Dijital Yaşam

Sosyal Medya Hesaplarımızı Temizleyelim

Sosyal Medya Hesaplarımızı Temizleyelim

Sosyal medyayı çok sık kullanan kişilerin, yani bizlerin karşılaştığı en büyük sorun sanırım güvenlik meselesi. Hiç umursamazsa tweet atıp, facebook’da mesajlaşabiliyoruz. Hele ki uzunca bir süredir bu uygulamaları kullanıyorsak, hakkımızda bilgiler dolu büyük bir arşivi insanlara ister istemez sunmuş oluyoruz. Bu da güvenlik konusunda bizleri ciddi sıkıntılara sokuyor. Hatta son zamanlarda işverenlerin iş alım süreçlerinde adayların sosyal medya aktivitesine baktığını düşünürsek bu hesaplarda ara ara temizlik yapmanın faydalı olacağı inancındayım. İşte bu nedenle bir süredir sosyal medya hesaplarımı kapatmadan içeriklerini nasıl silebilirim diye araştırmalar yapıyordum. Bu yazımda deneyip yararını gördüğüm bazı uygulamaları sizinle paylaşmak istiyorum.

Tek Adımda Tweetlerinizi Silin

300 sayfalık bir kitapta ortalama 7000 cümle bulunur. Bu 7000 cümle, ortalama bir twitter kullanıcısının tweet sayısına eşittir. Size kendinizi anlatan 7000 cümle kurabilir misiniz diye sorsam muhtemelen bunu yapamazsınız. Fakat sizin için bunu yapan bir uygulama var. Adına twitter diyoruz ve her gün zevkle kullanıyoruz. Nelere gittiğimizi, neler yaptığımızı, neler yediğimizi, neler düşündüğümüzü kısacası her şeyi yazıyoruz. Bu da karşımızda ki insana bizi tanıması adına 7000 cümle vermiş olduğumuz anlamına geliyor.

Peki attığımız bu tweetleri nasıl silebiliriz?

Twitter’ın bize sağlamış olduğu özelliklerle ancak tek tek silebiliyoruz. Fakat bazı yazılımcılar bu konuda çalışmalar yapmışlar. Tweeteraser.com da bunların bir tanesi. Gelişmiş fonksiyonları ve kolay kullanımı ile öne çıkan bir uygulama.

Bu uygulama ile belirli tarih aralıklarında attığımız tweetleri silebildiğimiz gibi, istenmeyen kelimelerin geçtiği tweetleri de silebilmekteyiz.

Uygulamanın yavaş çalışıyor olması ise eksi tarafı diyebiliriz. Zira Twitter’ın güvenlik sistemi saat başına belli sayıda işleme izin vermekte. Bu da size 1 saat içerisinde tek seferde 300 kadar tweeti silme şansı veriyor.

Facebook Mesajlaşmalarınızı Kolay Yoldan Silin

Facebook sistemini geliştirdikçe, yenilikler getirdikçe kullanıcılara zorluk çıkartıyor olması bir alışkanlık haline gelmiş durumda. Mesajlaşma sistemi de bu zorluklardan bir tanesi. Çünkü size gelen bir mesajı silebilmeniz için mesajın içeriğine girip işlemler menüsünden mesajı silme onayı vermeniz gerekiyor. Bu da ciddi bir zaman kaybına neden oluyor. Hele ki Facebook anlık mesajlaşma sistemini çok sık kullanıyorsanız başınız büyük belada demektir. 🙂

Ama korkmayın bununda çaresini bulmuşlar. Şayet Google Chrome kullanıyorsanız kuracağınız bir eklenti ile mesajları içeriğine girmeden tek tıkla silebiliyorsunuz. Bu da size ciddi zaman kazandırıyor.

Yapmanız gereken tek şey userscripts.org adresine girip sayfanın sağ üst köşesinde INSTALL yazan link yardımıyla uygulamayı kurmak. Sonrasında ise eklentiyi etkinleştirip tarayıcınızı yeniden başlatıyorsunuz. Bu işlemin sonunda mesajlarınızın karşısında D şeklinde bir simge çıkıyor ve bu simge yardımıyla mesajlarınızı tek tıkla silebiliyorsunuz.

