Dijital Yaşam

Bitcoin Nedir? Bitcoin Nasıl Üretilir?

Bitcoin Nedir?

Bitcoin nedir? Bitcoin ne işe yarar? Kağıt paranın yerine mi geçiyor? Bitcoin nasıl satın alabilirim? gibi soruları son birkaç yıldır sıklıkla duyar olduk. Hakkında sayısız komplo teorileri üretildi. Sektörel çevrelerde üzerine uzun tartışmalar yapıldı. Anlık değer kazanımları ve kayıpları spekülasyonlara neden oldu ve tabii açgözlü yatırımcıları da kendine çekti. Bütün bunların ışığında Bitcoin’i duymayan kalmamıştır diye düşünüyorum. Peki Bitcoin Nedir? Dijital kültürün bir oyunu mu yoksa paranın evrim geçirmiş hali mi? İşte bu yazıda bu soruların cevaplarını arayacağız.

Bitcoin Nedir?

Her şey 2008 yılında Satoshi Nakamoto mahlasını kullanan bir kişinin kapalı bir mail grubuna 8 sayfalık bir whitepaper göndermesiyle başladı. Whitepaper dediğimiz şey bir sorunun çözümüne yönelik teknik analizlerin yer aldığı bir iş planıdır. Satoshi göndermiş olduğu bu whitepaper’da bankacılık sisteminin sıkıntıları olduğunu ve bu sıkıntıların sunduğu önerilerle çözülebileceğini belirtiyordu.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta şuydu. Satoshi Nakomoto burada ben yeni bir şey icat ettim veya yeni ben bir şey buldum demiyordu. O güne kadar kullanılan teknolojilerden, bulunan algoritmalardan yararlanarak kompozit bir çözüm sunuyordu.

O dönem Satoshi’nin yollamış olduğu whitepaper küçük bir grubun ilgisini çekti. Üzerinde tartışma grupları oluşturuldu. Tartışmalar yapıldı. Tartışmalar yapıldıkça konuya daha fazla insan ilgi gösterdi. Ortaya çıkan bu tartışma ortamı Satoshi’nin çözüm önerilerini bir üst noktaya taşıdı. Ve Satoshi Nakomoto gönderdiği maille kalmayıp bunu deneysel bir çalışma olarak hayata geçirdi. 2009 yılına geldiğimizde ise ilk Bitcoin ortaya çıkmış oldu.

Aradan bir yıl geçtikten sonra 2010 yılında Satoshi Nakomoto bilinmeyen bir nedenden ötürü ortadan kayboldu. Uzunca bir süre kendisinden haber alınamadı. Ta ki 2011 senesinde yayınladığı bir mesaja kadar.

Yayınladığı mesajda artık projeyle ilgilenmeyeceğini, farklı uğraşlara vaktini harcayacağını ve mevcut Bitcoin projesinin liderliğini en başından bu yana kendisiyle tartışma gruplarında tartışan yazılımcılara ve fikir önderlerine devrettiğini söyledi. Ve o günden sonra da bir daha kendisinden haber alınamadı.

Satoshi’nin kim olduğunu, ne olduğunu bilmiyoruz. Kadın mı, Erkek mi, Yoksa birkaç işide oluşan bir grup mu, belli değil. Hakkında türlü türlü spekülasyonlar var ama bugüne kadar net bir bilgiye ulaşmış değiliz. Hakkında çıkan iddialar komplo teorilerinden öteye gitmedi hiçbir zaman.

Peki Satoshi Nakomoto’nun bizlere sunduğu çözüm önerileri nelerdi?

Bugün bir arkadaşınıza para yollamaya kalktığınızda bir aracı kullanmak zorundasınız. Bu aracıda genellikle banka olarak karşımıza çıkıyor. Arkadaşınıza 1000 lira yolladığınızda banka bir gönderim ücreti alıyor. Artı göndermiş olduğunuz parayı da hemen arkadaşınıza teslim etmiyor, mesai saatleri içerisinde göndermeniz gerekiyor. Eğer ki yurtdışına yolluyorsanız gönderdiğiniz paranın arkadaşınıza ulaşması 4-5 günü bulabiliyor.

Satoshi göndermiş olduğu whitepaper’da bizlere kısaca şunu soruyordu. Bir arkadaşınıza elden para verirken kimse sizden bir komisyon istemiyor. Peki bu parayı arkadaşınıza elden değil de internet üzerinden vermek istediğinizde neden komisyon ödüyorsunuz?

Satoshi, yollamış olduğu mailde bizlere internet üzerinden yapılan gönderimlerde komisyon oranlarını kaldırabileceğini ya da minimize edebileceğini belirtiyordu. Dahası zaman kavramını da ortadan kaldırabileceğini söylüyordu. Yani dakikalar içerisinde, mesai saati olsun olmasın dünyanın herhangi bir noktasından istenilen bir kişiye gönderim yapılabilirdi. Hatta bu gönderim sırasında bir aracı kullanmak zorunda da değildik. Yani gönderim esnasında bankaları devre dışı bırakabilirdik.

İşte bu öneriler tartışıldı. Mevcut önerilerin eksik yanları giderildi. Üzerine yeni öneriler getirildi. Ve dünyayı kasıp kavuran Bitcoin çılgınlığı işte bu şekilde başlamış oldu.

Sonuç Olarak Bitcoin Nedir?

Bitcoin, 2008 yılında Satoshi Nakamoto tarafından deneysel olarak başlatılmış, herhangi bir merkez bankası, resmi kuruluş, vs. ile ilişiği olmayan, ancak ülkelerin para birimleriyle alınıp satılabilen, herhangi bir üçüncü parti hizmetine aracı kurumuna gerek kalmadan transferi yapılabilen bir tür dijital değerdir. Küresel piyasalarda, Dolar ve Euro’ya alternatif olarak lanse edilen Bitcoin‘in sembolü ฿, kısaltma ise BTC‘dir.

Bitcoin Kağıt Paranın Alternatifi Olabilir mi?

Bitcoin, Kağıt Paranın Alternatifi Olabilir mi?

Birçok kişinin Bitcoin’i kağıt paranın geleceği olarak gördüğü bir gerçek. Gelecekte kağıt paranın tedavülden kalkıp dijital paraya geçeceğimizi iddia edenlerin sayısı azımsanmayacak kadar da çok. Fakat ben bunun için henüz erken olduğunu düşünenlerdenim. Bilim kurgu filminden fırlayıp hayatımıza sinsice giren bu sanal paranın, kağıt paranın yerini alabilmesi günümüz koşullarında mümkün görünmüyor. Hatta Bitcoin’in bir tür balon olduğunu söyleyenler bile bulunuyor. Queensland Üniversitesinden Profesör John Quiggin gibi.

