Dijital Yaşam

Facebook Otomatik Video Oynatma Özelliğini Kapatma

Facebook Otomatik Video Oynatma Özelliğini Kapatma

Bağımlısı haline geldiğimiz sosyal medya platformları zaman zaman yaptıkları yenilikleri biz kullanıcıların beğenisine sunuyorlar. Kimi zaman bu yenilikler hoşumuza gidiyor ve kullanıcı deneyimini arttırıyor, kimi zaman ise tepki çekiyor ve bizleri çileden çıkarabiliyor. Facebook’un Otomatik Video Oynatma Özelliği de tepki çeken uygulamalardan bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor.

Facebook kullanan kullanıcılar için başlayan otomatik video oynatma özelliğinin asıl amacı bir süre sonra otomatik oynayan reklam videolarına geçiş yaparak Facebook için bir ek reklam geliri oluşturabilmek. Fakat firma, yaptığı araştırmalarda kullanıcıların kişisel olarak paylaşılan içeriklere olan ilginin daha çok olduğunu, otomatik gönderilerin ise kafa karıştırdığını ortaya çıkarmış.

Facebook, bu uygulama ile videoların daha ilgi çekici hale gelmesini istemiş olabilir, ancak öte yandan özellikle kotalı internet kullanıcıları için bu pek iyi bir sonuç doğurmadığı kesin.

Facebook’un Otomatik Video oynatma Özelliğini Kapatmak Aslında Çok Kolay.

Facebook’un otomatik video oynatma özelliğini kapatmak istiyorsanız yapmanız gereken şey oldukça basit. Facebook hesabınıza giriş yaptıktan sonra sağ üst köşede yer alan ok işaretine tıklayıp ayarlara girmeniz gerekiyor. Otomatik video oynatma özelliğini kapatmak için ise bundan sonra sol tarafta yer alan videolara tıklıyorsunuz ve açılan ayarlar menüsünden Videoları Otomatik Oynat özelliğini kapalı hale getiriyorsunuz.

Şayet aynı sorunu telefonunuzda da yaşıyorsanız telefonunuzdan da aynı işlemi gerçekleştirerek sorunu çözebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Melih Güney

12 yıllık mesleki yaşantımda turizm ve sağlık sektöründe pazarlama ve marka yönetimi üzerine çalışmalarda bulundum. Şu an Yeni Yüzyıl Üniversitesi Gaziosmanpaşa Hastanesi’nde Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak görev alıyorum. Aynı zamanda İstanbul Aydın Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Sosyal Medya üzerine dersler veriyorum.

1 Yorum Bulunuyor

  • işe tam yaramıyor…
    ben ayarlardan video otomatik oynansın kısmını iptal etmiştim ama bugün saçma sapan bir futboş videosu otomatikman oynadı ve kutucuk açılıp artık videolar otomatik oynanıyor yazdı, vid. tıkladım durdurmak yerine tam ekran yaptı mecbur sayfayı kapattım, buna çözüm yokmu??? teşekkürler

Yorum Yap