Dijital Yaşam

Mobil Uygulama Yapmak Artık Çok Kolay

Mobil Uygulama Yapmak Artık Çok Kolay

Teknolojinin gelişimiyle birlikte internet kullanımında mobilin payı her geçen gün artıyor. Şirketlerin, e-ticaret sitelerinin, hizmet sağlayıcılarının hatta blog sahiplerinin mobilde ulaşılabilir olması, bir uygulamaya sahip olmaları kendileri açısından fark yaratan bir unsur olarak karşımıza çıkıyor. Tabii bir uygulama yapabilmek öyle çok kolay bir şey değil. Bunun için ya programlama bilmeniz gerekiyor ya da maddi olarak bu güce sahip olup başkalarına yazdırabiliyor olmanız gerekiyor. Fakat kullanıcıların büyük çoğunluğu hem programlama bilmiyor hemde maddi olarak bu güce sahip değiller. Bu yazıda Mobil Uygulama Nasıl Yapılır, Mobil Uygulama Nasıl Geliştirilir  gibi soruların cevabını bulabilirsiniz.

Mobil Uygulamanızı Kendiniz Yapın

Neyse ki artık Mobil Uygulama yapabilmek için ne programlama bilmenize gerek var ne de binlerce lira para ödeyerek bütçenizi sarsmaya. Uygun bir bütçeyle, programlama bilmeden, hızlı bir şekilde kendi mobil uygulamanızı geliştirmenize yardımcı olacak internet üzerinde bir çok platform bulabilirsiniz.

Bu platformlar sayesinde “Yazılım bilmeden mobil uygulama yapabilir miyim?“, “Kendi mobil uygulamamı nasıl geliştirebilirim?“, “Mobil uygulama yapabilmek için büyük paralar harcamalı mıyım?” şeklinde sorular tarih oluyor.

Aşağıda yer alan bu platformlardan birini kullanarak ücretsiz olarak ya da küçük bir yatırım ile kendi mobil uygulamanızı oluşturabilir ve yönetebilirsiniz. Bu şekilde ziyaretçilerinize farklı bir deneyim sunabilir, rakiplerinize fark atabilirsiniz.

Good Barber

Good Barber, size tek satır kod yazdırmadan uygulamanızın her ayrıntısını kontrol edebilmenize izin vererek iOS ve Android uygulamaları geliştirmenizi sağlayan bir platform. Başlangıç için dokuz farklı renk ve kişiselleştirilebilme özellikleri fazla, 350 adet ikon ve 600’den fazla Google yazı tiplerine erişimi sağlayan şablonlar mevcut.

iPhone ve Android uygulamalarının yanısıra, kullanıcıların telefonlarındaki tarayıcılarından girebileceği ücretsiz mobil siteniz oluyor. İnternet sayfanızın resmi mobil versiyonu olmasını isterseniz bu siteyi kendi domain’inize de yönlendirebilirsiniz.

Uygulama belirlediğiniz parametreler için her zaman oldukça hızlı bir şekilde görsel geri dönüşüm alabiliyorsunuz. Özgün, hareket uyandırabilir bildirimler gönderin ve okuyucularınızı, onlara da yazılar, fotoğraflar ve videolar göndermelerine izin vererek katkıda bulunan yazarlar haline getirin.

Ücret: Üyelik aylık 16$’dan başlayıp, 32$’a kadar çıkıyor.

ShoutEm

ShoutEm, komple içerik yönetimi, güçlü kullanıcı bağlantı araçları ve para kazanma seçenekleriyle size bir uygulama yaratıcı sunuyor. Arayüz geliştirici, birçok özelleştirme seçeneği sunuyor ve her bir uygulama WordPress, Foursquare, Facebook, Twitter, SoundCloud ve daha fazlası gibi içerik kaynaklarıyla entegre edilebiliyor.

Uygulamanızı geliştirici hesabınız üzerinden hem iTunes’ta hem de Google Play’de paylaşabilir ve uygulama içeriğinizi gerçek zamanlı olarak güncelleyebilirsiniz. ShoutEm, aynı zamanda uygulamanızın iOS ve Android güncellemelerine uyumlu olup olmadığını kontrol etmek amacıyla bazı oto-güncelleme özellikleri de sunuyor.

Appery.io

Appery, Android, iOS ve Windows işletim sistemleri için uygulamalar geliştirebileceğiniz, Apache Cordova içeren bulut tabanlı bir mobil uygulama geliştiricidir.

Bulut tabanlı bir uygulama olduğu için, herhangi bir indirme ya da yükleme işlemi gerektirmiyor. Bu size ciddi zaman kazandırıyor. Ayrıca uygulamanızın arayüzü tasarlamanız için sürükle & bırak mantığıyla çalışan bir görsel düzenleyici bulunuyor. Bu sayede uygulamanızı daha kolay bir şekilde oluşturabiliyorsunuz.

Appery içerisinde çeşitli özelliklerin yer aldığı bir eklenti kataloğu bulunduruyor. Bu katalogdan seçeceğiniz farklı özelliklerle uygulamanıza daha fazla işlevsellik katabiliyorsunuz. Ya da kendi özel eklentilerinizi yükleyebilir ve onları kullanabilirsiniz.

Geliştirmekte olduğunuz mobil uygulamanızı kolay bir şekilde geliştirme ekibiyle, kullanıcılarla veya müşterilerle gerçek zamanlı olarak paylaşabilirsiniz.

Ücret: Başlangıç paketleri ücretsiz olmakla birlikte aylık 180$’a premium üye olabilirsiniz.

Mobile Roadie

Mobile Roadie, herkesin kendi iOS ve Android uygulamalarını geliştirmesine yardımcı olan bir uygulama geliştiricidir. Uygulama platformu, RSS, Twitter veya Google News üzerinden otomatik olarak her tür medya aktarımını ve kullanıcıların birbiriyle gerçek zamanlı olarak sohbet edebilmesini sağlayan akış ekranı bulundurmaktadır.

