Teknoloji

USB Belleklere Büyük Boyutlu Dosyaları Kopyalama

Bu yazıda USB Belleklere Büyük Boyutlu Dosyaları Kopyalama'yı, USB Belleği NTFS Formatına Dönüştürmeyi ve USB Belleği Formatlamayı bulabilirsiniz.

USB belleğe 4 GB’dan büyük bir dosyayı kopyalayamamak genellikle bir çoğumuzun başına gelen bir durumdur. Gidersiniz 16 GB, 32 GB büyüklüğünde USB bellek alırsınız fakat 4 GB boyutunda ki bir dosyayı (film olabilir, program olabilir) flash belleğinize kopyalamaya çalıştığınızda “bellek dolu” ya da “dosya kaydedilemiyor/kopyalanamıyor” şeklinde bir hata mesajıyla karşılaşırsınız. Bu tür durumlarda genellikle dosya ZIP ya da RAR olarak parçalara bölünür o şekilde kopyalama yapılır. Ben ise sizlere her hangi bir parçalama işlemine gerek duymadan USB Belleklere Büyük Boyutlu Dosyaları Kopyalama’nın daha kolay bir yolunu göstereceğim.

USB Belleklere Büyük Boyutlu Dosyaları Kopyalama

USB Belleğinize 4 GB’dan daha büyük dosyaları kopyalayamamanızın sebebi bu belleklerin FAT , FAT32 formatıyla biçimlendirilmiş olmasından kaynaklanmaktadır. Bu dosyalama sistemi 4 GB’dan daha büyük dosyalar üzerinde işlem yapmayı engeller. 4 GB’dan büyük dosyaları flash belleğinize kopyalamak istiyorsanız belleğinizin dosya formatını NTFS dosya sistemine çevirmeliyiz. Bunu yapabilmemiz içinde belleğimizi biçimlendirmemiz gerekmektedir. Ancak belleği formatlamak için açtığımız Biçimlendir penceresindeki listede NTFS dosya sistemi bulunmaz. Fakat bu opsiyonu bir takım işlemler yaparak açabiliriz.

Bunun için öncelikle Aygıt Yöneticisini açmamız gerekiyor. Bunu iki şekilde gerçekleştirebiliriz. Masaüstünüzde yer alan Bilgisayarım sekmesine sağ tıklayarak Yönet’i seçip, ardından soldaki listeden Sistem Araçları altında bulunan Aygıt Yöneticisini seçebilirsiniz ya da Başlat Menüsünden, Denetim Masasına girip oradan Aygıt Yöneticisine geçiş yapabilirsiniz.

USB Belleklere Büyük Boyutlu Dosyaları Kopyalama

Aygıt yöneticisine giriş yaptıktan sonra Disk Sürücüleri başlığı altından biçimlendirecek olduğumuz USB Bellek sürücümüzü buluyoruz. Sonrasında ona sağ tıklayarak özellikleri seçiyoruz.

USB Belleklere Büyük Boyutlu Dosyaları Kopyalama

Açılan pencereden İlkeler sekmesine tıklayıp ve Daha iyi performans seçeneğini seçiyoruz ve Tamam’ı tıklayarak pencereyi kapatıyoruz.

USB Belleklere Büyük Boyutlu Dosyaları Kopyalama

Artık belleğimiz FAT/FAT32 dosya sisteminden NTFS dosya sistemine çevirmeye hazırız. Şimdi USB bellekleri biçimlendirmek için izlediğimiz yolu takip ederek bellegimizi formatlayabiliriz.

USB Belleği Biçimlendirme

USB belleğimize format atabilmemiz için öncelikle Bilgisayarım klasörüne giriyoruz.

Burada yer alan flash belleğimizin simgesine sağ tıklayarak Biçimlendir seçeneğini seçiyoruz.

Açılan Biçimlendir penceresinden Dosya sistemi olarak NTFS dosya sistemini, biçimlendirme seçenekleri bölümünden de Hızlı Biçimlendir opsiyonunu seçip Başlat’a tıklayarak formatı başlatıyoruz.

Ayrıca Birim Etiketi kısmına bir isim yazarak USB Belleğinizi isimlendirebilirsiniz.

Format işlemi maksimum 1 dakika sürüyor ve bu işlem esnasında  USB belleğinizde ki bütün dosyalar siliniyor.

İşlem bittikten sonra büyük boyutlu dosyalarını tek seferde USB belleğinize kopyalayabilirsiniz.

USB Belleklere Büyük Boyutlu Dosyaları Kopyalama

Yazar Hakkında

Melih Güney

A marketing professional who devote to marketing himself. Helping Turkey's leading companies for step into the digital.

112 Yorum Bulunuyor

Yorum Yap