Dijital Yaşam

Yasak Sitelere Nasıl Girilir?

Yasak Sitelere Nasıl Girilir?

Yasak sitelere nasıl girilir, engelli sitelere nasıl giriş yapılır, DNS nasıl değiştirilir, VPN nedir, ücretsiz VPN hizmetleri nelerdir gibi soruların ve daha fazlasının cevabını bu yazıda detaylı olarak bulabilirsiniz.

Özgürlüklerle dolu bir ülkede yaşadığımız için yasak site, erişim engelleme gibi kavramlar bize çok uzak geliyor. İleri demokrasiye sahip bir ülke olarak neyse ki istediğimiz her siteye rahatlıkla ulaşabiliyoruz. Fakat herkes bizim kadar şanslı değil. Ne yazık ki dünyanın bazı geri kalmış ülkelerinde Twitter, Facebook, Youtube hatta Google gibi sosyal ağlar yasak durumda. Bu ülkelerin başlarında ki diktatörler, farklı bir sese tahammül edemiyorlar. Bu sitelerin erişimi kültürel ya da siyasi nedenlerle engelleniyor ve insanların özgürlükleri kısıtlanıyor. Bir Türk büyüğünün de söylediği gibi “İnsan gerçekten hayret ediyor“.

Yasak Sitelere Nasıl Girilir?

Erişimi engellemesiyle birlikte kullanıcılar engelli sitelere, yasak sitelere ulaşabilmek için alternatif erişim yöntemleri arıyorlar. Yasak Sitelere Nasıl Girilir sorusu ise herkesin merak ettiği bir şey. Bende kullanıcılarının mağduriyetlerini gidermek ve internette özgürce gezinti yapabilmeleri için kullanabilecekleri yöntem ve araçları bir araya getirmeye çalıştım.

DNS Değiştirme Yöntemi

Yasak Sitelere Nasıl Girilir sorusuna karşılık internet kullanıcılarının bu tür durumlarda ilk başvurdukları yöntem DNS Değiştirme yöntemidir. Bu yöntemde servis sağlayıcımızın bize sunduğu IP yerine farklı bir DNS üzerinden bağlantı sağlanır. DNS bir köprü vazifesi görür ve size sadece erişim imkanı sunar. Devlet sizin kim olduğunuzu ve hangi siteye girdiğinizi rahatlıkla bulabilir.

DNS sunucularını internette ziyaret etmek istediğimiz web sitelerinin adres defteri olarak tanımlayabiliriz. Nasıl ki hepimizin bir ev adresi var, web sitelerinin de birer internet adresi vardır (IP adresi). Bir siteyi ziyaret etmek istediğimiz zaman öncelikle DNS sunucusuna bağlanırız, oradan sitenin IP adresini alıp siteyi açarız.

İnternet hizmeti aldığımız cep telefonu operatörleri ve evimize fiber ya da ADSL getiren internet servis sağlayıcıları, kendi DNS sunucularında yönlendirme yaparlar. Bu sunucularda bazı web sitelerinin IP adresleri yasaklı olur ve bu siteleri açmaya kalktığımızda karşımıza “Bu site engellenmiştir” yazısı çıkar. Bu şekilde bizi istediğimiz web sitesi yerine, site engellendi sayfasına yönlendirirler.

Ancak, DNS sunucumuzu değiştirip, bu sitelerin IP adreslerini yönledirme yapmadan doğrudan başka bir sunucuya bağlanarak istediğimiz siteye girebiliriz.

DNS Ayarları Nasıl Yapılır?

Başlat Menüsünden Denetim Masası klasörüne girip, buradan “Ağ ve Paylaşım Merkezi” ya da “Ağ durumunu ve görevlerini görüntüle” ayarlarına tıklıyoruz.

DNS Ayarları Nasıl Değiştirilir

DNS Ayarları Nasıl Değiştirilir

Karşımıza çıkan ekranda o an ki ağ durumumuzu görebiliyoruz. Biz aktif olan internet bağlantımıza tıklıyoruz.

DNS Ayarları Nasıl Değiştirilir

Açılan ekranda o an kullandığınız internet bağlantımızın durumunu görebiliyoruz. DNS ayarlarınızı değiştirmek için bu bağlantının özelliklerine tıklıyoruz.

