Genel

Ucuz Uçak Bileti Alma Tüyoları

Ucuz uçak bileti alma tüyoları

Yeni bir tatil için planlama yaparken, uçak biletine harcanan para kritik bir öneme sahip. İstikamet ister yurt içi, isterse de yurt dışı olsun; bu harcama kalemi, seyahat bütçesinden de neredeyse en büyük payı alıyor. Üstelik aynı uçak içerisindeki yolcuların, tıpatıp aynı uçak biletine yaptıkları ödeme genellikle birbirinden çok daha farklı. Farklı gün ve saatlerde satışa sunulan bilet ücretleri, kampanya dönemlerine ya da satış yapan acenteye göre birkaç kat farklı ilan edilebiliyor.

Peki uçak biletinden tasarruf etmenin tartışmasız bir yolu var mı? Nasıl oluyor da insanlar; kurların bu kadar değişken olduğu,son dakika satın alınan biletlerin dört haneli rakamları görebildiği bir coğrafyada bu kadar sık seyahat edebiliyor? Uçak bileti almak için en doğru platform neresi, en uygun zaman hangisi? Uygun fiyatlara dünyayı gezmek mümkün mü yoksa bu da bir tür pazarlama hilesi mi? Tüm bu soruların cevapları ve ucuz uçak bileti alma tüyoları için sizleri yazının devamına bekliyoruz.

Hava Yolu Firmalarını Yakından Takip Edin

Ucuz uçak bileti bulmanın ilk kuralı; tüm iletişim kanallarını açık tutmaktan geçiyor. Hem Türkiye’deki hava yolu firmalarını hem de ilgi alanınız olan ülkeye uçan diğer tüm firmaları yakın takibe alın. Facebook, Twitter ya da Instagram gibi sosyal medya hesaplarını takip listenize ekleyin, kurumsal internet sitelerine üye olun. Üyelik bilgilerinizi girerken mutlaka “Kampanyalardan haberdar olmak istiyorum.” seçeneğini işaretleyin.

Tek tek firmaları yakından takip etmek sizi genel koşullar hakkında bilgi sahibi yaparken, birden fazla firmayı tek sitede karşılaştırabileceğiniz platformlar da son kararınızı vermek bakımından oldukça yararlı olur. Çoğu sitede fiyat alarmı kurarak bilet fiyatı düştüğünde haberdar olabilirsiniz. İki firmanın aynı başlık altında satışa sunduğu bilet fiyatlarına bagaj hakkı, yiyecek servisi gibi nelerin dahil ya da hariç olduğunu da en iyi bu platformlar aracılığıyla karşılaştırabilirsiniz.

Esnek Olun

Seyahat gününüzde, saatinizde hatta belki de seyahati gerçekleştireceğiniz haftada ve ayda… Mutlaka esnek olmaya çalışın. Toplantı saatinin çok önceden belirlendiği bir iş gezisi bile organize etseniz; oraya birkaç gün önceden gitme şansınız olabilir. Aynı şekilde belki biraz daha geç dönüşe geçebilirsiniz. Diğer bir ihtimalle de, sadece ilginizi çektiği için ziyaret etmek istediğiniz bir ülke söz konusuysa, tatil planladığınız ayı bile esnetebilirsiniz. Cazip uçak bileti fırsatları genellikle 3 günlük periyotlar halinde tekrarlanıyor. Bilet satın alma ekranında tüm ayı seçerek, fiyatların uğradığı değişimi de gözlemleyebilir ve büyük resmi görebilirsiniz.

Amacınız yalnızca dinlenebileceğiniz ve eğlenebileceğiniz bir tatil organize etmekse; destinasyon konusunda bile esnek olmanız mümkün. Örneğin Paris için heyecan verici bir kampanya yakaladığınızda; Amsterdam tatilini bir sonraki sefere ertelemekten çekinmeyin. Önceliği her zaman yakalamış olduğunuz cazip fırsatlara vermeye çalışın.

Tüm Alternatifleri Değerlendirin

Yapılan son tahminlere göre; Türkiye’nin önümüzdeki 20 yıl içinde hava trafiği bakımından tüm dünyada ilk 10’a girmesi bekleniyor. Bu da hava yolu firması, varış ülkesi ya da havalimanı tercihi yaparken; sonsuz sayıda alternatife sahip olduğunuz anlamına gelir. Örneğin dünya üzerinde görmek isteyeceğiniz birçok metropolde birden fazla havalimanı var; mutlaka her bir havalimanı için uçuşları sorgulayın. Bunun en basit örneği, İstanbul’daki Atatürk ve Sabiha Gökçen havalimanları arasında doğan fiyat farkları. Avrupa yakasındaki bir etkinlik için bile, eğer fiyat uygunsa neden Sabiha Gökçen Havalimanı’na inmeyesiniz? Cazip bir fiyat avantajı, gün içinde en fazla 1 saatlik bir kayıp yaşamanıza sebep olacaktır.

