Dijital Yaşam

Arama Motorlarında İlk Sayfa Tıklanma Oranları

Arama Motorlarında İlk Sayfa Tıklanma Oranları

Google de herhangi bir şeyi arama yaptığınız zaman milyonlarca sonuca ulaşırız ve çoğunlukla ilk sayfadaki sitelere giriş yaparız. Eğer aradığınızı ilk sayfada bulamazsak 2. sayfa hatta 3. sayfaya kadar gideriz. Yine bulamadıysak küçük bir ihtimal de olsa bir kaç sayfa daha ilerleriz fakat herkes bizim kadar kararlı değildir ve bu sayfalara kadar gelmez. Bu nedenle internet sayfamızın aramalarda daha üst sıralarda yer alabilmesi için bir çok yola başvururuz. Yaptığımız SEO çalışmaları ile sitemizi belirli bir kelime de ilk sayfaya getirmiş olmayı başarı olarak kabul edebiliriz. Fakat Google tarafından yapılan istatistikler sonucunda ilk sayfadaki sitelerin tıklanma oranları, sıralamada aşağıya düştükçe tıklanma oranınında azaldığını göstermekte.

Google İlk Sayfa Tıklanma Oranları

İlk Sayfa Tıklanma Oranları için yapılan bu araştırmalara göre gelen tıklamaların %58.4′ünü arama sonuçlarının ilk üç sırasında yer alan web siteleri alıyor.

Toplam tıklanma oranlarının %36′sını arama sonuçlarında ilk sırada yer alan web siteleri alırken, %12.5′ini ikinci sırada yer alan siteler, %9.5′ini ise üçüncü sırada yer alan siteler alıyor. Yani yapılan araştırmaya göre; Google’da ilk sırada olmak, ilk beşte yer alan diğer sitelerin toplamı kadar kullanıcı çekmek anlamına geliyor.

Araştırmanın diğer bir ilginç noktası ise birinci sayfanın sonunda yer alan siteler %2.2 tıklama oranına sahipken, ikinci sayfanın birinci sırasında yer alan sitelerin % 2.6 tıklama oranına sahip olduğu görülüyor. İlk Sayfa Tıklanma Oranlarını aşağıda görselden detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

Google İlk Sayfa Tıklanma Oranları

Yazar Hakkında

Melih Güney

12 yıllık mesleki yaşantımda turizm ve sağlık sektöründe pazarlama ve marka yönetimi üzerine çalışmalarda bulundum. Şu an Yeni Yüzyıl Üniversitesi Gaziosmanpaşa Hastanesi’nde Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak görev alıyorum. Aynı zamanda İstanbul Aydın Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Sosyal Medya üzerine dersler veriyorum.

Yorum Yap