DNS Ayarları Nasıl Değiştirilir

Karşımıza gelen ekranda internet bağlantınızın öğelerini göreceksiniz. DNS ayarlarını değiştirmek için İnternet Protokolü Sürüm 4 (TCP/IPv4) öğesine tıklıyoruz.

DNS Ayarları Nasıl Değiştirilir

Aşağıdaki DNS Sunucularını kullan‘ seçeneğini seçerek aşağıda ki DNS sunucularından uygun gördüğümüzü yazıyoruz.

DNS Ayarları Nasıl Değiştirilir

Ardından Çıkarken ayarları doğrula seçeneğine tıklayıp tamam diyoruz. Tüm bu işlemleri doğru bir şekilde yaptıktan sonra modemimizi kapatıp açıyoruz. Bu şekilde bilgisayarınız artık yeni ve hızlı DNS adreslerine geçmiş olacak ve bizde yasak sitelere kısıtlama olmadan erişim sağlayabileceğiz.

Bazı güncel DNS adresleri şu şekildedir;

Google – DNS Ayarları:
8.8.8.8
8.8.4.4
Open DNS Ayarları:
208.67.222.222
208.67.220.220
Norton – DNS Ayarları:
198.153.192.1
198.153.194.1
Uydunet – DNS Ayarları:
62.248.80.161
62.248.80.162
Dnsadvantage – DNS Ayarları:
156.154.70.1
156.154.71.1
ScrubIt – DNS Ayarları:
67.138.54.100
207.225.209.66

VPN Nedir? VPN Nasıl Kullanılır?

VPN Nedir? VPN Nasıl Kullanılır?

Yasak Sitelere Nasıl Girilir sorusunun bir diğer cevabı da VPN kullanmaktadır. VPN (Virtual Private Network) basit anlamıyla internete bir başka bilgisayar üzerinden girme işlemidir. Bu yöntemde bilgisayarınız bağlanmak istediğiniz sitelere doğrudan değil, tanımladığınız VPN sunucusu üstünden erişirsiniz. Böylece dışarıdan teknik takip yapılamadan hem bütün veri akışınız şifrelenir hem de internet ile aranızda bir perde, koruma kalkanı yer almış olur. Esas kullanım amacı kurumsal güvenlik olsa da VPN bugün sansür, erişim engelleme ve takipten kurtulmak isteyen Yasak Sitelere Nasıl Girilir sorusuna cevap arayan kullanıcıların kurtarıcısı haline gelmiştir.

Tarayıcı Tabanlı VPN Çözümleri

VPN kullanmak için çok çeşitli yöntemler bulunuyor. Kullanıcılar kolaylık açısından genellikle tarayıcı tabanlı VPN seçeneklerine yöneliyorlar. Tarayıcınıza yükleyeceğiniz ufak eklentiler ile VPN yardımıyla yasak sitelere girebiliyorsunuz. Eklentiyi çalıştırdığınız zaman size hangi ülke üzerinden bağlanmak istediğinizi soruyor ve cevabınıza göre internet bağlantınızı o ülkede bulunan sunuculara yönlendiriyor. Bu şekilde engellemelere maruz kalmadan internette dolaşabiliyorsunuz.

Zenmate

Zenmate VPN ile Yasak Sitelere Girme

Google Chrome tarayıcısı kullanıyorsanız eğer ZenMate eklentisi size bu konuda iyi bir çözüm sunacaktır. Sadece birkaç adımda kolayca kurabileceğiniz ZenMate eklentisini tarayıcınıza ekleyerek engelli sitelere, yasak sitelere erişim sağlayabilirsiniz. Ülke değiştirme özelliğine sahip eklenti ile proxy’sini kullandığınız ülkeleri hızlı bir şekilde değiştirebildiğiniz gibi ülke kısıtlaması olan web sitelerine kolay bir şekilde giriş yapabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken şey Google Chrome Web Mağazasına girip eklentiyi tarayıcınıza yüklemek. Sonrasında ise tarayıcınızın adres satırının sağ tarafında kalkan şeklinde bir simge belirecek. Bu simge sayesinde eklentiyi aktifleştirebilirsiniz. Yine bu simge sayesinde farklı VPN’lerde geçiş yapabilir internette iz bırakmadan gezinebilirsiniz.