Blogunuzda ya da sitenizde yer alan içeriği doğrudan uygulamanıza ekleyebilir ya da aynı şekilde uygulamanızdan sitenize veya blogunuza çekebilirsiniz.

Ücretsiz olarak kullanabileceğiniz Mobile Roadie Connect uygulaması ile geliştirdiğiniz uygulamaları kendi cihazınızda deneyebilirsiniz.

Ücret: Aylık 125$’dan, 667$’a kadar farklı üyelik çeşitleri bulunmaktadır.

The AppBuilder

The AppBuilder, çalışanlarınıza, müşterilerinize, etkinliklere ve broşürlere uygun olabilecek iki farklı yorumla size uygulamalar sunuyor. Çevrimiçi bir araç kullanarak uygulamanızı oluşturabilir, sağlanan eğitimler veya TheAppBuilder’ın kendisi, uygulamanızın yapısını belirleyip oluşturmanızda ve gerekli içerikle doldurmanızda size eşlik etmesine izin verebilirsiniz.

AppLibrary’i kullanarak, kullanıcılarınıza bir ekranda iki uygulama gösterebilir hatta bunu kendi markanızla özelleştirebilirsiniz.Herkese açık veya gizli uygulamaları kullanıcı adları ve şifreler ile koruyabilir, app store aracılığıyla onları dağıtabilir, var olan bilgileri veya kullanıcı gruplarını doğrulamak için TheAppBuilder’in Active Directory’sini entegre edebilirsiniz.

Uygulamanızın yapısını veya içeriğini değiştirmek yayında olsanız bile çok kolay. Çünkü sınırsız sayıda güncellemeyi birçok mobil platformda tek bir tık ile yapabileceksiniz. Platform sayesinde yaptığınız bir değişikliği 60 saniye içerisinde güncelleyerek yayına alabileceksiniz.

Ücret: Talep üzerine belirlenmektedir.

Appy Pie

Appy Pie, kullanıcıların herhangi bir programlama bilgisi gerekmeksizin Windows, Android ve iOS için uygulama yapması ve bunu Google Play ve iTunes’da yayınlamasına izin veren bulut tabanlı DIY (Do It Yourself/Kendin Yap) mobil uygulama oluşturma aracı. İndirmeniz ya da yüklemeniz gereken hiçbir şey yok — kendi mobil uygulamanızı oluşturmak için sayfaları sürükleyip bırakmanız yeterli. Tamamlamanızın ardından, elinizde Blackberry dahil tüm platformlarda çalışan HTML5 tabanlı hibrit uygulamanız olacak. Bildirimler gönderme, reklamlardan para geliri elde etme, canlı istatistikleri görüntüleyebilme, GPS üzerinden yer takip edebilme gibi özelliklerle birlikte, tüm revizyonlar gerçek zamanlı. Ayrıca, uygulamanıza sosyal medya akışlarını, blogları, internet sayfalarını, radyoları ve daha fazlasını entegre edebilirsiniz.

Tek tuşla arama yapabilme ve içerdiği QR kod sistemiyle randevu programı, muayenehaneler, salonlar veya spa merkezleri gibi iş yerleri için oldukça kullanışlı. Kod sayfasını kullanarak, istediğiniz kodu ya da kütüphaneleri de uygulamanıza ekleyebilirsiniz.

Ücret: Başlangıç paketi ücretsiz olup, 33 $’a kadar üyelikler bulunmaktadır.

AppMachine

AppMachine, iOS ve Android tabanlı profesyonel uygulamalar tasarlamak ve geliştirmek için kullanması kolay bir platform. Sürükle-bırak arayüzünü kullanarak, bilgi, fotoğraf ve video içeren sayfalar gibi çeşitli geliştirme araçlarını kullanarak bu özellikleri bir araya getirebilirsiniz. Geliştirme araçları, uygulamanızı Facebook, Twitter ve çevrimiçi mağazalara bağlamanızı da sağlıyor. Uygulamanızı kendi tarzınızda tasarlayabilir, uygulamanızın arayüzünün kontrolünü tamamen ele geçirerek kendi renklerinizi, ikonlarınızı ve yazı tiplerinizi seçebilir ve Previewer’ı kullanarak yaptıklarınızı gözlemleyebilirsiniz.

Uygulamanızı geliştiriyorken test edebilir, bilgisayarınızda, tabletinizde veya telefonunuzda kontrollerinizi yapabilirsiniz. Uygulamanız tamamıyla test edilmiş ve yayınlanmaya hazır hale geldiğinde, uygulamanızı yayınlayabilir ve geliştirmeye devam edebilir, kullanıcı verilerini takip edebilirsiniz. AppMachine, uygulamanızı AppStore’a ve GooglePlay’e eklemek için ihtiyacınız olan herşeyle ilgilenir.

Ücret: Ödeme çeşitleri, bir seferliğe mahsus olup 499$’lık (Gorgeous) paketten başlayıp, 899$’lık (Designer) paketine kadar çıkıyor.

GameSalad

GameSalad, iOS, Android, HTML5 ve OS X dahilinde çeşitli platformlarda oyunlar yapıp paylaşmanızı sağlar. Sürükle-bırak arayüzü, herhangi bir programlama bilgisine ihtiyaç duymadan işe çabucak koyulmanıza yardımcı olur.

Oyun yaratıcı bu uygulama, bir sahne ve oyuncu düzenleyici özellikleri içerir -ki zamanınızın çoğu, belli özellikler, görseller, sesler ekleyip oyuncuları sahneye yerleştirmekle ve oyuncular arasındaki navigasyonu sağlamak için geçiyor olacak. Aktif olarak kullanılan forumu ise, bağımsız oyun tasarımcılarının birbirlerine yardım etmelerine ve tavsiye vermelerine olanak sağlamasıyla büyük bir artı katıyor.

GameSalad, yakın zamanda, Kindle Fire platformuna da uyumlu uygulama geliştirme seçenekleri oluşturmak adına Amazon ile birlikte çalışmaya başladı.

Ücret: Ödeme çeşitleri, ücretsiz versiyonlardan başlayıp Pro üyelik için yıllık 299$’a kadar çıkıyor.