Başka bir araştırma methodu olarak; hava yolları firmaları arasında hangisinin en uygun olduğunu da sorgulamalısınız. Bilindik firmaları mutlaka takip edin ama bunlara takılıp kalmayın, kimi zaman aktarmalı uçuşlarla daha önce denemediğiniz bir hava yolunu kullanmanız gerekebilir. Üstelik aktarmaya rağmen; Türkiye’den yapacağınız direkt bir uçuşa göre daha az ödersiniz. Yabancı bir hava yolu ile seyahat etmek kimi zaman tedirgin edici olsa da; tüm firmaların aynı havacılık standartlarını yakalamak zorunda olduğunu unutmayın.

Gezi Planınızı Değiştirin

Ucuz uçak bileti konusunda neredeyse tüm kapılar esnekliğe, zaman yönetimine ve teknoloji kullanımına çıkıyor. Eğer hava yolu şirketlerinin ilan ettiği fiyatları yeterince takip edip, tüm alternatifleri de masaya yatırdıysanız gezi planınızda minik oynamalar yapmanız hayat kurtarabilir. Örneğin ülkenin başkentine değil de başka bir iline, alternatif bir hava yolu firması ile uçabilirsiniz. Barselona ve Madrid; neredeyse tüm İspanya turlarında ardışık olarak yer alıyor ancak hangi şehirden başlayacağınızı bırakın da bilet fiyatı belirlesin.

Bir diğer örnekle, Paris ve Londra Avrupa’nın ana giriş noktaları gibi; bu nedenle de biletlerinin en ucuzu bile çok pahalı. Siz Avrupa seyahatinizi başka bir kapıdan başlatmayı deneyin. Aynı şekilde; kendiniz İstanbul’da bulunuyorsanız, ancak Antalya kalkışlı bir Amerika Birleşik Devletleri uçuşu çok daha ekonomikse araya rahatlıkla günübirlik bir Antalya gezisi de sıkıştırabilirsiniz. Bunun nedeni çıkış ve varış noktalarının bilet fiyatlarını kritik derecede etkiliyor olması. İki ülke ya da iki şehir arasında uçuşlar yeterince yaygın değilse bu durum hemen fiyatlara yansıyor. Oysa gezi planında minik oynamalar, kilometre hesabını arttırsa bile, uçak bileti yönünden bütçenize büyük bir rahatlama sağlayabilir.

Doğru Zamanda Seyahat  Edin

Airlines Reporting Corporation (ARC) tarafından tüm dünyadaki uçak bileti satışlarından derlenen verilerine göre; tüm haftanın en uygun uçuşları Pazar günü satışa sunuluyor. Bu durum hem  yurt içi hem de yurt dışı destinasyonlar için geçerli. Bilet almak için en doğru gün Pazar olmakla birlikte, uçmak için en doğru günler de yine Pazar ve Perşembe olabiliyor. Haftanın en pahalı günü ise, sizin de tahmin edebileceğiniz gibi Cuma. Aynı rapora göre tüm yılın en ucuz uçak biletleri Mayıs ayında satışa sunulmuş oluyor.

Türkiye için seyahat etmenin en pahalı olduğu ay yani yılın en yoğun ayı ise Ağustos. Tabii burada ülke dinamikleri ön plana çıkıyor. Örneğin Finlandiya ya da Norveç gibi bir Kuzey Avrupa ülkesi söz konusuysa; Ağustos ayında en ucuz biletleri bulabileceğinize emin olabilirsiniz!  Biletinizi planlanan seyahat tarihinden en geç 28 gün önce almış olmalısınız. En uygun fiyatlar 32. gün ile 28. gün arasında listeleniyor. Bu alanda profesyonel isimler, seyahat tarihleri kesinse 2-3 ay önceden araştırmalara başlamayı tavsiye ediyorlar. 30 günden sonra ülkeye ve hava yolu firmasına göre bazen dramatik, bazen de kademeli yükselmeler yaşanması olası. Ne olursa olsun, her koşulda uçuştan önceki son bir ay içinde fiyatlar mutlaka artmış oluyor. Son iki haftanın ise, en pahalı bileti almak bakımından oldukça riskli olduğunı belirtmekte fayda var.

Son Dakika Fırsatlarını Kaçırmayın

Hayallerinizin tatilini en uygun fiyatları yakalayarak organize etmeye çalışıyprsanız; son dakikacı bir yaklaşım size göre değil. Doğru zamanda doğru bileti almak için daha fazla özveri göstermeniz gerekiyor. Ancak eğer maceracı ve gezgin bir ruha sahipseniz; son dakika bilet fırsatlarını yakalamak bir anda kendinizi dünyanın öbür ucunda bulmanızla sonuçlanabilir. Örneğin hiç hesap yapmadan, doğaçlama bir hafta sonu tatili yapmak istiyorsanız son dakika fırsatları size cazip gelecektir. Bu duyurular genellikle daha önce kayıt yaptırdığınız mail listeleri aracılığıyla size ulaşıyor.

