Kültür ve Sanat

Star Trek Beyond

Star Trek Beyond

Dile kolay. Tam 50 yılı devirdi. Neredeyse televizyon dünyası kadar eski. Derin uzayı keşfe 1966 yılında bir tv serisi olarak başlayan Star Trek bu yıl 50. yılını doldurdu. Bu süre içerisinde yüzlerce çizgi romana, bilgisayar oyununa ve bir tv dizisine konu oldu. Ve o dizi öyle bir sevildi ki tam 726 bölüm sürdü. Yetmedi 12 tane de sinema filmi çekildi. Star Trek severlerin bekleyişi uzun sürmeden serinin 13. filmi olan Star Trek Beyond serinin 50. yılını taçlandırırmışçasına bu yaz vizyona girdi. Türkiye’de Uzay Yolu Sonsuzluk ismiyle vizyona giren filmi sizler için inceledim.

Uzay Yolu Sonsuzluk

Uzay Yolu serisi 50 yıllık serüveninde kitleleri peşinden koşturmayı bildi. Bir çok diziye ve sinema filmine ilham kaynağı oldu.  Bu anlamda evrensel kültürde son derece özel bir konuma yükselerek bir fenomen halini aldı. 90’ların sonunda inişe geçen seriye 2009 yılında Hollywood’un güçlü isimlerinden J.J. Abrams yeniden hayat verdi. Yeni bir ekip ve yeni maceralarla ilgili yeniden üzerine çekmeyi başardı.

Ekipten bahsetmişken Chris Pine, Kaptan Kirk rolünü bu film ile birlikte artık iyice sindirmiş görünüyor. Bu rol onun üzerine yapışacak diye düşünüyorum. Zira gerçekten rolün hakkını fazlasıyla veriyor. Tabii benim filmdeki favori karakterim Kaptan Spock. Heroes dizisinden de tanıdığımız Zachary Quinto resmen bu rol için doğmuş. Heroes izlerken Zachary Quinto’nun başka bir rolde başarılı olabileceğini düşünmezdim. Fakat Kaptan Spock rolü onun mistik, felsefik yapısına çok uygun düşüyor ve o da bu rolün üstesinden fazlasıyla geliyor.

Her ne kadar Kaptan Kirk’ü ve Kaptan Spock’ı öne çıkarıyor olsam da filmin diğer oyuncuları da gerçekten çok başarılı bir iş çıkartmış. Doktor rolüyle Karl Urban, Uhura rolüyle de Zoe Saldana öne çıkan isimler arasında yer alıyor. Filmin aynı zamanda senaristlerinden biri de olan Simon Pegg ise kendisine biraz torpil yaparak canlandırdığı Scotty karakterinin filmdeki ağırlığını arttırmış görünüyor. Fakat filme ayrı bir tat verdiği kesin, iyi ki de yapmış. Star Trek Beyond filminde asıl çıkış yapan oyuncunun ise, seriye Jaylah rolüyle yeni katılan Sofia Boutella olduğunu düşünüyorum. Seriye ayrı bir hava katmış. Umarım serinin 4. filminde de kendisini izleriz.

Star Trek Beyond

Işınla Beni Scotty!

Star Trek filmlerinin en temel özelliği takım olma felsefesini ön planda tutuyor olmasıdır. Bu felsefeyi bu filmde de fazlasıyla görüyoruz. Neredeyse bütün oyunculara eşit derecede zaman tanınmış. Bütün oyuncular konuya eşit derecede katkı sağlamış. Filmi izlerken olaylar Jaylah etrafında dönüyor gibi görünüyor, fakat maceranın içinde Kaptan Kirk ve ekibi var. Gemiyi Sulu kurtarıyor, olayın düğümünü Kaptan Spock çözüyor gibi gibi. Yani bireysellikten uzak bir performans söz konusu. Bu anlamda film serinin felsefesine sadık kalmış diyebiliriz.

Normalde Star Trek filmleri ve dizisi aksiyonu bol sahnelere sahip değildir. Star Trek’in kökeninde felsefe ve mistisizm yatar, birlik beraberlik vurgusu yapılır. Fakat 2009’dan bu yana seride maceranın dozajı her defasında biraz daha arttı. Özellikle Justin Lin’in yönetmenliğini üstlendiği bu film ile birlikte aksiyon tavan yapmış durumda. Yönetmenliğini yaptığı Hızlı ve Öfkeli filmlerinden kalma bir alışkanlık olsa gerek Justin Lin filmlerinde bir şeyleri parçalamadan duramıyor. Öyle ki bu filmde Atılgan’ı bile parçalamayı başarmış.:)

Sonuç olarak ben bu filmi beğenmedim. Evet yanlış duymadınız. Beğenmedim.:)

Film hakkında bunca olumlu şey yazdıktan sonra beğenmemiş olmam şaşırtıcı gelebilir fakat filmde bir şeyler eksik kalmış diye düşünüyorum. Oyuncuları tek tek incelediğimizde hepsi başarılı performans sergilemişler. Aksiyon sahneleri serinin hiç bir filminde olmadığı kadar güzel olmuş. Fakat filmin hikayesi fazlasıyla zayıf kalmış. Hikaye bir mantığa oturtulmamış. Olay bir anda patlak veriyor, bir anda film bitiyor. Bu anlamda film beni çok tatmin etmedi. Fakat Star Trek Beyond seyir zevki yüksek bir film. Son yıllarda çok kaliteli bilim kurgu filmleri çekiliyor. Uzay Yolu Sonsuzluk, bu filmlerin bir nebze gerisinde kalmış diyebilirim.

Star Trek Beyond Filminin Fragmanı

Yazar Hakkında

Melih Güney

Kendisini pazarlamaya adayan bir pazarlama profesyoneli. İşletme ve markalarının dijitale adım atmasına yardımcı olmaya çalışan, onların ihtiyaçlarını günün pazarlama koşullarına uygun bir şekilde yerine getiren bir süper kahraman.

Yorum Yap