BiznessApps

BiznessApps, iş için gerekli mobil uygulamaları oldukça basit bir süreçte yapmanıza yardımcı olan bir platform sağlıyor. Yemek siparişi, kartla alışveriş masrafı ödeme, dinamik içerik, üçüncü-parti entegrasyon, bildirimler ve daha fazlasını içeren özellikleri de yanında getiriyor.

Kullanımı kolay içerik yönetim sistemi, dakikalar içerisinde uygulamanızı oluşturup her şeyini özelleştirerek kendi tasarımınızı gerçekleştirmenizi sağlıyor. Uygulamanızı tasarlayıp geliştiriyorken gerçek zamanlı olarak gözlemleyebileceğiniz önizlemeler de sunuyor.

Uygulamanızı çevrimiçi olarak anında güncelleyebilir, içerisindeki her şeyi Apple’a ya da Google’a göndermenin uzun sürecine bulaşmadan düzenleyebilirsiniz. Haftalık olarak yayınlanan, BiznessApps ile nasıl harika uygulamalar ortaya çıkarabileceğinize dair anlatımlar da geliştirme sürecini hızlandırmanızı sağlıyor.

Ücret: Ödeme çeşitleri, mobil internet sitesi için aylık 29$’dan başlayıp mobil uygulaması için 59$’a kadar çıkıyor.

AppMakr

AppMakr, isteyen herkesin tek bir satır kod yazmadan iOS, Android ve HTML5 uygulamaları oluşturmasını sağlayan bir DIY (Do It Yourself/Kendin Yap) mobil uygulama oluşturma aracı. 2009 yılında kuruldu ve yakın zamanda Infinite Monkeys, kendi bünyesine aldı.

İstediğiniz kadar uygulama yapabilir, uygulamalarınızı sınırsız sayıda güncelleyebilir ve bildirimler, yüksek çözünürlükte fotoğraf galerileri, canlı güncellemeler, müzik ve video yayını, sohbet odaları, Google Maps entegrasyonu, ortak etkinlik takvimi, uygulama içi alışveriş ve daha fazlası gibi özelliklerle verimli hale getirebilirsiniz.

Dashboard üzerinden tüm uygulamalarınızı takip edebilir, uygulamanızın görünümünü ve işlevini kolaylıkla özelleştirebilir, bunları gerçek zamanlı olarak görüntüleyebilir ve tek bir tuş ile markette yayınlayabilirsiniz.

Ücret: Ödeme çeşitleri, ücretsiz versiyonlardan başlayıp Self-Publish üyelik için tek sefere mahsus 99$’a kadar çıkıyor.

MobiRoller

MobiRoller, kendisi veya müşterisi adına Android ve iPhone uygulaması oluşturmak isteyenler için ideal bir mobil uygulama platformudur. Tamamen Türkiye’de üretilen ve Türkçe teknik desteğe sahip olan MobiRoller bugün tüm dünyadan kullanıcılara hizmet etmektedir. MobiRoller ile hiçbir teknik bilgiye ihtiyaç duymadan ve kodlama bilmeden dakikalar içinde mobil uygulama yapabilirsiniz.

MobiRoller ile geliştirilen uygulamalar; Android ve iPhone uygulamaları desteği, kullanıcı üyeliği, sosyal medya entegrasyonu (Facebook, Twitter, Instagram, YouTube vb), anlık bildirimler (push notification), tek tuşla arama, gelişmiş kullanıcı istatistikleri ve harita desteği gibi onlarca farklı ve başarılı özelliğe sahip. Websitenizi dakikalar içerisinde mobil uygulamaya çevirmenizi sağlayan web modülü oldukça başarılı.

MobiRoller ile tamamen ücretsiz mobil uygulama yapabileceğiniz gibi uygulamanızdan reklam geliri elde etmek ya da kurumsal bir uygulama yapmak istiyorsanız premium paketlerden birine yükseltebilirsiniz. MobiRoller Bayilik Programıyla ise müşterilerinize sınırsız sayıda mobil uygulama yapıp satabileceksiniz. Aylık ve yıllık ödeme planlarından birini seçerek hiçbir taahhüt olmadan kullandığınız kadar ödeyebilirsiniz. Kredi kartı bilgisi paylaşmadan ücretsiz deneme sürümü olması da uygulamanın diğer bir avantajı.

Uygulamanın ücretlendirmesi rakiplerine göre de çok makul. Aylık 50 TL’den başlayan fiyatlarla mobil uygulamanızı yapabilirsiniz. Amacınız mobil uygulama yapıp satmaksa Bayilik Programına katılıp, sınırsız sayıda mobil uygulama yapıp satarak, mobil uygulama işinizi kurabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Melih Güney

12 yıllık mesleki yaşantımda turizm ve sağlık sektöründe pazarlama ve marka yönetimi üzerine çalışmalarda bulundum. Şu an Yeni Yüzyıl Üniversitesi Gaziosmanpaşa Hastanesi’nde Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak görev alıyorum. Aynı zamanda İstanbul Aydın Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Sosyal Medya üzerine dersler veriyorum.

130 Yorum Bulunuyor

 • Merhaba;

  Bilgilendirici yazınız için teşekkürler.

  Müsadenizle -bu blog yazısını ziyaret edecek kişilere faydalı olacağını düşündüğüm için- kendi ülkemizde geliştirilen bir üründen bahsetmek istedim.

  MobiRoller; iPhone ve Android uygulamalarını -hiç kod yazmadan- yapmak için geliştirilmiştir. Kontrol paneli sayesinde uygulamanızın içeriğini ve tasarımını istediğiniz anda, hızlı ve kolay bir şekilde değiştirebilirsiniz.

  Müşterilerime mobil uygulama yapmak veya kendi için mobil uygulama yapmak isteyenler diyenler için MobiRoller çok uygun olacaktır.