TOR Browser

Tor Browser İle Yasak Sitelere Girme

Bir diğer tarayıcı bazlı çözüm ise TOR Browser‘dır. Windows işletim sistemine sahip kullanıcılar için tasarlanmış olan Tor Browser, internet gezintiniz sırasında kişisel bilgilerinizin başkaları tarafından görülmesini engelleyen bir güvenlik aracıdır. Program birbirine bağlı birden çok perde sunucusundan oluşur. TOR tarayıcısını kullandığınız takdirde TOR ağına dahil olursunuz ve internete gönderdiğiniz ya da oradan çağırdığınız veriler parçalar halinde şifrelenerek diğer TOR kullanıcılarının bağlantılarının üzerinden gönderilir. Bu şekilde yaptığınız işlemler sırasında IP adresinizi başkaları göremez ve erişimi engellenmiş sitelere rahatlıkla girebilirsiniz. TOR Browser internette ki en güvenilir yöntemlerden biri olmakla birlikte tek handikapı bağlantı hızınızı epey düşürmektedir.

Opera Browser

Opera VPN ile Yasak Sitelere Nasıl Girilir?

Opera tarayıcısı da yasak sitelere girme konusunda kullanıcılarına alternatif çözümler sunuyor. Son zamanlarda sağladığı farklı özelliklerle kullanıcıların ilgisi çekmeye başlayan Opera, kendinden VPN servisiyle Türk kullanıcıların fazlasıyla rağbet ettiği bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca VPN Hizmeti içinde her hangi bir ücret talep etmiyor. Bununla birlikte Opera’nın mobil sürümünü telefonunuza yükleyerekte Opera’nın VPN hizmetinden yararlanabilirsiniz.

Mobil Tabanlı VPN Çözümleri

Aslında VPN’i mobil yada masaüstü diye ayırmak çok doğru değil. Kullandığınız VPN sağlayıcıları sizlere gerek akıllı telefonlarınızda gerekse masaüstü bilgisayarlarınızda destek veriyor fakat kimi servislerin masaüstü kullanımı daha kolay iken kimilerinin mobil kullanımı çok daha kolay oluyor. Bende bu nedenle tarayıcı ve mobil tabanlı olmak üzere ikiye ayırdım VPN Çözümlerini.

HotSpot Shield

Hotspot Shield İle Yasak Sitelere Girme

HotSpot Shield ülkemizde sıklıkla kullanılan bir VPN servisidir. Gerek kolay kurulumu, gerekse ücretsiz olması onu diğerlerinden bir adım öne çıkartıyor. Uygulamayı hem bilgisayarınızda hemde akıllı telefonunuzda kullanabilirsiniz. HotSpot Shield sayesinde Amerika’da yer alan sunucular üzerinden bağlantı alarak engelli sitelere kolaylıkla erişebiliyorsunuz. Tabii uygulamanın ücretsiz versiyonunda bağlantı hızınız yavaşlık söz konusu oluyor. Uygulamanın hız sınırına takılmadan bütün özelliklerini kullanmak istiyorsanız aylık yada yıllık yapacağınız ödemelerle kullanabilirsiniz.

TunnelBear

TunnelBear ile Yasak Sitelere Girme

Android kullanıcılarının çok sık kullandığı diğer bir uygulama TunnelBear ile internet trafiğinizi yönlendirebilir ve kimliğinizi gizleyerek farklı bir ülkeden giriş yapıyormuş gibi ziyaret etmek istediğiniz sitelere giriş yapabilirsiniz. Bunun yanında bilgisayarınız ile kurduğunuz diğer uzak sunucular ile aranızdaki veri akışını şifreleyerek sisteminizde bulunan tüm verilerinizin gizliliğini koruyabilirsiniz. TunnelBear yazılımını kullanabilmeniz için ücretsiz olarak program ekranından kayıt olmalısınız. Daha sonra e-posta adresinize gelecek olan onay linkini onaylamalı ve hemen arkasından belirlediğiniz hesap bilgilerinizi kullanarak TunnelBear’a giriş yapabilir ve yazılımı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Onavo Protect

Onavo Protect ile Yasak Sitelere Girme

HotSpot Shield ve TunnelBear, Android kullanıcıları arasında çok yaygınken Onavo Protect, iPhone kullanıcıları arasında daha yaygın kullanılan bir uygulamadır. Bu uygulamayı mobil cihazınıza yükledikten sonra bütün veri akışınız Onavo sunucuları üzerinden şifrelenerek sağlanır ve bu şekilde internette iz bırakmadan güvenli bir şekilde gezinebilirsiniz. Uygulamayı mobil cihazınıza AppStore üzerinden yükleyebilirsiniz.

