Dijital Yaşam

Natro, Yayınladığı İnfografik İle Domain Sektörüne Işık Tuttu.

Natro, Yayınladığı İnfografik İle Domain Sektörüne Işık Tuttu.

2017 yılında önemli gelişmelerin yaşandığı domain sektörüne ilginin, her geçen gün arttığı görülüyor. Özellikle dünyada domain regülasyonlarını yöneten ICANN’in de bölge ofislerinden birine ev sahipliğini yapan Türkiye’de de, domain sektörüne ilgi hızla artıyor. Bu kapsamda Türkiye’nin lider alan adı ve web hosting kuruluşu Natro, 2017’de sektörde yaşanan önemli gelişmelerle ilgili birçok istatistiği barındıran bir infografik yayınladı.

Domain sayısı 332 milyonu aştı

2017 yılında; dünyada kayıt edilen toplam domain sayısı 332 milyonu aşarken, Türkiye’de kayıt edilen yeni alan adı uzantısı 185 bin olarak karşımızı çıkıyor.

İçerisinde hem Türkiye hem de Dünya domain sektörü ile ilgili veriler barındıran infografikten dikkat çeken bazı noktalar ise şöyle;

2017 yılının 4. çeyreğinde, dünyada kayıt edilen toplam domain sayısı, geçtiğimiz yıl aynı döneme göre, %0,9 artış göstermiştir.

.Com uzantısı her zaman olduğu gibi zirvede

Dünya’da en çok kayıt edilen domain uzantısına bakıldığında ise; .com, 131 milyon kayıt sayısı ile geleneği bozmuyor ve 2017 yılının da birincisi olarak karşımıza çıkıyor.

.Xyz jenerik alan adlarında zirveye oynuyor

Domain sektöründe dikkat çeken bir diğer veri, XYZ’nin yeni domain uzantıları arasındaki liderliğini koruması. XYZ, %6,5 oranla, jenerik yeni domain uzantıları arasındaki en büyük paya sahip durumda.

Dünyada en çok domain kayıt eden ülkelere bakıldığında ilk sırada Çin’in yer aldığı görülmekte.

Natro’nun hazırlamış olduğu infografiği detaylı olarak aşağıda inceleyebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Melih Güney

12 yıllık mesleki yaşantımda turizm ve sağlık sektöründe pazarlama ve marka yönetimi üzerine çalışmalarda bulundum. Şu an Yeni Yüzyıl Üniversitesi Gaziosmanpaşa Hastanesi’nde Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak görev alıyorum. Aynı zamanda İstanbul Aydın Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Sosyal Medya üzerine dersler veriyorum.

1 Yorum Bulunuyor

  • xyz nin zirveye oynaması diye birşey yok. Çünki natro, com uzantısını satın alanlara xyz uzantılı alan adını ücretsiz hediye ediyor. Hiçbi kimse xyz alan adını satın almaz. Lütfen çarpıtmayın. Ayrıca Natro Türkiye nin en büyük domain ve hosting sağlayıcısı değil. Burada bir yarış yok. Neye göre birinci ? Elinde en çok domain ve server barındıran birinci mi oluyor ? Ozaman müşteri deneyimine görede x firması birinci diyebilirmiyiz ? Ayrıca natro hostingi kimseye tavsiye etmiyorum. sitenizin virüs kapması çok muhtemeldir. Çağrı merkezi temsilcileri 24 saat telefonunuzu cevaplayabilir lakin hiçbir işi yapmazlar. Natronun en büyük şansı isimtescil firmasının fetö olayından sonra kayyum atamasından kaynaklanmaktadır. Natro gibi firmalar parayı kazanır kazanır Türkiye de yatırım yapar. Neden yabancı ülkelerde varlık göstermiyorlar. Hadi ihracat yapsınlar. nebileyim Türk vatandaşlarına % 30 oranında indirimle domain satsınlar. Suriyeli olsak belki yaparlarda bu ülkede Türk olmak suç

Yorum Yap