Marka ve Pazarlama

İnsanlar Seyahatlerini Planlarken Nelere Dikkat Ediyor?

İnsanlar Seyahatlerini Planlarken Nelere Dikkat Ediyor?

İnternetin günlük hayatımıza daha fazla entegre olmasıyla birlikte hemen hemen herkes gezi ve seyahat planlarını internet üzerinden gerçekleştirmeye başladı. İnsanlar gideceği destinasyonu, katılacağı etkinlikleri internet üzerinden seçer hale geldi. Bu durum turizm sektöründe internet yatırımlarının artmasına neden olduğu gibi, kullanıcıların deneyimlerini paylaştığı Tripadvisor, Zoover gibi sitelerin ön plana çıkmasına sebebiyet verdi. Google’da 2008’den bu yana seyahat ile ilgili aramaların yılda ortalama %30’dan fazla artış göstermesi de bunu doğrular nitelikte. Peki bir plan yapmadan önce girip inceleme yaptığımız bu siteler ne kadar etkili? İnsanlar gerçekten de bu sitelere o kadar önem veriyorlar mı? İnsanlar Seyahatlerini Planlarken Nelere Dikkat Ediyor?

İnsanlar Seyahatlerini Planlarken Nelere Dikkat Ediyor?

İnsanlar Otel Seçerken Nelere Dikkat Ediyor?

40 bin kullanıcının baz alındığı Amerika, Avrupa ve Asya seyahat verilerini içeren Market Metrix Hospitality Index (MMHI) isimli çalışmada Tripadvisor, Zoover gibi çevrimiçi yorumların incelenebildiği siteleri önemseyenlerin oranının %2.9’da kalması sanılanın aksine çevrimiçi yorumların yeterince etkili olmadığını gösteriyor bizlere.

Bununla birlikte kullanıcıların büyük bir çoğunluğunun seyahatlerini planlarken seçecekleri otelin konumuna önem verdiklerini görüyoruz. Yapılan araştırma bu kriterin ekonomik ve orta ölçekli gelir sınıfıyla, yaş ortalaması 50’nin üzerinde olan misafirler için çok daha fazla önemli olduğunu gösteriyor.

Fiyat (%15.7) ve Geçmiş Deneyimler (%11.9), konumdan sonra bir otel seçiminde göz önünde tutulan diğer önemli faktörler arasında yer alıyor. Yapılan çalışmada Konum ve Fiyat seçeneklerinde geçen senelere oranla bir değişim gözükmezken, Geçmiş Deneyimlerin her geçen yıl daha da önem kazanıyor olması dikkat çekici unsur olarak karşımıza çıkıyor. Bunun başlıca nedeni olarak ise artan otel çeşitliliğinin misafirlerin daha talepkâr hale gelmesine neden olduğunu söyleyebiliriz.

Arkadaş Tavsiyesi (%6.8), Marka İtibarı (%5.5) ve Özel Promosyonlar (%5.0) misafirlerin otel seçiminde dikkat ettikleri diğer faktörler olarak göze çarpıyor.

Misafirlerin seçimlerini yaparken otellerin kendilerine sundukları hizmetlere, aktivitelere çok da dikkat etmiyor olması araştırmada göze çarpan diğer bir ilginç nokta olarak karşıma çıkıyor. Otellerin çevreye duyarlı bir program yürütüyor olması ise insanların hiç ilgisini çekmiyor.

Otellerde durum bu şekildeyken gazinolarda durum biraz daha farklı. Konum (%24.4) yine insanlar için en önemli kriter olurken Geçmiş Deneyimler (%15.0),  Marka İrtibarı (%14.7), Gazino Ambiyansı (%9.1) ve gazinonun insanlara hissettirdikleri insanların seçimlerinde önemli rol oynuyor. Araştırma bizlere insanların gazino seçiminde bulunurken otellere göre daha fazla duygu deneyimlerine güvendiklerini gösteriyor.

  İnsanlar Kumarhane Seçerken Nelere Dikkat Ediyor?

Yazar Hakkında

Melih Güney

12 yıllık mesleki yaşantımda turizm ve sağlık sektöründe pazarlama ve marka yönetimi üzerine çalışmalarda bulundum. Şu an Yeni Yüzyıl Üniversitesi Gaziosmanpaşa Hastanesi’nde Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak görev alıyorum. Aynı zamanda İstanbul Aydın Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Sosyal Medya üzerine dersler veriyorum.

Yorum Yap