Kültür ve Sanat

Kayıp Balık Dori

Kayıp Balık Dori

Vizyona girdiği 2003 senesinden bu yana tüm zamanların en beğenilen animasyonları listesinde üst sıralarda kendine yer bulan Kayıp Balık Nemo, tam 13 yıl sonra devam filmi niteliğinde olan Kayıp Balık Dori filmiyle yeniden karşımıza çıkıyor. Yapımını Pixar’ın üstlendiği filmin yönetmenliğini ise Andrew Stanton yapıyor.

Bu yıl sinemaseverler açısından güzel bir yıl oldu diyebilirim. Kült haline gelmiş bir çok filmin devam filmi bu sene vizyona girdi. Star Wars olsun, Ben-Hur olsun uzun yıllardır beklenen filmler sinemaseverlerin beğenisine sunuldu. Koca bir 13 yılın ardından vizyona giren Kayıp Balık Dori’de bunlardan bir tanesi. Kayıp Balık Nemo vizyona girdiği tarihlerde çocuk olanlar bugün koca koca adamlar oldular, o günün gençleri ise bugün evli barklı insanlar haline geldi. Tabii bunca seneyle birlikte beklentide bir hayli büyüdü.

Genellikle devam filmleri ilk filmin hep gölgesinde kalır. Beklentiler yükselir. Heyecan artar ve izleyiciler hiç bir zaman tatmin olmazlar. Bu anlamda Kayıp Balık Dori, ilk filmin bir tıkta olsa üzerine çıkmış diyebilirim.

Film, Kayıp Balık Nemo’ya benzer bir senaryoyla karşımıza çıkıyor. Filmde, hafıza problemleri yaşayan balığımız Dori’nin, ailesini arayışını izliyoruz. Tabii bu macerada kahramanımıza ilk filmde sıkı dostluklar kurduğu Nemo ve babası da yardımcı oluyor. Film bu haliyle ilk filmi anımsatıyor olsa da güzel kurgulanmış yan karakterleri, yerinde ve kıvamında komik sahneleriyle izleyiciyi yeterince tatmin ediyor. Dori’nin zaman zaman yaşadığı flashbackler ise izleyicileri benzer senaryo algısından kurtarıyor.

Flashbacklerden bashetmişken film aslında Dori’nin kişisel gelişimini de gözler önüne seriyor. Kahramanımız film boyunca sadece ailesini aramıyor aynı zamanda kendisini de arıyor. Bu anlamda filmin hafifte olsa duygusal bir yanı da bulunuyor.

Kayıp Balık Dori

Filmin yan karakterleri gerçekten çok başarılı kurgulanmış. Özellikle Ahtapot Hank’i ben çok beğendim. Hatta bir sonraki filmde -ki olursa- kendisinin ana karakterlerden biri olacağını düşünüyorum. Hatta serinin üçüncü filmi Hank’i konu edinirse hiç şaşırmam.

Andrew Stanton hakkında da birkaç şey söylemek istiyorum. İzlediğim başarılı animasyonların arkasında hep Andrew Stanton bulunuyor. Bu filmlerin bazılarında yönetmen koltuğuna oturmamış olsa da hep bir şekilde dokunuyor. 1998 yılında vizyona giren A Bug’s Life filminde yardımcı yönetmendi, 2003’de Kayıp Balık Nemo ve 2008’de Wall-E filmlerinde ise yönetmelik koltuğunda oturuyordu. Her üç filmde benim çok beğendiğim animasyonlardır. Kayıp Balık Dori ile de kariyerine yeni bir çentik daha atmış oldu.

Sonuç olarak Pixar’ın 17. animasyon filmi olan Kayıp Balık Dori’yi ben beğendim. Shrek 2’nin 2004 yılından bu yana kırılamayan gişe başarısını kırması bile izlemek için yeterli bir sebep olduğunu düşünüyorum. Oscar’da En İyi Animasyon ödülünü kim kazanır diye merak ediyorsanız anne babaların çocuklarıyla birlikte izleyebileceğini bu güzel filmi sakın kaçırmayın derim.

Yazar Hakkında

Melih Güney

Kendisini pazarlamaya adayan bir pazarlama profesyoneli. İşletme ve markalarının dijitale adım atmasına yardımcı olmaya çalışan, onların ihtiyaçlarını günün pazarlama koşullarına uygun bir şekilde yerine getiren bir süper kahraman.

Yorum Yap