Fakat ciddiye alınması gereken bir değer olduğunu da kabul etmek gerekiyor. Zira dünyanın birçok ülkesinde bireysel anlamda kullanıldığı gibi resmi olarakta devletler nezdinde itibar görmeye başladı. Alman Maliye Bakanı, Ağustos ayı içerisinde Bitcoin’i, bir tür hesap birimi olarak gördüklerini söyledi. Hatta İran’ın, kendisine yönelik yaptırımları aşabilmek adına Bitcoin kullandığı söylenmekte. Rusya, Çin gibi ülkeler kendi dijital paralarını çıkartmak adına kolları sıvamış durumda.

Şahsi düşüncem 20 yıl sonra ya da 30 yıl sonra kağıt paranın tedavül kalacağı yönünde. Tabii kağıt para tedavülden kalkınca bizler onun yerinde Bitcoin kullanmayacağız. Devletler bu teknolojinin farkına varıp öğrendik sonra kendi kripto paralarını çıkaracaklar. Dolayısıyla Bitcoin bu senaryonun henüz ilk basamağı. Gelecekte kullanacağımız teknolojinin basit bir versiyonu diyebiliriz. Bu versiyon geliştirilecek. Belki daha üst versiyonları çıkarılacak. Sistemin eksikleri belirlenecek ve en sonunda devletler kendi paralarını çıkarttıktan sonra kağıt para tedavülden kalkacak.

Bitcoin Nedir? Bitcoin Nasıl Üretilir?

Bitcoin Nasıl Üretilir?

Az öncede söylediğim gibi Bitcoin’in bir merkez bankasıyla ya da resmi bir kurumla ilişkisi bulunmuyor. Kağıt para gibi darphaneden basılmıyor. Bitcoin üretim işine madencilik (mining) deniyor. Bitcoin çıkartmak, yani madencilik yaparak bir miktar Bitcoin elde etmek, madenciliğin yegane görevi olmadığını belirtmeliyim. Madencilik, hesaplama yetkisini kullanarak işlemi gerçekleştirme, sistem ağını güvenli bir şekilde koruma ve sistemdeki her kullanıcıyı senkronize hale getirme işlemidir. Sistem tek bir merkezden kontrol edilemediği için Bitcoin kullanılan her yerde süreci çalıştırmak, sistemi gözetmek türü işleri birilerinin bir bedel karşılığında yapması gerekiyor ve bu işi yapanlara madenci deniyor.

Sürece madencilik denmesinin nedeni, para yaratma süreciyle altın madenini çıkarma arasında bağlantı kurulmasıdır.

Bitcoin madenciliğini tek başınıza yapmak isterseniz bilgi birikiminin yanı sıra çok iyi bir sisteme ve de bolca zamana sahip olmanız gerekiyor. Çünkü Bitcoin madenciliği, bilgisayar benzeri donanımlar ile yapılıyor. Bu donanımlar çok yüksek performanslarda çalışıyor. Ve sıklıkla da arızalanabiliyor. Bu nedenle sürekli başında bulunmanız gerekebiliyor.

Bitcoin madenciliği ilk zamanlar bilgisayarların işlemcileri (CPU) ile yapılıyordu. Fakat Bitcoin protokolleri gereği Bitcoin çıkartma zorluğu, üretilen her Bitcoin’in ardından daha da zorlaşıyor. Ve sisteme dahil olan madenci sayısı her geçen gün artıyor. Bu nedenle rekabet yüksek. Madenciler de diğer madencilerin önüne geçebilmek adına yüksek performanslı cihazlara yöneliyorlar. Bundan dolayı günümüzde bilgisayarların işlemcileri yerlerini kendilerinden 1000 kat daha hızlı çalışabilen miner cihazlara bırakmış durumda. Yani bu demek oluyor ki, elinizdeki cihaz ne kadar kuvvetliyse Bitcoin madenciliğindeki performansınız da o kadar iyi oluyor.

Tabii burada elinizdeki cihazın performansı tek başına yeterli olmuyor. Çünkü sizin gibi madencilik yapan birçok insan bulunuyor ve kimileri yüzlerce cihazla bu işi yapıyor. Dolayısıyla bu kişiler size göre daha yüksek işlem gücüne sahip olmuş oluyor ve bitcoin çıkartma şansları da daha yüksek oluyor. Bu durumda sizin aynı kripto paranın madenciliğini yapan kişilerle birleşerek bir madencilik havuzu oluşturmanız gerekebiliyor. Ya da mevcut bir Bitcoin havuzuna dahil olabiliyorsunuz. Bu şekilde işlem gücünüzü başka madencilerle birleştirerek bitcoin çıkartma şansınızı arttırmış oluyorsunuz.

Mining havuzları sayısı oldukça fazladır ve her bir pool’un (havuzun) kuralları bulunmaktadır. Bu kuralların başında da gelir dağıtım modeli gelmektedir. Genel olarak bir bloktan elde edilen toplam gelir, havuza katılanlar arasında bir formüle bağlı olarak dağıtılır. Bu esnada belli bir yüzdeyi de pool operatörü alır.

Bitcoin madenciliği günden güne zorlaştığı için gerekli donanım ihtiyacı da günden güne yükselmektedir. Zira bundan bir sene önce para kazandıran donanımlar, bugün elektrik parasını ödeyemez duruma gelmiştir. Hal böyle olunca madenciler farklı yollara başvurmaya başlamıştır. Bunların en başında Cloud Mining gelmektedir. İnternet üzerinde sizin adınıza ücreti karşılığında işletilen donanımlar bulabilir, belli bir ücret karşılığında dönemsel kontratlar yaparak bu donanımların kârına ortak olabilirsiniz. Bulut madenciliğinde cihazın sahibi siz değilsiniz. Bakımı, işletilmesi veya elektrik masrafları size ait olmaz. Siz ödediğiniz tutar oranında kontrat süresince cihazın karına ortak olmuş olursunuz. Bu tarz madencilik yapan sitelerin en başında Shamining, Hashflare ve Genesis Mining gelmektedir.

Bitcoin madenciliği her geçen gün daha da zorlaşmaktadır. Bunun başlıca sebebi dünyanın dört bir tarafında madenciliğe yeni kullanıcıların daha güçlü bilgisayarlarla dahil olmasıdır. Sistem bu doğrultuda, piyasaya kısa sürede çok sayıda Bitcoin sürülmesini yavaşlatmak için kendi içinde otomatik olarak zorluk seviyesini ayarlamaktadır. Bununla birlikte her yıl dolaşıma giren Bitcoin miktarı azalma göstermektedir. Sistem 21 milyon Bitcoin dolaşıma çıkıncaya kadar çıkarma izni vermek üzerine kurgulanmıştır. Yani sınırsız sayıda Bitcoin çıkarabilmek gibi bir şey de mümkün değildir.

