Dijital Yaşam

7 Adımda Neden VPN Kullanmalısınız?

VPN Nedir?

Şüphesiz ki internet teknolojileri çok hızlı gelişmekte. Bizlerde bu hıza ayak uydurabilmek adına önümüze gelen teknolojileri sorgusuz sualsiz hayatımıza sokuyoruz. Tabii bu durum ciddi bir güvenlik riskini de beraberinde getiriyor. Teknolojiye ayak uyduralım derken aynı zamanda teknolojinin zararlarına açık hale geliyoruz. Bu zararların başında da kişisel gizliliğimiz ve güvenliğimiz geliyor. Teknolojinin nimetlerinden yararlanırken ayak izlerimizi ve kişisel bilgilerimizi bırakmaktan çekinmiyoruz. Peki ne yapabiliriz? İşte bu noktada karşımıza Virtual Private Network yani kısa adıyla VPN çıkıyor.

VPN Nedir?

VPN adını verdiğimiz Sanal Özel Ağ teknolojisi internete üzerinden bilgisayar bağlantısı üzerinde kullanıcıların güvenli ve şifreli bağlantı oluşturmalarını sağlayan bir yazılımdır.

VPN, işyerlerinin fiziksel olarak orada bulunmayan çalışanlarının veya branş ofislerinin merkez ofis ağına bağlanmalarını sağlar. Bu teknoloji aynı zamanda ortak ağlar üzerinden gerçekleşen iletişimlerin şifrelenmesi için de kullanılmaktadır.

VPN teknolojisi genellikle mobil cihaza veya bilgisayara lokal olarak indirilen ve kurulan uygulama ya da program aracılığıyla kullanılır. VPN programını basit bir şekilde anlatmak gerekirse, VPN yazılımı bilgisayarınızın uzaktaki bir sunucu ile bağlantı kurarak kötü amaçlı yazılım ve üçüncü partilerden sizi gizler ve veri trafiğinizin şifreli ve güvenli kalmasını sağlar.

7 Adımda Neden VPN Kullanmalısınız?

7 Adımda Neden VPN Kullanmalısınız?

Peki bu kadar teknik bilginin yanında bizler neden VPN kullanmalıyız? VPN hizmetleri bizlere ne tür avantajlar sağlıyor? Sadece erişimi engellenmiş sitelere girmeye mi yarıyor? Yoksa başka avantajları da var mı? Gelin bu soruların cevabını beraber inceleyeyim.

VPN ile sanal olarak kimliğinizi koruyabilirsiniz.

VPN programlarını kullandığınızda internet protokolü, yani IP adresiniz gizlenir ve bu şekilde sanal ortamda anonimlik kazanırsınız. Bunun sebebi VPN programlarının kullandığı IP adreslerinin sürekli olarak değişmesidir. Bu sizi devamlı olarak dünyanın başka bir yerinden internete bağlıymışsınız gibi gösterir.

VPN ile sanal konumunuzu gizleyebilirsiniz

IP adresiniz size internet hizmet sağlayıcınız tarafından verilen sanal adresinizdir. İnternet hizmet sağlayıcınız internete bağlanmak için kullandığınız cihazların hepsine ayrı birer IP adresi atar. VPN programları ile internete bağlandığınızda, bağlandığınız cihazın IP adresi artık internet hizmet sağlayıcınızın ona atadığı IP adresi olmaz ve VPN uygulamasının farklı konumlardan internete bağlanmak için kullandığı VPN sunucularından sizin kullandığınız VPN sunucunun IP adresi olur. Yani, dijital dünyada Türkiye’nin herhangi bir yerinden internete bağlanırken, VPN programları ile IP’nizi değiştirerek örneğin İngiltere’den bağlanabilirsiniz.

VPN ile verilerinizi koruyabilirsiniz

VPN programı olmadan, VPN programının size sağladığı tünel protokolleri olmadan internete bağlandığınızda internet hizmet sağlayıcınız başta olmak üzere üçüncü partiler sizin veri trafiğinizi izleyebilir, kaydedebilir veya kötü niyetli kişiler ağınızı hackleyerek sizin bilgilerinize ulaşabilir ve sizin başka kişilerin eline geçmesini istemeyeceğiniz kredi kartı, banka bilgileri gibi bilgilerinizi çalabilir. VPN kullandığınızda kullanıcı bağlantılarınız kullandığınız cihazlar ile bağdaştırılamaz. İstediğiniz siteyi özgür bir şekilde ziyaret edebilir veya internette istediğiniz gibi gezebilirsiniz, fakat internet hizmet sağlayıcınız bunların hiçbirini takip edemez.

VPN ile Bant Genişliği sınırına takılmazsınız

Bant genişliği veri aktarımı kapasitesi olarak da adlandırabiliriz. Bant genişliği siz internete bağlanırken sınırsız olursa, veri aktarımı kapasitesi de sınırsız olur, fakat internet hizmet sağlayıcınızın veri aktarım kapasitesi koşullarında internete bağlandığınızda internet kotanızın size sağladığı kadar veri aktarım kapasitesini kullanabilirsiniz. Ücretli VPN programlarından bazıları sınırsız bant genişliği yani, sınırsız veri aktarım kapasitesi sunarken, bu ücretsiz VPN programları için geçerli değildir.

VPN ile erişim engellerini rahatlıkla aşabilirsiniz

VPN ile internete bağlandığınızda artık kullandığınız VPN programının size sağladığı VPN sunucularının konumlarından birini seçerek internete bağlanacağınız için IP adresiniz de sanal açıdan coğrafik olarak değişecektir. Normalde, IP adresleri internet hizmet sağlayıcıları tarafından coğrafik konumları baz alınarak verilir ve erişim engelleri de uygulandığında IP adreslerini baz alarak uygulanır. Siz VPN ile internete bu şekilde bağlandığınızda, bulunduğunuz ülkenin uyguladığı erişim engellerini VPN sunucunuzu başka bir ülke olarak seçerek aşmış olursunuz.

VPN ile seyahat ederken kendi ülkenizden internete erişebilirsiniz

VPN programlarını sadece evinizdeyken de kullanmak zorunda değilsiniz. Yurtdışına çok seyahat eden biriyseniz, gittiğiniz ülkenin erişim engellerini aşmak ya da kendi ülkenizdeki şirket veya ev ağınıza bağlanmak için de VPN kullanabilirsiniz. Örneğin, Çin’in şu anda en çok erişim engelinin uygulandığı ülke olduğunu söyleyebiliriz. Facebook, Twitter, Instagram gibi platformların hiçbirine ülkede VPN kullanılmadan ulaşılamıyor.

VPN ile istediğiniz içeriklere ulaşabilirsiniz

VPN ile istediğiniz içeriklere ulaşabilirsiniz

Netflix, Youtube, Spotify, Hulu gibi platformlar sizin konumunuza göre size içerik sağlarlar. Netflix Türkiye’nin sağladığı içerikler ile Netflix US’in sağladığı içerikler farklıdır. Hulu, Amazon Prime ve HBO gibi platformlar belirli bölgeler hariç hizmet vermemektedir. Bu gibi coğrafik konumlardan kaynaklanan içeriğe dair olan erişim engellerini VPN programlarını kullanarak aşabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Melih Güney

12 yıllık mesleki yaşantımda turizm ve sağlık sektöründe pazarlama ve marka yönetimi üzerine çalışmalarda bulundum. Şu an Yeni Yüzyıl Üniversitesi Gaziosmanpaşa Hastanesi’nde Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak görev alıyorum. Aynı zamanda İstanbul Aydın Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Sosyal Medya üzerine dersler veriyorum.

Yorum Yap