Melih Güney | Pazarlama İletişim Danışmanı & Eğitmen

Merhaba,

Ben Melih Güney.

Bana kalırsa bu satırları okuyor olmanız güzel bir başlangıç yaptığımızı gösteriyor.

O zaman bu güzel başlangıcı daha tutkulu bir hale getirebilmek için biraz size kendimden bahsedeyim.

Anadolu Üniversitesi İşletme bölümünden mezun oldum. Bahçeşehir Üniversitesi’nde ise İşletme Yüksek Lisans öğrenimimi tamamladım. Değerli hocalarımın desteğiyle sağlık kurumlarında sosyal medya reklamlarının etkisi üzerine Yüksek Lisans tezimi hazırladım.

Mesleki yaşantıma turizm sektöründe Side Can Garden Beach Hotel‘de Maliyet Kontrol Uzmanı olarak başladım. Yaklaşık üç yıl boyunca çok büyük tecrübeler edindim. Muhasebeyi, finansı, iş hayatını ve insanları tanıma şansı buldum. Fakat hayalim hiçbir zaman finansçı olmak değildi.

Çocukluğumdan bu yana iki büyük tutkum vardı; Biri bilgisayar, diğeri ise internetti. Ben bu tutkularımı pazarlama potasında eriterek dijital pazarlamanın peşinden gitmeyi tercih ettim.

Fitbas.com isimli e-ticaret sitesiyle 2011 yılında dijital pazarlama’ya adım attım. Fitbas.com, o günün şartlarında insanların perakendede bulamadıkları büyük ve küçük numaraları ayakkabıların satışının yapıldığı bir e-ticaret sitesiydi. Niş bir alanda, güzel bir ekiple büyük tecrübeler kazandım.

Ardından turizm ile yollarımız yeniden kesişti. Fakat bu sefer finansçı olarak değil Online Pazarlama ve Satış Uzmanı olarak geri döndüm. Çalıştığım süre boyunca Taksim’de bulunan Three Apples Suites & Residences isimli butik otelin bir yandan Booking.com, Hotels.com, Expedia.com gibi rezervasyon sitelerinde satışını yaptım, diğer yandan ise dijital dünyadaki varlıklarını yönettim.

Mesleki yaşantıma askerlik hizmeti nedeniyle kısa bir ara verdikten sonra dönemin önemli startup girişimlerinden biri olan Vitringez.com ile yollarımız kesişti. Proje Yöneticisi olarak yer almaktan her zaman keyif duyduğum bu projede Hepsiburada, Mavi, D’S Damat, LCW, Koton, Boyner gibi bir çok büyük markanın projesini yönettim.

Daha sonra ise Türkiye’nin ve dünyanın en büyük branş hastanelerinden biri olan Dünyagöz Hastaneler Grubu’nda Dijital Pazarlama Uzmanı olarak görev aldım. Dünyagöz ile sağlık sektörüne adım attım, çok değerli insanlar tanıdım. Birlikte nice güzel projelere imza atmanın gururunu yaşadım.

Bir sonraki durağım ise Yeni Yüzyıl Üniversitesi Gaziosmanpaşa Hastanesi oldu. Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak Sağlık Pazarlaması üzerine çalışmalarda bulundum. Aynı zamanda Kurumsal İletişim tarafında büyük tecrübeler edindim.

Kurumsal hayatımın yanın sıra 2015 yılında kurduğum Contentplus İletişim Danışmanlığı isimli şirketim ile özellikle küçük ve orta ölçekli işletmelere pazarlama ve iletişim alanında eğitim ve danışmanlık vererek bilgi ve tecrübelerimi aktarıyorum. Bugüne kadar Penti, Uğur Soğutma, Bahçeşehir Üniversitesi, Kuteks, Mondial, Kymco, CF Moto, Zontes, Hepsi Sony gibi sektöründe ismi bilinen şirketlere bir partner olarak değer katmaya çalıştım.

2019 yılından bu yana ise mesleki eğitimlerimi üniversite çatısı altında veriyorum. İstanbul Aydın Üniversitesi İletişim Fakültesi Yeni Medya Bölümü‘nde Sosyal Medya Pazarlaması, Sosyal Medya Reklamcılığı, Dijital İçerik Üretimi, E-Ticaret, Büyük Veri dersleri vererek edindiğim bilgi ve tecrübelerimi üniversite öğrencilerine aktarmaya çalışıyorum. Bu süreçte onlara pazarlama iletişiminin dinamiklerini öğretirken, onlar da bana bilinmezlerle dolu Z kuşağını tanıma fırsatı sunuyorlar.

Pazarlamanın mutfağında yer almaktan ne kadar keyif alıyorsam evimde de mutfakta bulunmaktan o derece keyif alıyorum. Sevdiklerime, arkadaşlarıma yemek yapmayı gerçekten seviyorum. Boş zamanlarımda internette bulduğum özel tarifleri deniyor, özel günlerde sevdiklerim için yapıyorum.

Bununla birlikte 2008 yılından bu yana melihguney.com isimli kişisel bloguma fırsat buldukça mesleki bilgi ve birikimlerimi paylaşmaya çalışıyorum. Bu anlamda Türkiye’nin en eski bloggerlarından biri olmakla birlikte kariyerim açısından bugünlere gelmemin altında yatan sebeplerden birinin kişisel blogum melihguney.com olduğuna inanıyorum.

Dan Brown hayranıyım ve kitaplarını okumaktan büyük zevk alıyorum. Her ne kadar zamanla çizgisinin dışına çıktığını düşünsem de yarattığı karakterlerin ve hikaye kurgusunun hala benzersiz olduğunu düşünüyorum.

Müzik anlamında Bateriye karşı bir merakım bulunuyor. Bu nedenle bir dönem Bateri kursuna giderek öğrenmeye çalıştım. Şimdilerde de ise fırsat buldukça stüdyolara gidiyorum ve kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Fakat hala yolun başındayım. Bu anlamda gidecek çok yolumun olduğuna inanıyorum.

Eğitim ve Sertifikalarım;

  • Google Analytics Individual Qualification, Google
  • Google Ads Search Certificate, Google
  • E-Ticaret ve Dijital Pazarlama Uzmanlığı Eğitimi, ETicaretSEM & TEB Girişim Evi
  • E-Mail Marketing Individual Qualification, OnlineNEXT
  • Sosyal Medya Reklamcılığı Eğitimi, DPO
  • Arama Motoru Optimizasyonu Eğitimi, DPO
  • Stratejik Planlama Eğitimi, Progroup Yönetim Danışmanlık
  • Takım Kurma ve Takımı Bir Arada Tutma Eğitimi, Istanbul Bilgi Üniversitesi
  • Çağrı Merkezi Yönetimi ve Pazarlama Satış Stratejileri Eğitimi, Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği