tüm yazını okudum ben aylardır yoast kullanıyorum herşey cok güzel ben siteyi başka domaine taşıdım ve 301 çektim ama garip bir olay oldu Örnek veriyorum Mercedes Yedek Parça Kategirisi Var mesela
  google aramalarında mercedes yedek parça | Renault Yedek Parça Mercedes Yedek Parçaya Renault Yedek Parça Ktegorisinide Getirmiş Farklı Bir Kategori Olmasına Rağmen. Daha Önce yoktu 301 Çekince Oldu.
  Detay :
  iKİ Kategori Mesela
  Mercedes Yedek Parça
  Renault Yedek Parça
  Mercedes Yedek Parça | Renault Yedek Parça
  Mercedes Kategorisine Renault Kategorisinin Başlığını Eklemiş Sİtede Yok Ama Googlede Yazınca Çıkıyor Ben Bunu istemiyorum eskiden olmuyordu ama şimdi google öyle eklemiş. 301 den sonra önceki sitemde yoktu öyle bir durum. . sadece taşıma yaptım oynama olmadı

 • Hocam Yoastın yeni sürümünde anahtar kelime girme yeri yok seo analizi yaptıgımdada anahtar kelime girilmemiş diyor ne yapabilirim yoksa anahtar kelimelerin seoya etkisi yokmu yardımcı olursanız sevinirim

  • Google anahtar kelime desteğini tamamen kaldırdı. Anahtar kelimeleri artık dikkate almıyor. ama diğer arama motorları halen dikkate alıyor.

 • merhaba yazınız süper olmuş wp yoast kurdum web siteme fakat sitem arama motorlarında etiketler ön planda çıkıyor crextattoo.com/tag/mario-dovme-modelleri gibi ne yapmam gerekiyor acaba ? Bana bi yol izlenimi gösterebilir misiniz bu konu hakkında bilgili arkadaşlar?

 • “Redirect attachment URL’s to parent post URL” sEÇENEĞİ NEREDE ? ŞU anda boyle bır secenek gorunmuyor

 • Merhabalar Melih Güney hocam, öncelikle yazınızı sonuna kadar hiç sıkılmadan okudum teşekkürler gerçekten, şöyle bişey aklıma takıldı şimdi ben siteme eklentiyi kurdum, google xml eklentisi vardı çakışan uygulama var dedi onu kaldırdım, önceden sitemap.xml ye tıklayınca url de açılıyodu, şimdi bu eklentide o URL adresim nedir acaba ?

 • Odak anahtar kelime, kopyanın ilk paragrafında görünmüyor. İlk fırsatta konunun ne olduğunu netleştirin.
  Kötü SEO puanıMevcut kopyanızda anahtar kelime / cümle öbeklerini herhangi bir alt başlıkta (H2 vb.) kullanmamışsınız.
  Kötü SEO puanıAnahtar kelime yoğunluğu %%0, ki bu düşük bir değer. Anahtar kelime 0 kere bulundu.
  Orta SEO puanıBu sayfadaki görseller hedef anahtar kelime için alt etiketine sahip değil.
  Orta SEO puanıBu sayfada hiç dışarı giden bağlantı gözüküyor, uygun bir kaç tane eklemeyi düşünün.
  İyi SEO puanıOdak anahtar kelime sayfa adresinde yer alıyor.
  İyi SEO puanıSayfa başlığı, en az 40 karakter ile önerilen 70 karakter arasında.
  İyi SEO puanıBelirtilen meta açıklaması için şunları göz önünde bulundurun: Rekabete göre nasıl karşılaştırılabilir? Daha çekici yapılabilir mi?
  İyi SEO puanıMeta açıklaması odak anahtar kelimeyi içeriyor.
  İyi SEO puanıÇok iyi, daha önce bu odak anahtar kelimeyi hiç kullanmamıştınız.
  İyi SEO puanıSayfa başlıklarında anahtar kelime bulunması sıralama iyileştirme açısından önemlidir.

  BU HATALARI VERIYOR FAKAT HERSEY KURLINA UYGUN EKLENDI BU HATAYI ON URUNDEN 6 SINDA ALMAYA BAŞLADIM SEBEBİ NEDİR BU HATANIN ?

  BAŞLIK VAR H2 H1 VAR İÇERİKTE ODAK KELİMEDE VAR.

  • türkçe karakterli bir odak kelime kullanıyorsanız bu tarz bir sıkıntı alabilirsiniz.
   Zaten bu uyarıları çok fazla dikkate almayın. Burada size işin mantığını anlamanız açısından uyarılar veriliyor.
   Siz bu mantığı kavradıktan sonra zaten bu uyarıların çok bir önemi kalmıyor.