  Mobiroller hakkında bilgi almak için için mobiroller.com

  Teşekkürler,
  Saygılarımla,

  • anroid uygulaması yapmak istiyorum. ve bunu türkçe olan bir proglamla ypmak istiyorm ve bu projem yurt dışında tutacak eminim lütfen bi e mail yada başka bi yerden konuşalım

   • Hakkı Bey Merhaba,

    MobiRoller, kod bilgisi gerekmeksizin kendi mobil uygulamanızı yapmanızı sağlayan bir platformdur. https://my.mobiroller.com/Register adresinden üyelik oluşturarak Android uygulamanızı oluşturmaya başlayabilirsiniz. Ücretsiz ve ücretli üyelik paketlerimizin özeliklerini https://www.mobiroller.com/tr/fiyatlar/ linkinden inceleyebilirsiniz.

    MobiRoller, kullanıcılarına %100 Türkçe destek sağlamaktadır. Her türlü sorunuz için bize destek@mobiroller.com adresinden ulaşabilirsiniz.

    Size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

    İyi çalışmalar dileriz,
    MobiRoller Destek Ekibi

    • Merhaba Ben Şablon Satın Alarak Radyo Sitemin Uygulamasını Yaptım Fakat Radyo Çalmıyor Uygulamada Adreside Ekledim Çalmadı 3 kere Denedim Olmdı Yardımcı olursanız Sevinirim

    • MOBIROLLER ILE 2 UYGULAMA YAPTIM COK DANDIK BIR PLARTFORM BAŞKA PLARTFOMLARDA SECENEK COKKEN MOBIROLLER SUNUCU ÇÖKMESİ DONMA VE PANEL SORUNU COK OLUYOR TAVSİYE ETMEM

  • merhaba erol bey MobiRoller uygulamanızı bir süredir inceliyorum ve paket almayı düşünüyorum sizinlede facook üzerinden iletişime geçmek istemiştim yanlız şahsi fikrim şuan uygulama içeriğiniz çok kısıtlı planlanan modullerde belirttiğiniz chat arkadaşlık mobil ödeme uygulama içi satın alma gibi özellikleri mevcut olursa premium paketler kaçınılmaz olur

  • hali hazırdaki web sayfanızı apk ya çevrimini yapıp size e-mail olarak gönderebilirim

  • Erol Bey merhaba,

   Birkaç sorum olacaktı müsadenizle.

   1- Mobiroller’da yaptığımız free uygulamanın kullanım süresi 1 yıl ile kısıtlı mı? Daha sonra ücret ödememiz gerekecek mi?

   2- Uygulama içi satın alma modülü ne zaman aktif hale gelecek ve aktif hale geldikten sonra free uygulamalar bu modülü kullanabilecek mi?

   3- Mobiroller canlı yardımı neden eskisi kadar aktif değil ve neden mailler cevaplanmıyor?

   4-İçerik güncellemede “özel ekran” modülünü kullanırken neden kopyala-yapıştır yaparak resim yüklemesi yapılmıyor da neden özellikle bağlantı istiyor?

   Vaktiniz olur da sorularımı yanıtlayabilirseniz çok memnun olurum. Şimdiden teşekkürler ve iyi çalışmalar..

   Saygılarımla
   Özgür Gökçe

 • Merhaba,

  Yukarıdaki bir çok platformu denedim. Erol Bey’in yorumu üzerine ülkemizde de böyle bir platform olduğunu duyunca merak ettim.
  Mobiroller ‘ı biraz araştırdım.Türk Telekom’un girişim hızlandırma programı PİLOTT’tan 1. lik aldıklarını öğrendim. Bireysel ve kurumsal kullanıcıların pratik, hızlı ve ekonomik bir şekilde mobil uygulamalarını oluşturmalarına imkan veriyor.İyi iş çıkarmışlar. Gerçekten başarılı bir platform olmuş.
  Ayrıca destek ekibi her konuda çok yardımcı oluyor.Bilgilerinizi bizimle paylaştığınız için teşekkür ederim.

  • Ceren Hanım Merhaba,

   Olumlu görüş ve yorumlarınız için çok teşekkür ederiz. Bu tip değerlendirmeler çalışma motivasyonumuzu arttırıyor. Sistemi iyileştirmek ve yeni özelliklerle geliştirmek için çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor.

   İyi çalışmalar dileriz.
   MobiRoller Destek Ekibi

   • Merhaba. uygulamayı oluşturdum ama bir türlü uygulamanın amacıyla ilgili fotoğraf koyamıyorum öğretmenim ve altyazı ile ilgili bir proje yapmam gerekiyor ama beceremedim nasıl ekleyebilirim?

 • Anlatım Süper Elinize Emeğinize Sağlık.

  Ben Bizim Olan Türk Platformunu Kullandım Çok Başarılı. Elinize Sağlık

 • Merabalar hersey cok güzel ama hep atladigimiz bir konu var vermis oldugunuz siteler üzerinde yapmış oldugumuz bir uygulama tamamen kisiye ait olmuyor test özelligi bile kendi uygulama icerisinde oluyor yani kiralık gibi birsey eger gercekten bir is olcaksa uygulamam bittiginde kendime ait olmasini isterim ve ürettigimiz bir fikiri paylastiğınız bir siteden direk alınıp kendileri tarafından devam ediliyor burdan bir kac siteyi denemistim cok güzel fakat herseyi size degistirmeye izin vermiyor belki ücretsiz kullanmıştım ondanda olabilir.
  Son bir sözle bitirmek isterim eger yaptigim uygulanın hakları ve herseyiyle benim olacaksa böyle bir site kullanırım. Saygılar

  • Kutlarıö.çok önemli. Bilgi hırsızlığı ile fikrinizi başkalarının sahiplenmesi olmamalı. Ben de sizin gibi her türlü tasarrufu bana ait olsun isterim. Biraz proğramdan anlayana harika proğram yaptırırım.

 • Freelance grafikerim, müşterilerime mobil uygulama yapmak için bir site arıyordum. Erol Bey’in verdiği http://www.mobiroller.com sitesini denedim. Türkçe destek personeli olması ve sistemin tamamen Türkçe olması çok işime yaradı. 1 günde uygulamamı tamamladım. Müşterim uygulamasını bu kadar hızlı teslim ettiğimi görünce çok mutlu oldu. Ek bonusu da kaptım 🙂 Helal olsun!

