Kariyer

KOSGEB Nedir?

KOSGEB Nedir?

İyi bir fikriniz veya projeniz var ise sermaye bulabilmeniz eskisi kadar zor değil. Eğer halen süper bir fikrim var ama param yok bahanesinin arkasına sığınıyorsanız da ya fikriniz sandığınız kadar parlak değildir ya fikriniz tam olarak olgunlaşmamıştır ya da fikrinize tam manasıyla inanmıyorsunuzdur. Bunun dışında bir çok kurum ve kuruluş parlak fikirlerinize yatırım yapmak için sizi beklemekte.

Bu yardımlar kimi zaman ortaklık şeklinde olduğu gibi kimi zamanda finansal krediler şeklinde olmakta. Bazen de binlerce lirayı bulan hibeler olarak karşımıza çıkmakta.

KOSGEB Nedir?

İşte bu yazıda bu kuruluşlardan biri olan KOSGEB’den bahsetmek istiyorum.  Küçük ve Orta Ölçekli Sanayi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB), 3624 sayılı kanunla 20 Nisan 1990 tarihinde Sanayi ve Ticaret Bakanlığı bünyesinde kurulan bir kamu kuruluşudur.

Kuruluşun amacı girişimcilik kültürünün gelişmesine katkıda bulunup, KOBİ’lerin rekabet güçlerini geliştirerek sosyal ve ekonomik kalkınmada ki paylarını arttırmayı hedeflemektedir.

Bu sebepten ötürü Girişimcilik Proje Destek Programı kapsamında 27 bin liraya kadar hibe, 70 bin liraya kadar geri ödemeli krediler vermekteler. Bu desteklerden yararlanmak için ise tek yapmanız gereken şey iyi bir iş planı oluşturup Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi adı altında 60 saatten oluşan bir programa katılıp burayı başarıyla tamamlamanız. Sonrasında ise Bu kredileri ve danışmanlık hizmetlerini almaya hak kazanıyorsunuz.

Demem o ki Fikir dediğimiz şey para kadar değerli ve nadir bulunan bir şey. Ona sahip çıkın.

Yazar Hakkında

Melih Güney

12 yıllık mesleki yaşantımda turizm ve sağlık sektöründe pazarlama ve marka yönetimi üzerine çalışmalarda bulundum. Şu an Yeni Yüzyıl Üniversitesi Gaziosmanpaşa Hastanesi’nde Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak görev alıyorum. Aynı zamanda İstanbul Aydın Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Sosyal Medya üzerine dersler veriyorum.

1 Yorum Bulunuyor

Yorum Yap