Dijital Pazarlama Sosyal Medya

UTM Kodu Nedir? UTM Kodları Nasıl Oluşturulur?

Dijital pazarlamanın en önemli ve fark yaratan özelliği ölçümlenebiliyor olmasıdır. Yapmış olduğunuz kampanyaları ya da çalışmaları ölçümleyebiliyor olmanız bütçenizi daha efektif ve daha verimli kullanmanıza olanak tanır. Tabii ölçümleyebiliyor olmakta çoğu zaman kendi başına yeterli olmuyor. Sahip olduğunuz veriyi anlamlandırabiliyor olmanızda gerekiyor. Bu noktada devreye UTM Kodu giriyor.

Gerek sosyal medya uzmanları olsun, gerek e-ticaret uzmanları olsun, gerekse dijital pazarlama uzmanları olsun sektörün içinde yer alan bir çok profesyonelin UTM parametreleri konusunda yeteri kadar bilgi sahibi olmadığına bir çok defa şahit oldum. Gerek ajans tarafında gerekse kurumsal tarafta çalışırken sıklıkla karşılaştığım bir sorundu karşımda ki kişinin UTM parametrelerini bilmiyor olması. Bu nedenle bu yazıda UTM NedirUTM Nasıl Oluşturulur, UTM Kodları Nasıl Takip Edilir gibi soruların cevabını vermeye çalışacağım sizlere.

UTM Nedir?

UTM ölçümleyebildiğimiz verileri Google Analytics tarafında anlamlandırmaya yarayan kod parçalarıdır. Bizler bu kod parçalarını yapmış olduğumuz çalışmalarda yönlendirme linklerimizin sonuna ekleyerek takip yapabilmekteyiz.

UTM terimi, Urchin Tracking Module ifadesinin kısaltılmasıdır ve URL Builder veya Google UTM URL olarakta kullanılabilir.

Konuyu daha da açmak gerekirse bir siteye reklam verdiğimizi düşünelim. Bu sitede farklı boyutlarda ve farklı sayfalarda iki adet banner görselimiz yayınlanıyor olsun. Eğer siz bu görsellerin yönlendirme linklerine UTM Parametreleri eklemezseniz bu siteden sizi ziyaret eden kullanıcıların tamamı tek bir linkten geliyor olarak gözükür. Bu durumda da siz hangi bannerın size daha fazla yarar sağladığını ölçümleyemezsiniz. Şayet yönlendirme linklerine UTM Kodları eklerseniz çalışmanızın sonunda hangi bannerın size daha fazla yarar sağladığını görebilir ve bundan sonraki çalışmalarınızda ona göre planlama yaparak bütçenizi daha efektif kullanabilirsiniz.

Tabii bu örnekleri çoğaltabiliriz. Facebook reklamları olsun, sosyal medya paylaşımlarınız olsun, farklı sitelerde banner gösterimleriniz olsun ya da backlink çalışmalarınız olsun takibini yapmak istediğiniz her linkte kullanabilirsiniz.

UTM Kodları Nasıl Oluşturulur?

Utm kodlarını oluşturmak oldukça basittir. Standart bir kalıbı bulunur ve herhangi bir programa ihtiyaç duymadan ücretsiz olarak oluşturulabilir.

UTM kodu 5 adet parametreden oluşur. Bu parametrelerin sadece 3 tanesinin kullanımı zorunludur. Diğer 2 parametreyi kullanma zorunluluğunuz bulunmamaktadır.

utm_source : Kampanyanın kaynağını bildirir ve kullanılması zorunludur.
utm_medium : Kampanya aracını belirtir ve kullanılması zorunludur.
utm_campaign : Kampanyanın adını belirtir ve kullanılması zorunludur.
utm_content : Kampanyanın içeriğini belirtir ve kullanılması zorunlu değildir.
utm_term : Kampanyada yer alan anahtar kelimeyi belirtir ve kullanılması zorunlu değildir.

UTM Parametreleri yönlendirme linkimize “?”  ile bağlanır ve her parametre “&” işareti ile birleştirilir. Parametreleri sıralı kullanmak zorunda değiliz fakat sıralı kullanıyor olmanız yönlendirme linklerini okurken kolaylık sağlayabilir.

