Kişisel

Umut Hep Vardır

Umut Hep Vardır

Tanrının, insana bir lütfu ölümlü olmak ise diğeri umut etmek olmalı. Zira sonsuza kadar acılarla dolu bir yaşam çekmektense kısa bir hayatta bu acıların dineceğini umut etmek en büyük zenginlik olsa gerek. Üç büyük dinde umudun önemli bir yeri olduğu gibi yunan mitolojisinde Elpes, Roma mitolojisinde de Spes’tir umudun tanrıçası. Aynı zamanda Spes son tanrıça’dır ki bu insana kalan son şansın olduğuna bir gönderme olabilir. Hatta Pandora kutusunu açtığında kutunun içinde bir tek umut kalmıştır. Bütün kötülükler dünya üzerine yayılırken bir süre sonra bu yaraları sarmak için Pandora kullanacaktır bu umudu.

Umut Hep Vardır, hayata toz pembe bakmak değildir kör kütük. Umut güven duymaktır geleceğe dönük. Hatta ümit’den işte bu yüzden ayrılır. İçinde güven barındırdığı için. Umut etmektir insanın en büyük zenginliği ki bunu başaran kişi karamsarlığa bir o kadar düşmandır.

Umut Hep Vardır, inançdır herşeyden önce. Hz. Adem’in tevbesinin kabulü, Hz. İbrahim’in uzun arayışlar sonucu Rabbi bulması, Hz. Musa’nın yıllar süren mücadeleden sonra halkını Firavun’un elinden kurtarmayı başarması, Resulün azılı müşrikleri hak dinle buluşturmasıdır.

Umut Hep Vardır, insandır herşeyden önce. Paylaşmayı bilen bir varlık olan insana has birşeydir. Paylaştıkça büyür. Paylaştıkça daha da kuvvetlenir. Kalkan olur tüm kötülüklere.

Umut Hep Vardır, sabırdır yalın bir dille. Zorluklara göğüs germektir usanmadan. Tam düşeceğin anda tutar elinden. İleriye, en ileriye bakmanı sağlar.

Umut görmektir yaşamı. Dağların, tepelerin arkasını hatta geleceği görmektir. Sebepsiz, zamansız ve de imkansız olan şeyin o yüce güvün hakimiyetinde olduğunu görmektir. Şükretmektir.

Umut nefes almaktır en zor anında. Keskin pençeleriyle boğazına sarılanlara karşı soluk alıp vermektir inadına. İşte bu yüzden kavga etmektir gecenin en karanlık anıyla.

Umut son olarak bir öyküdür, bir masaldır çocuklara anlatılan. Sonunun iyi biteceğini bilerek, güvenerek dinlemektir anlatıcıyı.

Bugün umuttan bahsettim umudunu kaybeden bir arkadaşım için. Gecenin en karanlık anının güneşin doğuşundan bir önceki an olduğunu unuttuğu için.

Son olarak Kuran-ı Kerim’den bir ayet ile bitiricem yazıyı.

“Oğullarım gidin de Yusuf ile kardeşinden (duyarlı bir araştırmayla) bir haber getirin ve Allah’ın rahmetinden umut kesmeyin Çünkü kâfirler topluluğundan başkası Allah’ın rahmetinden umut kesmez” (12/87)

Yazar Hakkında

Melih Güney

E-ticaret, Dijital Pazarlama, Sosyal Medya, SEO, SEM, Blog Yazarı, Her birşey hatta hiç birşey. #ecommerce #SEO #SEM #DigitalMarketing #SocialMedia

4 Yorum Bulunuyor

 • Umutlar bazen sona dayanıyor..Dıyorsun kı bıttı..Artık bı cıkıs yolu yok.. Cok zorluyor o anlarda hayat senı… Karanlık gelıyor hersey anlamsızlasıyor..

  Ama hayat o kadar enteresan kı..bazen hıc olmadık bı sekılde

  bı dost elı bı dost sozu ıle yenıden tutuncak dal uzatabılıyor sana..

  yenıden denemek yenıden sarılmak yenıden olur mu gercekten dıye umut etmek ıstegı duyuyorsun..

  Insallah bunu hıc kaybetmeyız..

  ve dostlarımızı da tabıkı..

  Cok guzel bı yazıydı Melıh cok tskler.

 • Umut.. Çok çabuk elimizden kayip gidebilen biseydir umut
  Keske elimde olsada herkesin kalbine öyle bi üfürebilsemki bu isigi, hiç sönmese..
  ben umutsuzluga hic kapilmadim diyemem, elbette kapildim.. ama simdiki aklim olsa çok daha farkli olurdu diye düsünmüyorum. Yasadigim o zor anlarda, karanlik yetmez gibi birde umutkapisini kapadim üzerime.. Ama bazen hayat öyle seyler yasatiyorki insana, ve o karanlik anlarin öyle bir aydinlaniyorki,.. iste o an anliyorsunki..
  Allahtan ümit kesilmiyor…

  paylasmak istedim bu dusuncemi sadece..
  abi yazin yine herzamanki gibi süperdi
  aynen bole devam insallah:D
  öpüldün abiiiiii
  Rana

Yorum Yap