Bir diğer seçenek de skyscanner gibi dünyaca bilinen internet sitelerindeki fiyat alarmları. Uçakların doluluk oranı her geçen yıl daha da arttığından böyle sürprizler azalıyor; ancak hiçbir hava yolu şirketi boş koltukla uçmak istemediğinden uçuşa saatler kala muhteşem bir fiyattan da haberdar edilebiliyorsunuz. Tekrar belirtmekte fayda var; son dakika fırsatları risk almayı sevmeyenlere göre değil.

Gündemden Uzak Kalmayın

Ucuz uçak bileti alma istatistikleri kimi zaman yayınlansa da; bunlar ülkeden ülkeye büyük değişiklik gösteriyor. Mutlaka gitmek istediğiniz ülkenin ve tabii kendi ülkenizin gündemini göz önüne alarak hareket etmeniz gerekli. Örneğin Mayıs ayında uçmak; 100 ülke arasında yapılan bir istatistikte öne çıkabilir ancak o tarihte ülkenin en önemli müzik festivali düzenleniyorsa bu ülke kapsam dışında kalır. Önemli spor müsabakaları ya da kongreler de yine aynı fiyat etkisini yaratabilir. Üstelik bu tarihlerde düzenleyeceğiniz turistik bir ziyaret; konaklama ve diğer giderlerinizin de artması anlamına gelir.

Otellerde boş oda bulmakta ya da tarihlerinizi esnetmede de zorluk yaşayabilirsiniz. Aynı şekilde terör olayları, doğal afetler ya da siyasi belirsizlikler bilet fiyatlarını düşürebilir. Tabii bu tür durumlarda ucuz uçak bileti avantajı doğsa da, sizin yine de tatil rotanızı sorgulamanız gerekir.

Teknolojiyle Barışın

Tüm dünyadaki bilet rezervasyonlarının ve satışlarının yüzde 60’tan fazlası online olarak gerçekleştiriliyor. Eğer online satın alma pratiğiniz eksikse; uçak bileti yarışında geride kalmanız kaçınılmaz. Online kullanım yaygın olsa da, ortalama bir kullanıcı önemli bir satın alma işleminde tam 50 arama yapıyor. Bu da seyahat acentesinde beklemeye göre daha pratik bir yol olsa da, bir yandan da zaman kaybına işaret. Oysa teknolojiden faydalanmak için bilgisayar kullanmanıza ya da defalarca kez aynı bileti aramanıza bile gerek yok; mobil uygulamalar aracılığıyla fiyat değişiklikleri anında cep telefonunuza bildirim olarak düşebilir.

Araştırmaktan; IOS ve Anroid güncellemelerini anında uygulamaktan vazgeçmeyin. Ucuz bilet bulmaya çalışan gezginler, teknoloji kullanımını ilerleterek, bilet bulmada da avantaj yakalamanın peşine düşüyorlar. Örneğin farklı ülkelere satılan uçak biletleri farklı fiyatta ya da farklı kur etkisinde olabildiği için; arama sırasında VPN kullanmak yaygınlaşan bir taktik. Bu sayede, bileti Türkiye dışından alsaydınız nasıl bir fiyatla karşılaşacağınızı da anında gözlemleyebiliyorsunuz. Online fiyat karşılaştırma sitelerinin farklı ülkelerdeki .tr, .it ya da .be gibi uzantıları bile;  farklı uçak bileti fiyatları bulmanıza sebep oluyor.

Ödülleri Kabul Edin

Bilet aldıkça mil puan kazanabileceğiniz üyelik ve sadakat programlarının sayısı her geçen gün artıyor. Bir hava yolunu ilk kez bile kullanıyor olsanız bu süreci hemen başlatın. Mil fırsatlarını kullanmayı her seferinde geçiştirerek tembellik etmek, size pahalı biletler olarak geri dönebilir. Mümkün olduğunca uçuşlarınızı hanenize işletin, bilet satın almadan önce üye girişi yapın. Bu sayede, özellikle sık seyahat ediyorsanız, senede birkaç uçuşunuzu bedavaya getirmeniz mümkün.

Ödül puan kullanmanın bir başka avantajı da; normal koşullarda bütçe ayırmayacağınız “business class” biletlerine yönelebilmek. Normalde hep en uygun hava yollarını ya da en ucuz biletleri tercih ediyor olsanız bile; ödül biletinizi ayrıcalıklı bir hizmet karşılığında kullanabilirsiniz. Araştırma yapmanın ve tüyoları kovalamanın doğal bir sonucu olan bu ödülleri keyifle kabul etmenizde hiçbir sakınca yok.

Yazar Hakkında

Melih Güney

A marketing professional who devote to marketing himself. Helping Turkey's leading companies for step into the digital.

Yorum Yap