İnternet

Bitcoin Nedir? Bitcoin Nasıl Üretilir?

Bitcoin Nedir?

Bitcoin nedir? Bitcoin ne işe yarar? Kağıt paranın yerine mi geçiyor? Nasıl Bitcoin çıkarabilirim? gibi soruları son bir kaç yıldır sıkça duyar olduk. Hakkında sayısız komplo teorileri üretildi. Sektörel çevrelerde üzerine uzun tartışmalar yapıldı. Anlık değer kazanımları ve kayıpları spekülasyonlara neden oldu ve tabii açgözlü yatırımcıları da kendine çekti. Bütün bunların ışığında Bitcoin’i duymayan kalmamıştır diye düşünüyorum. Peki Bitcoin Nedir? Dijital kültürün bir oyunu mu yoksa paranın evrim geçirmiş hali mi? İşte bu yazıda bu soruların cevaplarını arayacağız.

Bitcoin Nedir?

Bitcoin, 2008 yılında Satoshi Nakamoto tarafından deneysel olarak başlatılmış, herhangi bir merkez bankası, resmi kuruluş, vs. ile ilişiği olmayan, ancak ülkelerin para birimleriyle alınıp satılabilen, herhangi bir üçüncü parti hizmetine aracı kurumuna gerek kalmadan transferi yapılabilen bir tür dijital para birimidir. Küresel piyasalarda, Dolar ve Euro’ya alternatif olarak lanse edilen Bitcoin’in sembolü ฿, kısaltma ise BTC‘dir.

Bitcoin Kağıt Paranın Alternatifi Olabilir mi?

Bitcoin, Kağıt Paranın Alternatifi Olabilir mi?

Bir çok kişinin Bitcoin’i kağıt paranın geleceği olarak gördüğü bir gerçek. Gelecekte kağıt paranın tedavülden kalkıp dijital paraya geçeceğimizi iddia edenlerin sayısı azımsanmayacak kadar çok. Fakat ben bunun için henüz erken olduğunu düşünenlerdenim. Bilim kurgu filminden fırlayıp hayatımıza sinsice giren bu sanal paranın, kağıt paranın yerini alabilmesi günümüz koşullarında mümkün görünmüyor. Hatta Bitcoin’in bir tür balon olduğunu söyleyenler bile bulunuyor. Queensland Üniversitesinden Profesör John Quiggin gibi.

Fakat ciddiye alınması gereken bir para birimi olduğunu da kabul etmek gerekiyor. Zira dünyanın bir çok ülkesinde bireysel anlamda kullanıldığı gibi resmi olarakta devletler nezdinde itibar görmeye başladı. Alman Maliye Bakanı, Ağustos ayı içerisinde Bitcoin’i, bir tür hesap birimi olarak gördüklerini söyledi. Hatta İran’ın, kendisine yönelik yaptırımları aşabilmek adına Bitcoin kullandığı söyleniyor.

Bitcoin Nasıl Üretilir?

Bitcoin üretim işine madencilik (mining) deniyor. Bitcoin çıkartmak, yani madencilik yaparak bir miktar Bitcoin elde etmek, madenciliğin tek amacı değildir. Madencilik, hesaplama yetkisini kullanarak işlemi gerçekleştirme, sistem ağını güvenli bir şekilde koruma ve sistemdeki her kullanıcıyı senkronize hale getirme işlemidir. Sistem tek bir merkezden kontrol edilemediği için Bitcoin kullanılan her yerde süreci çalıştırmak, sistemi gözetmek türü işleri birilerinin bir bedel karşılığında yapması gerekiyor ve bu işi yapanlara madenci deniyor.

Bitcoin madenciliğini tek başınıza yapmak isterseniz bilgi birikiminin yanı sıra çok iyi bir bilgisayar sistemine de sahip olmanız gerekiyor. Çünkü Bitcoin madenciliği, bilgisayarınıza ait donanımlar ile yapılıyor. İlk olarak işlemci (CPU) ile yapılan Bitcoin madenciliği artık yerini kendinden 50-100 kat daha hızlı çalışabilen ekran kartlarına (GPU) bırakmış durumda. Yani bu demek oluyor ki, bilgisayarınızın ekran kartı ne kadar kuvvetliyse Bitcoin madenciliğindeki performansınız da o kadar iyi olur. Ayrıca sadece madencilik için özel olarak tasarlanmış sistemleri de satın alabilir veya kiralayabilirsiniz.