 • selam melih;
  Metniniz 69 kelime içeriyor. Bu çok az ve mutlaka arttırmalısınız.
  Bu sayfada hiç dışarı giden bağlantı gözüküyor, uygun bir kaç tane eklemeyi düşünün.
  bu ikisini nasıl yapcam yawww.illaki 300 kelime mi olması lazım acıklamanın emlak ofisi sitesi bu o kadar ne yazcam ben 🙂 yardımcı olursan sevınırım..bilgilerin için cok saol burada 🙂

 • Merhaba site analiz raporlarında sitemin haber linkleri iç link olarak görülüyor bunun nedeni ne olabilir. tşk.

 • Yoastı bir kaç gün önce kullanmaya başladım ancak, xml site haritasını google web yöneticisine eklerken Site Haritanızın bir HTML sayfası olduğu görünüyor. Lütfen bunun yerine desteklenen bir site haritası biçimi kullanın. bu hatayı alıyorum nasıl çözebilirim?

 • Her şeyi yaptık fakat site başlığını wp den çekiyor google anlayamadım bizde mi sorun google nasıl çekiyor.

 • Merhaba hocam gerekli ayarları yaptık diyelim, eski yayınlanan yazılar için de tekrardan bu ayarlamaları her yazı için ayrı ayrı yapalım mı?

 • Merhaba, benim başlıkları optimize etme ile ilgili bir sorunum var, şöyle ki:
  Ben bir seyahat bloğu yazıyorum. YOAST SEO eklentisi mevcut ve burada bahsedilen şekilde ayarlanmış durumda. ancak google’a “XXX’te gezilecek yerler” yazdığımda yazım şu şekilde görünüyor: “Blog adı- XXX gezilecek yerler”. Ancak ben “Yazı başlığı-Blog adı” şeklinde çıkması için uğraşıyorum. Header.php üzerinden de ayarlarla oynamaya çalıştım ama bir türlü değiştiremedim bunu. Neden kaynaklanıyor olabilir? Şimdiden teşekkür ederim.

 • merhaba hocam.Wordpress etiketler kısmı ile seo eklentisi etiketleri farklı oldugunda bir sorun yaratır mı,?

  • Google artık etiketleri dikkate almıyor. Bu nedenle SEO eklentisinde yer alan etiketleri kullanmasanızda olur. WordPress’in kendi etiket sistemini kullanırsanız benzer yazılar gibi özellikleri etiketlere göre yapabilirsiniz. O nedenle wordpress etiketlerini kullanmanızı öneririm.

 • Merhaba, Benim panelimde Başlık&metalar kısmında Anahtar kelime şablonu kutucuğu yok. Dolayısıyla sitemin anahtar kelimeleri yok. Bunu nasıl ekleyebilirim?

  • Başlıklar & Metalar Kısmında yer alan Diğer Sekmesinde Meta anahtar kelime etiketleri kullanılsın mı? şeklinde bir soru var. Onu etkin yaparsanız Meta Keywordler aktif olur.

 • Merhaba By Yoast eklentisini yeni kurdum ancak daha önce all in seo kullanıyordum sizce hangisini tavsiye edersiniz?

 • hocam ne yapmam gerek bu konuda “Bu sayfadaki görseller hedef anahtar kelime için alt özelliğine sahip değil”

 • Melih hocam merhaba sorum şu Ben daha önce All İn One Seo eklentisi kullanıyordum sizlerin tavsiyesi ile Yoast Seo kullanmaya başladım. Şimdi hocam Google XML Sitemap eklentisini kullanıyordum Yoast Seo yu yükleyince hata verdi.. Hata sonucu Google XML Sitemap özelliğinin kaldırdım. Ama Yoast SEO nun sitemap eklentisini göremiyorum..daha önce yazılarımın anasayfamın önceliklerini ve sıralamasını yapıyordum ama şimdi Yoast Seo da nerden yapıcam bilimiyorum.. yardımcı olursanız sevinirim hocam

  • İki Sitemap’i aynı anda kullanman çakışmaya neden olabilir. Bu nedenle birini kullanmanı öneriyorum. Google XML sitemap güzel bir eklenti fakat Yoast senin ihtiyacını fazlasıyla giderecektir. Admin paneline girip Yoast eklentisini kurduktan sonra Eklentinin sekmesinde XML site haritaları kısmı bulunuyor. Buradan Site haritana ulaşabilirsin. Ya da sitenin anasayfasındayken adresinin sonuna /sitemap_index.xml yazarakta site haritanı görebilirsin.