  • peki müşteriye bunun yıllık bir yenileme ücreti (yani bi nevi sistemi kiralamak) olduğunu söylediniz mi?
   kabul ettiyse ne kadar bir ücretle satılabilir ki böyle bir sistem?

  • Hüseyin Tezce, Ceren Dağgöz ikiside Erol beyin adamı.. Okuyucu kılığına girmiş olan kişiler. Böyle basit senaryolar yazıp insanları kandırmak hiç hoş değil. Antiati yaratıyorsunuz. Diğer sitelerde de aynı haltları yiyorsunuz. yalnış bir pazarlama taktiği. Sadece öneri.

   • Merhaba,

    Bahsettiğiniz yorum ve yorumcularla doğrudan bir tanışıklığımız bulunmamaktadır. Neden böyle bir bağ kurduğunuzu anlayamadım. Bu mantıkla hareket edersek bizimle ilgili olumsuz yorum yazan kişileri de rakiplerimizin tuttuğunu söylemek icap eder. Ama takdir edersiniz ki biz sizin gibi düşünerek hareket etmiyoruz; olumlu veya olumsuz her yoruma özenle yaklaşıyoruz.

    Bugün itibariyle 14 ülkeden 130 bin mobil uygulama girişimcisine ve hali hazırda çalışan 80 binden fazla mobil uygulamaya sahip ciddi bir platformuz. Bize güvenen mobil uygulama girişimcilerinin sorumluluğunu da omuzlarımızda taşıyoruz. Olumlu yorumlar gibi olumsuz yorumlar aldığımız zamanlar var. Böyle durumlarda tavrımız, sorunu saklamak yerine hızla çözmek ve müşteri memnuniyetini sağlamak için harekete geçmek yönünde.

    MobiRoller olarak tüm uygulamalarımızda güven ve şeffaflığı esas alıyoruz. Verdiğimiz hizmeti iyileştirmek için bize iletilen her türlü yorumu dikkate almakta ve özenle değerlendirmekteyiz.

    Bugüne kadar kamuoyunu yanıltıcı herhangi bir yaklaşımımız olmamıştır, bundan sonra da olmayacağına emin olabilirsiniz.

    Saygılarımla,

    Erol Kabadayı
    Kurucu
    https://www.mobiroller.com

 • merhaba
  yaptıgımız uygulamayı apple stora yuklemek ücretlimi. yaptıgım uygulama web sayfamın içeriği ile ilgili ücretsiz bir uygulama.

 • Merhabalar..
  Çok yararlı bir yazı olmuş bunun için teşekkür ederim.
  Bir sorum olucak; sektörel bir program yazmak istiyorum birçok soru seçeneği olan içerisine konum bilgisi, fotograf çekip yerleştirme( üzerine yazılar yazma) ve seçeneklerden aldığı cevapları taslak bir pdf’e dökmesini istiyorum. Bu konuda fikirlerinizi merak ediyorum?

  • Böyle bir program için öncelikle ciddi bir çalışma yapmak gerekiyor. Öncelikle programın yer alacağı sektörde araştırma yapıp, benzer programlar olup olmadığını varsa kullanıcıların bu programlardan şikayetinin ne olduğunu ögrenmelisiniz. Yapacağınız programın hangi ihtiyacı karşılayacak olduğunu sorgulamalısınız. Yazacağınız programdan nasıl gelir elde edeceğinizi iyi planlamalısınız. Sonra güvenilir ve işi bilen bir yazılımcı bulmalısınız.

 • uygulama çok güzel lakin uygulama içinde yukarıdaki sitelerin reklamlarının olması göze hoş gelmiyor.

 • Uygulamaların tümünü inceleme fırsatım olmadı tamamen Türkçe olması nedeniyle sadece mobiroller sistemini inceledim. Sistemin tamamen Türkçe olması elbette çok fayda sağlıyor. Ücretsiz sürümde bile bir çok modül mevcut anlık olarak ön izleme yapılabiliyor. Bunların hepsi çok güzel ancak; yukarı da bazı arkadaşlarında belirttiği gibi uygulamanın mobiroller içerisinde açılması yani açılırken mobiroller sayfası olması pek hoş değil uygulama tamamen size ait olmuyor. Bu da bir dezavantaj ama onların açısından bakınca da o kadar emek verilmiş imzamızı da atalım diye düşünüyor olabilir. Elbette haklıdırlar ancak dediğim gibi bunu bizler gibi müşterilerine sunacak kişiler için pek elverişli değil.

  Birde benim için şöyle bir durum söz konusu, benim yapacağım uygulama içerik verilerini mevcut olan web sitemin veri tabanından çekmeli mobiroller da böyle bir şey mümkün mü bilmiyorum. Ya da bu şekilde çalışabileceğim başka bir sistem mevcut mudur? Konu ile ilgili öneri de bulunabilecek varsa çok mutlu olurum…

  • Merhaba Mustafa Bey;

   Görüşleriniz için çok teşekkür ederim. Sanırım bir yanlış anlaşılma olmuş. MobiRoller’ın ücretli sürümlerinde MobiRoller’a ait bir reklam asla bulunmamaktadır. Bu en başından beri bu şekilde devam etmektedir.

   Ayrıca MobiRoller’da yaptığınız uygulamanın tüm hakları size ait olmaktadır. Biz bu konuda hiçbir hak talep etmiyoruz. Bu konuda kimsenin kafasında soru işareti kalmaması için bu konuya açıklık getirmek istedim.

   Açılış ekranındaki “Powered by MobiRoller” yazısını da Görünüm->Genel Tercihler->Açılış Resmi bölümünden değiştirebiliyorsunuz.

   Bu konuda daha detaylı bilgi almak için destek@mobiroller.com üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

   Teşekkürler,

   Erol Kabadayı
   Kurucu Ortak
   http://www.mobiroller.com

 • mustafa appmachine xml verilerini çekiyor. ben şahsen gerek duymadığım için goodbarber i satın aldım ama ikinci olarak alacak olsam appmachine alırdım mobiler tasarım olacak çok geride henüz.