Bugüne kadar yaklaşık 17 milyon Bitcoin çıkartılmıştır. Kalan Bitcoin’lerin tamamının ise zorluk derecesinin devamlı artmasından ötürü 2100 senesinden sonra çıkartılabileceği öngörülmektedir.

Bitcoin Nasıl Kullanılıyor?

Bitcoin’in Değerini Ne Belirliyor?

Bitcoin’in kendiliğinden, yani doğasından gelen bir değeri olmadığı gibi insanların kabulüyle değer kazandığını söylemek doğru olur. Onun değerini piyasasındaki arz ve talep koşulları belirliyor. Talep artınca fiyatı artıyor, düşünce değeri azalıyor. Dolaşımda sınırlı miktarda Bitcoin bulunuyor. Yeni Bitcoin yaratmanın önceden belirlenmiş bir prosedürü ve limiti olduğu için arza göre talep hızlı artınca, Bitcoin değer kazanıyor.

Kısacası değerini insanların göstermiş olduğu ilgi belirlediği için kısa sürede çok hızlı yükselip, kısa sürede çok hızlı düşebiliyor. Bu durum manipülasyonu da beraberinde getiriyor. İnternette takip edilen, tanınan insanların bu konudaki öngörüleri insanlara etki edebiliyor. Dolayısıyla piyasalara da etki etmiş oluyorlar.

BTCTurk ile kolayca Bitcoin ve Ethereum al, sat

Nasıl Bitcoin Satın Alabilirim?

Şüphesiz ki herkes yeterli teknik bilgiye ve donanıma sahip değil madencilik yapmak için. Bu sizin Bitcoin sahibi olamayacağınız anlamına gelmiyor. İnternet üzerinde gerek kredi kartıyla gerekse havale/eft yoluyla Bitcoin satışı yapan birçok site bulunuyor. Bu sitelerin başında da kripto para borsaları geliyor.

Borsa deyince insan biraz irkiliyor olsa da aslında kripto para borsalarının işleyişi gayet basit. Sahibinden.com veya gittigidiyor.com gibi ilan siteleriyle aynı mantıkla çalışıyorlar. Onlardan ayrılan özelliği işlemlerin çok hızlı gerçekleşiyor olması hepsi bu. Siz elinizdeki Bitcoin’i belli bir değer ile satışa çıkartıyorsunuz, eğer sizin satışa çıkarttığınız fiyattan alış yapmak isteyen bir alıcı olursa satış gerçekleşmiş oluyor. Borsa da güvenli bir şekilde bu alışveriş işlemine aracılık ettiği için cüzi bir komisyon alıyor.

Bir kripto borsasında işlem yapmadan önce o borsanın altyapısını ve güvenilirliğini iyi araştırmak gerekiyor. İnsanların yatırımlarına göz diken kötü niyetli insanlarında var olduğunu unutmamalısınız.

Bu anlamda biz Türk kullanıcıların epey şanslı olduğunu düşünüyorum. Ülkemizde birçok Bitcoin borsası bulunuyor ve gerek altyapı anlamında gerekse müşteri deneyimi anlamında kalite hizmet sunduklarını söyleyebilirim. Bu borsaların başında da BTCTurk.com geliyor. Türkiye’deki en eski Bitcoin borsasıdır. 2013 Yılından bu yana faaliyet gösteriyorlar. Bu anlamda Türkiye’de ki borsaların amiral gemisi diyebilirim.

Bitcoin Nasıl Kullanılıyor?

Öncelikle Bitcoin’i ne amaçla kullanacağınızı iyi belirlemeniz gerekiyor. Alışveriş yapmak için mi kullanacaksınız yoksa yatırım amaçlı mı? Eğer alışveriş amaçlı kullanmayı planlıyorsanız kendinize bir cüzdan oluşturmanız yerinde olacaktır. Cüzdan veya wallet olarak adlandırdığımız şey Bitcoin ve diğer kripto paraları depolayabilmek adına oluşturduğumuz sanal belleklere verilen isimdir. Bu sanal cüzdanınızı cep telefonunuza, bilgisayarınıza indireceğiniz küçük programlar ile oluşturabileceğiniz gibi internet üzerinde bulunan web servislerinden de faydalanabilirsiniz. Kişi başına cüzdan sınırı bulunmamaktadır. Dilediğiniz kadar cüzdan oluşturabilirsiniz. Üstelik oluşturacağınız cüzdanlar için özel bilgilerinizi vermenize de gerek yoktur. Oluşturacağınız bu sanal cüzdan ile para alabilir, para gönderebilir hatta alışveriş bile yapabilirsiniz.

Yalnız bu konuda dikkat etmeniz gereken bir husus bulunuyor. Her kripto paranın protokolleri ve algoritmaları farklı olmasından ötürü her kripto para ayrı bir cüzdana sahiptir. Yani tek bir cüzdan ile bütün kripto paraları kontrol edemezsiniz. Kullandığınız programın ya da servisin hangi kripto paralara destek verdiğini iyi bilmelisiniz. Kimi cüzdanlar tek bir kripto paraya destek veriyorken Jaxx ve benzeri programlar birden fazla kripto paraya destek vererek, size birden fazla cüzdan oluşturabilme şansı sunabilmektedir.

Tabii Bitcoin’i yatırım amaçlı düşünüyorsanız cüzdan kullanmak zorunda değilsiniz. Kripto para borsalarını mevcut kripto yatırımınızı depolamak adına bir seçenek olarak kullanabilirsiniz. Satın aldığınız veya çıkarttığınız bitcoinleri bu borsalara yollayarak buralarda tutabilirsiniz. Yalnız şunu da unutmamanız gerekiyor ki her kripto borsası güçlü bir altyapıya ve güvenilir bir sisteme sahip değil. Bu borsalarda çoğu zaman muhatap dahi bulamayabilirsiniz. Dolayısıyla burada yatırım miktarınızı büyüklüğüne bağlı olarak bir seçim yapmalısınız. Eğer elinizdeki kripto para miktarı riske atılabilecek düzeydeyse ve sıklıkla alt sat yapmayı düşünüyorsanız yatırımınızı kripto para borsalarında tutmanızın bir sakıncası olmayacaktır fakat elinizdeki kripto para miktarı yüksek düzeydeyse ya da riske atamayacağınız bir yatırıma sahipseniz tavsiyem bunun için özel bir cüzdan oluşturmanız ve yatırımınızı orada tutmanızdır.

