Dijital Yaşam Marka ve Pazarlama

Sosyal Medya Yönetiminde Markaların Yapmış Olduğu Hatalar

Markaların Sosyal Medyada Yapmış Olduğu Hatalar

Dünya üzerindeki her 9 kişiden birinin Facebook hesabı bulunuyor. 750 milyon kullanıcısı bulunan Facebook’un ise Ocak ayında 1 milyar kişiye ulaşması bekleniyor. İnsanlar Facebook’da online olarak ayda 700 milyar dakika harcıyor ve kişi başı ortalama 15 saat, 33 dakika geçiriyorlar. Twitter’da da durum bundan farklı değil. Her gün ortalama 200 milyondan fazla tweet atılıyor ve her geçen gün daha fazla kişi twitter hesabı oluşturuyor. Hal böyle olunca da firmaların, markaların ve de şirketlerin sosyal medyada bulunmaları kaçınılmaz oluyor. Tabii bunu yaparken bir çoğu hata yapıyor, özensiz davranıyor ve baştan savma yapıyor. Hatta bir çoğunun amacının dahi olmadığını söyleyebiliriz. Bugün ki yazımda yapılan bu hatalardan bazı örnekler vermek istiyorum.

Markaların Sosyal Medyada Yaptığı Hatalar - Allianz Sigorta

Anlaşılan o ki Kargo’nun ilk klibinde ki kız Allianz Sigorta’yı bir hayli etkilemiş.

♠ ♣ ♥ ♦

Markaların Sosyal Medyada Yaptığı Hatalar Elle Dergisi

Tahminim ELLE Türkiye’nin Facebook sayfa yöneticisinin spor gazetesi AMK’nın reklamını yaptığı yönünde. Diğer türlüsünü düşünmek dahi istemiyorum.

♠ ♣ ♥ ♦

Markaların Sosyal Medyada Yaptığı Hatalar Liverpool

İngilizlerin köklü ekibi Liverpool’un Facebook sayfa yöneticileri bir anket düzenliyorlar. Ankette taraftarlara Liverpool’un Avrupa Kupalarında oynadığı en unutulmaz maç hangisiydi diye soruluyor. 10 Dakika içerisinde anketin altında 3 bine yakın hakarete varan yorum yapılıyor. Nedeni ise çok basit. Sayfa yöneticileri sadece Liverpool için değil, bütün Avrupa için tarihin en heyecanlı maçlarından biri olarak kabul edilen 2005 yılında ki Liverpool – Ac Milan Şampiyonlar Ligi finalini yanlış yazıyorlar. Yapılan hata 10 dakika sonra farkediliyor ve anket yayından kaldırılıyor. Fakat geriye tamir edilmesi zaman alacak bir hasar bırakıyor.

♠ ♣ ♥ ♦

Markaların Sosyal Medyada Yaptığı Hatalar Turkcell

Türk Halk Müziğinin efsane ismi Neşet Ertaş’ı kaybettiğimiz günlerde bir çok Turkcell müşterisinin cep telefonuna bu şekilde bir kısa mesaj geldi. Türk Halk Müziğinin unutulmaz ozanı Neşat Ertaş’ı anıyoruz vurgusu yapılan mesajda, Turkcell’in arayana dinlet servisiyle 3 gün boyunca sizi arayanları Neşet Ertaş’ın unutulmaz eseri Neredesin Sen ile 1 TL’e karşılayabilirsiniz deniyordu.

Turkcell bu mesaj ile neyi hedeflemişti bilinmez ama bizim gibi maneviyatı yüksek olan toplumlarda bu tür konulardan prim sağlamaya çalışmak genellikle geri teperdi ve nitekim öyle de oldu. Kısa bir süre içerisinde Twitter ve Facebook’da, Turkcell’e yönelik ciddi tepkiler geldi. Tepki yayıldı, dozajı arttı ve bunun sonucunda da Turkcell bir özür mesajı yayınlamak zorunda kaldı. Yaptığı bu hamleye gelecek olan tepkileri önceden kestiremeyerek Tosya’ya pirince giderken evde ki bulgurdan oldu.

