Dijital Yaşam

Pokemon GO Nedir? Pokemon GO Nasıl Oynanır?

90’lı yılların efsanevi çizgi filmi Pokemon’u bilmeyen yoktur. Dünya çapında üne sahip olan çizgi filmin ülkemizde de hatrı sayılır bir fan kitlesi bulunuyor. Yayınlandığı dönemde ortalığı kasıp kavuran çizgi film, şimdide Pokemon GO isimli mobil oyunuyla gündemde. Bende bu yazıda Pokemon Go Nedir, Pokemon Go Nasıl Oynanır gibi soruların cevaplarını vermeye çalışacağım sizler için.

Pokemon GO Nedir?

Pokemon GO, iOS ve Android platformları için geliştirilen ve gerçek dünya üzerinde oynanan lokasyon tabanlı bir mobil uygulamadır. Nintendo, Niantic ve The Pokemon Company tarafından geliştirilen oyun, 6 Temmuz 2016 tarihi itibariyle ücretsiz olarak oyuncuların beğenisine sunuldu. Android ve IOS platformlarında oynanabilen oyun şimdilik sadece Avustralya ve Yeni Zelanda‘da oynanabiliyor. Uygulama marketlerinde ülkemiz için indirme henüz açılmış olmasa da kullanıcılar farklı sitelerden APK paketlerini indirerek oyunu kendi telefonlarına kurabilmekteler.

Oyun yayınlandığı tarihten itibaren kullanıcılar tarafından büyük ilgiyle karşılandı. Öyle ki yayına girdiği ilk hafta Amerika genelinde aktif kullanıcı sayısına göre Twitter’dan daha fazla kullanıma ulaştı. Tabii bu durum oyunun haklarını elinde bulunduran Nintendo’ya fazlasıyla yaradı. Oyunun yayına girdiği tarihten itibaren firma borsada 9 milyar dolardan fazla değer kazandı. Bu rakamın Turkcell ve THY’nın piyasa değerinin toplamından fazla olduğunu düşünürsek oyunun Nintendo’ya sağladığı katkıyı daha net görmüş oluruz.

Peki insanlar bu oyuna niye bu kadar ilgi gösterdi diye soracak olursanız bunun başlıca sebebi olarak Pokemon çizgi filminin belli yaş grubunda ciddi bir etkisinin olduğunu söyleyebiliriz. Tabii tek başına yeterli bir sebep mi tabii ki değil. Lokasyon tabanlı farklı bir deneyim sunuyor olması, çizgi filmde sıklıkla karşılaştığı pokemon yakalama, eğitme, karşılıklı dövüştürme gibi işlevleri oyunda yapabiliyor olması da kullanıcıların ilgisini çeken unsurlar olarak karşımıza çıkıyor.

Pokemon GO Gereksinimleri Nelerdir?

Pokemon GO oyununu Android veya iOS platformları için donanımsal ve yazılımsal olarak bazı gereksinimleri karşılaması gerekmektedir. Android ve iOS için önerilen cihaz gereksinimleri aşağıda ki gibidir ;

Android İşletim Sistemi İçin :

 • İşletim sistemi: Android 4.3 (Jelly Bean) ve üzeri
 • RAM: 1 GB ve üzeri
 • İşlemci: 1.0 GHz dualcore ve üzeri
 • Grafik: Adreno 305 ve üzeri
 • GPS, WiFi, Mobil Veri

iOS İşletim Sistemi İçin:

 • İşletim sistemi: iOS 6 ve üzeri
 • İşlemci: 1 GHz Cortex-A8 ve üzeri
 • RAM: 1 GB ve üzeri
 • Grafik: PowerVR SGX535 ve üzeri
 • GPS, WiFi, Mobil Veri

Not: İntel işlemcili telefonlar için henüz desteği bulunmuyor. Yüklediğiniz takdirde oyun açılmayabilir.

Pokemon GO Nasıl İndirebilirim?

Şüphesiz ki Pokemon Go nasıl indirilir, Pokemon Go nasıl yüklenir gibi sorular son günlerin en merak edilen sorularından. Üzülerek belirtmeliyim ki Pokemon GO henüz Türkiye için uygulama marketlerinde yerini almadı. Fakat Android ve IOS platformları için farklı yollarla oyunu telefonunuza yükleyebilirsiniz. Pokemon Go indirmek için aşağıda ki yolları deneyebilirsiniz.

Pokemon GO Android İndir

Android işletim sistemine sahip kullanıcılar Pokemon GO APK paketini indirip telefonlarına kurarak oyunu oynayabilirler. Yükleme esnasında güvenlik nedeniyle kurulum engellenebilir. Bunu aşmak için tek seferlik Ayarlar‘a girip Güvenlik kısmına giderek Bilinmeyen Kaynaklar seçeneğini aktif etmeniz yeterli olacaktır.

Pokemon GO IOS İndir

IOS işletim sistemine sahip kullanıcılar apple hesaplarından çıkış yapıp yeni bir hesap açarak bölge ve ülke ayarlarını oyunun aktif olduğu ülkelerden birini seçerek oyunu Appstore’dan telefonlarına yükleyebilirler. Tabii eski apple hesabınızın şifresini not etmeyi unutmayın.

Pokemon Go Nasıl Oynanır?