Bitcoin sisteminde yapılan ödemelerin doğrulanması için açık anahtarlı şifreleme (asimetrik şifreleme), noktadan-noktaya ağ bağlantısı ve proof-of-work gibi teknolojiler kullanılır. Bitcoinler ödemeyi yapan adresten alıcı adrese şifrelenmiş olarak imzalanarak gönderilir. Her işlemin ağa duyurulumu yapılır ve blok zincirinde yerini alır. Böylece eklenen bitcoinler birden fazla kere kullanılamaz. Bitcoin bu teknolojileri kullanarak, herkesin kullanabileceği hızlı ve son derece güvenilir bir ödeme ağı sağlamaktadır.

Satın aldığınız ya da çıkarttığınız Bitcoinleri internet üzerinden harcayabilir, alışveriş yapabilir ya da kripto borsaları üzerinde arbitraj yaparak yatırım yapabilirsiniz. Dünyanın birçok ülkesinde henüz yeterli seviyelere ulaşmış olmasa da kripto paralar ile alışveriş yapılabilmekteyiz. Örneğin Amerika’da bulunan Starbucks’larda içeceğiniz kahvelerin ödemesini bitcoin ile gerçekleştirebiliyorsunuz. Ülkemizde ise bunun öncüleri arasında Kasap Döner’i gösterebiliriz. Henüz ödeme kabulüne başlamamış olsa da Kasap Döner yakın bir zamanda bitcoin ile ödeme alacağını duyuran firmalar arasında yer alıyor.

Doğrusunu söylemek gerekirse Bitcoin gerçek hayatta kullanım alanı henüz istenilen boyutlara ulaşmış değil. Fakat sanal dünyada yani internette kripto paralar ile birçok ürünü satın alabilir hale geldik. Yalnız alabildiğimiz ürünlerin çoğunluğunun da genellikle sanal ürünler olduğunu belirtmeliyim. Mesela bir oyun alabilirsiniz, websiteniz için bir hosting veya bilgisayarınız için bir programı kripto paralar ile alabiliyorsunuz. Peki bu siteleri nereden ulaşabiliriz diye merak ediyorsanız ondan da bahsedeyim. Kripto paralar ile işlem yapılabilen yerleri bir araya getirip listeleyen gönüllü gruplar bulunuyor. Bu grupları başında da Bitcoin Travel ve Bitcoin Navigator gibi siteler geliyor. Bu siteler üzerinden dünya üzerinde kripto paralar ile alışveriş yapabileceğiniz yerleri, mekanları, mağazaları bulabilir ve buralarda alışverişlerinizi yapabilirsiniz.

Bitcoin, Yatırım Aracı Olarak Kullanılabilir mi?

Bitcoin, bir yatırım aracı olarak kullanılabilir. Ona değer katan şey arz talep miktarı olduğu için değeri çok sık değişiklik gösteriyor ve bu dalgalanmalar ister istemez insanların ilgisini çekiyor. Üstüne üstlük transferi ve yapılan işlemlerin anlık yapılabilmesi onu diğer yatırım araçlarından bir adım öne çıkarıyor. Tabii bir de spekülatörler bulunuyor. Popülaritesi artıkça değerinin artacağı beklentisi insanları Bitcoin yatırımına yönlendiriyor.

Bitcoin ve diğer kripto paralara yatırım yapmayı düşünüyorsanız öncelikle bir seçim yapmanız gerekiyor. Yapacağınız yatırım kısa vadeli mi olacak yoksa uzun vadeli mi? Günlük alım satımlarla kazanç sağlamayı mı düşünüyorsunuz yoksa alıp bekleyerek zaman içerisinde yükselişini seyretmek mi?

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki kısa vadede kazanç sağlamak öyle kolay değil. Öncelikle bu konuya eğilebileceğiniz bolca vaktiniz olması gerekiyor. Borsaları sürekli takip etmeli ve ani dalgalanmaları hızlı bir şekilde yakalayabilmelisiniz. Bunun yaparken de yabancı kaynakları bolca araştırmalısınız.

Her şeyden önce kulaktan dolma bilgilerle yatırımlarınızı yönlendirmeyin. Başkalarının lafıyla ya da takip ettiğiniz facebook gruplarında çıkan haberlere göre yatırımlarınızı yapmayın. Yükseliş eğilimi gösteren bir kripto paraya treni kaçırmayayım diye yapacağınız yatırım çoğu zaman sizi zarara sokacaktır. Olaylara objektif bakın ve aldığınız duyumları farklı kaynaklardan teyit etmeye çalışın. Bu şekilde riskinizi minimize etmiş olursunuz.

Eğer uzun vadeli bir yatırım yapmayı planlıyorsanız kendinize bir süre belirleyin. Mesela 6 ay boyunca ne olursa olsun yatırımıma dokunmayacağım gibi bir kural koyun. Bu süre içerisinde de kesinlikle borsayla ilgilenmeyin. Kripto paraların yükselmesi, düşmesi sizin umrunuzda olmasın. Zira bu düşüşleri ya da yükselişleri umursamanız sizi paniğe sevk edebilir ve bu durum sizi zarara sokar.

Unutmayın! 1 Bitcoin, her zaman 1 Bitcoin’dir. Ne zaman ki elinizdeki Bitcoin’i bozdurursunuz zararınız ya da karınız o zaman kesinleşir. Dolayısıyla elinizde yer alan kripto paranın değerinin düşmesi sizi üzüp, paniğe sevk etmemeli. Bu piyasalar çok hareketli olduğu için kısa bir süre içerisinde yatırımlarınız dip yapabilir ya da sizi kısa süre içerisinde zirvelere taşıyabilir. Siz her zaman kendiniz için belirlediğiniz süreyi bekleyin. Bu süreyi tamamladıktan sonra eğer mevcut durum sizi tatmin ediyorsa elinizdeki kripto paraları satarak çıkış yapabilir ya da kendinize yeni bir süre belirleyerek günlük hayatınıza devam ederbilirsiniz.

Genellikle yatırımcıların yaptığı hataların en başında kripto para fanatikliği geliyor. Yatırım yaptığınız kripto paralara aşık olmayın. Siz yatırım yaptınız diye o kripto para yükselmeyecek. Her zaman objektif olup, araştırın. Mümkünse sepet oluşturun. Elinizdeki yatırım miktarını birden fazla kripto paraya dağıtın. Bu şekilde hem riskinizi minimize etmiş olursunuz hem de belirlediğiniz süre içerisinde kazanma şansınızı arttırmış olursunuz.

Bitcoin Güvenli midir?

