Dijital Pazarlama İnternet Sosyal Medya

İşini İyi Yapmak mı? İyi Bağırmak mı?

İşini İyi Yapmak mı? İyi Bağırmak mı?

Sabah saatlerinde bir SEO ajansının sizin de bildiğiniz fake hesaplarından biri, ismimi facebook üzerinden paylaştığı bir kaç gönderide kullanmış.

Paylaştığı gönderilerde yalancı, yüz karası gibi ifadelerle suçlamalarda bulunmuş. Hatta öyle saçmalamışlar ki kendilerinin Google tarafından yedikleri cezayı 15 Temmuz darbe girişimine benzetecek kadar da gerçeklerden uzaklaşmışlar.

Öncelikle belirtmeliyim ki kendileriyle ilgili paylaştığım gönderilerin hiç birinde kendilerinin mesleki bilgilerine atıfta bulunmadım. Yani “Onlar SEO mu biliyor?”, “Onların yapacağı SEO ancak bu kadar olur!”, “SEO’yu onlara biz öğrettik.” gibi ibareler kullanmadım.

Paylaştığım gönderilerde bir SEO ajansının Google tarafından cezalandırılması ironisine vurgu yaptım. Üstüne üstlük yaptığım kimi yorumlarda onların yapılan hatalı işten dönüldüğü takdirde yine eski sırasına yükselebileceğini dahi belirttim.

Buna rağmen ismimi kullanarak üzerlerinden hiç çıkarmadıkları kendini beğenmişlik gömleğiyle “Biz yine birinci sıradayız” şeklinde yaptıkları paylaşımlarla nispet yapmaya çalışıyorlar.

Bu anlamda yaptıkları hatadan dönüp bu kadar kısa süre içerisinde eski konumlarına yükselmiş olmaları adına kendilerini tebrik ediyorum.

Tabii benim bu konuda söylemek istediğim farklı şeyler olacak. Olaya daha geniş bir perspektiften bakmaya çalışacağım.

Malum ajansı ve de sahibini biliyorsunuz?

Kendisiyle hiç tanışmadım, aynı ortamda dahi bulunmadım.

Fakat sektörde çok sevilmediklerini söyleyebilirim.

Doğrusunu söylemek gerekirse bende çok pozitif sayılmam.

Peki Neden?

Bu kadar insan neden önyargıyla yaklaşıyor bu ajansa ve sahibine?

İşlerini iyi yaptıkları için mi?

Kimsenin bilmedikleri bir şeyi bildikleri için mi?

Çok para kazandıkları için mi?

Çok büyük firmalarla çalıştıkları için mi?

Hayır, sanmıyorum.

Öyle olsa onlardan daha iyi olan, daha çok para kazanan, daha büyük şirketlerle çalışan ajanslar daha fazla nefreti hak ediyor olurdu.

Peki neden?

Nedeni çok basit.

Markalaşmayla kendini beğenmişliği sık sık karıştırdıkları için.

Marka yaratacağız diye yaptıkları reklamlarla abartılı gösterişe girdikleri için.

Siz hiçbir sarrafın bağırdığını gördünüz mü?

Kıymetli malı olan adam bağırır mı hiç?

Bağırmaz tabii.

Kim bağırır?

Elinde ki malı daha değersiz olan bağırır.

Pazarda limon satan adam bağırır, domates satan adam bağırır ama altın satan adam bağırmaz.

Bunlar işte o yüzden çok bağırıyorlar. Bağırırken de diğer satıcıları kötülüyorlar. Onlara biz öğrettik diyorlar. En iyisi biziz diyorlar. Kazandıkları üç kuruş parayı bu sektörde SEO’dan para kazanmaya çalışan diğer ajans ve profesyonelleri kötülemek için kullanıyorlar. Ve bu yüzden de sevilmiyorlar, saygı görmüyorlar. Bekledikleri ve istedikleri saygıyı görmedikleri içinde içten içe kuduruyorlar. Bunca yıllık tecrübelerine rağmen saygıyı reklamla, kalemle, kitapla kazanamayacaklarını fark edemiyorlar.

Yani demem o ki biz kırk kişiyiz, kırkımız da birbirimizi biliriz.

Peki bu konuda sizin bildikleriniz neler?

Yazar Hakkında

Melih Güney

A marketing professional who devote to marketing himself. Helping Turkey's leading companies for step into the digital.

5 Yorum Bulunuyor

 • Merhaba benimde malum firmadan başım yandı 4 ad siteme seo çalışması için bedel ödedim hepsi belli bir zaman sonra banlandı sitelerim google sonuçlarından silinmeye başladı ve aldıkları ücreti hak etmediklerini düşünüyorum hakkımıda helal etmiyorum.

  Saygılarımla

 • Müşterilerine bir hayırlarının olduğuna da inanmıyorum sadece kasaları doluyor ve hakkını savunacak ne bir makam nede mevki var. Saygılarımla

 • Çok net söyleyebilirim ki; en başta kitap dağıtmaları vb. konulardan dolayı takdir ediyordum. Çünkü sektörü büyütmek adına yapılan çalışmalardı. En son yeni girişimleri desteklemek adına da faaliyetlerde bulunacağını görünce de takdir etmiştim. Fakat gelin görün ki kitap hediyelerini en çok satılan kitap bizim, hepiniz bizden öğrendiğiniz vb. yaklaşımlarla gözümde olan markalarını yerle bir ettiler. Üstüne üstlük her girdiğim ortamda SEO Hocası, Webtures mağdurları kişiler ile karşılaşıyorum. İnsanlar şu an danışmanlık almaktansa bünyelerine SEO uzmanı almanın ya da kendileri öğrenmenin derdine düşmüşler. Çünkü ciddi meblağlar kaptırmış ve hiçbir karşılık alamamışlar. Bu gibi örnekleri görünce de insanın bir daha güveni kalmıyor tabi ki.

 • Çok hassas bir konu SEO. Bu konuda çok tecrübeli bir ekip ve çok tecrübeli bir ajans lazım. Taktir ettiğim bir ajanstı. SEO ajansının Google’dan ceza yemesi çok kötü bir imaj kaybı. Umarım düzeltirler bu kaybı. Ancak yaptıkları da çok ayıp olmuş.

 • Bu tartışmalardan haberimiz yoktu.
  Aslında yalan yok çok şey okudum seo hocası sıtesınden.Çünkü seo yazınca her daim yazıları ılk sayafda başları çekıyor.

  Lakin Ceza almış olması ve bunun duyulmaması da kötü bı durum .Aslında bunun herkese yayılması lazım.

Yorum Yap