Google+ Duvarınızı Temizleyin

Google+’da eklemiş olduğunuz mesajları temizlemek için ayrı bir uygulama kullanmıyoruz. Google’un kendi içerisinde böyle bir özelliği zaten bulunmakta. Ben yine de bilmeyenler için bu özelliği nasıl kullanıldığını anlatacam.

Öncelikle Google+ hesabımıza girdikten sonra sayfanın sağ üst köşesinde ki resmimize tıklıyoruz. Açılan menüden Hesap Ayarlarını seçiyoruz. Karşımıza Hesap Özetimiz çıkıyor. Sayfanın alt kısmında Hizmetler sekmesinde  yer alan “Profili sil ve ilişkili Google+ özelliklerini kaldır” seçeneğine tıklayarak devam ediyoruz.

Karşımıza iki seçenek geliyor. Biz iki seçenekten biri olan “Google+ içeriğini sil” seçeneğini seçip “Seçili Hizmetleri Kaldır” diyoruz. Bu işlemle birlikte Google+ hesabımız kapatılıyor. Sonra Google+ sayfasına gelip tekrardan bir Google+ hesabı açıyoruz. Bu şekilde duvarımız boşalmış oluyor.

Bu işlemin sonucunda göndermiş olduğunuz mesajlar, vermiş olduğunuz +1’ler,  çevrenize eklemiş olduğunuz kişiler ve sahip olduğunuz sayfalar siliniyor. Sizi çevrelerine ekleyen kullanıcılar ise silinmiyor. Sayfa sahiplerinin bu işlemi uygulamadan önce sayfalarının yöneticilerini değiştirmeleri kendileri açısından hayırlı olacağı kanaatindeyim. 🙂

Yazar Hakkında

Melih Güney

12 yıllık mesleki yaşantımda turizm ve sağlık sektöründe pazarlama ve marka yönetimi üzerine çalışmalarda bulundum. Şu an Yeni Yüzyıl Üniversitesi Gaziosmanpaşa Hastanesi’nde Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak görev alıyorum. Aynı zamanda İstanbul Aydın Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Sosyal Medya üzerine dersler veriyorum.

4 Yorum Bulunuyor

  • Malesef adıma açılmış bir çok sahte e mail ve sosyal medya hesabı var. Bunları iptal etmek için başvurudan bıkmış durumdayım. Google’ın bütün verileri Yedekleyip aramalar sayfasında göstermesi de cabası. Acaba android telefonda (s4) bütün google bağlantılı uygulamaları iptal etmek mümkün mü? Yerlerine alternatif programlar kullanarak google dan uzak durabilir miyim? Telefonum hala çalışır mı

  • melih bey merhaba;

    benim adıma profil resmimde kullanırak face hesabı açılmış.adıma yazışmalar ve fotograflarda paylaşılmış.ben bu faceyi açan kişi nasıl bulabilirm.ayrıca bir sorum daha olacak facebook profilime kimler bakmış diye bir uygulama varmıdır. çok mağdurum bu durumu nasıl ortaya çıkartabilirm.yardımcı olabilirseniz çok mutlu olurum

    • Facebookta sizin adınıza hesap açan kişiyi bulmanız mümkün değil. Fakat hesabı şikayet edersen hesap kapatılır. Ayrıca facebook profilinize kimler bakmış diye bir uygulama yok. Bu tarz bir işleve sahip oldugunu iddia eden uygulamalar sizin bilgilerinizi alabilmek adına yapıyorlar ve size gerçek bakanları göstermezler ya da gösteremezler diyeyim.

  • merhaba melih bey, dondurulmuş bir face hesabının şifresi kırılabilirmi? kendi face hesabımı gecen yıl dondurmuştum ancak hesabumı açamıyorum.şifresi değiştirlmiş.

Yorum Yap