Oyunu telefonunuza yükledikten sonra oyunda kullanmak için bir hesap açmanız gerekiyor. Bunun için kayıtlı gmail hesabınızı kullanabilirsiniz. Sonrasında oyunda kullanacağınız karakterinizi oluşturmaya başlıyorsunuz. Kız ve Erkek iki karakterden birini seçip yüzünü, saçlarını, göz rengini, elbiselerini, ayakkabılarını ve çantasını zevkinize göre değiştirebiliyorsunuz. Bir defa seçim yaptıktan sonra oyun içinde değişiklik yapamıyorsunuz.

Pokemon Go Karakter Yapılandırma Rehberi

Sonrasında ise sizden başlangıç pokemonu olarak Charmander, Bulbasaur ve Squirtle’dan bir tanesini seçmeniz isteniyor. Bunu yaparken de kameranız açılıyor ve poke topunu pokemona nişan alarak atıyorsunuz. Şayet hedefi tutturursanız pokemonu yakalıyorsunuz aksi takdirde tutturana kadar atmanız gerekiyor.

Pokemon Go Pokemon Seçimi

Pokemon Nasıl Yakalanır?

Yeni pokemonlarınızı bol bol yürüyerek yakalayabileceğiniz gibi, Incense kullanarak ya da Pokemon Eggs’leri kuluçkaya yatırarakta yeni pokemonlara sahip olabilirsiniz.

Bol Bol Yürüyerek Pokemon Yakalayabilirsiniz.

İlk pokemonumuzu da seçtikten sonra yapacağınız şey yeni pokemonlar yakalamaya çalışmak olacak. Tabii bütün bunlar için bol bol yürüyüş yapmanız gerekiyor. Oyun gerçek zamanlı, gerçek lokasyonlarda yaşanan bir oyun olmasından ötürü yeni pokemonlar ya da yeni türler yakalayabilmek için farklı lokasyonlara gitmemiz gerekebilir.

Ayrıca etrafınızda yer alan pokemonları ekranın sağ alt köşesinde görerek, bu bilgilere göre çok uzaklara gitmeden de pokemon yakalayabilirsiniz. Pati izlerine göre yakınınızda bulunan pokemonları görebilir ve ona göre hareket edebilirsiniz. Eğer bir pokemonun altında bir pati işareti varsa bu pokemon size çok yakın demektir. İki pati bulunuyorsa biraz yürümeniz gerekebilir. Eğer üç pati bulunuyorsa bu pokemon için yürüyüşünüzü biraz daha uzatmanız gerekmektedir.

Pokemon Go Pokemon Nasıl Yakalanır

Oyunu açtığınızda bulunduğunuz bölgenin haritasını göreceksiniz. Bu haritanın ortasında da karakteriniz yer alıyor. Siz yer değiştirdikçe karakterinizde bu haritada yer değiştiriyor. Yakınınızda bir pokemona denk gelirseniz telefonunuz titreşiyor ve pokemonu haritada görüyorsunuz. Bundan sonra yapmanız gereken pokemona tıklamak ve poketopuyla isabetli bir atış yapmak.

Pokemon Nasıl Yakalanır

Oyun içinde 2 farklı pokemon yakalama arayüzü bulunuyor. Bunlardan ilkinde pokemonu yakalarken kameranız açılıyor ve pokemon o an bulunduğunuz yerdeymiş gibi görünüyor. Oyuna gerçekçilik katmak için düşünülmüş bu durum, şarjınızın hızlı tükenmesinden başka bir işe yaramıyor. Bu nedenle pokemon yakalama sırasında ekranın sağ üst köşesinde bulunan AR tuşuna basarak bu modda çıkarak animasyon moduna geçiş yapabilirsiniz. Bu şekilde şarjınızı daha verimli kullanabilirsiniz.

Her Pokemon’nun bir türü bulunmaktadır. Çimen grubuna ait bir pokemonu çimenlik, ağaçlık bir bölgede rahatlıkla bulabileceğiniz gibi, su grubuna ait bir pokemonu da deniz ya da göl kenarında daha rahat bulabilirsiniz. Yürüyüşlerinizi bu kurala göre yaparsanız farklı pokemonları yakalama şansınız artacaktır. Ayrıca Pokemon Go veritabanının, Ingress oyunuyla aynı olduğu söyleniyor. Bu nedenle camilerin yanı sıra şehirlerin ünlü her noktasında caddeler olabilir, heykeyler olabilir, AVM’ler olabilir bu tarz yerlerde bolca Pokemon bulabilirsiniz.

Pokemon Go Incense

Incense Kullanarak Pokemonları Daha Kolay Yakalayabilirsiniz!

Oyun başlarken size 2 adet Incense denen eşyadan veriliyor. Bu eşyalara Items kısmından ulaşabilirsiniz. Bu eşyaya tıkladığınız zaman 30 dakika boyunca karakteriniz etrafında pembe bir toz bulutu salınıyor ve pokemonlar karakterinizin yanına kendiliğinden geliyor. Tabii bu eşyayı geceleri kullanmanızda fayda olduğu söyleniyor. Zira gündüzleri ya da oyuncuların yoğun olduğu saatlerde pokemonlara ulaşmak zor olabiliyor.

Incense oyun başlarken size 2 adet veriliyor. Bunun dışında PokeStop’ları ziyaret ederekte bu eşyalara sahip olabiliyorsunuz.