♠ ♣ ♥ ♦

Markaların Sosyal Medyada Yaptığı Hatalar Onur Air

Van depreminin yaralarını sarmaya çalıştığımız günlerde Onur Air , Facebook sayfasını takip eden her bir kişi için 0.5 TL bağışta bulunacağını açıkladı. Belki amaçları, maksatları farklıydı fakat sosyal medyada bu durum prim sağlamaya çalışıyor olarak algılandı ve ciddi bir tepki oluştu. Kim bilir belki de sadece tutar olarak bir bağış yaptıklarını açıklasalardı daha çok fayda sağlardı kendileri açısından.

♠ ♣ ♥ ♦

Markaların Sosyal Medyada Yaptığı Hatalar Kaspersky

Kaspersky Lab Türkiye’nin karnı fena halde acıkmış olmalı.:)

♠ ♣ ♥ ♦

Markaların Sosyal Medyada Yaptığı Hatalar Garanti Bankası

Gaviscon içtiğine göre Garanti bankasının midesinde bir sorun var sanırım.

♠ ♣ ♥ ♦

Markaların Sosyal Medyada Yaptığı Hatalar Vodafone

Twitter’da hesap açıp public yapmayı unutanlarda var.:)

♠ ♣ ♥ ♦

Markaların Sosyal Medyada Yaptığı Hatalar Yeni Şafak

Cinnet geçiren bir çalışan markaya ne kadar zarar verebilir?

♠ ♣ ♥ ♦

Markaların Sosyal Medyada Yaptığı Hatalar SosyalMedya.Co

Çok iddialı bir laf değil mi?

♠ ♣ ♥ ♦

Markaların Sosyal Medyada Yaptığı Hatalar Luna

Amaç?

♠ ♣ ♥ ♦

Markaların Sosyal Medyada Yaptığı Hatalar Eti Tutku

Amaç?

♠ ♣ ♥ ♦

Markaların Sosyal Medyada Yaptığı Hatalar Nissan

Amaç?

♠ ♣ ♥ ♦

Markaların Sosyal Medyada Yaptığı Hatalar HepsiBurada

Kategori sorumlusu ürünü sisteme eklerken görselini farklı bir siteden çekmiş olmalı. Bu duruma sinirlenen sayfa sahibi Hepsiburada.com’u zor duruma düşürmüş.:)

♠ ♣ ♥ ♦

Markaların Sosyal Medyada Yaptığı Hatalar BoonyFood

İnsanların onun üzgün surat ifadesini görmek için sayfasına gelmediğini birinin yöneticiye söylemesi lazım.

♠ ♣ ♥ ♦

Markaların Sosyal Medyada Yaptığı Hatalar Cinebonus

Yine bir üzgün surat ifadesi

♠ ♣ ♥ ♦

Markaların Sosyal Medyada Yaptığı Hatalar Garanti Bankası

Sosyal Medya Yöneticisinin zararlı bir uygulamayı kabul etmiş olmasının bir sonucu

♠ ♣ ♥ ♦

Markaların Sosyal Medyada Yaptığı Hatalar

Sosyal Medya Yöneticisinin zararlı bir uygulamayı kabul etmiş olmasının bir sonucu

♠ ♣ ♥ ♦

Markaların Sosyal Medyada Yaptığı Hatalar Ulusoy

Sosyal Medya Yöneticisinin zararlı bir uygulamayı kabul etmiş olmasının bir sonucu.

Yazar Hakkında

Melih Güney

12 yıllık mesleki yaşantımda turizm ve sağlık sektöründe pazarlama ve marka yönetimi üzerine çalışmalarda bulundum. Şu an Yeni Yüzyıl Üniversitesi Gaziosmanpaşa Hastanesi’nde Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak görev alıyorum. Aynı zamanda İstanbul Aydın Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Sosyal Medya üzerine dersler veriyorum.

Yorum Yap