Etkinlikler

ICT Summit Eurasia – Bilişim Zirvesi ’12

Bilişim Zirvesi 2012

Bu yıl 12.si Haliç Kongre Merkezinde düzenlenen ICT Summit EuroAsia – Bilişim Zirvesi bugün sona erdi. Pozitif Tv’nin davetlisi olarak katıldığım konferansta güzel insanlarla tanışıp, değerli katılımcıların konuşmalarını dinleme fırsatını yakaladım. Sektörel olarak e-ticaret, dijital pazarlama, mobil pazarlama ve sosyal medya gibi konularla ilgilendiğim içinde ilgim ve alakam da tabii ki bu konuda ki konuşmalardaydı.

Öncelikle biraz zirveden bahsetmek istiyorum. Zirve beklediğimin aksine biraz sönük geçti diyebilirim. Hatta görüştüğüm bir çok insanda benimle aynı düşünceleri taşıyordu. Organizasyonun zayıf kaldığı konusunda herkes hemfikirdi. Kimi popüleritesi daha yüksek konuşmacıların yer alması gerektiğini söylerken, kimi zirvede yer alan konuların ilgi çekici olmadığını söyledi, kimi de giriş ücretlerinin pahalılığından şikayetçi oldu. Ben ise her üç fikre azda olsa katılıyorum.

Bunların yanı sıra organizasyon takviminin de zayıf kaldığını, oturumların çok sıkıştırıldığını düşünüyorum. Basit bir örnek vermek gerekirse dijital pazarlama ve sosyal medya ile ilgili konferans ve panellerin bir çoğu zirvenin son günü gerçekleştirildi. Bu nedenle de kimi oturumlara istediğimiz halde katılamadık, oturum seçmek zorunda kaldık. Halbuki bu oturumlar zirvenin 3 gününe yaymış olsaydı daha rahat bir takvimde daha fazla oturuma katılabilme şansımız olacaktı.

Bunun dışında zirvede oturum zamanları konusunda ciddi bir rahatsızlık vardı. Kimi oturumlar geç başladı. Kimilerinde konuşmacılar sürelerini aştılar. Böyle olunca da insanlar diğer bir oturuma yetişmek için erkenden çıkmak zorunda kaldılar ya da geç girmek durumunda kaldılar ve hoş bir görüntü ortaya çıkmadı.

Bütün bu olumsuzluklara rağmen zirvede birbirinden değerli konuşmacılar yer aldı. Kimileri sektörel olarak bilgiler aktardılar, kimileri ise sordukları sorularla bizleri derin düşüncelere sevk ettiler. Zirvede en çok ilgimi çeken oturumlar ise araştırmacı yazar ve düşünür Charles Eisenstein ve ChangeLab kurucusu Dominic Thurbon’un yer aldığı oturumlardı. Zirvenin 3. gününde yapılan Bilginet Genel Müdür yardımcısı Merter Özdemir’in “Online Ticaret Alt Yapısı” isimli konuşmasıyla, Turkcell Global Bilgi, Etkileşim Tasarım Ofisi Müdürü Dr. Akgün Tokatlı’nın “Online Ticaret İçin Etkileşim Tasarımı ve Kullanıcı Deneyimi” isimli konuşması da ilgi çekiciydi.

Yine aynı şekilde zirvenin 3. günü yapılan “Ödeme Sistemleri” ve “Mobil Ticaret ve Sosyal Medya Ticareti Nereye?” isimli panellerde takip ettiğim oturumlardı.

Neticede iyisiyle kötüsüyle bir zirveyi daha geride bıraktık. Umarım ülkemiz adına hayırlı olur ve yeni gelişmelerin kapısını aralar. Yazıma son verirken Charles Eisenstein’in konuşmasından bir kesitle bitirmek istiyorum.

“İnsan, 200 yıl önce de sosyaldi. Daha fazla sosyal olabilmek için telefonu icat etti, geniş bantlara sahip internet ağları ördü. 3G teknolojilerini geliştirdi. Bütün bunlar insanı daha fazla mı sosyal yaptı peki?” Charles Eisenstein

“1800’lü yıllarda bir fabrika da 1000 kişi çalışıyordu. O yıllarda, 2000’li yıllar için kurulan hayallerde her işi makinelerin yaptığı öngörülüyordu. Öyle ki insanlar yapacak iş bulamayacak ve o kadar çok boş zamanları olacak ki bundan dolayı sıkılacaklardı. Evet 2000’li yıllarda bütün işleri makineler yapıyor. Fakat insanlar 1800’lü yıllara göre daha fazla çalışıyorlar. Hatta kendilerine boş zaman ayıramayacak derecede.” Charles Eisenstein

Yazar Hakkında

Melih Güney

12 yıllık mesleki yaşantımda turizm ve sağlık sektöründe pazarlama ve marka yönetimi üzerine çalışmalarda bulundum. Şu an Yeni Yüzyıl Üniversitesi Gaziosmanpaşa Hastanesi’nde Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak görev alıyorum. Aynı zamanda İstanbul Aydın Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Sosyal Medya üzerine dersler veriyorum.

Yorum Yap