Pokemon Eggs ve Egg Incubator

Pokemon Go Yumurtaları

Petstoplara uğradığınız zaman iksir ve pokeballs dışında size zaman zaman yumurta da düşebiliyor. Bu yumurtaları çantanızda bulunan Egg Incubator vasıtasıyla kuluçkaya yatırabiliyorsunuz. Tabii yumurtaların çatlaması için uzunca bir süre yürümeniz gerekiyor. Yürümeden yumurtalar çatlamıyor. Ne kadar yürümeniz gerektiği ise yumurtanın altında yazıyor.

Tabii hemen aklınıza şu gelebilir. Araçla hareket ederken yumurtalar çatlıyor mu? Tabii ki hayır. Sistem insanın yürüyüş hızının üstünde bir hızla hareket edildiğini algılarsa yumurtaların kuluçka süresi duruyor.

Peki bu yumurtalar çatlayınca ne oluyor? Tabii ki pokemon çıkıyor. Bir pokemona bu şekilde de sahip olabiliyorsunuz.

PokeBalls Nasıl Elde Ediliyor?

Bazı gelişmiş pokemonlar tek seferde yakalanamayabiliyor, yakalayana kadar denemenizi tavsiye ediyorum ancak poketoplarını savururken dikkatli olmalısınız. Çünkü sınırlı sayıda poketopunuz bulunuyor ve poketoplarını elde etmek çok kolay değil. Bu nedenle yakalamaya çalıştığınız pokemonun bu kadar poketopuna değip değmeyeceğini iyi düşünmelisiniz.

Poketoplarını level atlayınca kazanabileceğiniz gibi yakınlarda bulunan PokeStop’ları ziyaret ederekte elde edebilirsiniz. Tabii level atlamak zamanla zorlaştığı için PokeStop’lara sık sık ziyarette bulunmanız gerekebilir.

Pokemonlar Nasıl Geliştirilir?

Pokemon Go'da Pokemon Nasıl Geliştirilir?

Çevrenizde ki her pokemonu yakalamaya çalışın. Zira yakaladığınız her pokemon size XP, Stardust ve Candy vermekte. Eğer yeni bir tür yakalarsanız 600 XP, elinizde mevcut pokemonlardan bir tanesini yakalarsanız 100 XP kazanırsınız. Kazandığınız XP’lerle de karakterinizin level atlamasını sağlıyorsunuz.

Kazandığınız Stardust ve Candyler ile de pokemonlarımızın güçlerini arttırıp, geliştirebiliyorsunuz. Bu nedenle beğendiğiniz ya da beğenmediğiniz hangi pokemon olursa olsun yakalamaya çalışın. İşinize yaramıyor bile olsa profesöre transfer edip ondan stardust ve candy kazanabilirsiniz.

Bir pokemonu geliştirebilmek için elinizde yeterli miktarda Stardust ve o türe özel Candy bulunması gerekiyor. Yeterli miktarlarda Stardust ve Candy bulunuyorsa geliştirmek istediğiniz pokemona tıklayıp açılan sayfada “Power Up” ya da “Evolve” seçenekleriden birini seçerek pokemonunuzu geliştirebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken husus Power Up seçeneğini seçerseniz pokemonunuzu sadece CP ve HP olarak geliştirirsiniz. Evolve seçeneğini seçtiğiniz takdirde pokemonunuz bir üst türe evrilir. Yani elinizde Pikacu varsa ve siz Evolve yaparsanız pokemonunuz Raichu olur. Eğer pokemonunuzu Evolve yaparak geliştirirseniz 1000 Xp kazanırsınız.

İşinize yaramayan pokemonların üzerine tıklayarak “Transfer” seçeneğine tıklayarak profesöre gönderebilirsiniz. Profesörde bunun karşılığında size Stardust ve Candy verir. Sizde bu Stardust ve Candylerle diğer pokemonlarınızı geliştirebilirsiniz.

Burada size tavsiyem aynı türden olan pokemonlarınızdan CP değeri düşük olanları profesöre transfer ederek CP değeri yüksek olan pokemonu geliştirmeye çalışmanızdır. Güçsüz birden fazla pokemona sahip olmaktansa güçlü tek bir pokemona sahip olmak daha çok işinize yarayacaktır.

 PokeStop’ları Sık Sık Ziyaret Edin!

Pokestop Nedir

Oyun içinde haritaya baktığınızda yakınlarınızda mavi yuvarlak semboller ile gösterilen ve Pokestop adı verilen istasyonları görebilirsiniz. Eğer halkaya uzaksanız, “This Pokestop, is too far away” uyarısı alırsınız. Yakınına gittiğinizde bu uyarı otomatik olarak kalkar ve simge değişir.

Bu istasyonun yanına gidip tıkladığınızda yeni bir sayfa açılıyor. Açılan sayfada yuvarlak halkayı hızlıca çevirince ücretsiz olarak poke topu, iyileştirme ilacı, canlandırma iksiri ve yumurta kazanabiliyorsunuz. Halkayı çevirince haritada bu istasyon mor rengi alıyor ve kullanmış olduğunuz anlamına geliyor. Yalnız üzülmeyin bu istasyonlar oyunun bir açığı olsa gerek 10 dakikada bir mavi renge dönüyor ve sık sık kullanabiliyorsunuz. Yani bir cafede ya da bir avm’de bu tarz bir Pokestop’a denk gelirseniz orada biraz zaman geçiriyor olmanız bolca işinize yarayacaktır.

