Dijital Yaşam Kariyer

Linkedin İle Profesyonel Ağınızı Oluşturun

Linkedin İle Profesyonel Ağınızı Oluşturun

Linkedin, internetin önde gelen profesyonel ağlarından bir tanesi. Bununla birlikte iş arayanlar ve profesyoneller için vazgeçilmez bir kaynak durumunda. Bütün sektörlerde geçerli olmak üzere profesyoneller için benzersiz bir ağ fırsatı sunmasının yanı sıra, iş arayanlar içinde ciddi bir çevre imkanı sağlamakta. Linkedin şu anda 170 farklı sektör de 100 milyondan fazla kullanıcıya sahip. Aynı zamanda 130 binden fazla işvereni barındırıyor. Bütün Fortune 500 şirketlerinin Linkedin’de temsil edildiğini düşünürsek iş arayanlar için ne kadar güçlü bir araç olduğunu görebiliriz. İşte bundan dolayı bu yazımda Linkedin’de güçlü bir profil oluşturmanın püf noktalarından bahsetmek istiyorum.

Öncelikli olarak Linkedin’i sosyal bir ağ olarak görmekten ziyade profesyonel bir ağ olarak görmelisiniz ve profilinizi o amaçla hazırlamalısınız.

Plajda çekindiğiniz fotoğrafı Facebook’a yükleyebilirsiniz, Linkedin’e asla

Fotoğrafınız, insanların profilinizde dikkat edeceği ilk şey olacaktır. Araştırmalar fotoğrafların, isimlerden daha fazla akılda kaldığını gösteriyor. Bu nedenle seçeceğiniz fotoğrafa dikkat etmeniz gerekiyor. Plajda, dağda, bayırda çekindiğiniz fotoğrafları facebook’da kullanabilirsiniz fakat Linkedin’de asla. Bir öz geçmiş hazırlar gibi açık bir arka plana sahip, yüzümüzü net olarak belli edecek şekilde resmi bir fotoğraf kullanmalısınız. Kullanacağınız fotoğrafın sizin imajınız olacağını unutmamalısınız.

Etkili bir özet size değer katar

Profilinizde yer alan bir özet sizin ne yaptığınıza, ne yapmak istediğinize dair önemli bilgiler sunacaktır.  Çekici bir başlıkla hazırlanacak etkili bir özet insanların dikkatine çekmek adına önemli araç bir olacaktır.

Anahtar kelimelerin gücüne inanın

Yeteneklerinizle ve uzmanlık alanınızla ilgili anahtar kelimelere profilinizde yer verin. Linkedin’in arama özelliği bulunduğu için bu kelimeler sizi arama sonuçlarında bulunabilir hale getirip, üst sıralara taşıyacaktır.

Referanslarınızla profilinizi güçlendirin!

Linkedin’in önemli bir özelliği de vermiş olduğunuz referanslardan tavsiye mektubu isteyebilmenizdir. Bu durum, işverenlere ve profesyonellere hakkınızda bir fikir sahibi olma şansı sunar. Arkadaşlarınızdan alacağınız anlamsız tavsiyelerden ziyade daha önce çalışmış olduğunuz işverenlerden almış olduğunuz tavsiye mektupları sizin adınıza güçlü bir etki yaratacaktır.

Dürüst olun

Linkedin’in profesyoneller arasında popüler bir araç olduğunu unutmayın. Yalanınız er ya da geç ortaya çıkar. Bu nedenle yalandan ve abartıdan kaçının.

İhtiyacınız yokken ağınızı genişletin

İş arıyorsanız eğer geniş bir çevre sizi güçlü kılacaktır. Bu çevreyi de bir günde yapamazsınız. Bir birikimin sonucudur. Bu nedenle Linkedin’de ağınızı ihtiyacınız olmadan oluşturun. Unutmayın. Ağınız ne kadar genişse o kadar güçlüsünüzdür.

Yazar Hakkında

Melih Güney

12 yıllık mesleki yaşantımda turizm ve sağlık sektöründe pazarlama ve marka yönetimi üzerine çalışmalarda bulundum. Şu an Yeni Yüzyıl Üniversitesi Gaziosmanpaşa Hastanesi’nde Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak görev alıyorum. Aynı zamanda İstanbul Aydın Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Sosyal Medya üzerine dersler veriyorum.

1 Yorum Bulunuyor

  • İyi akşamlar Melih bey LinkedIn de acaba nasıl ağını gelistirebilirim ? Yardımcı olabilir misiniz acaba?

Yorum Yap