Eğer bu konuda acemiyseniz; o zaman Bitcoin kazanmak için tek başınıza uğraşmanıza gerek yok. Bitcoin havuzlarına dahil olarak (mining pool), -bir nevi bilgisayarlarınızın güçlerini birleştirerek- daha basit algoritmalar ile uğraşmış olursunuz. Mining pool’ların sayısı oldukça fazladır ve her bir pool’un (havuzun) gelir dağıtım modeli farklıdır. Genel olarak bir bloktan elde edilen toplam gelir, havuza katılanlar arasında bir formüle bağlı olarak dağıtılır. Bu esnada belli bir yüzdeyi de pool operatörü alır.

Bitcoin madenciliği günden güne zorlaştığı için gerekli donanım ihtiyacı da günden güne yükselmektedir. Zira bundan bir sene önce para kazandıran donanımlar, bugün elektrik parasını ödeyemez duruma gelmiştir. Hal böyle olunca madenciler farklı yollara başvurmaya başlamıştır. Bunların en başında Cloud Mining gelmektedir. İnternet üzerinde sizin adınıza ücreti karşılığında işletilen donanımlar bulabilir, belli bir ücret karşılığında dönemsel kontrat yaparak bu donanımların kârına ortak olabilirsiniz. Bu tarz sitelerin en başında Genesis Mining ve Hashflare gelmektedir.

Sürece madencilik denmesinin nedeni, para yaratma süreciyle altın madenini çıkarma arasında bağlantı kurulmasıdır.

Bitcoin madenciliği her geçen gün daha da zorlaşmaktadır. Bunun başlıca sebebi dünyanın dört bir tarafında madenciliğe yeni kullanıcıların daha güçlü bilgisayarlarla dahil olmasıdır. Sistem bu doğrultuda, piyasaya kısa sürede çok sayıda Bitcoin sürülmesini yavaşlatmak için kendi içinde otomatik olarak zorluk seviyesini ayarlamaktadır. Bununla birlikte her yıl dolaşıma giren Bitcoin miktarı azalma göstermektedir. Sistem 21 milyon Bitcoin dolaşıma çıkıncaya kadar çıkarma izni vermek üzerine kurgulanmıştır. Yani sınırsız sayıda Bitcoin çıkarabilmek gibi bir şey mümkün değildir.

Bitcoin’in Değerini Ne Belirliyor?

Bitcoin’in kendiliğinden, yani doğasından gelen bir değeri olmadığı gibi insanların kabulüyle değer kazandığını söylemek doğru olur. Onun değerini piyasasındaki arz ve talep koşulları belirliyor. Talep artınca fiyatı artıyor, düşünce değeri azalıyor. Dolaşımda sınırlı miktarda Bitcoin bulunuyor. Yeni Bitcoin yaratmanın önceden belirlenmiş bir prosedürü ve limiti olduğu için arza göre talep hızlı artınca, Bitcoin değer kazanıyor.

Bitcoin Nasıl Kullanılıyor?

Bitcoin Nasıl Kullanılıyor?

Öncelikle Bitcoin kullanabilmeniz için bir cüzdan oluşturmanız gerekmektedir. Bu sanal cüzdanınızı cep telefonunuzda, bilgisayarınızda oluşturabileceğiniz gibi internet üzerinde bulunan web servislerinden de yararlanabilirsiniz. Kişi başına cüzdan sınırı bulunmuyor. Dilediğiniz kadar cüzdan oluşturabilirsiniz. Üstelik oluşturacağınız cüzdan için özel bilgilerinizi vermenize de gerek yoktur. Oluşturacağınız bu sanal cüzdan ile para alabilir, para gönderebilir hatta alış veriş bile yapabilirsiniz.

Bitcoin sisteminde yapılan ödemelerin doğrulanması için açık anahtarlı şifreleme (asimetrik şifreleme), noktadan-noktaya ağ bağlantısı ve proof-of-work gibi teknolojiler kullanılıyor. Bitcoinler ödemeyi yapan adresten alıcı adrese şifrelenmiş olarak imzalanarak gönderilir. Her işlemin ağa duyurulumu yapılır ve blok zincirinde yerini alır. Böylece eklenen bitcoinler birden fazla kere kullanılamaz. Bitcoin bu teknolojileri kullanarak, herkesin kullanabileceği hızlı ve son derece güvenilir bir ödeme ağı sağlamaktadır.

Satın aldığınız ya da çıkarttığınız Bitcoinleri internet üzerinden harcayabilir, alış veriş yapabilirsiniz. Bizim ülkemizde henüz olmasa da dünya üzerinde bitcoini kullanan mağazalar ve restoranlar bulunuyor ve bu yerlere Bitcoin Travel ve Bitcoin Navigator üzerinden ulaşılabilirsiniz. Ayrıca bu yıl içerisinde Paypal, Bitcoin’i ödeme sistemi olarak kabul ettiğini duyurdu. Paypal vasıtasıyla alış verişlerinizde Bitcoin’i kullanma imkanınız bulunuyor.