Pokemon Gym’leri Ele Geçirin!

Pokemon Go Gym

Pokemon Gym’ler bir başka pokemon eğitmeniyle savaşabileceğiniz oyunda ki tek uygun dövüş mekanlarıdır. 5. levele ulaştığınız zaman Pokemon Gym’lere erişim sağlayabiliyorsunuz ve buralarda pokemonlarınızı diğer oyuncuların pokemonları ile savaştırabiliyorsunuz. Bu mekanlar haricinde başka bir yerde pokemonlarınızı dövüştüremiyorsunuz. Oyunun şimdilik en eksik tarafı bu. Belki zamanla bu konuda yeni geliştirmeler yapılır ve bizlerde istediğimiz yerde arkadaşlarımızla pokemonlarımızı dövüştürebiliriz.

Yakınlarınızda Pokemon Gym gördüğünüzde, simgesinin rengi gri ise henüz bir takım tarafından ele geçirilmemiş demektir. Fakat sarı, mavi ya da kırmızı renklerinden birine aitse bu Gym bir takım tarafından ele geçirilmiş demektir.

Pokemon Go Takımları

Oyunda ki takım mevzusundan biraz bahsetmek gerekirse Sarı, Mavi ve Kırmızı renklerden oluşan üç takım bulunuyor. Siz level 5 olduğunuzda bu 3 takımdan birini seçebiliyorsunuz. Sarı renge sahip takım Instinct diye geçiyor. Mavi renge sahip takım Mystic, Kırmızı renge sahip olan takım ise Valor olarak geçmekte. Takımınızı bir defa seçtikten sonra bir daha değiştirememektesiniz.

Bir takıma girdikten sonra Gym’e tıkladığınızda eğer Gym sizin takımınıza aitse karşınıza iki seçenek çıkıyor. Birincisi oraya kendi pokemonunuzu da koyup savunmayı güçlendirebiliyorsunuz. İkinci seçeneği seçtiğinizde ise karşınızda ki kendi takımınızdan olsun olmasın savaşıyorsunuz. Bu aşamadan sonra karşınıza pokemonlarınızı seçebileceğiniz bir menü geliyor. Dilediğiniz pokemonu seçtikten sonra mücadele başlıyor.

Bu arada Pokemon Gym’lerin de bir leveli oluyor. Ele geçirmeye çalıştığınız Gym kaç level ise o Gym’in liderini o kadar yenmeniz gerekiyor. Eğer 3 level bir Gym’e saldırıyorsanız Gym liderini 3 kez yenmelisiniz ki o Gym’in lideri siz olun. Eğer bir Gym’i ele geçirir ve 21 saat orayı elinizde tutarsanız 500 Stardust ve 10 altın kazanıyorsunuz. Stardust ile pokemonlarınızı geliştirebildiğiniz gibi kazandığınız altınlarla da uygulama mağazasından ekstra ürünler satın alabiliyorsunuz.

Bir Gym’i ele geçirdikten sonra oraya bir pokemon koyuyorsunuz ve o pokemon o Gym’i sizin yerinize koruyor. Bu nedenle oraya koyduğunuz pokemonun güçlü olması büyük önem taşıyor. Ayrıca oraya koyduğunuz pokemonu orada kaldığı sürece bir daha kullanamıyorsunuz.

Pokemonlar Nasıl Dövüştürülüyor?

Bir pokemon dövüşünde kullanabileceğiniz 3 basit komut bulunuyor. Birincisi Tek Tık, ikincisi Uzun Basılı Tutma, üçüncüsü de Yer Değiştirme. Tek Tık, pokemonunuzun en basit özelliğini hızlı bir şekilde yapmanıza imkan sağlıyor. Uzun Basılı Tutma ise pokemonunuzun güçlü olan özelliğini belli aralıklarla uygulamanıza yarıyor. Tabii uzun basılı tuttuğunuz zaman daha güçlü hasar verdiğinizi de belirtmeliyim. Yer Değiştirme ise rakibinizin ataklarından kaçmak için sağa ya da sola yaptığınız hareketler oluyor. Fakat oyunun yeni olmasından ötürü bu komut çok sağlıklı işlemiyor.

Pokemonlarınızı İyi Tanıyın!

Pokemonlarınızın güçlü ve zayıf yanlarını iyi bilip buna göre düzenlemeler yapın. Zira her pokemonun bir grubu bulunuyor ve grupların da birbirlerinden üstünlükleri bulunuyor. Mesela ateş grubu pokemonları çimen grubuna karşı, çimen grubu pokemonları su grubuna karşı, su grubu pokemonları ise ateş grubu pokemonlarına karşı üstündürler. Bütün bu bilgileri internet üzerinden rahatlıkla bulabilirsiniz. Pokemonlarınızı da buna göre şekillendirerek düzenleyebilirsiniz. Bu anlamda tek bir gruba ait pokemonları tercih etmektense birden fazla grubun pokemonlarını elde tutmaya özen göstermeniz çeşitlilik açısından elinizi kuvvetlendirecektir.