VPS Nedir? VPS Nasıl Kurulur?

Buraya kadar anlattıklarım genel kullanıma açık olan VPN Hizmetleriydi. Yani sizinle birlikte binlerce insan aynı sunucu üzerinden hizmet almaktadır. VPN’e bağlandığınızda, aynı IP adresini o hizmete bağlı bütün kullanıcılarla paylaşırsınız. Sunucunun yoğunluğu arttıkça devletlerin dikkatini çeker ve IP adresleri bloke edilir. Hizmet aldığınız VPN yeni bir IP tanımlayabilir ve bu şekilde erişime devam edebilirsiniz. Fakat bir süre sonra o IP’nin de bloke edilmesi muhtemeldir.

Burada çözüm olarak karşımıza VPS (Virtual Private Server) çıkmaktadır. VPS’i ise kendi özel VPN hizmetiniz olarak düşünebilirsiniz. VPS sadece sizin kullanabildiğiniz size özel kişisel VPN’dir. Yurt dışından bu tür sanal sunucuları ayda 15-20 TL’ye kiralayarak engellenmiş sitelere girebilirsiniz.

Oy Değiştirme Yöntemi

Bütün yolları denediğiniz halde erişimi engellenen sitelere ulaşamıyorsanız bu durumda yapmanız gereken şey seçimlerde verdiğiniz oyu değiştirmektir. Seçim yapılan bir ülkede yaşıyorsanız ve sansüre maruz kalıyorsanız bu en etkili yöntemdir.

Bu yazımda Yasak Sitelere Nasıl Girilir sorusuna cevap vermeye çalıştım. Yazımı beğendiğiniz takdirde sosyal medyada paylaşarak daha fazla kullanıcıya ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Melih Güney

12 yıllık mesleki yaşantımda turizm ve sağlık sektöründe pazarlama ve marka yönetimi üzerine çalışmalarda bulundum. Şu an Yeni Yüzyıl Üniversitesi Gaziosmanpaşa Hastanesi’nde Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak görev alıyorum. Aynı zamanda İstanbul Aydın Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Sosyal Medya üzerine dersler veriyorum.

50 Yorum Bulunuyor

   • senin ben taaa ananı babanı bacını anneanneni babaanneni dedelerinin ben taa ellerinden öpeyim

   • merhaba hocam,
    dns,vpn gibi yöntemlerle istediğim sitelere giriyorum sıkıntı ama benim esas sorunum bu girdiğim sitelerdeki videoların oynamaması yani video izleyemiyorum.

    • Bazı siteler güvenlik protokolleri gereği video gösterimini kısıtlayabiliyor.
     Bildiğim kadarıyla bu konuda yapılabilecek bir şey yok.
     Farklı vpnlerden denemeye çalışın.

 • hocam örnekte ki dns’yi denedim ama yine de bir fark yok açılmıyor yani ne yapmalıyım şirketten giremiyorum

  • chrome kullanıyosan Zenmate indirip hongkonga ayarlayın şuan ben girebiliyorum

  • senın calıstıgın sırkette fırewall vardır bu yuzden gıremebılırsın ben bılgı ıslemde staj yaptım 1 sene orda fırewall kullanıyorduk cogu sıteye yasak ve erısım yasagı koyuyorduk ne kadar dns degıstırsende kar etmez

 • eger telefondan yasak sitelere girmek istiyorsanız hideman ve ya süper vpn programını kulanabilirsiniz play storda var bu uygulamalar

 • ben nasıl bir adamım hayatımın içine ettikleri halde hala ak partiye oy veriyorum bu ak parti büyülü müdür nedir.

 • Hocam bir sorumda benim olacak izninizle. Ip gizlemeden yasaklı sitelere nasıl girebiliriz. Bizim şirkette filtreleme var. Bazı sitelere giriş yapanıyorum. Bir yolu varmıdır. Aynı zamanda ıp görünsün istiyorum.