Bitcoin’ın bağlı bulunduğu protokoller bulunmaktadır. Bu protokoller çerçevesince yaptığınız her işlem şifrelenir. Aynı zamanda Bitcoin yapı itibariyle sağlam bir işlem kayıt hafızasına sahiptir. Cüzdanınızın şifresini çaldırmanız ya da bilgisayarınızın hacklenmesi gibi kullanıcı hatası ya da dikkatsizliği sonucu oluşan durumlar dışında sistemin güvenlik sorunu bulunmamaktadır. Bu durum cüzdanınızı ya da kredi kartınızı kaybetmekten ya da çaldırmaktan farksızdır. Bitcoin kriptosu gereği aynı paranın iki kez harcanması mümkün değildir. Paranın size ait olduğunu ve daha öncesinde başka birisine gönderilmediği, işlem öncesinde sistem tarafından teyit edilir. Bu nedenle kontrolsüz bir şekilde, hileli yollarla Bitcoin yaratıp satmak mümkün değildir.

Her isteyen Dijital Para Yaratabilir mi?

Bitcoin mantığı ile başka biri de çıkıp kendi dijital parasını yaratabilir. Madencilik kuralları ve sistem protokolleri farklı olsa bile sistemin mantığı ve işleyişi aynı olacaktır. Hatta piyasada Bitcoin gibi yüzlerce dijital para birimi bulunmaktadır. Ethereum ve Ripple en çok kullanılanların sadece ikisidir.

Bitcoin’in Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Herhangi bir ülkenin merkez bankasına bağlı olmadığı için herhangi bir ülkenin ekonomisinden de etkilenmez.

Bitcoin anonimdir. Bu nedenle hiç kimse ya da hiç bir kurum sizin hesabınızı kapatamaz ya da donduramaz.

Bitcoin’de hesap kurulumu oldukça basittir. Bankada hesap açtırmaya kalktığınızda sayfalarca form doldurursunuz. Bitcoin’de bunların hiç birine gerek yoktur.

İnternet üzerinden birine para transferi yapmak istediğinizde bankalar aracı kurum vazifesi görür, Bitcoin gönderirken aracı kurum ortadan kalkar.

Bitcoin ile yapacağınız gönderimler dakikalar içerisinde yerine ulaşır. Gece-gündüz, hafta sonu-hafta içi farketmez. Bu bakımdan Bitcoin en hızlı transfer aracıdır.

Bitcoin’in dezavantajı ise yapılan Bitcoin transferlerinde gönderenin ve alıcının kimlik bilgileri gizli tutulabildiği için her türlü illegal, yasa dışı para transferlerine olanak sağlamasıdır.

Bitcoin’i kaybetmesi kolaydır. Kredi kartınızı kaybettiğinizde yada banka hesabınız başka birisi tarafından ele geçirildiğinde, bankanızı arayarak durumu anında kurtarabilirsiniz. Hatta yetmezse polisi bile devreye sokup kaybınızı giderebilirsiniz. Ancak Bitcoin için aynı şeyler geçerli değil. Bitcoin sisteminde; kaybettiğiz bitcoinleri, yada ele geçirilen Bitcoin cüzdanınızı geri almak için kullanabileceğiniz bir mekanizma yok. Bunun önüne geçebilmek için izleyebileceğiniz en iyi yöntem, Bitcoinlerinizi internet bağlantısı olmayan harddisklerde saklamak olacaktır.

Bitcoin piyasasının dalgalı kuru avantaj olduğu kadar aynı zamanda dezavantajdır. Çok hızlı yükselerek sizi milyoner edebileceği gibi çok hızlı düşerek milyonlar kaybetmenize de neden olabilir.

Bu yazıda Bitcoin Nedir sorusuna cevap arayarak kripto para dünyasına bir adım attık. İlginizi çektiyse diğer yazılarıma da göz atarak bu alandaki merakınızı giderebilirsiniz.:)

Bitcoin Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Bitcoin Satın Almak Artık Çok Kolay!

Bitcoin Terim Sözlüğü

Bulut Madenciliği Nedir? Nasıl Yapılır?

Bulut Madenciliği Güvenli midir?

Yazar Hakkında

Melih Güney

12 yıllık mesleki yaşantımda turizm ve sağlık sektöründe pazarlama ve marka yönetimi üzerine çalışmalarda bulundum. Şu an Yeni Yüzyıl Üniversitesi Gaziosmanpaşa Hastanesi’nde Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak görev alıyorum. Aynı zamanda İstanbul Aydın Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Sosyal Medya üzerine dersler veriyorum.

70 Yorum Bulunuyor

 • Yazıyı çok beğendim. Ama konu ile ilgili tafsilatlı bilgi edinmek istiyorum. Son zamanlarda bitcoin ile ödem yapmak istiyorlar. Bu tür işlere yaşım ve konumum itibarıyla güvenmekte zorlanıyorum. Profil itibarıyla internet bankacılığına bile henüz yeni alışmış biri olarak işi bilen birinden destek almak istiyorum. yardımcı olursanız sevinirim
  Saygılar
  Cem

  • Bitcoin ile ödeme alma konusunda acele etmemenizi öneririm.
   Zira bitcoin değeri anlık olarak değişen bir şey ve bu değişimlere ayak uyduramazsanız sıkıntı yaşarsınız.

   • Son derece yanlış ve bilgisizlikle söylenmiş bir cevap. Eğer ödemelerde bitcoin kabul etmek istiyorsanız bitcoin in anlık değerinden etkilenmeden bitpay ve coinbase gibi servis sağlayıcıları ile çalışabilirsiniz. Bu servisler çok düşük ücretlerle hizmet veriyorlar.

 • Sakın bitcoine bulaşmayın..
  Tamamen kara para aklama yöntemidir..
  Gece evinizden alınırsınız ya da yabancı istihbarat servisleri tarafından takip edilebilrisiniz…

 • Bitcoin nasıl üretilir? başlığı altında üretim ile alakalı bir yazı göremedim. Gereksiz ve boş bir blog…

  • Katılıyorum, bu kadar uzun yazıp hiçbirşey anlatmamış. Bitcoin Nedir anlayan varmı ?

   • Ben bundan başka bir çok yazı daha okudum ama ortada hiç bir meta yokken sanal bir şeyin nasıl değeri olur anlayabilmiş değilim.

   • Ben de anlamadım yenir mi içilir mi? Yatırım yapmak haricinde alıp satmak yani, elinde olanın ne gibi bir avantajı var. Para göndermek için diyor da ben zaten para gönderip komisyon ödemiyorum ki. Ayrıca kağıda basılıp saklanacak bir şey mi, Tüm bilgisayarlar çökerse ne olacak

 • Özellikle Türkiye için sıkıntılı olacağını tahmin ediyorum ..Yurtdışından gelen düzenli veya iri para havalelerinde bile masab tarafından paranıza el koyulabilen ya da bankada bloke edilen bir vergi sisteminde yaşıyoruz..Bir çok ilegal ya da piramidal ticaretlerde kullanılabileceği için türkiyede yasaklanması muhtemel

  • bu yorumu yazdıgınızda bitcoin almıs olsaydınız muhtemel 400-600 dolar arasıydı suan 2190 dolar ve hala yasaklanmadı aksıne artık bankalar da ptt de kullanıma açtı en önemlisi amazon.com kabul ediyor ve kanuni hükümleri var koruma adına

 • Merak ettim ve biraz araştırdım. Bitcoin kimin kontrolunde.

