Etkinlikler

E-ticaret ve Dijital Pazarlama Eğitimi Sertifika Programı

ETicaretSEM E-ticaret ve Dijital Pazarlama Eğitimi Sertifika Programı

Uzun süredir seminer olsun, konferans olsun, eğitim olsun bu tarz etkinliklere katılmıyordum. Askere gitmemi bir yana koyarsak bu tarz etkinliklere iki nedenden ötürü gitmek istemiyorum. Birinci nedeni bu tür etkinliklerde çok geniş bir konu yelpazesi kısa bir süreye sığdırılmaya çalışılıyor ve bu da konuların çok yüzeysel, temel düzeyde değinilmesine neden oluyor. Sektörün bir profesyoneli olarakta her etkinlikte aynı konuların tekrar edilmesi, derine inilememesi biraz sıkıcı geliyor. Anlatılanlar bildiklerimizin tekrarından öteye gitmiyor. İkinci nedeni ise genellikle konuşmacılar ya da eğitmenler ücretsiz olmasından mıdır yoksa ego tatmininden midir bilmem çok fazla reklam kokan hareketlerde bulunuyorlar. Çoğu zaman bunun sınırını belirleyemiyorlar ve tabiri caizse spam yapıyorlar.

ETicaretSEM E-ticaret ve Dijital Pazarlama Eğitimi Sertifika Programı

Tabii bu kararımı bugün katıldığım EticaretSEM ve TEB‘in iştirakiyle ortaklaşa düzenledikleri E-ticaret ve Dijital Pazarlama Eğitimi Sertifika Programı için bozdum. 4 Hafta sürecek eğitim programının ilk oturumu geçen hafta olmasına rağmen ben etkinlikten bu hafta içerisinde haberdar oldum. Etkinlik koordinatörü Merter Bey ile iletişime geçip eğitime katılmak istediğimi bildirdim. Sağ olsun kendisi de benim bu isteğimi geri çevirmedi ve bu sayede eğitime katılma fırsatı yakaladım.

Yazının başında söylemiş olduğum nedenlerden ötürü eğitime katılıp katılmama konusunda tereddütlerim vardı. Bu da diğerleri gibi sıkıcı, bol reklamlı bir eğitim olacaktı ve de lokasyon olarakta bana çok uzaktı. Bu önyargılarla Yeni Sahra’da ki TEB Girişim Evinin yolunu tuttum.

E-ticaret ve Dijital Pazarlama Eğitimi Sertifika Programı beklentilerimin aksine çok zevkli geçti. Evet belki anlatılanların bir çoğu bildiğim şeylerdi fakat gördüğüm kadarıyla diğer etkinliklere nazaran konuşmacılar kendi tecrübelerini aktarmaya daha meyillilerdi. Zaten önemli olanda bu değil mi? Çok büyük bir şirketin pazarlama müdürü gelipte bana Adwords nedir ya da dijital pazarlama nedir diye eğitim vermesi bir şey ifade etmiyor benim için. Bunu ben Google’da rahatlıkla bulabiliyorum. Fakat Google’da bulamadığım şey o kişinin tecrübeleri. Şayet bu tecrübeleri bana aktarmaya niyetli değilse konuşmacı, katılmış olduğum eğitim açıkçası bana boşa zaman kaybıymış gibi geliyor.