Bitcoin, Yatırım Aracı Olarak Kullanılabilir mi?

Bitcoin, bir yatırım aracı olarak kullanılabilir. Ona değer katan şey arz talep miktarı olduğu için değeri çok sık değişiklik gösteriyor ve bu dalgalanmalar ister istemez insanların ilgisini çekiyor. Üstüne üstlük transferi ve yapılan işlemlerin anlık yapılabilmesi onu diğer yatırım araçlarından bir adım öne çıkarıyor. Tabii bir de spekülatörler bulunuyor. Popülaritesi artıkça değerinin artacağı beklentisi insanları Bitcoin yatırımına yönlendiriyor.

Bitcoin Güvenli midir?

Bitcoin’ın bağlı bulunduğu protokoller bulunmaktadır. Bu protokoller çerçevesince yaptığınız her işlem şifrelenir. Aynı zamanda Bitcoin yapı itibariyle sağlam bir işlem kayıt hafızasına sahiptir. Cüzdanınızın şifresini çaldırmanız ya da bilgisayarınızın hacklenmesi gibi kullanıcı hatası ya da dikkatsizliği sonucu oluşan durumlar dışında sistemin güvenlik sorunu bulunmamaktadır. Bu durum cüzdanınızı ya da kredi kartınızı kaybetmekten ya da çaldırmaktan farksızdır. Bitcoin kriptosu gereği aynı paranın iki kez harcanması mümkün değildir. Paranın size ait olduğunu ve daha öncesinde başka birisine gönderilmediği, işlem öncesinde sistem tarafından teyit edilir. Bu nedenle kontrolsüz bir şekilde, hileli yollarla Bitcoin yaratıp satmak mümkün değildir.

Her isteyen Dijital Para Yaratabilir mi?

Bitcoin mantığı ile başka biri de çıkıp kendi dijital parasını yaratabilir. Madencilik kuralları ve sistem protokolleri farklı olsa bile sistemin mantığı ve işleyişi aynı olacaktır. Hatta piyasada Bitcoin gibi yüzlerce dijital para birimi bulunmaktadır. Litecoin ve Dogecoin en çok kullanılanların sadece ikisidir.

Bitcoin’in Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Herhangi bir ülkenin merkez bankasına bağlı olmadığı için herhangi bir ülkenin ekonomisinden de etkilenmiyor, yani oluşan dalgalanmalar hiçbir kişiye ve devlete bağlı olmuyor.

Bitcoin anonimdir. Bu nedenle hiç kimse ya da hiç bir kurum sizin hesabınızı kapatamaz ya da donduramaz.

Bitcoin’de hesap kurulumu oldukça basittir. Bankada hesap açtırmaya kalktığınızda sayfalarca form doldurursunuz. Bitcoin’de bunların hiç birine gerek yoktur.

Banka hesabınızdan başka bir hesaba transfer yaparken işlem ücreti ödemek zorundasınızdır. Bitcoin ile transfer yaparken araya kimseyi sokmadan direk gönderim yaptığınız için ödemek zorunda değilsiniz.

Bitcoin ile yapacağınız gönderimler dakikalar içerisinde yerine ulaşır. Gece-gündüz, hafta sonu-hafta içi farketmez. Bu bakımdan Bitcoin en hızlı transfer aracıdır.

Bitcoin’in dezavantajı ise yapılan Bitcoin transferlerinde gönderenin ve alıcının kimlik bilgileri gizli tutulabildiği için her türlü illegal, yasa dışı para transferlerine olanak sağlamasıdır.

Bitcoin’i kaybetmesi kolaydır. Kredi kartınızı kaybettiğinizde yada banka hesabınız başka birisi tarafından ele geçirildiğinde, bankanızı arayarak durumu anında kurtarabilirsiniz. Hatta yetmezse polisi bile devreye sokup kaybınızı giderebilirsiniz. Ancak Bitcoin için aynı şeyler geçerli değil. Bitcoin sisteminde; kaybettiğiz bitcoinleri, yada ele geçirilen Bitcoin cüzdanınızı geri almak için kullanabileceğiniz bir mekanizma yok. Bunun önüne geçebilmek için izleyebileceğiniz en iyi yöntem, Bitcoinlerinizi internet bağlantısı olmayan harddisklerde saklamak olacaktır.

Bitcoin piyasasının dalgalı kuru avantaj olduğu kadar aynı zamanda dezavantajdır. Çok hızlı yükselerek sizi milyoner edebileceği gibi çok hızlı düşerek milyonlar kaybetmenize de neden olabilir.

