Dijital Yaşam Marka ve Pazarlama

E-Ticaret İçin Yeni Yasal Düzenlemeler

E-Ticaret İçin Yeni Yasal Düzenlemeler

Elektronik Ticaret her geçen gün gelişiyor ve sınırlarını genişletiyor. Bununla birlikte yasa koyucularımız da bu ticari ilişkilere yön veren kanunları yenileyerek çağa ayak uydurabilen kurallar koymaya çalışıyorlar. Kimi zaman bu kurallar manzumesi ihtiyacı karşılarken kimi zaman karşılayamıyor. Biz sektörden çalışanlar ise en az avukatlar kadar bu yasaları takip edip haberdar olmamız gerekiyor. İşte bu nedenle bugün, yasalaşması beklenen Elektronik Ticaret Kanunu ve Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Kanun ile ilgili olarak İstanbul Barosu Bilişim Hukuku Merkezi tarafından düzenlenen “E-Ticaret İçin Yeni Yasal Düzenlemeler” konulu panele katıldım. Panelin moderatörlüğünü Avukat Gökhan Ahi yaparken, alanında uzman hukukçular Yard. Doç. Dr. Mete Tevetoğlu, Av. Emre Berk ve Av. Sertel Şıracı’nın katılımıyla sohbet tadında bir panel gerçekleştirildi. Katılım bir hayli fazlayken çoğunluğun avukatlardan oluşması göze batan bir unsurdu. Şahsen yeni düzenlemelerden haberdar olmak adına sektörden daha fazla katılımcının yer almasını bekliyordum fakat bu konuda biraz hayal kırıklığına uğradığımı söyleyebilirim. Merak ettiğim bir çok soruyu sorma fırsatını bulduğum etkinlikten aldığım kısa notları sizlere bu yazımda aktarmaya çalışacağım.

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki panelde bahsi geçen yasalaşması beklenen Elektronik Ticaret Kanununun taslak metniydi. Bu metin şu an ki haliyle yasalaşabileceği gibi üzerinde değişiklikler yapılarak da meclisin onayına sunulabilir. Fakat panelde uzman görüşlerinden anladığım kadarıyla genel kanı teklifin bazı konularda yenilikler getirse de genel anlamda ihtiyacı karşılamadığı yönündeydi.

Spam E-posta Gönderimi Son mu Buluyor?

Bu taslak yasalaştığı takdir de istenmeyen mail gönderimi ciddi anlamda azalacak. Bununla birlikte internet girişimleri e-mail marketing konusunda çok zorlanacaklar. Zira yasa bu konuda bir takım zorunluluklar getiriyor. Eğer bir internet girişimi iseniz öncelikle bilgilendirme maili göndereceğiniz kişiden izin almanız, bu izni hangi amaçla aldığınızı ve kimin tarafından alındığını açıkça belirtmeniz gerekiyor.

Bu neden önemli?

Mesela A şirketi olarak iki farklı projeniz var. Bir sitede kadın elbisesi diğer bir sitede ise kadın ayakkabısı satıyorsunuz. Kampanya düzenlediğinizde ise her iki sitenin kullanıcılarını birleştirip bilgilendirme maili gönderiyorsunuz. Yasa ile birlikte böyle bir şey yapamayacaksınız. Şayet bir müşteri sadece kadın elbisesi satan siteniz için size izin verdiyse her ne kadar iki proje size ait olmuş olsa da ona ayakkabı kampanyası ile ilgili bilgilendirme maili gönderemeyeceksiniz.

Aynı zamanda şirketinizi, sitenizi, markanızı satın almış olabilirsiniz. Bu satış işleminden sonra eğer isim değişikliğine gittiyseniz bütün üyelerinizden tekrardan izin almak zorundasınız.

Yasaya göre kullanıcıların sitenize üye olması, sitenizden alış veriş yapması sizlerden bilgilendirme maili almak istediği anlamına gelmiyor. Bundan dolayı müşterilerinizden açıkça izin almanız gerekiyor.

Peki bu izni nasıl alınabilir?

Burada esas alınan nokta müşterinin her hangi bir zorunluluğa maruz bırakılmadan bu izni kendi iradesiyle vermiş olmasıdır. Üyelik formunda ya da alış veriş esnasında kullanıcıya doldurulması zorunlu tutulmamak şartıyla “Bilgilendirme maili almak istiyor musunuz?” sorusu sorulabilir. Fakat burada dikkat edilmesi gereken konu şayet bu işlemi yaparken checkbox kullanacaksanız onun boş olmasına dikkat etmelisiniz. Zira burada ki amaç kullanıcının bu seçimi kendi iradesiyle yaptığını belli etmektir.

Eski veri tabanımız ne olacak?

Yasa bu konuyu net bir şekilde açıklamış. Veri tabanınızda yer alan kullanıcılardan geçmişte böyle bir izin aldıysanız bu izinler geçerliliğini devam ettirecek eğer almadıysanız ne yazık ki onlara bilgilendirme maili gönderemeyeceksiniz.