UTM kodlarınızı kendiniz oluşturabileceğiniz gibi Google URL Oluşturucu aracılığıyla da oluşturabilirsiniz.

UTM Kodu Örnekleri

Şimdi bir kaç örnekle UTM Kodları Nasıl Oluşturulur beraber görelim.

Mesela hazırlamış olduğum bu yazıyı Facebook üzerinde reklam vererek Facebook kullanıcılarının bu yazıya gelmelerini sağlamak istiyorum. Bu reklamda kullanacağımız yönlendirme linki aşağıda ki gibi olacaktır.

www.melihguney.com/utm-nedir-utm-kodlari-nasil-olusturulur?utm_source=facebook&utm_medium=cpc&utm_campaign=icerik

Örnekte gördüğünüz üzere UTM_Source parametresine Facebook yazdım. UTM_Medium parametresine ise CPC (Cost Per Click) yazdım. Siz buna TBM (Tıklama Başına Maliyet)’de yazabilirsiniz ya da başka bir terimde kullanabilirsiniz. Burada ki amacımız gelen kullanıcının bir reklam aracılığıyla geldiğini belli etmek. UTM_Campaign parametresine ise kampanyamın ismini girdim. En basit haliyle bir UTM kodu oluşturmuş olduk.

Tabii hazırlamış olduğumuz bu UTM kodu ileride bizim açımızdan bazı sıkıntılara neden olabilir. Zira gördüğünüz gibi utm_campaign parametresinde icerik terimini kullandık. Eğer Facebook üzerinde birden fazla yazıma reklam vermek isteseydim bu UTM, verileri ayrıştırmamda bana yardımcı olmazdı. Bu durumda ya kampanya adını değiştirmem gerekiyor ya da diğer UTM parametrelerini de kullanmam gerekiyor.

www.melihguney.com/utm-nedir-utm-kodlari-nasil-olusturulur?utm_source=facebook&utm_medium=cpc&utm_campaign=icerik&utm_content=utmyazisi

Üstteki örnekte gördüğünüz gibi UTM linkime UTM_Content parametresini de ekledim ve bu parametreye de utmyazisi dedim. Bundan sonra Facebook üzerinde vereceğim reklamların UTM kodlarını bu standartta kullandığım takdirde bir karışıklık olmayacaktır.

Peki hazırladığım bu yazıya birden fazla reklam verecek olursam nasıl bir UTM kullanmam gerekiyor?

Bu durumda ya utm_campaign parametremi değiştireceğim, ya utm_content parametremi değiştireceğim ya da utm_term parametresini kullanacağım. Benim tavsiyem UTM_Term parametresini kullanmanız yönünde olacaktır.

www.melihguney.com/utm-nedir-utm-kodlari-nasil-olusturulur?utm_source=facebook&utm_medium=cpc&utm_campaign=icerik&utm_content=utmyazisi&utm_term=utmnedir

www.melihguney.com/utm-nedir-utm-kodlari-nasil-olusturulur?utm_source=facebook&utm_medium=cpc&utm_campaign=icerik&utm_content=utmyazisi&utm_term=utmnasilolusturulur

Üstteki örneklerde gördüğünüz gibi hazırlayacağım iki reklam için iki farklı UTM oluşturdum. Yönlendirme linklerinden bir tanesini UTM Nedir isimli reklamım için, diğerini ise UTM Nasıl Oluşturulur isimli reklamım için hazırladım. Bu UTM linkleriyle kampanyalarımı sağlıklı bir şekilde takip edebileceğim.

UTM Kodları Nasıl Takip Edilir?

UTM linklerinizi Google Analytics yardımıyla takip edebilirsiniz. UTM kodlarınızı Google Analytics sayfanızın Edinme > Kampanyalar >Tüm kampanyalar sekmesi altında takip edebilirsiniz.

UTM Kodu Nasıl Takip Edilir?

 

Yazar Hakkında

Melih Güney

E-ticaret, Dijital Pazarlama, Sosyal Medya, SEO, SEM, Blog Yazarı, Her birşey hatta hiç birşey. #ecommerce #SEO #SEM #DigitalMarketing #SocialMedia

1 Yorum Bulunuyor

Yorum Yap