  Şu an bitcoin princeton üniversitesi kontrolunde olduğu için, araştırmamı yandex kullanarak yaptım.
  Neden google değilde yandex. Çünki princeton üniversitesini kontrol edenler yahudi, google sahipleride yahudi.

  Google yahudilerin çıkarlarına ters düşen konuları sansürlüyor. Muhalif sonuçları göstermiyor.

  Türkiyede bitcoin reklamını yapan kim. Mahfi Eğilmez.

  Bu arada “herkesin enflasyonu kendine” diyerek türkiyede açıklanan resmi enflasyonun doğrumu yanlışmı olduğu konusuna açıklık getiren sn. Mahfi Eğilmez’de ismine ve yüz hatlarına bakılırsa saf yahudi. zaten kendiini Türkiye’de yayın yapan cnbc-e, ntv gibi yahudi kanallarında görüyorum.

  Yandex araştırmalarım sonucunda şu bilgilere ulaştım.

  bitcoini yaratan bir japon. ancak bu japonu fiziki hayatta ne gören var ne duyan. Hesapta bu japon bitcoin projesini princeton eğitmeni bir amerikalıya devretmiş.

  princeton yahudi, Mahfi bey yahudi, japonya 2. dünya savaşında yahudi kontrolundeki abd ye, yine yahudilerin ürettiği bir atom bombası sonrası teslim oluyor. japon merkez bankası ve gizli servisini yahudi kontrolundeki abd kuruyor.

  yine merkez bankaları ve gizli servisleri yahudi kontrolundeki abd tarafından kurulan avrupa ülkeleri bitcoini destekliyor.

  gelecekte dünya parası USD ve AVRO nun yerini alması beklenen digital paraların kontrolunun yahudilerin elinde olmaması beklenemez…

  • manyak mısın lan sen değişik misin nasıl biri komplo teorisi o öyle ne içiyorsunuz nasıl türetiyorsunuz anlamak güç.

   • Buna hayal gücü diyebiliriz. Ne tıkanıyon… zekası farklı çalışanlardan biri işte. Çok da uzak gözükmüyo dediği mantıken.

   • Ne oldu? titan saadet zincirlerinin tuzağına düşmeyen aklı başında insanlara da mı bu şekilde saldırıyorsun. Bu sahtekarca, “hiç” üzerine para yatırma furyasına böylesine duygusal bir destek çıktığına göre, sanırım sende bitcoin sahibisin. Ve şunu bilmeniz lazım. İnsanların bir kısmı keriz olabilir. Ama bir kısmı da değil. Ve bu soytarılığa çekilen her rest bitcoin i değersizleştirecektir. Bir salak bul ve varsa elindeki bitcoini elinden çıkar. SANA Türk tavsiyesi.

    • arkadaşın anlattıkları komplo teorisi gibi duruyor evet.. fakat bitcoin yayıldıkça değeri artan bir para biçimiyse ve bu arkadaş da bitcoin sahibiyse neden kendi ayağına sıksın?

   • Senden daha fazla kafasının çalıştığı belli. Sen rahatını, konforunu hiç bozma, mutlu dünyanda yaşamaya devam et. Dünyada herşey güllük gülüstanlık zaten, 50 – 100 yıl sonrasını planlayan dünya aktörleri filan da yok. Herkes senin gibi günü birlik yaşıyor zaten ya da en fazla emekliliğini düşünecek kadar planlar yapıyor insanlar bu dünya da.

    Sana tavsiyem kendine BİS yaptır mutlu ol, komple teorileri dediğin uzun vade planlarını işin ehline bırak.

 • Melih Bey,Diyelim ki 1000$.lık bitcoin aldım ve bir süre sonra da sattım(karlı beya zararlı).Şimdi sahibi olduğum bitcoinleri yeniden $’a dönüştürebilecek miyim?

 • blockchain walltimde ornegin 1 bitocinim var bunu ben ordan alip nasil internetsiz bir yerde muaffaza ederim?

  • bununla ilgili bırcok arkadasım çalısma yaptı keşif adına maliyet yüksek tam anlamıyla sogutma kesıntısız enerjı ve kartlar suruculer ups ler

 • BURAYA YORUM YAZAN KOMİK İNSANLAR HELEDE EVİNİZDEN ALINIRSINIZ DİYEN ŞAHIS ÜLKELER ALIŞVERİŞLERDE DAHİ KULLANIYOR SİZ YATIRIMINDAN KORKUYORSUNUZ GEÇEN SENE ARALIKTA 800 LERDE OLAN BUGUN 2000 DOLARI GEÇTI HAVA ALANLARINDA AMAZON DA ALISVERİŞTE KULLANANLAR TUTUKLANSA VARYA FETOYU GECER UYAN TÜRKİYE KREDİ KARTI CIKTIGINDAKI ZIHNIYE YADA MATBA YI BULUP GERI AVRUPAYA GAVUR ICADI DIYE VEREN SONRA IHTIYAC OLDUGUNDA SATIN ALMAK ZORUNDA KALAN ZIHNIYET

  • sen kaç para yatırdın önce onu söyle sonra söze başla. 20000 ken yatırıp 10000 i gören senin gibi bangırdamıyor.

 • Bu faydalı yazı için teşekkürler. Yazıda off-line wallet dan bahsetmişsiniz. Harici harddiskimize wallet oluşturmak mümkün mü ? Eğer mümkünse kısaca nasıl oluşturabileceğim hakkında bilgi verebilir misiniz ?
  Teşekkürler

 • bu bitcoin ozellikle madenci-üretme olayını ülkemizde yapan arkadaşlar varmı acaba? bir de elimde bir miktar nakitim yatırım amacıyla nasıl bitcoin alabiliriz , hangi adımları izlemem gerek . Bu konuda çok cühelayım şimdiden teşekkürler 😀

  • Madencilik için 6 haneli rakamlarla yatırım yaptığınız takdirde ancak güzel paralar kazanabilirsiniz. O yüzden çok tavsiye edebileceğim bir şey değil. Fakat bulut madenciliği ile ufakta olsa bir madencilik çalışması yapabilirsiniz. Blogumda bununla ilgili bir yazı yazmıştım. Bitcoini BTCTurk veya Koinim gibi sitelerden satın alabilirsin.

