Dijital Yaşam

İngiltere’den Bitcoin İçin Düzenleme

Bitcoin

İngiliz hükümeti, ilk defa dijital para birimlerine de para aklama kuralları uygulayacağını açıklayarak küresel Bitcoin merkezi olma konusunda önemli bir adım attı.

Günde 5 trilyon dolarlık döviz piyasasına ev sahipliği yapan İngiltere, dijital para birimi piyasasının da merkezi olma yolunda hızla ilerliyor.

İngiltere Hazinesi’nden dün yapılan bir açıklamaya göre, yeni düzenleme sektörde inovasyonu desteklerken, dijital para birimlerinin yasa dışı kullanımını engellemeyi hedefliyor. Tasarının Mayıs ayındaki seçimlerle belirlenecek yeni meclisin ilk gündem maddelerinden biri olması bekleniyor.

Businessht’nin haberine göre dünyanın ilk Bitcoin sigorta şirketi Elliptic’in kurucularından Tom Robinson yeni düzenlemenin, tartışmalı dijital para biriminin kullanımına hükümetin onayı anlamına geldiğini söyledi.

Robinson, “Düzenleme Bitcoin’e meşruiyet kazandıracak kadar denetim getirirken inovasyonun önününü de kesmiyor. Bence ABD’nin çok ileriye giden kontrolleriyle, bu konuyu tamamen yok sayan diğer ülkeler arasında çok iyi bir denge kuruyor” dedi.

Bitcoin yakın zamanda yatırımcıları için sert fiyat dalgalanmaları nedeniyle risk oluşturabilecek bir performans grafiği seyretti.

2013 yılının başında yaklaşık 13-14 dolar seviyesinde olan bir Bitcoin aynı yılın sonuna doğru 900 dolar seviyesine ulaştı. Ardından bir günde 450 dolar seviyelerine gerileyen Bitcoin şu an yaklaşık 261 dolardan işlem görüyor.

BDDK Bitcoin Konusunda Uyarmıştı

Hatırlanacağı üzere Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) 25 Kasım 2013 tarihinde ‘Bitcoin’ ve benzeri sanal paraların barındırdığı muhtemel risklere karşı kamuoyunu uyararak, “Herhangi bir resmi ya da özel kuruluş tarafından ihraç edilmeyen ve karşılığı için güvence verilmeyen bir sanal para birimi olarak bilinen Bitcoin, mevcut yapısı ve işleyişi itibarıyla Kanun kapsamında elektronik para olarak değerlendirilmemekte, bu nedenle de söz konusu kanun (6493 sayılı Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanun’u) çerçevesinde gözetim ve denetimi mümkün görülmemektedir” açıklamasını yapmıştı.

Kaynak : http://www.fortuneturkey.com/ingiltereden-bitcoine-duzenleme-10406

Yazar Hakkında

Melih Güney

12 yıllık mesleki yaşantımda turizm ve sağlık sektöründe pazarlama ve marka yönetimi üzerine çalışmalarda bulundum. Şu an Yeni Yüzyıl Üniversitesi Gaziosmanpaşa Hastanesi’nde Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak görev alıyorum. Aynı zamanda İstanbul Aydın Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Sosyal Medya üzerine dersler veriyorum.

Yorum Yap