Ayrıca pokemonlarınızın CP ve HP değerlerine dikkat etmelisiniz. CP değeri pokemonunuzun saldırı gücünü ortaya koyar. HP değeri ise can değeridir. CP değeri yüksek pokemonları elinizde tutmanız sizin için daha faydalı olacaktır. Zira arenaya çıktığınızda siz 10 CP değerinde bir pokemonu öne sürüp karşınızda ki rakip 150 CP değerinde bir pokemonu öne sürerse bu durum sizin açınızdan ciddi prestij kaybı olacaktır.

PokeCoin Nedir? Ne İşe Yarar?

PokeCoin oyun içinde kullanabileceğiniz para birimidir. Sahip PokeCoin’ler ile oyun içinde size fayda sağlayabilecek eşyalar satın alabilir ve gelişiminizi hızlandırabilirsiniz.

PokeCoin’lere üç şekilde sahip olabilirsiniz. Bunlardan ilki PokeStop’ları ziyaret ederek elde edebilirsiniz. Fakat buradan PokeCoin düşmesi biraz şans gerektiren bir unsurdur. İkincisi Gym lideri olup orayı belli bir müddet savunarak. Üçüncüsü ise Uygulama mağazasından gerçek parayla satın alarak.

Peki PokeCoin’ler ile Neler Yapabilirim?

Sahip olduğunuz PokeCoinler ile aşağıda yer alan eşyaları satın alabilirsiniz.

PokeBalls : Pokemon yakalamanız için gerekli olan eşyadır. İlk levellerde ihtiyacınız olmayabilir fakat levelleriniz arttıkça PokeBall bulma şansınız azalacağı için bu yola başvurabilirsiniz.

Incense : Pokemonları yanınıza çağırmaya yarayan tozdur. 30 Dakika boyunca karakterinizin etrafında pembe bir toz salınarak pokemonları yanınıza çağırır.

Lucky Egg : Bu yumurtaları kullandığınızda 30 dakika boyunca karakteriniz double xp kazanıyor. Bu yolla hızlı bir şekilde karakterinize level atlatabilirsiniz.

Lure Module : Haritada gördüğünüz fakat ulaşmak için yürümeniz gereken PokeStop’ları yanınıza getirmeye yarayan bir eşya. Benim gibi tembel oyuncular için biçilmiş kaftan.

Egg Incubator : Elde ettiğiniz Pokemon yumurtalarını kuluçkaya yatırmanıza imkan tanıyan eşyadır. Aldığınız bu eşya 3 kullanımdan sonra kullanılamaz hale gelir.

Bag Upgrade : Çantanızın kapasitesini arttırmak istediğiniz takdirde bu yola başvurabilirsiniz.

Pokemon Storage Upgrade : Bildiğiniz gibi maksimum 250 pokemon taşıyabilirsiniz. Pokemon Storage’nizi upgrade edereken ekstradan 50 tane daha pokemon taşıyabilirsiniz.

Pokemon GO Plus Nedir?

Pokemon Go ve Pokemon Go Plus

Pokemon GO’nun en merak edilen özelliklerinden biri de Pokemon GO Plus isimli bileklikleri olacak. Bu bileklikler bir pokemon topu gibi pokemonları yakalamaya yarayacak.

Pokemon GO Plus Fiyatı 30-50 dolar arasında olacağı söylense de henüz bu konuda kesin bir açıklama yapılmış değil. Fakat çıktığı an Uzakdoğu’da ciddi satış rakamlarına ulaşacağı tahmin ediliyor. Türkiye’de nasıl bir satış grafiğine sahip olur bunu söylemek açıkçası zor.

Sizin için hazırlamış olduğun Ayrıntılı Pokemon GO Rehberini umarım beğenirsiniz. Sizin de belirtmek istediğiniz noktalar var ise yazıya yorum yaparak bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Melih Güney

12 yıllık mesleki yaşantımda turizm ve sağlık sektöründe pazarlama ve marka yönetimi üzerine çalışmalarda bulundum. Şu an Yeni Yüzyıl Üniversitesi Gaziosmanpaşa Hastanesi’nde Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak görev alıyorum. Aynı zamanda İstanbul Aydın Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Sosyal Medya üzerine dersler veriyorum.

146 Yorum Bulunuyor

 • Oyunu girdim 3 tane pokemon ve kız var ama kızı hicbisekilde hareket ettiremedim ekrana tıklıyorum pokemonlara tıklıyorum olmuyor deli olcam bu oyun nasil oynaniyor kizi nasil hareket ettiricem bana bi help

  • Oyunda karakterinizi oluşturduktan sonra karakteriniz GPS konumuna göre hareket ediyor. Yani onu hareket ettirmeye çalışmanıza gerek yok. Sizin eğer konum servisiniz açıksa siz yürüdükçe ya da hareket ettikçe oda hareket eder.

  • yahu kız sana bağlı kalk ayağa yürü evden dışarı çık sokakları gez.. oyunda değil gerçek hayatta gezeceksin sokakları parkları önemli yerleri 😀

 • Pokemon go için aydınlatıcı bir yazı olmuş teşekkürler.

  “İşinize yaramayan pokemonların üzerine tıklayarak “Transfer to Profesor” seçeneğine tıklayarak profesöre gönderebilirsiniz.”

  Profesor seçeneği yok. Bu nasıl çıkıyor?