   • BTCTurk sizce güvenlimi melih bey hesap doğrulama aşamasında ikamet ettiğimiz adresin beyanı ve kimlik belgesinin fotoğrafı isteniyo güvenlik açısın dan bi sıkıntı olurmu? Şimdiden teşekkür ederim.

    • Kripto Para piyasaları yüksek risk barındıran piyasalar. Bu alanda hizmet veren siteler, şirketlerde bu kapsamda risk unsuru barındırıyor. BTCTurk bu anlamda güvenebileceğiniz sitelerin başında geliyor bana göre. Bir dönem faaliyetlerini durdurmuştu. O dönemde bile mevcut yatırımları sahiplerine kuruş kuruşuna iade etti. Sitede kalan 15 liram için haftalarca beni aradılar. Kayıt esnasında bu tarz belgeleri aslında sizin güvenliğiniz için istiyorlar. Sizin yerinize bir başkası hesabınızı çalıp paranızı alıp başka hesaplara aktarmasın diye. Bende dahil olmak üzere bir çok arkadaşım bu güvenlik prosedürlerini yaptık. Bir sıkıntı yaşamadık.:)

 • Ben 21 co sitesine kayıt oldum ve bu bictoin mi nedir 413$ ımı aldı ve ne oldu bilmiyorum, biri yardım etsin

 • Ben bitcoin konusunda yeniyim. Ve internetten biraz araştırma yaptım, gördüm ki bundan ekmek çıkartan insanlar var. Ben bir cüzdan açtım ve bitminer.io ‘ dan toplamaya başladım şimdi ben ne yapmalıyım neler yapmalıyım kısaca ufak bir yazı ile yardımcı olur musunuz?

  Şimdiden teşekkürler…

 • Ben bitcoin i yapmak istiyorum ama nasil yapacagimi pek bilmiyorum bana yardimci olurmusunuz

 • -Neden para transferi yerine bunu kullanıyoruz?
  -Bunun avantajı nedir?
  -Mülkiyeti nasıl devrediyoruz?
  -Hukuki dayanağı nedir?

 • Ben hâlâ istediğim bilgiye ulaşamadım millet neden bu kadar çok ekran kartını alıyor ver o kadar ekran kartı ne yapıyor

 • Hocam iyi geceler. Bitcoin teknolojisi ile ilgili okuduğum üniversitede sunum ödevim var. Bu sunum için daha geniş bilgilere nerden ve nasıl ulaşabilirim. Teşekkür ederim.

 • iyi günler hocam bi sorum olcaktı bitcoin gibi bisey cıkmıs da wcx adı .bunun icin bi cüzdan açmalı mıyım

 • Yazıda hiç bir gerçek bilgi yok. Yazı sanki BİTCOİN i default olarak, temel varsayımda olağan, doğal, öyle kabul edilmesi gereken bir güvenilirlik ve kabul üzerinden tartışmamız ya da değerlendirmemiz şeklinde bize empoze yapıyor. Bu yazıyı ben yazsam kafamdaki temel düşünce, elimdeki bitcoin yatırımlarının daha değer kazanması için, daha çok insana bunu benimsetmek için ne yapmalıyım, nasıl yaygınlaştırmalıyım sorusuna cevap aramış olurdum. Ve bu yazı çıkardı. Okuyan insanlar normal finansal süreçlerden biriyle muhtatap olduğunu zanneder ve aa EURO gibi bir karşılığı olan, YEN gibi üretim ekonomisine dayanan bir ülkenin para birimi zannederdim. Ki bu yazı onu yapmıyor. Bitcoin in karşılığı nedir. Bunu titan ya da ülkede yaygın diğer NETWORK tipi ağlardan farklı kılan nedir. Bir tekrar edilemeyen anlamsız bir bilgi neden bu kadar değer görüyor. BİTCOİN i eşsiz yapan, blockchain i PARASAL boyuta taşıyan tek özelliği, tekrar edilemez bir data mı olmasıdır? Kaldı ki bu kadar soyut, statik manyetik etkilere maruz kalması olası, kırılgan bir DATA nın nasıl olur da organize arka plan olmadan kendi kendine parasal finansal bir model ve zenginlik aracına dönüştüğünü sorgulamazsınız? BİTCOİN dünyada durduk yere değer yaratma ve para basma yetkisi olan FED in özel sahiplerinin doları gibi bile değil. Birileri dünyayı bu kavrama ısındırmak için, yakar top misali önce topu kendi elinde çevirmiş ve takaslarda kullanmış, insanları inandırmış ve gerçek maddi değeri olan varlıkları herkesin gözü önünde güvenilirlik imajı için alıp vermiş ve sonra bunu dünyaya yaymış gibi görünüyor. Bu sistemin arka planını dünya genelindeki anlamsızlığını ve “kara para, suç örgütleri” gibi gizem sosu ekleyen “fırsatlar vaad ediyor” söylemlerini çok şüpheli buluyorum. Kendi aralarında kurgusal bir paraya anlam yükleyip sonra dünya genelinde küçük tasarruf sahibi insanları zamanı gelince silkeleyecekler. Bir anda herkes “bitcoini takmıyorum” dediğinde bunun hesabı kimseden sorulamayacak. Merkezi planlama ve kaynağı yokmuş. Peki bu değer haline dönüşme sürecindeki örgütlülük perdesi hiç mi kuşku uyandırmıyor. Sayısı kısıtlıymış. Sayısı niye kısıtlı altın mı bu. Madencilik vb tanımlar dahi insanları, yani küçük tasarruf sahibi insanları cezbetmek için ortaya atılmış “gerçeklik” duygusunu pekiştirmek için seçilmiş terimler. Bu çabanın varlığını sezebilenler, bu sahtekar, zamanlama barındıran, geri sayım şüphesi uyandıran dijital parayı reddedeceklerdir. BİTCOİN bir para birimi değildir. Bir titan saadet zinciridir. Ve bitcoin sahiplerinin tek umudu bu konuda daha çok insanın bitcoine inanmasıdır. BİTCOİN in değer mekanizması insanların inancı ve bir kez sürece girmesi üzerinden işlemektedir. İnanç ve ilk katılım safhasından itibaren bitcoine değer katılmış olunur. Her katılım ve artan inanç da onun para olduğu hissini kitleselleştirmeye yarar. İnanılmadığında, ya da bir gün inanç limiti tıkandığında ne olur? Bütün bitcoin sahipleri elindeki “hiç” i birine satmaya kalkar. Eminim bir süre daha birilerine, bazı işletmelere, bu titan saadet zincirine güven sağlayacak “biz bitcoini kabul ediyoruz” açıklaması yaptıracaklar. Bakalım ne zaman patlayacak.

