Dijital Yaşam

Kilo Vermenize Yardımcı Olacak En İyi Diyet Uygulamaları

Kilo vermek, sağlıklı beslenmek günümüz insanının en önemli takıntılarından biri haline gelmiş durumda. Teknolojide her alanda olduğu gibi bu noktada da yardımımıza koşuyor. Kalori takibi, kilo kontrolü ve motivasyon konularında zorlanıyorsanız, telefonunuza yükleyeceğiniz diyet uygulamaları ile bunların hepsini ve daha fazlasını rahatlıkla yapabiliyorsunuz. Kişisel diyet asistanınız olarak işlev gören diyet uygulamaları çeşitlilik gösteriyor olsa da hepsinin temelinde sizlere yardımcı olabilme fikri yatıyor. Ancak elbette, bazıları diğerlerinden daha fazla sayıda özellik sunuyor ve hatta akıllı saat gibi aksesuarlar üzerinde dahi çalışabiliyorlar. Bende bu yazıda sizlere Android ve iOS için en iyi Diyet Uygulamaları’nı tanıtmaya çalışacağım.

Android ve iOS İçin En İyi Diyet Uygulamaları

myfitnesspal - diyet uygulamaları

MyFitnessPal

My Fitness Pal en çok kullanılan diyet uygulamalarından biri, zira kişiye özel bir kalori planlaması yapabiliyor. Yazılımda 5 milyondan fazla gıda ve besin kalori değerleri ile birlikte kayıtlı. Yaşınızı, boyunuzu ve ağırlığınızı girip, hedeflediğiniz kiloyu da belirtiyorsunuz. Yazılım sizin için haftalık bir program hazırlıyor ve her gün ne kadar kalori alabileceğinizi ve bunlar için en uygun gıdaların hangileri olduğunu söylüyor.

Desteklediği Platformlar : Android, iOS, Windows Phone
Ücret : Ücretsiz
Türkçe Desteği : Var
Yüklemek için : iOS, Android, Windows Phone


Dietpoint - Diyet Uygulamaları

Diet Point – Weight Loss

Uygulayacak diyet programı bulmakta zorlanıyorsanız, Weight Loss tam size göre. Yazılımda, 130 farklı diyet programı bulunuyor ve kişisel bilgileriniz ile hedeflediğiniz kiloyu girdikten sonra, size en uygun program tavsiye ediliyor. Bu program için alışveriş listesi oluşturulup, günün hangi saatinde ne yemeniz gerektiği de yine yazılım tarafından bildiriliyor. Yazılım, sık sık size bildirim yaparak motivasyonunuzu da yüksek tutuyor.

Desteklediği Platformlar : Android, iOS
Ücret : Ücretsiz
Türkçe Desteği : Var
Yüklemek için : iOS, Android


weightwatchers - diyet uygulamaları

Weight Watchers

Weight Watchers en eski diyet uygulamalarından biri ve bu türde bir yazılımdan bekleyebileceğiniz her şeyi içeriyor: kişisel bir diyet programı tavsiyesi, günlük kilo takibi, kalori hesabı ve hatta barkod okuma özelliği – bir gıdanın barkodunu okutarak, diyetinize uygun olup olmadığını görebiliyorsunuz. Tüm bu özellikler ücretsiz olarak kullanılabiliyor. Premium üyelikte ise, yazılımın web sitesinde size özel bir sayfaya ve diğer kullanıcıların paylaşım yaptığı bir platforma erişim hakkı kazanıyorsunuz. Size özel gerçek bir diyetisyene 24 saat boyunca ulaşıp soru sorabileceğiniz paketler de bulunuyor.