Bu yazıda kripto para dünyasına bir adım attık. İlginizi çektiyse diğer yazılarıma da göz atmanızda fayda olduğunu düşünüyorum.:)

Bitcoin Satın Almak Artık Çok Kolay!

Bitcoin Terim Sözlüğü

Bulut Madenciliği Nedir? Nasıl Yapılır?

Bulut Madenciliği Güvenli midir?

Yazar Hakkında

Melih Güney

E-ticaret, Dijital Pazarlama, Sosyal Medya, SEO, SEM, Blog Yazarı, Her birşey hatta hiç birşey. #ecommerce #SEO #SEM #DigitalMarketing #SocialMedia

49 Yorum Bulunuyor

 • Yazıyı çok beğendim. Ama konu ile ilgili tafsilatlı bilgi edinmek istiyorum. Son zamanlarda bitcoin ile ödem yapmak istiyorlar. Bu tür işlere yaşım ve konumum itibarıyla güvenmekte zorlanıyorum. Profil itibarıyla internet bankacılığına bile henüz yeni alışmış biri olarak işi bilen birinden destek almak istiyorum. yardımcı olursanız sevinirim
  Saygılar
  Cem

  • Bitcoin ile ödeme alma konusunda acele etmemenizi öneririm.
   Zira bitcoin değeri anlık olarak değişen bir şey ve bu değişimlere ayak uyduramazsanız sıkıntı yaşarsınız.

   • Son derece yanlış ve bilgisizlikle söylenmiş bir cevap. Eğer ödemelerde bitcoin kabul etmek istiyorsanız bitcoin in anlık değerinden etkilenmeden bitpay ve coinbase gibi servis sağlayıcıları ile çalışabilirsiniz. Bu servisler çok düşük ücretlerle hizmet veriyorlar.

 • Sakın bitcoine bulaşmayın..
  Tamamen kara para aklama yöntemidir..
  Gece evinizden alınırsınız ya da yabancı istihbarat servisleri tarafından takip edilebilrisiniz…

 • Bitcoin nasıl üretilir? başlığı altında üretim ile alakalı bir yazı göremedim. Gereksiz ve boş bir blog…

   • Ben bundan başka bir çok yazı daha okudum ama ortada hiç bir meta yokken sanal bir şeyin nasıl değeri olur anlayabilmiş değilim.

 • Özellikle Türkiye için sıkıntılı olacağını tahmin ediyorum ..Yurtdışından gelen düzenli veya iri para havalelerinde bile masab tarafından paranıza el koyulabilen ya da bankada bloke edilen bir vergi sisteminde yaşıyoruz..Bir çok ilegal ya da piramidal ticaretlerde kullanılabileceği için türkiyede yasaklanması muhtemel

  • bu yorumu yazdıgınızda bitcoin almıs olsaydınız muhtemel 400-600 dolar arasıydı suan 2190 dolar ve hala yasaklanmadı aksıne artık bankalar da ptt de kullanıma açtı en önemlisi amazon.com kabul ediyor ve kanuni hükümleri var koruma adına

  • sen bu yazıyı anlamadıysan eğer bilal ile kendini kıyaslama bilal prof kalır senin yanında 😀

 • Merak ettim ve biraz araştırdım. Bitcoin kimin kontrolunde.

  Şu an bitcoin princeton üniversitesi kontrolunde olduğu için, araştırmamı yandex kullanarak yaptım.
  Neden google değilde yandex. Çünki princeton üniversitesini kontrol edenler yahudi, google sahipleride yahudi.

  Google yahudilerin çıkarlarına ters düşen konuları sansürlüyor. Muhalif sonuçları göstermiyor.

  Türkiyede bitcoin reklamını yapan kim. Mahfi Eğilmez.

  Bu arada “herkesin enflasyonu kendine” diyerek türkiyede açıklanan resmi enflasyonun doğrumu yanlışmı olduğu konusuna açıklık getiren sn. Mahfi Eğilmez’de ismine ve yüz hatlarına bakılırsa saf yahudi. zaten kendiini Türkiye’de yayın yapan cnbc-e, ntv gibi yahudi kanallarında görüyorum.