Bununla birlikte yasa, göndermiş olduğunuz bilgilendirme mailinde bu izni iptal etme seçeneğinin yer almasını şart koşuyor. Burada ki amaç kullanıcının bu izni kolay bir şekilde tekrardan iptal edebilme hakkını sağlayabilmek, bu nedenle iptal seçeneğini bilgilendirme maillerinizde açık bir şekilde belirtmeniz gerekiyor.

Peki izinsiz kampanya bilgilendirme maili gönderirsek bunun cezası ne olacak?

Bir defa da birden fazla kişiye izinsiz olarak ileti gönderilmesi halinde 1000-5000 TL tutarında para cezası uygulanacak ve bu eylemin tekrarı halinde katlamalı bir şekilde on katına kadar ceza kesilebilecek.

Taslakta ki en ilginç madde ise esnaf ve sanatkarlara ticari bilgilendirme maili göndermenin ceza-i yaptırımının olmamasıdır. Medikal ürünler satan bir firmaysanız eğer özel yazıhanesi bulunan bir doktora bilgilerini dışarıdan bulmuş olsanız dahi kampanya maili gönderebileceksiniz.

Veriler daha sıkı korunacak ve denetime tabii olacak

Elektronik Ticaret Kanununun getireceği diğer bir yenilik ise Veri Koruma Kurulu’dur. Bu kurulun görevi verilerin saklanmasını denetim altında tutup, bu konuda ki şikayetleri çözüme kavuşturmaktır. Denetimler şikayet yoluyla yapılabileceği gibi resen de yapılabilecek.

Ayrıca kanun bununla birlikte internet üzerinden ticari faaliyette bulunan firmalara bazı yükümlülükler getiriyor. Bu yükümlülüklerden en belirgin olanı internet üzerinden gerçekleştirilen satış işlemlerinde mesafeli satış sözleşmelerinin satıcı tarafından kayıt altında tutulup müşteriye işlem esnasında gönderilmesi yükümlülüğüdür. Yani internet üzerinden bir ürün satışı yaptığınızda müşterinin kabul etmiş olduğu mesafeli satış sözleşmesini müşterinin e-posta adresine gönderme yükümlülüğünde olacaksınız ve müşteri bu sözleşmeye istediği zaman ulaşabilme şansına sahip olacak. Bununla da kalmayıp bu sözleşmeyi 10 yıl boyunca veri depolama biriminde saklayacaksınız.

Bununla birlikte hizmet sağlayıcılar, yapmış olduğu işlemler nedeniyle elde ettiği kişisel verilerin saklanmasından ve güvenliğinden sorumlu olacak, kişisel verileri ilgili kişinin onayı olmaksızın üçüncü kişilere iletemeyecekler ve başka amaçlarla kullanamayacaklar.

E-Ticaret İçin Yeni Yasal Düzenlemeler

Panelde almış olduğum diğer notlar kısaca şöyle;

– Çok sık indirim, kampanya yapılması haksız rekabete konu olabilir. Rakipleriniz sizden dolayı şikayette bulunup indirimlerin sıklığını şikayet edebilir.

– Ürünün fiyatını olmadığı halde yüksek gösterip indirim yapmış gibi kampanya düzenlemek tüketiciyi kandırmaya yönelik bir hareket olduğu için haksız rekabete konu edilebilir.

– Reklamını yaptığınız, siteye koyduğunuz her ürünün satışını yapmakla yükümlüsünüz. Aksi takdirde haksız rekabete konu edilebilirsiniz.

– Satışını yapıyor olsanız dahi tescili sizde olmayan markaların izinsiz reklamını yapmak ceza almanıza neden olabilir. Bu nedenle tedarikçilerle sözleşme imzalarken satış ve reklam sözleşmesi imzalamanız sizin yararınıza olacaktır.

– Kişiye özel üretilen ya da bozulma riski bulunan peynir gibi gıda ürünlerinin iadesi olmaz.

– Kapıda ödeme sistemiyle ürün satış gerçekleştirdiğinizde müşteri beş defa ürün talebinde bulunup almamış olsa dahi altıncı kez istediğinde yine göndermek zorundasınız.

– Kapıda ödeme sistemiyle ileri tarihli bir satış gerçekleştirdiniz de bu işlem esnasında satışını yaptığınız ürünün gönderileceği tarihte ki fiyatı geçerli olacaksa eğer mesafeli satış sözleşmesi ürün teslim edilirken müşteriye ıslak imza ile imzalatılması gerekmektedir. Bu yapılmadığı taktirde müşterinin ürünü iade etme süresi yoktur. Bir sene kullandıktan sonra ürünü iade etmek istiyorum diyebilir.

E-Ticaret İçin Yeni Yasal Düzenlemeler hakkında bilgileri sizlere aktarmaya çalıştım. Umarım bu düzenlemeler sektörü bir adım daha ileriye taşımaya yardımcı olur.

Yazar Hakkında

Melih Güney

12 yıllık mesleki yaşantımda turizm ve sağlık sektöründe pazarlama ve marka yönetimi üzerine çalışmalarda bulundum. Şu an Yeni Yüzyıl Üniversitesi Gaziosmanpaşa Hastanesi’nde Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak görev alıyorum. Aynı zamanda İstanbul Aydın Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Sosyal Medya üzerine dersler veriyorum.

Yorum Yap