Desteklediği Platformlar : Android, iOS
Ücret : Ücretsiz, ancak Premium özellikler aylık 10 sterlinden başlıyor
Türkçe Desteği : Yok
Yüklemek için : iOS, Android


My Diet Coach – Weight Loss

My Diet Coach, diyet yaparken motivasyon eksikliği sorunu yaşayanlar için hazırlanmış bir program ve özellikle kadınlara hitap ediyor. Puan bazlı bir sistem kullanıyor ve gerçekleştirdiğiniz her sağlıklı eyleme bir deneyim puanı verip size seviye atlatıyor. Çeşitli animasyonlarla kilo kaybınızı görsel olarak takip edebilmenizi sağlıyor, sık sık hatırlatmalar gönderiyor ve hatta o çok istediğiniz elbisenin kilo vermiş halinizde nasıl duracağını dahi gösteriyor. Ücretli sürüm ise, sanal avatarınız üzerinde daha fazla sayıda elbise denemenizi ve daha çok puan kazanmanızı sağlıyor.

Desteklediği Platformlar : Android, iOS
Ücret : Ücretsiz, ancak bazı özellikleri sadece ücretli sürümde kullanılabiliyor
Türkçe Desteği : Yok
Yüklemek için : iOS, Android


endomondo - diyet uygulamaları

Endomondo

Sağlıklı bir şekilde kilo vermek için sadece diyet tek başına yeterli gelmiyor, egzersiz de yapmanız gerekiyor. Size özel ve hedeflerinize uygun bir egzersiz programı çıkartan, bunu takip eden ve hedefe ulaştığınızda size anlık bildirimlerde bulunan bir yazılım olan Endomondo, bu bakımdan en başarılı programlar arasında yer alıyor. Yürüyüş veya koşunuzun ne kadar sürdüğünü, bu sırada kaç kalori yaktığınızı ve hedefleriniz için daha ne kadar yakmanız gerektiğini öğrenmek istiyorsanız, Endomondo gayet uygun bir seçenek. Yazılım, akıllı saat gibi aksesuarları destekliyor ve kişisel başarımlarınızı sosyal medya sitelerindeki hesaplarınızdan ilan da ediyor.

Desteklediği Platformlar : Android, iOS
Ücret : Ücretsiz, ancak reklam gösteriyor
Türkçe Desteği : Var
Yüklemek için : iOS, Android


Loseit - diyet uygulamaları

Lose It!

LoseIt oldukça ilginç bir yazılım, zira sosyal medyayı kilo vermeniz için bir motivasyon aracı olarak kullanıyor ve başka hiçbir yazılımda görmediğimiz bir özellik sunuyor: yemeğin resmini çekip gönder, LoseIt sana kaç kalori olduğunu söylesin! Sadece bu kadar da değil, o yemeğin diyet programınıza uygun olup olmadığını da söyleyebiliyor. Sosyal medyayı kullanması ise, size bazı hedefler belirlemesi ve yazılımı kullanan diğer kişiler ile sizi “yarıştırması” sayesinde gerçekleşiyor. Belirlenen hedefe ilk ulaşan kazanıyor ve bu durum, yine sosyal medya üzerinden “rakibinize” iletiliyor.

Desteklediği Platformlar : Android, iOS
Ücret : Ücretsiz, ancak bazı özellikleri kullanmak için satın almanız gerekiyor
Türkçe Desteği : Yok
Yüklemek için : iOS, Android


fooducate - diyet uygulamaları

Fooducate

Fooducate sağlıklı beslenmek ve belli bir gıdanın uyguladıkları diyete ne kadar uygun olduğunu bilmek isteyenler için hazırlanmış bir program. Kullanımı son derece basit, ilk defa başlattığınızda, size amacınızın “kilo vermek mi yoksa sağlıklı beslenmek mi” olduğunu soruyor. Şu anki yaşınızı, boyunuzu ve kilonuzu da öğrendikten sonra Fooducate kullanmaya hazırsınız: marketteki herhangi bir gıdanın barkodunu okuttuğunuzda, yazılım size onunla ilgili tüm besin değerlerini veriyor ve amacınıza (kilo verme / sağlıklı beslenme) uygun olup olmadığını bildiriyor. Yazılım içerisinde, 4 milyondan fazla gıda ve besinin bilgileri yer alıyor.

