Kariyer

KOSGEB Girişimcilik Testi

KOSGEB Girişimcilik Testi

Girişimcilerin, KOSGEB hibe ve desteklerinden yararlanabilmeleri için Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi adı altında 60 saatlik bir eğitime katılmaları gerektiğini ve ne yazık ki bu eğitimlere sınırlı sayıda adayın katılabildiğini daha önce ki yazımda yazmıştım. Bu yazım da ise KOSGEB Girişimcilik Testi’nden bahsetmek istiyorum. Kontenjanın sınırlı sayıda olduğu bu eğitimlere küçük illerde yüzlerce aday başvururken büyük illerde başvuru sayısı binleri buluyor. Hiç bir planı, projesi olmayan insanlar dahi başvuruyor. Öyle ki devletin öylece para verdiğini sanıp ailesinin nüfus cüzdanlarını toplayıp gelen insanlar bile var. Peki bunca başvurunun olduğu bir yerde eğitime katılmaya hak kazanan insanlar nasıl seçiliyor derseniz tabii ki KOSGEB Girişimcilik Testi ile. Hatta bazen o da yetmiyor başvuruların yoğun olduğu bölgelerde adaylarla yüz yüze mülakatlar yapılıyor. Bugün ki yazımın konusun Girişimcilik Testi olduğu için ondan bahsetmek istiyorum.

KOSGEB Girişimcilik Testi

Girişimcilik testi adaylara başvuru esnasında yapılıyor. Siz kendinizle ilgili özlük bilgilerini bir kağıda doldururken birden karşınızda 25 soruluk bir test buluyorsunuz. Bu test genel olarak sizin girişimcilik kavramından ne anladığınızı, girişimciliğe olan yatkınlığınızı ölçmeye yarayan bir test.

Sizinle birlikte başvuru yapan her adaya aynı sorular soruluyor olsa da bu sorular bölgeden bölgeye değişiklik gösterebiliyor. Bu tamamen düzenleyen kurumun insiyatifinde olan bir durum. Kimi zaman 25 soruluk test olarak karşınıza geliyor, kimi zaman ise 15 soruluk test, 10 soruluk yazılı sınav şeklinde geliyor.

Peki bu test zor mu? Hayır değil. Aslına bakarsanız hem zor hem de kolay.

Zor, çünkü bu test ile ilk defa karşılaştıysanız zor. Testin şıkları birbirine çok benzer olduğu için yanılma payınız bir hayli fazla.

Kolay, çünkü internette buna benzer bir çok test bulabilirsiniz. Sorular üç aşağı beş yukarı birbirine benziyor. Hatta çoğu zaman aynısı oluyor. Başvuruya gitmeden önce bu tür bir testi incelemeniz sizin şansınızı bir hayli arttıracaktır.

Eğer başvuru esnasında karşınıza yazılı sınav şeklinde sorular gelirse işte o zaman daha fazla çalışmanız gerekiyor. Zira o soruların cevaplarını internette bulamazsınız. Yazılı olarak cevaplamanız gereken sorular genelde sizin projeniz üzerine oluyor. Projenizle ilgili kısa bir tanım istenebiliyor. Projenizin amacı istenebiliyor. Projenizi hayata geçirmek için gerekli olan sermaye tutarını isteyebiliyorlar. Hatta Projenizde harcama yapacağınız kalemleri ve bu kalemlere ne kadar para ayıracağınız dahi istenebiliyor. Kısacası bu teste girmeden önce projeniz üzerinde bir hayli çalışmanız gerekiyor.

Başvuru esnasında uygulanan bir testi size referans olması açısından paylaşıyorum. Muhtemelen başvuru esnasında bu test ile karşılaşmayacaksınız. Ama en azından Girişimcilik Testinde nasıl sorular sorulduğunu görmeniz açısından yararlı olacaktır.

KOSGEB Girişimcilik Testi için tıklayın

Yazar Hakkında

Melih Güney

12 yıllık mesleki yaşantımda turizm ve sağlık sektöründe pazarlama ve marka yönetimi üzerine çalışmalarda bulundum. Şu an Yeni Yüzyıl Üniversitesi Gaziosmanpaşa Hastanesi’nde Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak görev alıyorum. Aynı zamanda İstanbul Aydın Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Sosyal Medya üzerine dersler veriyorum.