 • Ben eokul benzeri bir uygulama yapmak istiyorum. Tabi okadar ayrintili degil.Bu uygulamanin sadece öğretmenlerin ogrencilerin notlarini yazip otomatik hesap yapmasını saglamasini amacliyorum.playstorede boyle bir uygulama var ama sadece 2 gurup olusturabiliyosun. Ikiden fazlasi icin ucrrt istiyor. Teacher grade vb.
  Yardinci olur musunuz?

 • Peki bu uygulama yapma uygulamaları nasıl yapıldı ve bu uygulamalar üzerinde yaptığımız bi uygulama çok tutarsa o uygulama üzerinde bi hakkımız olacak mı yoksa o programın sahipleri mi alacak??

 • Yorumları okudum. Bu hani aldım memnunum süper iş bonus kaptım tavsiye üzerine aldım destek süper diyen arkadaşlar şirketin personeli sanırım. hatta sanmam kesin olarak öyleler. ve kişisel fikrim o malum site hariç hepsi iyi yerler ama o siteden ne fiyat/performanstan ne destekten memnun olmazsınız. sadece personelin yaptığı yorumlardan ibaret. işte türkün aklı bu kadar. dürüstlük anlayışı bu kadar. böyle reklam yapma devri geçti ve arkadaş.

  • Merhaba Cengiz Bey;

   Açıkçası yorumunuzu görünce çok üzüldüm. Olumlu yorum yapan arkadaşın bizim bir çalışanımız olduğu fikrine kapılmanızı anlayamadım, neden böyle bir şeye ihtiyaç duyalım?

   Eğer bana bir mail adresi yollarsanız MobiRoller kullanarak uygulama yapmış ve mutluluklarını ifade etmiş insanların bana yollamış olduğu mesajları sizinle de paylaşabilirim. Bugün itibariyle 60 binden fazla insan MobiRoller’ı kullanıyor ve 30 binden fazla mobil uygulama hazırlandı, aylık 200 milyon anlık bildirim yollanıyor bu platformda. Elbetteki olumsuz deneyim yaşayanlar ve bunu bizimle paylaşanlar da oluyor. Biz haftanın 6 günü mesai saatleri içinde teknik destek vererek her türlü sorunu en hızlı şekilde çözmeye çalışıyor ve platformu sürekli geliştirmeye devam ediyoruz.

   Benimle veya şirketteki arkadaşlarımızın biriyle istediğiniz zaman iletişime geçebilir, neler yaptığımız ve nasıl çalıştığımız hakkında bilgi alabilirsiniz. Size bu konularda bilgi vermekten memnuniyet duyarız.

   İyi çalışmalar,

   Erol Kabadayı
   Kurucu Ortak
   MobiRoller.com

    • Murat Bey Merhaba,

     Yaşadığınız aksaklık için üzgünüz. Muhtemelen kısa süreli bir bakım çalışması nedeniyle böyle bir sorun oluştu. Anlık bildirim sistemimiz aktif ve sorunsuz bir şekilde çalışmaktadır.

     Anlık bildirimle ilgili bir sorunla karşılaştığınızda destek@mobiroller.com adresinden bizimle iletişime geçerseniz hızla müdahale edebiliriz.

     İyi çalışmalar dileriz.
     MobiRoller Destek Ekibi

 • Mobiroller de satin almaya kalktigim zaman tc kimligimi falan istiyo ucretli surumu kulkanan varmi guvenilirmi

  • Merhaba Yusuf Bey;

   Kusura bakmayın çok geç farkettim buradaki yorumları ve o yüzden şimdi cevaplayabiliyorum sorunuzu.

   TC Kimlik numarasını almamızın tek nedeni şahsa kesilen faturalarda TC Kimlik numarasının olma zorunluluğudur. Bu bilgi bir tek bu amaçla kullanılıyor. Güvenilir olduğuna ve başka hiçbir amaçla kullanılmadığına emin olabilirsiniz.

   Erol Kabadayı
   Kurucu Ortak
   MobiRoller.com

 • Merhaba. Şuanda android cihazimda olduğundan siteleri kontrol edemiyorum . Belki bu yorumu gören kişiler bana yardım edebilirler. Benim yapmak istediğim olay : Bir arayüz yapmak , Benim belirlediğim bilgi ve resimleri her sıradaki tuşuna bastikca göstermek. Güncellemeler geldikçe de kolayca bu bilgileri arttırmak. Bu tarzda İlginç! Adli bir android programı var bakabilirsiniz. Benimde boyle birçok bilgim olduğu için yapmak istedim. Bu programı nasıl yapabilirim?

 • Merhaba iyi günler. Bilgilendirme için teşekkürler. Fakat farklı bir konuda yardımınızı istiyorum. Sitenizin yazı stilini siteme uygulamak istiyorum. Bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

 • ios tabanli kitap hazirlama mesala kurani kerim veya baska bir kitabi uygulama olarak nadil harirlaya bilirim

 • Merhaba;
  Ben daha onceden PC lerde oynanan oyunun android versiyonunu çıkarmak istiyorum. Oyunun şuanda bile çoğu ulkelerde oynanan bir oyun android versiyonunu cikarirsam dahada fazla oynayicisi olucağina eminim ama nasil android uygulama oluşturcağimi bilmiyorum yardimci olursaniz sevinirim . en kisa zamanda cevabinizi bekliyorum.

  • Merhaba Batuhan. Mobil uygulama yapmak için işin aslın çok fazla alternatifin bulunmuyor. Eğer IOS uygulama yapacaksan C#, Android yapacaksan Java öğrenmek zorundasın. Benim bu yazıda tanıttığım uygulamalar biraz daha e-ticaret ve web tabanlı işler için uygun.

 • mobil uygulama nasıl yapacam soyleyebilirmisiniz tasarımı hatasız olmamak için detayları vb buraya geldim ama bişey goremedim

  • Bu yazı da kod bilmeden size mobil uygulama yapmanıza olanak sağlayacak uygulamaları tanıttım. Mobil uygulama yapmak istiyorsanız IOS için C, Android için Java ya da Javascript öğrenmeniz gerekiyor.