Desteklediği Platformlar : Android, iOS
Ücret : Ücretsiz, ancak reklamları devre dışı bırakmak için satın almanız
gerekiyor
Türkçe Desteği : Yok
Yüklemek için : iOS, Android


diyetkolik - diyet uygulamaları

Diyetkolik

Baştan sona Türkçe olan bu yazılım, tek başına kullanılabilse de, tüm özellikleri aktifleştirmek için aynı adlı web sitesine üye olmanızı gerektiriyor. Ücretsiz sürümde Türk mutfağına ait pek çok yemeğin besin değerleri ve kalori bilgileri bulunuyor. Diyet uzmanlarının sosyal medya paylaşımları da takip edilebiliyor. Kişiye özel diyet programı oluşturmak, tükettiğin su miktarını takip etmek ve besin ile menü alternatiflerini görebilmek içinse, üye olmak gerekiyor. Üye olmak, tüm bu verileri web sitesindeki sana özel sayfa üzerinden takip edebilmeni de sağlıyor.

Desteklediği Platformlar : Android, iOS
Ücret : Ücretsiz, ancak bazı özellikleri aktifleştirmek için 26.99 liradan
başlayan paketlerden birine üye olmanız gerekiyor
Türkçe Desteği : Var
Yüklemek için : iOS, Android


Pact

Pact oldukça ilginç bir program ve bu nedenle listemde yer veriyorum. Bu yazılım, haftalık olarak kaç kilo vereceğinize dair “bahse girmenizi” sağlıyor. Ancak hepsi bu kadar değil; örneğin “bu hafta sadece 1 adet tatlı yiyeceğim” şeklinde bir bahse de girebiliyorsunuz. Hedefinizi tutturursanız, firma size gerçek parayla ödeme yapıyor. Tutturamazsanız da… bahse girdiğiniz parayı banka hesabınızdan kesiyor! Ücretli/ücretsiz olarak tanımlamam da, bu nedenden kaynaklanıyor. Doğru kullanıldığı takdirde bir motivasyon aracı olabilir – Pact ile haftada 5 dolar kazanabilir veya kaybedebilirsiniz, daha fazla miktarda bahse girmenize zaten izin vermiyor.

Desteklediği Platformlar : Android, iOS
Ücret : Ücretli/Ücretsiz
Türkçe Desteği : Yok
Yüklemek için : iOS, Android


Rise - Nutrition & Weight Loss Coach

Rise – Nutrition & Weight Loss Coach

Rise ücretli bir yazılım ve ödemesi haftalık 15 dolar. Bu oldukça yüksek bir rakam ancak karşılığında diğer yazılımların yapamadığı bir şey sağlıyor: size özel, gerçek bir diyet koçu. Koçunuz her günün sabahı, o gün yiyebileceğiniz şeylerin listesini size gönderiyor ve kilo vermenizi gün be gün takip ediyor. Size hedefler belirleyip, bunlara ulaştığınız zaman ödüllendiriyor. Siz de sormak istediğiniz her şeyi koçunuza sorabiliyorsunuz. Yıllık üyelik satın alırsanız daha ucuz, 120 dolara geliyor.

Desteklediği Platformlar : iOS
Ücret : Ücretli
Türkçe Desteği : Yok
Yüklemek için : iOS

Diyet Uygulamaları kilo verme sürecinizde motivasyonunuzu üst seviyede tutmanıza yardımcı oluyor olsa da muhakkak dışarıdan profesyonel destek alıyor olmalı ve bu konuda uzman olan hekimlere danışmalısınız.

Görsel Kaynak: Depositphotos

Yazar Hakkında

Melih Güney

12 yıllık mesleki yaşantımda turizm ve sağlık sektöründe pazarlama ve marka yönetimi üzerine çalışmalarda bulundum. Şu an Yeni Yüzyıl Üniversitesi Gaziosmanpaşa Hastanesi’nde Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak görev alıyorum. Aynı zamanda İstanbul Aydın Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Sosyal Medya üzerine dersler veriyorum.

1 Yorum Bulunuyor

Yorum Yap