Dijital Yaşam

Biten Bir İlişkinin Ardından Eski Sevgilinizi Stalklamayın!

Biten İlişkinin Ardından Eski Sevgilinizi Stalklamayın!

O fotoğrafı neden likeladın, onu neden takibe aldın, neden konum atmıyorsun, gördün ama yazmadın gibi  mesajları ya kendi ilişkimizde ya da arkadaş çevremizde sık sık duyuyoruz! Nihayetinde dijital bir çağda yaşıyoruz ve çiftlerde bu çağın kendilerine sundukları nimetlerden yararlanmak istiyor. Peki teknolojinin getirdiği kolaylıklar ilişkileri nasıl etkiliyor? İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Dr. Gözde Gündoğdu Meydaneri, konuyla ilgili görüşlerini sunmuş. Ben sizlerle paylaşmak istedim.

90’lı yılların ortaları itibarı ile internetin hayatımıza girmesi ve buna bağlı olarak; yaşantımızın çoğu alanında kademeli olarak gerçekleşen kabuk değişiminin, ilişkilerin yaşanma biçimini de etkilediği söylenebilir. Sohbet programları ile başlayan sürecin; arkadaşlık siteleri, sosyal medya kanallarının da artması ile bu şekilde sanal ortamda başlayan romantik ilişkilerin de artmakta olduğunu gözlemliyoruz.

Kişinin Sosyal Medya Profili Gerçeğinden Farklı Olabilir

Yeni başlayan romantik ilişkilerde; kişiler, yeni tanıştıkları partnerlerinin profillerini incelemeye epey zaman sarf edebiliyor. En nihayetinde yeni tanışılan kişinin, sosyal medya profillerinin onun gerçek halinden uzak olabileceği ihtimalini göz önünde bulundurmak; sonrasında oluşabilecek hayal kırıklığının da önüne geçecektir.

Başka Birini Likelamak Kıskançlık Sebebi!

İlişkide dijitalleşme ile beraber; somut kavramlardan soyut kavramlara geçilmesinin, bazı çiftlerde kafa karışıklığı oluşmasına neden olduğu görülmektedir. Örneğin; ilişkinin niteliğine ve paylaşımın içeriğine bağlı olmakla beraber, partnerin başka birisinin paylaşımını likelaması sosyal medyada normal kabul edilebilecek bir davranış iken, bu davranış sonucunda çiftler arası kıskançlık nedeni ile kavgalar olabilmekte, yine birbirlerinin fotoğraf paylaşımlarını beğenmediklerinde bazı çiftler arasında tartışmalar olabilmektedir. Bazı kişiler; partnerlerinin kiminle arkadaş olduğunu, kimi takip ettiğini, kimin paylaşımlarını beğendiğini, kimi arkadaşlıktan çıkardığını takıntılı bir şekilde takip ediyor olabilir, bu durum hem ilişkide var olan bir güven problemini gösterir hem de romantik ilişkinin geleceğini olumsuz yönde etkiler.

Mesajlaşma Programları Güven Sarsıyor!

Bazı yazışma programları, birbirleriyle o sırada bir arada bulunmayan çiftler için o an yaşadıkları durumu anlık olarak paylaşmaya olanak sağlamıştır. Fakat bununla beraber, taraflardan birinin kişilik yapısı ve karşıdakine güven duyma sorunu çerçevesinde şekillenen ötekini kontrol etme davranışı (şu an neredesin, ne yapıyorsun, fotoğrafını çekip yollar mısın, konum at, mesajımı gördün mavi tik oldu ama cevap vermedin vb.) kontrol edilen taraf ve sonuçta ilişki için oldukça yıpratıcı olabilmektedir.

Başkalarını Umursamayın!

Çiftlerin çevresinde bulunan kişiler, yine sosyal medya kullanımını baz alarak beraber oldukları fotoğrafları silinmiş, birbirlerini takipten çıkarmışlar, birbirlerine sitemli ve gönderme içeren paylaşımları oldu, demek ki ayrılmışlar gibi çiftlerin gıyabında yorumlarda bulunabilirler. Bu durum da, eğer gerçeği yansıtmıyor ise söz konusu kişilerin morali bozulabilir ve mevcut ilişkiyi yıpratabilir. Her insanın kişiliği benzersiz ve özeldir. Dolayısı ile her davranışın kendince bir nedeni vardır. Kişinin sosyal medya profilinde değişiklik yapmasının çok farklı sebepleri olabilir. İlişki dışındaki yorumlar da yorum yapanların kendi iç dünyalarından süzülmüş tahminlerdir. Bu nedenle, söz konusu iki farklı insanın bir araya gelmesi ile oluşan ilişkiler olduğunda kişiler dışarıdan yorum yapıyorlarsa daha dikkatli olmalıdır.

Biten Bir İlişkinin Ardından Eski Sevgilinizi Stalklamayın!

Romantik bir ilişkinin bitiminin ardından eski sevgilinin sosyal medya hesaplarını stalklamak, beni engellemiş mi düşüncesi ile farklı hesaplar üzerinden takip etmek kişi açısından zaman ve enerji kaybına neden olmaktadır. Bazı kişiler için ise ayrılık sonrası partnerin hayatından çıkması ile oluşan yas sürecinin daha komplike bir hale gelmesine ve bu sürecin uzamasına sebebiyet vermektedir. Bu nedenle, ayrılık sonrası eski partnerinizi unuttuğunuzdan emin değilseniz onu takip etmek veya stalklamak size yarar değil zarar vermektedir. Bu şekilde devam ediyor olmanız yeni bir yaşam kurmanızı zorlaştırıcı bir etkiye sahip olacaktır.

Peki stalklamak bir piskolojik bir rahatsızlık mıdır ya da bir bağımlılık mıdır? Bunu merak ediyorsanız sizi Sosyal Medya ve Stalk Yapmak Bir Bağımlılık mıdır? başlıklı yazımı okumaya davet ediyorum.

Yazar Hakkında

Melih Güney

12 yıllık mesleki yaşantımda turizm ve sağlık sektöründe pazarlama ve marka yönetimi üzerine çalışmalarda bulundum. Şu an Yeni Yüzyıl Üniversitesi Gaziosmanpaşa Hastanesi’nde Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak görev alıyorum. Aynı zamanda İstanbul Aydın Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Sosyal Medya üzerine dersler veriyorum.

Yorum Yap