Advertorial

Dijital Pazarlama Nedir? Şirketler Neden Dijital Pazarlamaya Yönelmeli?

Dijital Pazarlama Nedir?

Web sitelerinin uzun ve akademik açıklamalara ihtiyaç duymadan kısa ve net bir şekilde tanım yapmasına denilmektedir. İnternet, mobil ve sosyal medya platformlarında kullanılarak pazarlamanın daha iyi bir şekilde yapılması sağlanmaktadır. Dijital pazarlama sayesinde sitelerin daha fazla ziyaretçi kazanması ve popüler bir hale gelmesi sağlanmaktadır. Hedeflenen satışlara ulaşmanızı sağlayan bir yöntemdir. Ara birim olarak kullanılmaktadır. Dijital pazarlama ile yeni kanallar oluşturulabilmektedir. Veya mevcut kanalınızın daha fazla kişi tarafından keşfedilmesi sağlanır. Ayrıca hedef kitlenizin büyümesine ve daha fazla müşteriye ulaşmanız sağlanmaktadır. Dijital pazarlama yönteminde ile olarak marka konumlandırması yapılmaktadır. Daha sonra ise yeni kanallar oluşturulur. Reklamlarda uygulanan stratejilerin gelişmesi ve iyileşmesi sağlanmaktadır. dönüşüm optimizasyonu yapıldıktan sonra ise satış stratejileri düşünülür ve geliştirilir. İtibar yönetiminin ardından ise tedarik zinciri oluşturulur. Son olarak ise verimlilik ve reklam optimizasyonu yapılır.

Dijital Pazarlama’nın Faydaları Nelerdir?

Dijital pazarlama sayesinde sitenin ve markanın daha fazla kitleye ulaşması sağlanır. Dünyanın her yerinden ulaşılabilecek bir platform hazırlanır. Böylece satış grafiklerinde büyük artışlar gözlemlenir. Bu da site yönetimlerinin en çok istediği şeylerden biridir. Sitenin daha fazla kitle tarafından takip edilmesi de popülariteyi arttıracaktır. Böylece arama motoru sonuçlarında üst sıralarda yer alınarak daha fazla ziyaretçi tarafından takip edilir. Dijital pazarlama da bazen anlık dönüşümler yapılabilir. Bunun nedeni ise tamamen pozitif bir şekilde dönüşümlerin sağlanmasıdır. Ziyaretçilerin site üzerinde memnun olması, istediği içeriklere kolay ulaşabilmesi ve aradığını bulabilmesi de sağlanmaktadır.

Dijital Pazarlama Neden Kullanılır?

Çok eski zamanlardan beri pazarlama sektörü her alanda yaygındı. Önceden internet yerine pazarlamacılar kapı kapı dolaşarak bazı ürünlerinin tanıtımı yapmaktaydı. Fakat internetin her alana yayılmasıyla birlikte online alışverişler yapılmaya başlanmıştır. İhtiyaç duyulan her şey kısa süre içerisinde internetten yapılabilir duruma getirilmiştir. Dijital pazarlama yönteminde ise müşteriler sizi bulmaktadır. Sizin tanıtım yapmanıza veya müşteri aramanıza gerek kalmadan yüzlerce insanın sizi bulması sağlanır. Dijital pazarlama sizi kısa süre içerisinde tanınan bir marka haline getiriyor. İstediğinizden daha fazla kitleye ulaşmanızı ve ürünlerinizi tanıtmanızı sağlıyor. Ürünleriniz net bir şekilde tanıtıldığı için kullanıcıların daha fazla ilgisi çekilmektedir. Pazarlama yöntemleri arasında son dönemlerde en çok kullanılan bu yöntem oldukça büyük avantajlar ve kazançlar sağlamaktadır. Ticaret sektöründe olan ve dijital pazarlamayı kullanmayan kişiler ise çok yüksek kayıplar vermektedir. Kişiye olumlu sonuçlar veren yöntem, sizi ve ürünlerinizi bir çok kişiye ulaştırmaktadır. Bu sayede müşteriler aramadan sayfanızı ziyaret edecek ve alışveriş yapacaktır. Dijital pazarlama araçları arasında en önemlisi reklamcılıktır. Doğru bir reklam yapılırsa, hızlı bir şekilde başarıya ulaşabilirsiniz.

Instagram Reklamcılığı

Reklam Nasıl Yapılır?

Hem televizyon, hem normal hayatta, hem de internet üzerinde yapılan reklamların en önemli özelliği kısa sürede etkili hale gelmektir. Kısa ve net bir şekilde sunulan hizmetlerin ve ürünlerin ifade edilmesi gerekir. Ayrıca reklamların çokluğu sayesinde herkesin görmesi sağlanmaktadır. Reklamlarda markanızdan ve ürünlerinizden genel şekilde bahsedebilirsiniz. Genel özelliklerinin yanı sıra fiyat hakkında da uygun olduğunu belirten cümleler kullanarak müşterilerin dikkatini tam olarak çekebilirsiniz. İnternet üzerinde herhangi bir siteye girildiğinde yan kısımda başka sitelerin reklamları da gözükmektedir. Kullanıcılar burada gördüğü reklamdan etkilenerek sitenizi ziyaret etmektedir. Bu nedenle reklam yaparken ziyaretçileri sıkmayan, net bir şekilde ifade edilen ve ihtiyaçlar doğrultusunda hazırlanmasını isteyebilirsiniz. Ayrıca hem fiyat konusunda, hem de kampanyalar ve indirimler yaparak kullanıcıların ürünlerinizle ilgilenmesini sağlayabilir ve daha fazla kitleye ulaşabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Melih Güney

E-ticaret, Dijital Pazarlama, Sosyal Medya, SEO, SEM, Blog Yazarı, Her birşey hatta hiç birşey. #ecommerce #SEO #SEM #DigitalMarketing #SocialMedia

1 Yorum Bulunuyor

  • Teknoloji gelişiyor haliyle bütün markalar ayak uydurmaya çalışıyor teknolojiye. Dijital ortamda gerçekten büyük bir müşteri potansiyeli barındırıyor.

Yorum Yap