 • zenmateyı windows 7 pc me yukledım calışıyor aynı şekıldearkın bılgısayarına ekledım wındows 10 onda calışmadı nedenı nedir ?

 • dns ayarlarını değiştirdim ama hala açılmıyor başka bi yolu varmı acaba sitelerde hep yasaklı yasaklı diye açılıyor

 • Özgürlüklerle dolu bir ülkede yaşadığımız için yasak site, erişim engelleme gibi kavramlar bize çok uzak geliyor. İleri demokrasiye sahip bir ülke olarak neyse ki istediğimiz her siteye rahatlıkla ulaşabiliyoruz. Fakat herkes bizim kadar şanslı değil. Ne yazık ki dünyanın bazı geri kalmış ülkelerinde Twitter, Facebook, Youtube hatta Google gibi sosyal ağlar yasak durumda. Bu ülkelerin başlarında ki diktatörler, farklı bir sese tahammül edemiyorlar. Bu sitelerin erişimi kültürel ya da siyasi nedenlerle engelleniyor ve insanların özgürlükleri kısıtlanıyor. Bir Türk büyüğünün de söylediği gibi “İnsan gerçekten hayret ediyor“.

  Sanırım bu yazdıkların artık bizim ülke içinde geçerli 🙂
  Artık bizde hayret edebiliriz.
  Bu ülkenin başındaki diktatör, farklı seslere tahammül edemiyor 🙂

 • selam bene şöyle bir durum var zanmateyi indirmeden dns ayarlarını değiştirdiğimde sayfayı açıyor ancak sayfa içeriği görüntülenemiyor zanmateyi aktif hale getirdiğimde ise site içeriği gözüküyoru bu seferde açmak istediğin bir videoyu tıkladığında açılmıyor neden kaynaklanabilir? şimdiden teşekkürler

 • Gene bir düzenleme yapılmış anlaşılan siteyi gösteriyor içindeki videolara asla girmiyor. Bilinen bütün dns’leri denedim olmuyor.Zenmate,Hotshield vs. de işe yaramıyor.Bu sefer sağlam kapamışlar galiba

  • VPN’i engelleme şansları bulunmuyor. En fazla çok kullanılan VPN adreslerinin iplerini engellerler ki siz başka vpn kullanarak bunu aşabilirsiniz.

   • Bu tür dns adreslerini toplu bulabileceğimiz bir site adresi var mıdır? Bizim kullandığımız dns.watch ve sizin yazdıklarınız.İlginize ayrıca teşekkürler

 • Yasaklı sitelere giriş için en pratik yöntemlerden biri olan ktunnelide unutmamak lazım

 • Booking.com’dan sonra Wikipedia’nın da kapanması kötü oldu. VPN ile giriş yapmaktan başka çare bırakmıyorlar. Yasak sitelere girme konusunda çok detaylı anlatım olmuş. Çok işime yaradı.

 • Hocam, bir çin websitesi sitesini yurtdışına kapatmış. nasıl girebilirim.

  teşekkür ederim

 • Yabancı dizi sitelerine sürekli engelleme geliyor. pc üzerinde kurulum yapabileceğim ya da etkinleştirebileceğim ne var, ne kullanabilriim ?

 • Merhaba, bazı İngiltere ve Kanada sitelerine giriş yapmam gerekiyor ancak hepsi açılmıyor ve

  ”The requested URL was rejected. Please consult with your administrator.
  Your support ID is: 1………………………… ”
  bu yazı çıkıyor. İnternet sağlayıcısıyla mı görüşmem gerek yoksa kendim çözebilir miyim? Girmeye çalıştığım siteler; cineworld.com ve humbercinemas.com
  Windscribe yükledim ama çalıştırınca internetim kesiliyor sanırım IP yüzünden.

 • Merhaba, Melih bey,
  Hangi İnternet operatöründen, daha iyi ve hızlı yasakli sitelere, girebiliriz..
  Ttnet, turknet vs

  • İnternet hızınız engellenmiş sitelere girmenize bir etki etmeyecektir. Bu noktada kullandığınız VPN’in özellikleri önem taşımaktadır.

Yorum Yap