Hayata dair

Denizlerin Efendisi Amber

Denizlerin Efendisi Amber

Denizlerin efendisi Amber, balinanın en kıymetli mahsulüdür. Şeffaf olmayan balmumuna benzeyen bu maddenin, miski hatırlatan ve insanların hoşuna giden bir kokusu vardır. Fakat amberin pahalı olması, kokusundan ileri gelmez. Bu daha çok lavanta endüstrisin de kullanılmasının sonucudur. 200 kiloluk bir amber kitlesi bir defasında yüz bin dolardan pahalıya satılmıştır.

Amber aramaya gidip zengin olmayı aklınıza koyduysanız, onu nerede bulacağınızı, bulunca da nasıl tanıyacağınızı öğrenmeniz gerekir. Okyanus kumsallarının her bir köşesinde amber bulmak mümkünse de, bu ihtimal daha çok Avustralya ile Yeni Zelanda sularında ve Hint Okyanusu kıyılarında kuvvetlidir.

Denizlerin efendisi Amber kül rengi veya daha koyu, bazen de siyahtır, avuçta yumuşatılabilir, suyun kaynama noktasının altında erir. Daha yüksek ısılarda beyaz bir buhar haline gelir.

Çinliler böyle bir maddenin amber olup olmadığını, birazını sıcak çayın içine atmak suretiyle araştırırlar. Amberin çayın içinde yağlı bir tabaka yapmadan erimesi gerekir. Amber doğuda kıymetli şaraplara lezzet vermekte de kullanılır. Bununla beraber amber’i ayırmaya yarayan belli bir kimyasal test yoktur.

Bazı kimseler amberi tesadüfen bulmuşlardır. Gerçek olması pekâlâ mümkün olan klâsik hikâye şudur: Adanın birinde bir kadın kıyıdaki bir kayanın üzerine oturmuştur. Bir zaman sonra kayanın hafifçe eriyerek elbisesini lekelediğini farkeder. Elbisesini temizlemek için gittiği dükkân sahibi bunun bir amber lekesi olduğunu anlayınca, ikisi bir olup kayayı satarak beraberce zengin olurlar.

Altın değerindeki amber’in inci gibi mütevazı bir aslı vardır. Bu, hasta ispermeçet balinasının sindirim kanalında vücut bulan bir salgıdır. İspermeçet balinası mürekkep balığı yemeye bayılır. Sanıldığına göre, bu balığın gagası vakit vakit balinanın sindirim kanalının duvarına saplanarak bir tahrişe yol açmakta, bunun sonucunda da, burada amber teşekkül etmektedir.

Yalnız balinanın amberi sağlığında mı vücudundan attığı, yoksa bu kıymetli maddenin ölen balinanın vücudunun parçalanıp dağılması sonucunda mı serbest kaldığı henüz bilinmiyor.

Yazar Hakkında

Melih Güney

Kendisini pazarlamaya adayan bir pazarlama profesyoneli. İşletme ve markalarının dijitale adım atmasına yardımcı olmaya çalışan, onların ihtiyaçlarını günün pazarlama koşullarına uygun bir şekilde yerine getiren bir süper kahraman.

4 Yorum Bulunuyor

Yorum Yap