 • Selamlar. Listenize App inventor programini dahil etmemissiniz. App inventor hem programin ara yuzunu hem de komutlarini surukle birak yolu ile yaparak uygulama gelistirmenize yardimci oluyor. Uygulamalar kendi sitesi uzerinden olusturuluyor. Canli olarak programinizi test etmenize olanak sagliyor. Dilediginiz zaman da uygulamanizi apk olarak kaydedebilirsiniz. Tum bu hizmetler ucretsiz. Ben app inventor kullanarak bir uygulama gelistirip google play store’a yukledim. App inventor cok kullanisli olmasina karsin eksiklikleri de mevcut. Daha ust seviye bir program yazmak istiyorum ama app inventor buna yetmiyor. O yuzden ayni platforma sahip daha ust bir program ariyorum. Tavsiye var mi ?

 • Merhaba, bu siteleri kullanarak yaptığımız uygulamalara reklam ekleyerek para kazanabiliyor muyuz? Öyle ise hangilerinde bu özellik mevcuttur?

 • Melih bey merhaba,
  Ben anlık veri bilgisi veren bir widget yapmak istiyorum en uygun nasıl yapabilirim?

 • listede mobincubenin yer almadığına çok şaşırdım 😀 bu site sayesinde ayda 500-600 dolar kazanıyorum..diğer sitelerin çoğunu denedim ama bu site gibi değiller.örnek veriyorum.mobirollerin özellikleri çok kısıtlı.tasarımını istediğin gibi yapamıyorsun.mobincube ise çok daha gelişmiş panele sahip ve para kazandırma oranı çok daha yüksek.

  • merhaba kardeşim. Bende mobincube nin olmamasına şaşırdım biraz araştırdım en kapsamlı olanı buymuş. ama benim pek bi bilgim yok gözünü seveyim bana da yardımcı ol bizde iki kuruş kazanalım 🙂

 • Merhaba Melih hocam. Mevzuat yayını konusunda bir blog sayfam var. Elimde 6 bin küsür mevzuata dair belge mevcut. Bunları mobil site ve mobil uygulama içine gömmek istiyorum. Yine bulut üzerinden online paylaşım olacak sanırım.

  Benim merak ettiğim uygulamanın telif hakları bize ait olacak mı ve yayına aldığımız uygulamayı başka platformlara taşıyabilir miyiz? Yani kaynak kodlarını alabiliyor muyuz?

  Teşekkür ederim.

 • erol bey ile bizzat telefon görüşmesi yaptım şahsen içime bir güven doğdu hem ger çekten çok ekonomik tavsiye ederim. her türlü sorularınızı telefon ve mail aracılığı ile iletebilirsiniz şablon veya içerik olarak gerçekten çok geliştirilmiş çok yönlü bir uygulama geliştirme sitesi

 • Merhaba. Ben bu konularda çok acemiyim. İstediğim google play de ve ios de kullanılabilecek bir mobil uygulama yapmak. İçerik olarak insanların eşyalarını 2.el Vs alım satımı gibi. Bu konuda yardım istiyorum.

  • Merhaba Seyhan. IOS ve Android farklı yapılar olmasından ötürü ikisi için yapacağı uygulamalarda farklı programlama dilleri kullanmak gerekiyor. Hatta tabiri caizse birbirine çok zıt kutuplar diyebiliriz. Bu nedenle projene yazılımcılarla ilerlemen daha doğru bir yaklaşım olacaktır.

 • merhabalar android ve ios için oyun yapmak istedigimizde java ve c ögrenmemiz yeterlimidir ? görsellik vs için 3d olucak oyunlar için ayriyetten ne yapmak gerekir ?

 • Arkadaşım,

  Yazının başlığına app yapmak çok kolay yazıp, sonra ilk cümlede aslında o kadar kolay değil diyorsun.
  Milletin zekasıyla dalga geçiyorsun.
  Yazını okutmak için daha zekice bir başlık bulamadın mı?

 • web sitesini uygulamaya çevirmek için neler yapmalıyım ?bunun için ey uygun program hangisi acaba ?

 • İyi günler c2c platformu üzerinden market place uygulaması yaptırmak istiyorum halihazırdaki mobil sitemi uygulamaya çevirmek için yukarıdaki seçeneklerden hangisi daha uygundur

 • Merhaba. Bi tane wallpaper programı yapmak istiyorum. İçinde indir butonu da olsun istiyorum. Ne gibi bi yol izlemeliyim? Lütfen yardımcı olun

 • Arkadaşlar uygulamaması denerseniz sevirinirm.CIKIŞ NEREDE şu anda ücretli ama açıklama kısmındaki kodları alarak ücretsiz indirebilirsiniz.

 • Merhaba,
  Bu tür hazır uygulama platformlarını kullanarak yapılmış başarılı uygulamalar var mı?

 • mobil uygulama gerçekten önemli bir platform. Ücretsiz olması da büyük bir avantaj.

 • Tamamen ücretsiz olan bir mobil uygulama yapma programi bilen varsa paylasabilir mi? 5 kurus verecek param yok çünkü 🙁 Bazi alanlarda deneyim ve bilgimi paylasip, reklamlarla bir miktar para kazanabilecegim bir uygulama olsun istiyorum.

  • Erkan keşke öyle birşey olsa ama devir hep para çıkar devri.Çıkar olmaksizin bu iş yapılsa play store da Türklerin gücünü görürsünüz..

