Dijital Yaşam Marka ve Pazarlama

Tüketiciler E-Ticareti Neden Severler?

Tüketiciler E-Ticareti Neden Severler?

E-ticaret dünya genelinde hızla gelişiyor. Ülkemizde de durum çok farklı değil. Her ne kadar sektörde istenilen seviyeye gelememiş olsak da gerek teknoloji, gerekse altyapı bakımından diğer ülkelerden çok geride değiliz. Hatta kullanıcılarımızın yeni teknolojilere uyum sağlama konusunda diğer ülkelere göre daha hızlı adapte olduğunu bile söyleyebiliriz. Bu noktada ülkemizde ki internet kullanıcı sayısının çok hızlı artış gösterdiğini belirtmeliyim. Bununla birlikte internet üzerinden alışveriş yapmayı deneyimlemiş kullanıcı sayısının aynı hızda arttığını söyleyemiyoruz. Bu durum sektörün gelişimini biraz yavaşlatıyor olsa da pazarın büyüyecek olması açısından da bizlere umut veriyor.

Tüketiciler E-Ticareti Neden Severler?

Bu noktada e-ticarete yeni atılacak işletmeler için tüketicilerin ne düşündüklerini, ne istediklerini bilmek bir e-ticaret sitesinin başarısı için büyük önem arz ediyor. İşte bu yazımda “Tüketiciler E-Ticareti Neden Severler?” , “Tüketiciler E-Ticareti Neden Tercih Ederler?” gibi soruların cevabını vermeye çalışacağım sizlere.

7/24 Alışveriş İmkanı

E-ticaretin en büyük avantajlarından bir tanesi şüphesiz internet bağlantınız var olduğu sürece gece gündüz alışveriş yapabiliyor olmanızdır. E-ticaret ile mağazaların çalışma saatlerine uymak zorunda kalmadan günün her saati alışveriş yapabilirsiniz.

Evden, İşyerinden Kısacası Her Yerden Alışveriş Yapma İmkanı

E-ticaret sadece zaman sınırlamasını kaldırmayıp, mekan sınırlamasını da kaldırır. İster evden ister iş yerinden farklı bir semtte ya da farklı bir şehirde bulunan mağazadan alışveriş yapma imkanına kavuşursunuz.

Geniş Ürün Yelpazesi

Online alışverişinin en büyük artılarından biri de istediğiniz ürünü en kısa sürede bulabilme imkanıdır. Fiziksel mağazaların tüketiciye sunduğu ürün çeşitliliği mağazada bulunan raf sayısı kadardır. Oysa E-ticaret tüketicilere çok geniş seçenekler sunar.

Fiyat Avantajı

E-ticaret siteleri fiziksel mağazalara göre daha fazla kullanıcıya ulaşarak daha fazla ürün satışı yapabilirler. Bu durum işletmeye yüksek satış rakamlarına ulaşma imkanı tanır. İşletmeler bu durumlarda ürünleri toptan tedarik ederek fiyat avantajı elde edebilir ve tüketicilere rakiplerine göre daha uygun fiyatlar sunabilir.

İndirim ve Kampanyalar

Şüphesiz ki markaların sunmuş oldukları indirim ve kampanyalar, tüketicilerin e-ticarete yönelmesindeki en önemli sebeplerin başında geliyor. Markalar dönemsel kampanyalarını gerek sosyal medyadan gerekse e-mail aracılığıyla kullanıcılara duyurarak daha fazla satış yapmaya çalışırlar. Kullanıcılarda normalde ulaşamayacakları bu indirim ve kampanyaları internet vasıtasıyla öğrenerek daha ekonomik alışveriş yapma imkanına kavuşurlar.

Fiyat Karşılaştırması

Tüketiciler farklı e-ticaret sitelerinde yer alan ürünlerin fiyatlarını karşılaştırarak normalde mağaza mağaza gezerek bulmalarının zor olduğu en ekonomik ürünlere bu şekilde kolayca erişebilirler.

Kullanıcı Yorumları

Bir ürünü alırken fiziksel bir mağazada size yardımcı olabilecek yegane kişi mağazanın satış görevlisidir. O kişinin de o ürün hakkında ne kadar objektif olacağı şüphelidir. E-ticarette ise almak istediğiniz ürünü daha önce alıp kullanan birçok kişiye ulaşabilir, onların yorumlarını okuyarak ürün hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Başka tüketicilerin yorumları doğru ürünü seçebilmek adına işinizi kolaylaştırabilir.

Mahremiyet

Fiziksel bir mağazada alışveriş yaparken satış görevlilerin gözü hep üzerinizdedir. Bu durum tüketicilerin bazı ürünleri alırken sıkılmasına ve rahatsız olmasına neden olabilir. E-ticaret bu anlamda kullanıcılara fiziksel mağazaların sunamayacağı mahremiyeti sağlar.

Yazar Hakkında

Melih Güney

12 yıllık mesleki yaşantımda turizm ve sağlık sektöründe pazarlama ve marka yönetimi üzerine çalışmalarda bulundum. Şu an Yeni Yüzyıl Üniversitesi Gaziosmanpaşa Hastanesi’nde Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak görev alıyorum. Aynı zamanda İstanbul Aydın Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Sosyal Medya üzerine dersler veriyorum.

1 Yorum Bulunuyor

  • Bende internet alışveriş yapmayı çok seviyorum ve destekliyorum. Fakat teknoloji sektöründen alışveriş yapmaya korkuyorum çünkü kutudan ne çıkacak bilinmez değil mi 🙂 Bu sektöre de biraz daha özen gösterirlerse bu iş tamam dır 🙂

Yorum Yap