 • Kardes trade nasil yapabilirim arkadasimla
  İkimizde ay i konumda giriyoruz o gorunmuyor bende trade yapacagiz ama cozemedik bi turlu.

 • İşe giderken 3 km dönerken 3 km yürüyorum fakat ekranın sürekli kapanmasındanmıdır nedir git gel sadece 1.4 km doldu. Nerede yanlışlık yapıyorum acaba.

   • Dediğim gibi internet bağlantınızdan ya da GPS’inizden kaynaklanan bir sorun olabilir. Battery Saver programı kullanıyorsanız ekran kilidi devreye girdiği an gps ya da interneti kapatıyor olabilir. Bu tarz programları kontrol etmekte yarar var.

 • Pokemonlaea her yerde rastlayabilirmiyiz? Mesala dağda çayırda köy yeri veya yolunda. İlla şehirdemi olacak sokaklardami yollardami?

  • Pokestop ve PokeGym’ler belli noktalarda bulunmaktadır. Fakat Pokemonlara her yerde rastlayabilirsiniz. Genel prensip oyunun fiziki durumlara göre pokemonları çıkarttığı yönünde. Yani Deniz, göl ya da akarsu kıyısındaysanız su pokemonları, çimenlik ağaçlık bir yerdeyseniz çimen pokemonları çıkmakta. Oyunun bu şekilde bir algoritması bulunuyor.

 • ben yeni indirdim giriyorum pokemona tıklıyorum onu avladığım an oyun kapanıyor açtığmda gene 0 dan baslıyorum ne yapıcam ?

 • Gördüğüm en aydınlatıcı bilgilerin bulunduğu yazı sizinki oldu, gym e pokemon bıraktım ama ne kazandığımı yada kazanıcağımı bilmiyordum 21 saatte 1, 10 coins ve 500 stardust alıyormuşum bunu öğrendiğim güzel oldu teşekkürler.

 • Kolay gelsin süper yazı olmuş 5 senedir oynuyorum nintendo ds den.hep bekledigim oyundu geldi sonunda 🙂 benim tek bi sorum var Arkadas grubu kurabiliyor muyuz yani başka oynayan biriyle grup kurup savasabiliyor muyuz ?

  • Beğendiğinize çok sevindim.
   Şu an için oyunda grup kurma, arkadaş listesi oluşturma gibi özellikler bulunmuyor. Fakat oyunun burada kalmayacağını düşünüyorum. İlerleyen zamanlarda farklı özelliklerin eklenmesini bekliyorum.

 • Oyuna girdim sadece hareket eden bulutlar var ve kose de ev resmi var ne yapmalıyım,nasil girmeliyim oyuna ?

  • Oyuna girmişsiniz muhtemelen. Karşınıza bulunduğunuz lokasyonun haritası çıkmış olmalı. Siz hareket ettikçe ekranda ki karakterinizde hareket edecek. Ve bu şekilde karakterinizi yönlendireceksiniz. Pokemon çıktığında da haritada belirecek ve onun üzerine tıklayacaksınız.

 • selam acaba oyun içerisinde yakalanan pokemonlara yeni skiller eklemek power up veya evolve ile mümkün mü

  • Yeni skiller ekleyemiyorsunuz fakat power up yaparak hp ve cp değerlerini yükseltebilirsiniz. Evolve yaparakta pokemonu bir üst cinsine upgrade yapabilirsiniz.

 • Yazılan rehber çok kaliteli. Pokecoinleri nasıl kazanacağımızı sayenizde çözdüm, teşekkürler…

  • İnternet olmadan oynayamazsınız. Wifi ya da mobil bağlantınız olmak zorunda. Kota konusunda biraz harcayabilir. Fakat bir wifi noktasında google haritasını telefonunuza indirirseniz biraz daha az gidebilir kotanız.

 • Paylaşımlarınız çok güzel emeğinize sağlık. Pikachu yu nerede bulabiliriz acaba Elektrik direk diblerindemi 🙂

  • Pikachu zor bulunan bir pokemon. 1 Haftadır oynuyorum henüz karşıma çıkmadı. Fakat oyunun başında bir bug var sanırım. Oyuna başlarken size sunulan 3 pokemonu seçmeyip beklerseniz bir kaç denemeden sonra Pikachu çıktığı söyleniyor.

   • bana pkaçu çıktı ancak oyunu bilemdiğim için transfer yap demiştim pikaçu gitti, tekrar nasıl geri alabilrim. veya tekrar çıkarmı pikaçu,

 • Kolay gelsin cok tsk. Faydali bir anlatim olmus köylerde poketop alacak yer yok nasil bi cozum uretirim acaba

  • Lvl pokemon yakaladıkça ve pokestoplara uğradıkça kazandığınız xp puanlarıyla alınıyor. Sol alt köşede karakterinizin resmine tıklayarak xp puanlarınızı görebilirsiniz. lvl 5 şartı çok önemli değil pokemonlar için. Fakat genel olarak lvliniz yükseldikçe daha iyi pokemonlar çıkıyor.

 • merhaba oyunu kurdum ve ilk çıkan pokemonlar yerine biraz yürüyüp pikaçuyu buldum yakalamak için poke topunu attım yakalandı ama poke topu ekranda öyle bekliyor herhangi bir işlemyapamıyorum bu şekilde ne yapmalıyım yardımlarınızı rica ederim

  • Oyunda böyle bir sorun oluyor. Bu internet bağlantınızın yavaşlığıyla ilgili olabilir diye düşünüyorum. Benimde sık sık başıma geliyor. Bu şekilde bir durumda oyunu kapatıp açıyorum. Genelliklede o pokemonu yakalamış oluyorum açtığımda.