26 Yorum Bulunuyor

 • Benim bu konu hakkında size danışmak istediğim birşey var. Ben sisli iskur hizmet merkezine yarin girişimcilik aday formu doldurmaya gideceğim bu test i orda kişisel bilgilerini doldurulurken mi cevap mandıra çağım ve mulakatlari seçilme durumu nasıl oluyor yani testteki başarı oranı na gore mi veya yazılı sınavdaki soruları yapacağım ise gore doldurduğum zaman mi mulakatlara girebilecegim şimdiden ilgi ve alakaniz için teşekkürler..

 • kolay gelsin öncelikle sayfanızı inceledim ve bu konuda bir sorum var bende bu kurslara başvuracağım ama ilk başvuru formunda iş planı soruyorlar mesela ben eşarp sektörüne girmek istiyorum bunu en güzel kelimelerle nasıl ifade edebilirim acaba ? teşekkürler bilginiz için.

 • Hayırlı aksamlar bende bebek mağazası açmayı düşünüyorum nasıl bir soru çıkar karşıma yardim ederdeniz sevinirim

 • İyi geceler bende koskebe başvurdum çocuk giyim açmak istiyorum daha kurs tarihine zaman var size sorulan soruya kafam takıldı size bu parayı neden verelim neden bu parayı istiyorsunuz sorusuna siz ne cep verdiniz lütfen yardımcı olurmusun

 • Gayet bilgilendirici bir makale olduğunu düşünüyorum. PDF’de sunduğunuz test içinde teşekkürler.

 • Kosgebe basvurumu yaptim 25 soruluk bi test cikti veridiginiz sorularla ayni onun tamaminj dogru yaptim girisimcilik kursu var 30 küsür saatlik o kursta bi sinav oluyormu bunjn hakkinda bilginiz varmi

 • Bende girişimcilik kursuna katıldım ama herhangi bir testle karşılaşmadım sanırım bölgesel oluyor o test lerde.

 • Keşke önceden kelfetseydim, neyse sayenizde geçtiğimi öğrendim, çok teşekkürler :))

 • Soruları çok iyi bulmadım “sizce” veya “size göre” terimleri uygun olmamış zira bana göre başka seçenekler de doğru oldu. O yüzden o terimler yerine “girişimciye göre” deseydik daha doğru olurdu. O zaman girişimci için doğru olanı yapmış olurduk.

 • Aperatif lokanta gibi işletmelerde de kredi varmı varsa bu test yapiliyormu bilgi verir misiniz

 • Melih Bey öncelikle iyi akşamlar
  ben bu testen nasıl geçtiğimi anlayabilirim yada nerden bilgi alabilirim..
  herşey hazır sadece testten geçip geçmediğime bulamıyorum baya araştırma yaptım ama sizden de bir yardım isterim.. testen geçersek eğer eğitime çağırılıyormuşuz ama 2 hafta oldu hala cevap gelmedi ..

 • Melih bey merhabalar. Bir soru sorabikirmiyim. Ben kosgeb girişimcisi olarak iki gune sonra mulakata girecegim. Sorulan mulakat sorulari nelerdir acaba. Teşekkürler

 • Merhaba iyi günler Melih bey bende kosgeb e başvurdum kafe acmayi dusunuyorum yarin mulakata cagiracaklar insallah buradaki sorulari calissam yetrli olur mu acaba cvp verebilirseniz sevinirim

 • Merhaba kosgebe basvuru yaparken daha onceden halk egitim merkezinden yapacagimiz isle alakali sertifika almak olumlu yonde etkisi olur mu yada gerek varmi

 • Iyi günler melih bey bende koskepbe başvuru yapacağım makinalar almak istiyoruz torna fireze CNC rotur bunlarla ilgili mulakatta ne gibi sorular çikabilir

 • Girişimcilik dersinde uygulama sınavları oluyor derslerin hepsini geçtikten sonra tekrar gerçek sınav oluyormu yoksa uygulama sınavlarımı sayılıyor sınav yerine

Yorum Yap