 • Selam Melih;

  Öncelikle yazıların için ellerine sağlık . Harika ayrıntılar belirtiyorsun. Rehber olarak okumak istedim fakat bazı sıkıntılar var.
  Bir sorum var ; google da site:siteadı.com şeklinde arama yaptığında benim sayfamın hem etiketleri hem kategorileri de indexleniyor. Bunu nasıl önlerim ?
  Yoast seo son sürüm kullanıyorum senin burada yayınladığın screenshotlarla yeni sürümünkiler farklı. Bu yüzden ayarları tam olarak sağlıklı yapamıyorum.
  Şimdiden teşekkür ederim ..

  • Başlıklar & metalar kısmında Kategoriler sekmesine tıklarsanız orada Kategori ve Etiketler kısımlarının altında yer alan Meta Robots kısmını noindex yaparsan engellenir.

 • Usta ben herseyi senin yaptığın gibi yaptım Google XML Site Haritaları kullanıyordum bir de All in One SEO Pack sonra Yoast Seo ya geçtim. Şimdi index almıyor google gibi getir diyince sadece kısmi geliyor o günden beri etiketlerin hiçbiri indexlenmedi. Google dizinine baktım 297taneden 230tane indexlenmiş yani etiketlerin biri bile yok son 1 aydır böyle neyi eksik yapıyorum bilemedim

 • noindexleri kontrol ettim aynı gibiler yanlışın nerde olduğunu bulmam zor gibi nasıl halledecem bu konuyu robots.txt ayarları bu şekilde eskidende böyleydi Yoast Seo için farklı bi formattamı yazmam lazımdı

  User-agent: *
  Disallow: /wp-admin/
  Allow: /wp-admin/admin-ajax.php

 • Mail adresinizi bulamadım iletişim kısmından mesaj yolladığımda hata alıyorum ekran görüntülerini yollamak istedim mail yoluyla bu mail adresime mesaj atabilirmiz?

 • Google XML Sitemap eklentisini zaten kaldırdım Yoast’ı kurduğum anda 2 gün önce sitemapleri sildim Webmaster’dan tekrar ekledim etiketler bölümünü aktif etmemiştim şimdi oda aktif görünüyor. Sadece dizine eklenen sayı ile arasında 60 tane fark var etiketler eklenmemiş hiç mail adresinize resim atacaktım bulamadım

 • Google webmasters da ise durum şöyle dizin eklenmede sorun var

  http://i.hizliresim.com/Mo6Wlk.png

  ben sitemap olarak /sitemap_index.xml tek ekledim alt dizinleri olarak resimdeki gibi kendi yansıdı zaten yoksa tek tek hepsini eklemem mi lazım etiket kategori şeklinde? şuan google gibi getir diyince sadece kısmi olarak geliyor onun dışında index almıyor etiket veya yazı bu mail adresimden bana yardımcı olsanız? bir haftadır bununla uğraşıyorum.

 • Usta mail adresim görünüyor sen bundan bir yazsanda bende toplu resim atsam ayarlari inan 1 haftadır çözemedim kurtarsan beni bu dertten?

 • Site haritası oluşturamadım. Otomatik oluşturur sandım denedim oda olmamamış. Ben yoast ın üstüne google sitemap xml eklentisinin kurdum. Umarım sorun yaşamam.

  • Yoast eklentisi otomatik oluşturmaktadır.
   Eğer oluşturmadıysa dizin izinlerinizde bir sorun olabilir.
   Google Sitemap eklentisiyle birlikte kullanmaya kaltığınızda sorun yaşayabilirsiniz.

 • kardeş yoast seoyu uzun zamandır yazı ekleyerek kullanmıştım. hiç bir hata vermiyordu. şimdi yazdığım yazıların bazı yerlerini görmüyor. mesela odak anahtar kelimeyi ilk parağrafa yazmama rağmen Odak anahtar kelime, kopyanın ilk paragrafında görünmüyor. İlk fırsatta konunun ne olduğunu netleştirin diyor. daha önce hatasız yeşil oluyordu. aynı şekilde yazdığım anahtar kelimeyi de görmüyor. Bu sorunu nasıl çözerim ? Allah razı olsun.

  • Türkçe karakterlerden kaynaklanıyor olabilir. Eğer siz aynı olduğunu düşünüyorsanız Yoast’ın dediğine bakmayın.
   Zira o size sadece nasıl yapmanız gerektiğini söylüyor.

 • site haritası oluşturmakta zorlanıyordum. O kadar detaylı anlatmışsınızki, sıfır bilgisi olan bile bu makaleyi okuyup halleder. Elinize sağlık Melih Bey.

 • kardeşim merhaba öncelikle eline sağlık güzel olmuş benim merak ettiğim bir konu var tane seo ellentisi aynı anda çalışıyor olsa sitemize zararı olurmu ? ve en iyi seo eklentisi All in one seo mu yoksa Yoast SEO mu hangisi daha iyi benim sitem şuan ikisinide bir çalıştırıyor eklentilerin zararı yoksa ikiside dursun

Yorum Yap