 • Merhaba emek icin tesekkurler.

  Benim sorum yada merakım incense kullanmak gezerken mi sabit mi daha mantikli olur.

  Birde bir yerde savastim sirayla 4 pokemon kullandirdi. Ama kirmizi yani kendi takimimdan olan bir yerde savastim tek pokemon kullandirdi.

  • Sizin levelleriniz olduğu gibi GYM’lerinde lvlleri oluyor. GYM’ler lvllerine göre birden fazla kişiyi içinde barındırabiliyor. Şöyle ki Mavi takım bir GYM’i aldıysa yine mavi takımdan başkaları GYM’in lvline göre o GYM’de pokemon bırakarak o GYM’i korumaya alabiliyor. Bu durumda siz birden fazla kişiyle mücadele etmek zorunda kalıyorsunuz. O nedenle GYM’e saldırmadan önce GYM’in içine girip kaç kişi var olduğuna bakmanızda yarar var.:)

 • Gym’e koyduğumuz pokemonu geri alabiliyor muyuz ve yahut gym başka takım tarafından ele geçirildiğinde pokemonu kullanabiliyor muyuz

 • Ve başka bir duruma dikkat çekecek olursak oyundaki yumurtayı açmak için arabayla seyahat etmek pek işe yaramıyor algoritması ne şekilde daha çözemedim ama normal yolda yürürken bile mesafe algılama çok stabil sağlıklı değil 1 km yürüseniz 40m de artabiliyor

  • GPS teknolojisi henüz bu konuda nokta hedefleme yapamıyor. Yürüyerek giderken dahi bazen yürüdüğünüz tam yolu hesaplamıyor. Arabayla giderken saymamasının mantığı aslında çok basit. İnsanın yürürken yapabileceği en fazla hız 2-3 km’dir. Arabayla 20-30 km yaptığınız zaman sistem bunu kabul etmiyor.

   • Ben hızla alakalı olduğunu düşünmüyorum çünkü her şekilde denedim ama bir fikrim daha var anayol otoyol tarzı yolun içerisindr mesafe kat ettiğimde saymıyor da olabilir oyunda gördüğümüz yeşil alanlardaki mesafeler önemlidir belki de bu ihtimal daha yüksek geliyor bana

  • Pokestop’un olmadığı yerlerde pokeballs sahibi olmak için ya level atlamanız gerekiyor ya da pokecoin satın alarak uygulama mağazasından pokeball temin edebilirsiniz.

 • merhabalar,
  oyunu yükledim ama bu bilgiler olmadan oynayabilmem mümkün değildi.
  gerçekten çok aydınlatıcı olmuş. teşekkür ederim.

 • Bu lure module nasıl kullanılıyo kardeş ben tam anlamadım pokestoplara yerleştiriyorum bunları ama daha sonra hiçbişey olmuyo sadece adım yazıyor yukarda

  • Pokestop’da kullanabiliyorsunuz lure modülü. Sonrasında Pokestop’un etrafında pembe yapraklar dökülmeye başlıyor. Bu şekilde o pokestop’un etrafına daha fazla pokemon geliyor.

 • PokeStop lara yakınlaştıkça oradaki halkaları çeviriniz demişsiniz. onu nasıl yapacaz ben oyle birşey bulamadım

  • Pokestoplara yaklaştğınızda pokestopların şekli değişiyor. Değişince üzerine tıklıyorsunuz ve pokestopun içine giriyorsunuz. Sonrasında ortada ki yuvarlağı çeviriyorsunuz.

 • Kolay gelsin melih bey bize şu oyundaki itemlerin ne işe yaradığını tek tek söylermisinz verdiginiz itemlerde bi kaç eksik var

 • kardeşim en iyi anlatım sende , emeğine sağlık. ilgiyle takipteyim.
  gym e pokemon bırakamıyorum lvl 8 im nasıl yapıcam?
  şimdiden tşkler

  • GYM’e tıkladığınızda eğer farklı takımdaysanız GYM’in sağ alt köşesinde bir simge çıkıyor ona tıkladığınızda savaşıyorsunuz. Eğer aynı takımdaysanız GYM’e boş yer var ise solda çıkan simgeye tıklayarak koyabiliyorsunuz. Yer yoksa ve yer kapmak istiyorsanız yine sağda ki simgeye tıklıyorsunuz.

 • Pokemonları savaştırırken hızlı olmanın bir faydası var mı? Yoksa sırayla atak-savunma durumları mı geçerli?
  Geçen ilk defa denedim. Sağ-sol yapmama bile fırsat kalmadan maç bitti. Hiçbir şey anlamadım.
  Teşekkürler… Emeğinize sağlık!

 • Stardust ve candy imizin kaç tane kaldığını nerden öğrenecez bu arada çok yararlı bi yazı olmuş

 • Bir de bu Nearby bölümünde pokemonların bizden ne kadar uzakta olduğunu gösteren ayakizleri var. 1 ayakizi en yakın, 3 en uzak gibi… Ancak ben de çıkan tüm Pokemon’lar hep 3 ayakizi uzaklıkta ve bu hiç değişmiyor. Pokemonlar değişiyor ama 1 ve 2 ayakizini hiç görmüyorum. Nedeni ne olabilir?