  Yandex araştırmalarım sonucunda şu bilgilere ulaştım.

  bitcoini yaratan bir japon. ancak bu japonu fiziki hayatta ne gören var ne duyan. Hesapta bu japon bitcoin projesini princeton eğitmeni bir amerikalıya devretmiş.

  princeton yahudi, Mahfi bey yahudi, japonya 2. dünya savaşında yahudi kontrolundeki abd ye, yine yahudilerin ürettiği bir atom bombası sonrası teslim oluyor. japon merkez bankası ve gizli servisini yahudi kontrolundeki abd kuruyor.

  yine merkez bankaları ve gizli servisleri yahudi kontrolundeki abd tarafından kurulan avrupa ülkeleri bitcoini destekliyor.

  gelecekte dünya parası USD ve AVRO nun yerini alması beklenen digital paraların kontrolunun yahudilerin elinde olmaması beklenemez…

  • manyak mısın lan sen değişik misin nasıl biri komplo teorisi o öyle ne içiyorsunuz nasıl türetiyorsunuz anlamak güç.

   • Buna hayal gücü diyebiliriz. Ne tıkanıyon… zekası farklı çalışanlardan biri işte. Çok da uzak gözükmüyo dediği mantıken.

 • Melih Bey,Diyelim ki 1000$.lık bitcoin aldım ve bir süre sonra da sattım(karlı beya zararlı).Şimdi sahibi olduğum bitcoinleri yeniden $’a dönüştürebilecek miyim?

 • blockchain walltimde ornegin 1 bitocinim var bunu ben ordan alip nasil internetsiz bir yerde muaffaza ederim?

  • bununla ilgili bırcok arkadasım çalısma yaptı keşif adına maliyet yüksek tam anlamıyla sogutma kesıntısız enerjı ve kartlar suruculer ups ler

 • BURAYA YORUM YAZAN KOMİK İNSANLAR HELEDE EVİNİZDEN ALINIRSINIZ DİYEN ŞAHIS ÜLKELER ALIŞVERİŞLERDE DAHİ KULLANIYOR SİZ YATIRIMINDAN KORKUYORSUNUZ GEÇEN SENE ARALIKTA 800 LERDE OLAN BUGUN 2000 DOLARI GEÇTI HAVA ALANLARINDA AMAZON DA ALISVERİŞTE KULLANANLAR TUTUKLANSA VARYA FETOYU GECER UYAN TÜRKİYE KREDİ KARTI CIKTIGINDAKI ZIHNIYE YADA MATBA YI BULUP GERI AVRUPAYA GAVUR ICADI DIYE VEREN SONRA IHTIYAC OLDUGUNDA SATIN ALMAK ZORUNDA KALAN ZIHNIYET

 • Bu faydalı yazı için teşekkürler. Yazıda off-line wallet dan bahsetmişsiniz. Harici harddiskimize wallet oluşturmak mümkün mü ? Eğer mümkünse kısaca nasıl oluşturabileceğim hakkında bilgi verebilir misiniz ?
  Teşekkürler

 • bu bitcoin ozellikle madenci-üretme olayını ülkemizde yapan arkadaşlar varmı acaba? bir de elimde bir miktar nakitim yatırım amacıyla nasıl bitcoin alabiliriz , hangi adımları izlemem gerek . Bu konuda çok cühelayım şimdiden teşekkürler 😀

  • Madencilik için 6 haneli rakamlarla yatırım yaptığınız takdirde ancak güzel paralar kazanabilirsiniz. O yüzden çok tavsiye edebileceğim bir şey değil. Fakat bulut madenciliği ile ufakta olsa bir madencilik çalışması yapabilirsiniz. Blogumda bununla ilgili bir yazı yazmıştım. Bitcoini BTCTurk veya Koinim gibi sitelerden satın alabilirsin.

 • Ben 21 co sitesine kayıt oldum ve bu bictoin mi nedir 413$ ımı aldı ve ne oldu bilmiyorum, biri yardım etsin

 • Ben bitcoin konusunda yeniyim. Ve internetten biraz araştırma yaptım, gördüm ki bundan ekmek çıkartan insanlar var. Ben bir cüzdan açtım ve bitminer.io ‘ dan toplamaya başladım şimdi ben ne yapmalıyım neler yapmalıyım kısaca ufak bir yazı ile yardımcı olur musunuz?

  Şimdiden teşekkürler…

 • -Neden para transferi yerine bunu kullanıyoruz?
  -Bunun avantajı nedir?
  -Mülkiyeti nasıl devrediyoruz?
  -Hukuki dayanağı nedir?

 • Ben hâlâ istediğim bilgiye ulaşamadım millet neden bu kadar çok ekran kartını alıyor ver o kadar ekran kartı ne yapıyor

 • Hocam iyi geceler. Bitcoin teknolojisi ile ilgili okuduğum üniversitede sunum ödevim var. Bu sunum için daha geniş bilgilere nerden ve nasıl ulaşabilirim. Teşekkür ederim.

Yorum Yap