E-ticaret ve Dijital Pazarlama Eğitimi Sertifika Programında konuşmacılar söylediklerimin aksine etkileşimleri yüksek, tecrübeleri aktarmakta çok ketum davranmadılar. PayU’nun pazarlama müdürü Ozan Tatar, dijital pazarlamanın püf noktalarından bahsederken, Gold Bilgisayar’ın pazarlama direktörü Yılmaz Bozan Adwords ve SEO’u anlattı bizlere. Fakat etkinlikte en çok ilgimi çeken konu Fotometrik360’ın kurucu ortağı Aydın Karadöller’in e-ticaret sitelerinde kullanılan görseller hakkında bahsettikleriydi. Kendisinin de söylediği gibi aslında e-ticaret sitelerinin temel taşı fotoğraflar olmasına rağmen bu tarz etkinliklerde genellikle bu konuda bir uzman davet edilmez. Hatta bizlerde bu konuya çok kafa patlatmayız doğrusunu söylemek gerekirse. Fakat hocamızın anlattıklarından sonra aslında kullanılacak görsellerin yaptığımız işi ne kadar etkilediği farkettim. Fotoğraf çekimi sırasında ki basit tricklerle insanların duyularına hitap edip fark yaratabileceğimizi gördüm. Bir ayakkabı firması için çekilecek fotoğraflarda kullanılacak ayakkabının sağ çiftinin mi yoksa sol çiftinin mi fotoğrafının çekileceğini doğrusunu söylemek gerekirse ben pek önemsemezdim fakat hocamızın anlattıklarından sonra bunun neden önemli olduğunu onun tecrübeleri doğrultusunda kavradım. Zaten fark yaratan unsurlarda bu ince detaylar olmuyor mu hayatta?

Bugün E-ticaret ve Dijital Pazarlama Eğitimi Sertifika Programının ikinci oturumuna katıldıktan sonra geçen hafta ki oturuma katılmamış olmaktan büyük üzüntü duydum. Fakat gelecek hafta olacak olan üçüncü oturumu iple çekiyorum. Hatta e-ticarette en çok ilgimi çeken iki konunun (Ödeme Sistemleri ve Lojistik) haftaya konuşulacak olması beni daha da motive ediyor. Beklentilerimi karşıladığı takdirde o oturumla da alakalı bir yazı yazıp paylaşmaya çalışacağım sizlere.

Son olarak şunu da söylemek istiyorum. ETicaretSEM ve TEB’in ortaklaşa düzenlediği bu eğitimler devamlı gerçekleştiriliyor. Bir sonraki eğitim 18 Aralık’ta başlayacak. Bu eğitime katılmak istiyorsanız tek yapmanız gereken ETicaretSEM’in web sitesinden eğitime katılım için önkayıt yaptırmak. Merak edenler içinde söyleyeyim eğitimler ücretsiz.

Ayrıca ETicaretSEM’in organizasyonu bununla da bitmiyor. 3 Aralık’ta Marriott Asia Hotel’de İstanbul E-Ticaret ve Dijital Pazarlama Konferansı düzenlenecek. Yine aynı şekilde bu etkinlikte ücretsiz ve sadece önkayıt gerektiriyor. Etkinliklerle alakalı detaylı bilgiye ETicaretSEM‘in web sayfasından ulaşabilirsiniz.

ETicaretSEM Hakkında

EticaretSEM 2014 yılında E-ticaret Ekosistemi içerisinde bulunan firmaların eğitim tabanlı faaliyetler ile işlerine pozitif ivme katmak, e-ticaretin yurt çapında bilinirliğini artırmak ve sektörel buluşmalar organize etmek amacı ile kurulmuş bir eğitim firmasıdır. Bu yıl boyunca Eticaret Ekosistemi içerisinde faaliyet göstermekte olan şirketlerin eğitim alanında duydukları ihtiyacın farkındalığında bir dizi eğitim ve konferans planlandı. TEB – EticaretSEM işbirliği ile gerçekleştirilecek etkinliklerden İstanbul eğitimleri her hafta perşembe günü TEB Girişim Evi’nde gerçekleştirilecek. İstanbul eğitimleri dışındaki seminerler ise eticaret, dijital pazarlama ve internet girişimleri dünyasının önde gelen aktörlerini konuk edecek. 16 büyük ilde 15 günde bir gerçekleşecek. Eğitim ve Konferans Katılımları Ön Kayıt Gerektirir ve Ücretsizdir.

Yazar Hakkında

Melih Güney

12 yıllık mesleki yaşantımda turizm ve sağlık sektöründe pazarlama ve marka yönetimi üzerine çalışmalarda bulundum. Şu an Yeni Yüzyıl Üniversitesi Gaziosmanpaşa Hastanesi’nde Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak görev alıyorum. Aynı zamanda İstanbul Aydın Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Sosyal Medya üzerine dersler veriyorum.

Yorum Yap