   • Zannediyorum bu oyundan kaynaklı bir sorunmuş. Birkaç gündür dünya genelinde aynı sorunu yaşayan bir çok insan varmış. Özellikle de gmail hesabından oyuna giriş yapanlarda bu durumun olduğu söyleniyor

 • Benim de aynı problemim var. 3 pokemon 1 kız ama ben başlarken pokemon falan seçmedim direkt geldi gpsnin açık olmasına ve gezinmeme rağmen de bir türlü haraket ettiremiyorum oyuna girdiğim zaman da direkt o bölüm açılıyor öneriniz var mı ? Teşekkürler.

 • Benim haritamda pokestop-gym noktaları nede savaş merkezleri var levelim 4 kimisi 5 lvl oluncami gelecek filan dedide doğru mu ?

 • Mrb bende pokemanlarimi gym’ lere yerlestiremiyorum menüler donuk gözüküyor gym uzakta diye uyarı veriyor sürekli, gerçi genelde araçtayken giriyorum bekleme yapmıyorum bu sebepten mi ?gym min çok yakininami gitmek gerekli ?

 • salonu bıraktırır bu oyun be! kaç kilometre yürü yürü, Pikachu yok ortada)) güzel bi yazı, ful rehber

  • CP her pokemon içni farklılık gösterebilir. Sanırım her pokemonun katsayısı farklı. Evolve yaptğınızda CP değerinde ki değişiklikler farklılık gösterebiliyor.

   • Evet karmasik bir sistemi var. Misal Eevee kimisine farkli donusuyor kimisine farkli. misal 750lik jolteon suan elimde var. Evolve yok. Ama guclendirme var. Ona tikliyorum bu seferde lvlin dusuk diyor 🙂

    • Güçlendirmeler lvlinizle orantılı oluyor. pokemonları levelinize göre sınırlı sayıda güçlendirebiliyorrsunuz. Evolve olmayan pokemonlar artık en üst gelişim aşamasındadır. Onları artık güçlendirmeniz gerekiyor sadece.

 • gym ye ne zaman girsem kirmizi bir yazi cikiyor karsima buyuk ihtimal yer yoj ve levelim dusuk sanirim anlamadigim nokta şu gym de savasmak icin neler yapmam lazim ?

 • Melih Bey level 5’im yinede uyari cikiyor savasamiyorum cikan uyariyi size atcam iyi gunler

 • Merhabalr pokemonları savaştırırken Hp si bitti bu kendiliğinden dolar mı yoksa Power up mu yapmamız şart?

 • Kardeş şırnaktayım burda hiç istasyon yok neyden kaynaklanıyor acaba istasyon olmasa bu oyunun oynamaya gerek duyulmuyor

 • Ya bise dicem cok guzel yazmissin ama gym e girdiğimde ayni takimda ve 6 dan az pokemon bulunmasina rağmen oraya pokemon koyamiyorum bir box eldiveni ustunde yildiz olan bir secenek cikiyor yardim et sadexe dovusebiliyorum ama ayni takimdayiz gym dekilerle

 • gym e pokemon koyamiyom ayni takimdayiz 6 dan az poke var box eldiveni icinde yildiz var ondada dovus yapiliyor yardim et plz

 • kardeşim ben gym de mavi takımdayım fakat kırmızı takıma geçmek istiyorum ne yapmalıyım

 • Teşekkürler kardeşim aklımdaki soru işaretlerinin çoğu gitti şu an güzel bir yazı olmuş

 • 3 kez gelisebilen bir pokemona evolve uygulayarak gelistirdim ve artik evolve secenegi yok , evolve hakki sadece 1 tane mi oluyor pokemonlarda yoksa level ilerledikçe tekrardan evolve ile gelistirilebiliyor mu

 • Öncelikle yazı çok güzel olmuş gördüğüm en ayrıntılı yazıydı.Nickname istiyor 3-4 defa farklı şeyler denedim ve hiç birini kabul etmiyor.Ne yapabilirim ☹

 • İsim değiştirerek evolve nasıl yapılıyor bu konu hakkında geniş bilgi verirseniz sevinirim

 • Abi ben ıphone kullanıyorum oyuna güncelleme geldi oyundan çıkış yapmış mailimide hatırlamıyorum oyuna giremiyom Nasıl tekrar oyuna girebilirim yardımcı olurmusun lütfen..

 • Güncelleme sonrası oyuna giremiyorum 🙁
  Oyunu birisi indirdi bana ben pek anlamıyorum açıkçası ve suan güncellemeye basınca google play e yönlendiriyor beni, orda da bu uygulama tr de kullanılmıyor deyip kalıyor.
  Yardım edebilir misin Melih Kardeşim?

 • Ben iPhone 5s kullanıyorum pokestopu çeviriyorum top geliyor ama rengi değişmiyor Lure modu takıyorum benden başka herkes pokemon görüyor ben göremiyorum incense attığımda da hiç pokemon gelmiyor normalde herkeste 30 dk iken bende 20 dk dan geri sayım yapıyor.nedeni ne olabilir.

Yorum Yap