 • Arkadaslar yapmak istedigim uygulama icinde, yayinladigim habere yorum yapilabilecek ve aninda bildirim olacak. Böyle bir uygulama yapabilirmiyim. Yardimlarinizi bekliyorum saygilar

 • marshalın boya yapan uygulaması vardı eşyalı evin resmini çekiyorsun otamatikmen duvarı algılayıp renk seçince işiliyor benzer bi uygulama yapmak istiyorum öneri hangi program veya ben nasıl yaparım programsız

 • MELİH GÜNEY arkadaşım. milyonlarca kişinin kullanacağı bir uygulama yapma fikrim var. Maddi imkansızlıklar dan ötürü gerçekleştiremiyorum. Beyin fırtınası yapabileceğim güvenilir bir ortak arıyorum. iletişime geçebilirsen sevinirim banahayirdeme@hotmail.com : )

 • bu platformlarda yaptıgımız mobile uygulamaların guvencesi ve korunması yasası mevcut mu ? neticede bir fikirimizin realitede mobile uygulamasını gerçekleştirecegiz ve yazılan bu uygulama bu hizmeti veren kişilerin kontrolunde ve yonetiminde. Para ödeyerek gercekellstirdiğimiz uygulamaların tekrar baskası tarafından yayınlanmayacagı garantisi var mı ?
  Ornek: UBER uygulamasının benzerini para ödeyerek tarafınıza yazdırdıgımızı dusunelim. yazılan ve gerceklestirilen uygulamanın baska bir isim ile tekrar kopya olarak yayınlamama garantisi var mı ? Çok net olmayan konular ve bu güven konusu mutlaka garanti altına alınmalı

 • Abi ben hazır olan bir uygulamanın apk sinden kodlarını kullanarak google play a yükleyip para kazanabilirmiyim sadece isim ve logoyu değiştirip.
  Şikayet ederlerse ne olur
  Teşekkürler

 • Bahsettiginiz kadar yurtici yurtdisi kullaniciniz olsa emin olun burda bu kadar kisiye cevap yetistiremezsiniz cunki o kadar isi yetistirmek icin burda cvp yazacak zamaniniz olmaz hatta bu sitenin varligini bile unutursunuz. Onlarca yorum okudum sikildim sonra baktigim kadari ile yapilmis bir uygulamada goremedim ben. bunu yaptim tuttu su bunu yapti tuttu gibisinden. Biraz bos isler gibi geldi bana. Ha birde birkac kisinin dedigi gibi adam belki super bir fikirle uygulamayi patlaticak ortaligi kasip kavurucak sonrasi ne olucak? Fikir adamdan program sizden amaa guvence yok ve hic bahsetmemissinizde bu konuyla alakali birsey hadi coktunuz projrye? Vs.vs. bos isler.

 • Arkadaşlar bakın Kod bilmeden uygulama yapmak diye birşey vardır ama uygulamanız kalitesiz olur anlatabiliyor muyum? O yüzden zor değil Javayı öğrenin ya da Kotlini tavsiye ederim Javadan çok daha kolay.Bu işi öğrenmek istiyorsanız hazıra konmayın ve paraa için yapmayın kod yazmayı bir hobi olarak düşünün.Sormak istediklerinizi: cagatayuygur55@gmail.com adresinden de sorarsanız cevaplarım

  Saygılarımla;
  -Eyüp Uygur

 • bunların tamamı app tamamlamanın ortasında ücret isteyen uygulamalar, yazılarınızdaki tanıtımlarda özellikle mi bahsetmediniz bu durumdan ? hiç bir uygulama, tasarlanan ürünün basic hali için ücretsiz değil bir şekilde para talep ediliyor. Ayrıca profesyonel olarak boşuna para verilecek uygulamalar, bundan da bahsetmeden edemeyeceğim…

 • nasıl program kurcaz yıllarımızı alır yani bunu bilmemiz lazım arkadaslar isteyen urasır isteyen urasmaz benden sorması y

 • Merhaba.Mobiroller web sitesinin nasıl çalıştığını anlatan bir eğitim seti yada benzer bir çalışmalarınız varmı?

 • Selam
  Ben Turkmenistan dan .
  Tasarim ekibine kendi uygulamami tasarlatmak
  Istiýorum bana ýardimji olabilirmisiniz

 • Merhaba, Bir konuda bilginize ihtiyacım var. Bir android ve ios uygulama yazmak istiyorum. Ekranda sadece bulunduğum konuma ait harita ve 3 tuş olacak (örneğin: mavi, sarı ve siyah renkli). Haritada bulunduğum konumda mavi tuşa basacağım. Bulunduğum konuma mavi renkli bir x işareti koyacak. Aynı noktada iken sarı tuşa basarsam sarı ya dönecek. Bunu bir arkadaş grubu içinde kullanacağım. Diyelim ki diğer bir kişi aynı konumda iken mavi tuşa basarsa mavi sarıya basarsa sarı olacak. Yeni bir işaret olmayacak aynı işaretin rengini değiştirecek. Siyaha basılırsa x işareti silinecek. Bu tür bir uygulama için hangi platform uygundur. Yada kodla mı yazmak gerek. Kolay gelsin.

 • Melih bey merhaba be mangerlik oyunu uygulamasi yapmak istiyorum ve kendim endustriyel tasarimciyim animasyon yapabiliyorum bana hangi siteler yardimci olur önerirseniz sewinirim tesekkurler

 • Prizing yazısını gördüm mü? hemen kaçarım. Bu işi yaparken google gelirleriyle yetinen bir site yok mu Allah aşkına

 • bu gibi sitelerden uygulama yaparsak google reklam gelirlerini yazılım şirketi mi kazanıyor.
  ileride oldu ki yuksek indirme,ilk haftalarda popüler listeye girme olduğunda elde edilecek google reklam gelirlerini alabiliyormuyuz?
  Merak ettiğim bu cevaplayan olursa memnun olurum

 • muhtesem fikirler aklimda yapmaya da hazirim bana basarilar dileyin ,tesekkur ederim.

 • MOBIROLLER denedim cok yavas üye olmadigim halde zaten üyesiniz dedi, google dogrulama eposta gönderdi süpheli, google bu site güvenli degil diye uyari geldi BANA HIÇ GÜVENLI GELMEDI,

 • melih bey merhaba, excel debir hesaplama aracı yaptık, bunu app mantığına göre bir app in içerisine attığımızda çalıştıramıyrouz. excel deki düğmeler app te çalışmıyor. bize bu konu ile ilgili yol gösterebilir misiniz?teşekkürler

Yorum Yap