  • Söylediklerini sonuna kadar okudum. Düşüncelerine saygı duyuyorum. Yalnız yetersiz bilgi nedeniyle yanlış düşünüyorsun. Blockchain teknolojileri konusunda biraz daha araştırma yapmanı öneriyorum.

 • Bitcoin madenciliği yapmayı düşünen dostlarıma belirtmek isterim ki Cloud Mining (Sanal/Bulut Madencilik) yapmayı düşünenler kesinlikle uzak dursunlar. Kesinlikle mantıksız yatırım. Bunun yerine ufak tefek bütçeler ile (örn:100USD) altcoinleri araştırıp doğru yatırımlar ile cloud mining’in kat kat fazlasını kazanabilirsiniz. Aralık ayındaki %50 düşüş 28 aralık segwit2x sınırsız blok güncellemesi ile ortaya kalkacaktır ayrıca. Yazınızı okudum, biraz daha doyurucu ve anlaşılır olabilirdi. Emekleriniz için teşekkürler. Twitter @bektasco

 • Arkadaşlar şimdi burda arkadaş bircoin i anlatmış iyi güzel yapmış eline sağlık. Fakat hala anlamadığım birşey var çok yazı okudum ve hepsinde ekran kartı GPU kullanarak bitcoin basıyosun. Bunu zaten herkes biliyor. Ekran kartı nasıl bitcoin kasıyo onun detayını anlayamadım. İşlemcisini kullanıyor ama nasıl kullanıyor. Ne işlem yapıyor. Nereye bilgi gönderiyor nereden bilgi alıyor. vs. vs. Desemki Mehmet, ahmet senin hakkında ileri geri konuştu desem ne konuştuğunu sorarsınız. detay istersiniz buda öyle bişi. İnternette bu detayı anlatan bir sayfayla karşılaşmadım. Bunu detaylı anlatacak birileri varmıdır.
  Aklıma takılan başka bir soru madem bu bitcoin in merkezi yok yöneten yok peki kimin olduğunu nerenin olduğunu bilmediğiniz gerçek bile olmayan bir para birimine nasıl güvenebiliriz.
  Şimdi Ortalıkta sanal da olsa milyar dolarlar havada uçuşacak ve bunu hiçkimse yönetmeyecek öylemi bana hiç inandırıcı gelmedi. Bu benim şahsi fikrim. Sahibinin kim olduğunu bilipte size sıkıntı yaratan bankaya bile paralarınızı yatırmazken buna nasıl para yatırılır Orası tartışılır tabi. Şimdilik çok insan bunda para kazandı bence iyide yaptı fakat kendini fazla kaptırıp varını yoğunu yatıran insalar bence dikkat etmeli bir gün bir yerde sıkıntısı çıkacak diye düşünüyorum. Bundan önceki bedavadan kazanılan tüm sanal ortamlardaki sistemler tek tek çöktü veya kapatıldı.
  Sadece şunu iyi biliyorum. Dünyada çok paranın olduğu yerde herzaman ABD vardır. Ve bunun arkasında ROCKEFELLER, ROTHSCHILD ve RUSSEL aileleri vardır. Yukarda bi yazıda bir arkadaş yahudilerin olduğunu söylemiş bazı arkadaşlarda teori olduğunu söylemiş. Belki teoridir fakat bu 3 ailenin izni olmadan ne Bitcoin piyasaya çıkar nede bir devlet para üretebilir. Benim şahsi düşüncem budur arkadaşlar. Düşünceme katılmayan arkadaşlar olabilir alta saçma sapan yorumlar yazmayın.

  • Ben özellikle 2. paragrafdan itibaren yazdıklarına katılıyorum ve hiç de saçma bulmuyorum.

 • Yaziyi ve yorumlar sonuna kadar okudum hiç bi sey anlamadigim icin kafam sisti rica etsem anlayabilecegimiz sekilde kisa ve özeti gecebilir misiniz?

 • Hayır mantıklımi sizce bu kadar insanakıllı da ben mi malim anlamadim bir Bi mail atmiş deneme süreci vs sonra mail grubu kafa yormuş vs sonra adam ortadan kaybolmuş Sonra geri gelmiş haklarını devretmiş sonra yine kaybolmuş anasının nikahı
  O kadar işlemci ekran kartı vs o kadar elektrik ile üretiliyormuş sanal parayil lan biride cıkıp demiyor ki sistemi kuranın adı soyadı belli de cinsiyet yok nerde yaşar kimdir belli değil adam ortalıktan kaybolmuş kim kaybetti sistemi kim elegecirdi vs yada ona bu sistemi oluşturmasını kim söyledi biraz realist olun hiç kimse yönetmiyormüs kimseye bagli degilmiş vs o zaman o bicoint üretmeye calişanlarda mal yatırım yapanlarda birisinin işlemediği sistem yine birilerinin sanal borsasında işlem görüyor bizede götüm ayagı yapıyorlar 21 milyon a kadar çıkarma izni varmiş ag yetilmiyorda ne den sinir var ki sonsuz sınırı olsun o zaman algoritmaymiş işlem miş şuymuş buymuş borsayı bıraktık sanal borsaya gectik bu sistemi bulan kişi yada kişiler ekran kartı ve işlemci firmaları ve elektrik firmalarıdır sizin bulduğunuz bicointlerin kat kat fazlasını kazanmişlar dir biri Bi gün cıkıp deseki sistem kapanmış işlem yapılmıyor bicoint imde gözukmüyor kime şikayet edeceksiniz zararınızı kim karşilayacak parayı kazanan kazandi kapan kaptı batan battı bu şekilde ki parayı kullanım alanının genişlemesi degerini artıracak ve şahisların talebi de artıracak 21 milyon bicoint üretildikten sonra ne olacak sorun burda yani biz ki kredi kartının kullanım bedelini ödememek için bankaları arayıp kavga eden 50 takla atan insanlarız bicoint e para kaptırırsaniz yuh artık sonra tosunpaşa olayına benzemesin buda mal olmayın canlı para yada altın en garantisi size bir sorum olacak siz bu sistemi kurmuş olsaydınız köşeyi dönme hesapları yapmazmıydınız yada zirvede sistemi kapatıp paraların kendine akmasini vs vs oglum akıllı olun bak paralarınıza yazık olacak

 • Para nereye ,nasıl yatırılacak?
  En az altı ay sonra ( yani ,diyelim beşyüz doları bugün ,o da nereye yatırdım?) Kazancımı nasıl kontrol edeceğim

 • Yani şimdi para hiçbir şekilde eline geçmiyor dimi sadece sanal ortamda kullanabiliyorsun.. anladığım kadarıyla

Yorum Yap